Topiary s vlastními rukama - typy, způsoby tvorby a péče

Topiary, nebo živá socha - to je opravdu úžasné vytvoření lidských rukou. Rostliny v podobě zajíců, lovců, pyramid a různých kompozic nejen oživují zahradu a transformují obvyklý dachův spiknutí do druhu pohádky, ale vždy vedou k zajetí všech hostů a příbuzných. A aktuální umění vzniklo ve starověkém Římě. Nedávno, před pouhými dvěma stoletími, ho Rusové očkovali od elegantních Angličanů. To je důvod, proč topiari i v zemi - to je znamení, že jeho majitel má vynikající chuť. Pokuste se vytvořit tento módní velkolepý prvek krajinářského designu ve vaší oblasti, protože nejjasnější akcent krajinářského designu je topiary: fotografie budou prostě působivé!

Obsah
 1. Obsah
 2. Vlastnosti a nuance topiarského umění - VIDEO
 3. Formuláře a typy topiarya
 4. Rostliny vhodné pro topiarya
 5. Topiary: jak na to
 6. Jak se starat o živé sochy

Obsah

 • Vlastnosti a nuance topiarského umění - VIDEO
 • Formuláře a typy topiarya
 • \ t
 • Rostliny vhodné pro topiarium
 • \ t
 • Topiary: jak na to
 • Jak se starat o živé sochy
 • \ t

A v tomto článku budeme popisovat, jak dělat topiares vlastníma rukama, není horší než ve slavných zámořských parcích.

Vlastnosti a nuance topiarského umění - VIDEO

Formuláře a typy topiarya

Živé sochy mohou být velmi odlišného druhu a tvaru: geometrické kužely a kruhy,pyramidy a oblouky, lokomotivy a zvířata, stejně jako závodní auta - zde je návod, jak fantasy pohání. Pozoruhodným příkladem topiarského umění je zahrada Levens Hall v Cumbrii, která vypadá jako velkolepá atrakce stálezelených spirál, svíčkových dortů, obrovských draků a roztomilých kreslených postaviček. A tato zahrada je již 300 let stará.

Navlékání Topiari

Současně nemusí být topiary nutně geometricky správné a příliš přísné. Hrad Powis Castle ve Walesu je známý svým krásným starým vysokým plotem, který se zřejmě z kopce rozkládá po strmém svahu. A jeho podoba je podivná - některé deprese a boule, které byly s větší pravděpodobností způsobeny různými škodami způsobenými mrazem, a které nebyly původně vynalezeny brilantním zahradníkem. A tato forma přitahuje všechny její krásy a nádhery. Pokud tedy ani postava topiarie nedosáhne přesně centimetru - není nutné zoufalství, protože ve své podstatě není nic dokonalého. A všechny rozdíly s normou je lepší si představit jako předem promyšlenou radost a exkluzivitu.

Rostliny vhodné pro topiarya

\ t

Pro tvorbu živých soch, tradičně používaných evergreenů, jako jsou:

 • Samishit. Ale práce s touto rostlinou je komplikovaná a vyžaduje zvláštní péči - protože je jedovatá. Manipulace s dřevem je nutná dvakrát ročně.
 • Vhodné pro topiary a akné, které lze důkladně rozřezat pouze jednou ročně.
 • Stejně jako dříví je třeba dvakrát ročněřezané zloděje, který je mimochodem také jedovatý.
 • U živých plotů je velmi vhodný pro moření, které by mělo být v teplém období dvakrát ročně řezáno.
 • Ale návrháři kizilnik považují nejvhodnější variantu pro odvážné nápady - koneckonců roste velmi rychle.

To jsou všechny materiály pro topiariya - rostliny, mřížky a nůžky. Ale cokoliv by bylo vybráno pro rostlinné topiarium, jeho stonky by měly být pružné a zároveň silné.

Spící krasavice

Topiary: jak na to

Vytváření vrcholů velkých velikostí a neuvěřitelných tvarů - případ je velmi nepříjemný a nebude trvat ani jeden rok. Ale také omezené na dokonale správné postavy až do metru také nestojí za to. Dokonce i nejobvyklejší chata může být naplněna ohromujícími siluetami zvířat, lidí a ptáků a údajně v dynamice - běh, tanec a něco dělat. Hlavní je vědět, jak.

Takže můžete vytvářet topiary vlastníma rukama několika způsoby:

 • Figurální účes

Pro uspořádání takového topiaria budete potřebovat speciální zahradní nůžky pro dekorativní ořez.

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit topiarium s ozdobným účesem, je pěstovat třásně z břízy a dát jí hladký, jasný tvar. Poté můžete v něm řezat okna a oblouky a otočit vrchol do ozubené stěny.

 • Omezení růstu keřů rámem

Použít kovové rámy, které omezují růst keřů, první, kdo odhadne podnikáníAmeričané Oblékáním těchto kudrnatých sítí na rostliny jednoduše omezují jejich růst. Postupem času semenáčky rostou, ale jakmile jejich výhonky proniknou skrz rám, zahradník je odřízne. A za rok nebo dva vyjde krásná trojrozměrná postava zajíce, draka nebo muže. Hlavní věc - zapamatovat si, že čím přesnější budou detaily budoucnosti topiaria, tím menší by měly být listy ve zvoleném závodě. Rámy samy o sobě mohou být vyrobeny naprosto v libovolném tvaru a vlastními rukama - jako normální plotová síť, pouze uzavřené. Samotný rám by měl být instalován nad vysazenou rostlinou. Hlavní věc je - před vytvořením topiares, představte si, co plánujete, a okamžitě rozhodněte, kolik jste připraveni věnovat se času svého stvoření a jak složitý bude celý design.

 • Topiary v květináčích

Japonci však milují vytvořit topiarium, aby si vzali japonský dub a upravili ho ve formě mraku. Takové topiary vždy dávají zahradě zvláštní rafinovanost a přitažlivost.

Od japonských subjektů je však možné se trochu odchýlit - dnes v podobě topiarií neobvyklá, nejsložitější forma, i když je také v květináčích. Hlavní věc je, že základ pro topiarya - hrnec - a rostliny jsou kontrastní: s kulatým stromem dekorativní účes bude vypadat dobře čtvercové hrnce, ale v kulatém hrnci - trapné geometrické topiary.

 • Používání kudrnatého břečťanu

A nejrychlejší a nejjednodušší způsob je pěstování dekorativní kompozice ve formě větve stromu pomocí standardního břečťanu. On, neboJakékoliv jiné rychle rostoucí rostlina, která má malé listy, musí být zasazena do hrnce a instalovat kovový rám tvaru, který potěší. V jedné sezóně závod rozloží síť a bude opravdu připomínat elegantní topiary.

 • Umělá topiari

Samozřejmě je možné vylézt ven a vytvořit nádhernou kompozici postavy z textilních nebo plastových květin. Je to krásné a jednoduché. A co je nejdůležitější - nevyžaduje péči. Takové topiary z umělých květin jsou krátkodobé, ale poměrně velkolepé a nápadné. Tam je také topiari růží na světě, ale je to velmi těžké vytvořit, i když zajímavé.

Topiary z umělých květin

Jak se starat o živé sochy

\ t

Řezání rostlin v živých sochách by mělo být prováděno shora dolů. Na každé větvi je žádoucí ponechat 3-4 pupeny, jinak by socha mohla vyblednout a pak zaschnout. Také v období jaro-podzim potřebuje topiary rostlina oblékání.

Hlavní věc - nevhazujte si topiary a nezapomeňte ji zkrátit. Jinak se doslova sladký zelený zajíček změní na chlupaté monstrum :)

Viz články pro podobná témata:

 • Podzimní práce v zahradě a v zemi - jaká práce je zapotřebí?
 • Vertikální terénní úpravy - vertikální transformace zahrady
 • Děláme rutináře - vše o orbě v zahradě
 • Zahradní bludiště - matoucí pohyby krajinářského designu
 • Jaká půda by měla být v zemi a od čehozávisí na plodnosti?
 • Plánování a automatické zavlažování vlastníma rukama