Trávník s vlastními rukama - vytváří zelený trávník v blízkosti domu

Stále častěji se na místě chovu, jako prvek výsadby, používá trávník, který může zabírat celou oblast v blízkosti domu nebo být součástí rostlinné kompozice (například ve formě zeleného ostrůvku pod stromem). Trávník je jakýkoliv travní porost, jak rostl přirozeně, a vytvořil se výsevem některých obilovin. Dá se říci s přesností: hrdý název "trávník" má právo být nazýván pouze dobře udržovanou a řádně upravenou trávou. Každý chce vytvořit vlastní trávník v zemi, protože v současné době neexistují žádné překážky a omezení. Stačí udělat trochu úsilí. Budeme hovořit o krocích, které musíme udělat na vlastním trávníku.

Obsah
 1. Obsah
 2. Doporučení pro uspořádání trávníku - video materiály
 3. Výběr zvláštního účelu trávníku
 4. 1. Parterový trávník
 5. 2. Sportovní hřiště
 6. 3. Zahrada nebo společný trávník
 7. 4. Univerzální trávník
 8. 5. Mořský nebo luční trávník
 9. 6. Kolejový trávník
 10. Trávník vlastníma rukama: videoprůvodce
 11. Výběr místa pro trávník
 12. Příprava trávníku
 13. Zničení plevelů
 14. Povrchové úpravy a nivelace
 15. Půdní hnojiva
 16. Těsnění horní vrstvy
 17. Jak zasadit trávník?
 18. Péče o trávník

Obsah

 • Doporučení pro uspořádání trávníků - video materiály
 • Výběr účelu trávníku
 • \ t
  • 1. Parterový trávník
  • 2. Sportovní trávník
  • 3. Zahradní nebo společný trávník
  • \ t
  • 4. Univerzální trávník
  • 5. Mořský nebo luční trávník
  • \ t
  • 6. Kolejový trávník
 • Trávník vlastníma rukama: videoprůvodce
 • Výběr místa pro trávník
 • Příprava trávníku
 • \ t
  • Zničení plevelů
  • \ t
  • Povrchové úpravy a nivelace
  • Půdní hnojiva
  • \ t
  • Utěsnění horní vrstvy
 • Jak zasadit trávník?
 • Péče o trávník
 • \ t

Doporučení pro uspořádání trávníků - video materiály

Výběr účelu trávníku

Než uděláte trávník vlastníma rukama, musíte se rozhodnout, co pro něj potřebujete a jak se bude používat. Trávníky mohou hrát roli hřiště pro rekreaci, sportovní soutěže a mohou být použity pouze pro dekorativní účely. Může to být pevné zelené plátno nebo úzké pruhy mezi budovami a postelemi. Různé typy trávníků se liší svým charakterem, takže když se rozhodnete, že se nebudete zaměřovat pouze na estetickou chuť, zamyslete se nad tímto účelem.

Podle svého účelu jsou trávníky rozděleny do těchto typů:

1. Parterový trávník

Jedná se o nejluxusnější typ trávníku, který se vyznačuje měkkou smaragdovou zelení. Anglický parter trávník slouží pro dekorativní účely a může elegantně vyzdobit prostor v blízkosti domu. Aby však byla taková krása zachována, měla by jí být věnována příliš mnoho času,proto v takových předměstských oblastech takový druh trávníků není příliš obyčejný.

2. Sportovní trávník

To je nejlepší volba pro hřiště nebo místo, kam lidé často chodí. Skládá se z určitých druhů bylin, které se vyznačují rychlým zotavením po poškození a odolností proti bodnutí. Bylinné směsi pro sportovní trávník jsou poměrně drahé.

3. Zahradní nebo společný trávník

Nejznámějším druhem trávníku je zahrada, která se vyznačuje hustým bylinným povlakem, který je odolný vůči poškození. Podobný typ trávníků má tendenci pokrýt velké plochy, které nevyžadují speciální ozdobné ozdůbky. Na těchto místech můžete volně chodit, provozovat nebo pořádat pikniky.

4. Univerzální trávník

Trávník s univerzálními vlastnostmi lze použít prakticky pro jakýkoliv účel. Je zcela stabilní, nenáročný a snadno se opravuje. Mezi těmito trávníky stojí za povšimnutí stínový vzhled, skládající se z bylin, které mohou růst v relativním stínu mezi keři nebo pod stromy.

5. Mořský nebo luční trávník

Nejedná se o zcela trávník v klasickém smyslu slova, jde spíše o kvetoucí trávník tvořený nízkými trávami a květinami. Chůze po něm je nežádoucí, jinak můžete rozrušit krásu. Maurský trávník vyžaduje sebemenší péči ve srovnání s bylinnými protějšky - měl by být zkrácen pouze 3krát za sezónu. Pokud to dělá častěji, pak trávník ztratíjeho hlavní osobnost - světlé květy. Vzhledem ke vzácnému stříhání je také maurský trávník nejvyšší - tráva v jeho složení dosahuje 10 - 15 cm (výška ostatních typů trávníků - 3 - 5 cm).

6. Kolejový trávník

Jedná se o nejmodernější typ trávníku, který nevyžaduje předchozí setí semen, neboť se jedná o již hotové zkroucené pásy trávníkové trávy. Pokládka válcovaného trávníku vlastníma rukama je opatrným rozkladem pásů na připravených plochách - vše je velmi jednoduché. V průběhu několika minut se tak vytvoří válcovaný trávník s vlastními rukama, jeho jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Trávníky vlastníma rukama: videoprůvodce

Výběr místa pro trávník

Místo pro trávník je vybráno předem, podle potřeb jeho složení bylin. Není nutné zvolit místo v hluchém stínu domu - nebudete mít dobrý výsledek. Ve stínu stromů a keřů pod širým nebem můžete zasadit speciální směs trav na trávníku.

V případě, že je vaše oblast velmi vlhká, bude trávník ohrožen přeplněním. Obyčejná travní tráva je špatně snášena nadměrnou vlhkostí, ale takové směsi přicházejí ve formě prodeje, který obvykle roste při mírné stagnaci vody - podívejte se na následující.

Špatná trávníková tráva padá na strmých svazích, svazích, protože déšť v těchto oblastech omývá vrchní vrstvu půdy a vyklíčenou trávu. Pokud potřebujete vytvořit zelený trávník vlastníma rukama na svahu, doporučujeme použít podpěrystěn nebo laických speciálních sítí.

Příprava trávníku

Vysoce kvalitní příprava půdy pro váš budoucí trávník usnadní další péči o tento trávník, takže je třeba věnovat pozornost této fázi.

Zničení plevelů

\ t

Za prvé, je nutné vyčistit vybranou plošinu z odpadu, vytáhnout všechny plevele, odstranit erupce a záhyby. Nezapomeňte zničit všechny plevele. Manuálně to nebude fungovat kvalitativně, proto se mnoho zahradníků uchýlí k chemickým prostředkům - herbicidům. Nejznámějším nástrojem je Roundup. Kvůli přítomnosti semen plevelů v půdě je nežádoucí položit trávník brzy na jaře nebo naopak pozdě na podzim. V této době na Zemi je mnoho semen plevelů, které ještě nevyklíčily, ale nutně to dělají při vhodné příležitosti, která ničí integritu trávníku a brání růstu mladé trávy. Nejlepší je počkat, až plevel sestoupí a postříkat ho herbicidem. Asi za dva týdny budou všechny plevele zničeny.

Povrchové úpravy a vyrovnání

Další etapou ve vytvoření trávníku bude hluboké vykopání zeminy asi 20 cm, je nutné vybrat ze země všechny odpadky, kameny, staré kořeny. Pak je povrch plošiny co nejvíce rovný, jinak bude péče a střih trávníku s hrbolatími a jámami velmi nepříjemný.

Půdní hnojiva

Půda by měla být hnojena, což je nejjednodušší způsob použití univerzálního hnojiva. V tom případě, pokud je půda na pozemkupísčité nebo jílovité, bude zbytečné přidávat k němu extra černou zeminu a rašelinu, aby obohatila její složení.

Utěsnění horní vrstvy

Nesbalený trávník se může stát nerovnoměrným, protože bude ukazovat kameny a dutiny - bude to překážet chůzi. Navíc, v dešti, volná zem trávník se změní na bažinu a tráva začne umírat. Je efektivnější, aby se šlapání na horské dráze, ale ne všechny z nich jsou na farmě. Proto je zcela možné aplikovat obyčejnou plochou desku na kolejový řádek, nebo jen projít územím budoucího trávníku, ponořit půdu.

Po tom trvá asi měsíc, než vydrží pauza - během této doby se povrch konečně narovná a poskytne nějaké zmenšení, které odhalí deprese nebo kopce, které je třeba odstranit.

Jak zasadit trávník?

Před výsadbou semen se horní vrstva půdy opět uvolní běžným hrábě. Spotřeba osiva při výsevu je zpravidla 40 g na 1 m2. Vyberte si pro přistání bezvětří den tak, aby vítr neodfoukne semena z trávníků. Po výsevu se stejným hrábě zakryjte semena zeminou. Přistání trávníku vlastníma rukama je téměř u konce - zbývá zalévat dobře zasetou vodu půdou. K tomu použijte malý tryskový rozprašovač a v žádném případě nevyhazujte vodu z hadice nebo kbelíku - hrozí nebezpečí praní semen ze země. V nepřítomnosti spreje lze použít nálevku s podobnou malou tryskou.

Péče o trávník

\ t

Zvláštní pozornost je třeba věnovatdát trávníku, když je ještě mladý. Během prvních dvou týdnů ošetřujte kobylky s velkou opatrností a nedovolte jim vyschnout. Jsou stále velmi šetrné, takže pokud se půda stane zcela suchou, pak je nevyhnutelné zničení. Neměli byste spadat do druhého extrému - do vody při každé vhodné příležitosti. Nadměrný výlov není méně destruktivní než jemné sazenice a ohrožuje je úpadkem a smrtí. Dokonce i v horkém letním počasí potřebují vodu jednou (nejméně dvě) denně. Přeskakování alespoň jeden den bude mít za následek úplnou smrt všech výhonků.

Když tráva roste asi 5 cm (to se nevztahuje na maurský trávník, norma pro to je mnohem vyšší), přijde čas na to, aby ji zkrátil. V průměru musí být procházka sekačkou jednou týdně. V tomto případě, pokud začnete trávník, bude spodní část trávy tvořit odreesnevshaya část, takže, když jste ještě řez, pak si všimnete nepříjemný rys - váš trávník "pokryté" s kůrou a stal se pichlavý jako ježek. Někteří se domnívají, že v takových případech se jedná o špatnou kvalitu osiva nebo nesprávnou výživu. Faktem však je, že při stříhání je třeba snížit ne více než jednu třetinu výšky trávy. Teprve potom bude váš trávník potěšit oko.

Neodstraňujte trávník, jen proto, že musí být často stříhán, což je údajně velmi obtížné. Ve skutečnosti, když je péče o trávník pravidelná, sekačka travozborka zaplňuje pomalu a každý účes končí velmi rychle.

Máte-li zájem na tom, abyste mohli mít na svých stránkách smaragdový měkký koberec, možná budete mít zájem sledovat video, které podrobně popisuje vytvoření trávníku.

Viz články pro podobná témata:

 • Jak si vybrat dlouhou sekačku na trávu?
 • Plánování a automatické zavlažování vlastníma rukama
 • Ovocné stromy a keře: přehled plemen a metody oříznutí
 • Maurský trávník - vytváříme kvetoucí trávník
 • Bitva není pro život, ale pro smrt - tři způsoby, jak ovládat plevele
 • Boj proti krtkům na místě - 5 humánních způsobů, jak vyhnout slepý "načechraný"