Ventilátory do koupelny. Ventilátor volíme, instalujeme a připojujeme vlastníma rukama

Každý se snaží vytvořit krásný, pohodlný a funkční interiérový design koupelny: použitím drahých dokončovacích materiálů pro tento účel, nákupem exkluzivních instalatérských prací a uvažováním o velkolepém osvětlení. Co však bude zklamáním, když to vše velmi rychle zmizí a ztratí svůj původní vzhled díky vysoké vlhkosti charakteristické pro koupelny.

Přemýšlet o designu, je důležité nezapomenout napsat fanoušek v něm, který pomůže vyhnout se takové problémy, jako jsou: zamlžení zrcadla, vzhled kondenzace a houby, těžké mrazivé vzduchu a poškození léčby. Dnes, moderní trh nabízí různé modely ventilátorů, které mají přijít s vlastnostmi každého z nich, bude možné, aby se správná volba ventilátoru, který je vhodný pro všechny parametry.

Obsah
 1. Typy ventilátorů pro koupelny
 2. "Inteligentní" elektronická zařízení pro ventilátor
 3. Jak si vybrat ventilátor pro koupel? Možnosti výběru
 4. Výkon ventilátoru
 5. Bezpečnost především
 6. Hladina hluku při provozu ventilátoru
 7. Instalace ventilátoru
 8. Možnosti připojení ventilátoru k síti
 9. Instalace ventilátoru

Typy ventilátorů pro koupelny

Podle provedení se dělí na: axiální a odstředivé. Axiální i odstředivé ventilátory mohou být jak strop, tak i stěna.

Axiální ventilátorypředstavujíválcové tělo, uvnitř kterého je umístěn elektromotor s čepem na ose. Otáčení, nože utáhněte vzduch do odvzdušňovacího potrubí a vytáhněte ven. Tento typ ventilátoru pohybuje vzduchem na krátké vzdálenosti, takže může být použit pouze v případě, že délka větracího potrubí není větší než 2 metry. Snadná instalace, kompaktní rozměry jej činí vhodným pro použití v koupelně, ale vysoké hladiny hluku mohou při používání způsobit určité nepohodlí.

Odstředivé ventilátoryby se měly používat v koupelnách o rozloze nejméně 15 metrů čtverečních. m, kanály mají značnou délku. Na rozdíl od axiálních, jsou mnohem výkonnější, což je způsobeno kolmostí směrů vstupního a výstupního vzduchu. Základem odstředivého ventilátoru je: tělo a turbína se šnekem. Ačkoliv účinnost takových ventilátorů je vyšší než účinnost axiálních ventilátorů, nejsou méně kompaktní a nelze je vůbec slyšet.

"Inteligentní" elektronická zařízení pro ventilátor

\ t

Moderní modely ventilátorů mají vedle hlavního mechanismu i další elektronická zařízení, která z ventilátoru činí „inteligentní“ multifunkční zařízení. Všechny tyto extra "gadgets" jsou někdy velmi důležité a práce fanouška tak nezávislé, že člověk ani zmínit jeho existenci ve své koupelně.

Mezi tato elektronická zařízení patří:

 • Hygrostat nebo senzor vlhkosti.Ventilátor s touto funkcí sámzapnout, když dosáhne úrovně vlhkosti, která byla dána, a to se vypne, když atmosféra v koupelně přijde na normální.
 • Snímač pohybu.Modely ventilátorů s takovou funkcí, jako by "přivítali" pokaždé, když vstoupí do koupelny majitele: automaticky se aktivují na základě jejich vzhledu a doba, kterou časovač nastaví. Tato funkce šetří energii efektivně.
 • Časovač.Ventilátor časovače umožňuje vybrat určitý časový interval, během kterého bude pokračovat v práci i po odchodu osoby z koupelny. Obvykle takové modely začínají pracovat společně se zahrnutím světla do místnosti, to znamená, že jsou připojeny k napájení společně.
 • Režim stálého větrání.Tato funkce zajišťuje stálý provoz ventilátoru při minimálních otáčkách, a když se vlhkost zvyšuje, automaticky se zapne při maximální rychlosti.
 • Zpětný ventil.Blokuje průtok vzduchu do místnosti z výfukového potrubí, i když je ventilátor vypnutý. Tato funkce je zvláště potřebná v případě jednoho větracího kanálu pro celý byt, protože zpětný ventil vylučuje možnost pronikání nepříjemných pachů z jiných místností do koupelny a naopak.
 • Hodiny na panelu ventilátoru.​​Ano, lze to nazvat naprosto zbytečným "medem", ale pro milovníky relaxačních koupelí - je to dobrá připomínka rychlosti času při přijímání potěšení.
 • Ochrana proti stříkání.U některých modelů můžete vidět kód IPh4,To znamená, že vybraný ventilátor je bezpečně chráněn před stříkáním v libovolném směru.
 • Všechny tyto "víry" samozřejmě zvyšují cenu ventilátoru, ale pohodlí při používání je stále dražší.

  Jak si vybrat ventilátor pro koupel? Možnosti výběru

  Rozhodli jste se koupit ventilátor? Níže najdete užitečné informace, které by měl každý vědět před zakoupením ventilátoru.

  Výkon ventilátoru

  Hlavním parametrem, který je třeba vzít v úvahu při volbě ventilátoru, je jeho výkon, který určuje jeho výkon, to znamená, jaký objem vzduchu je z místnosti odebírán za jednotku času.

  Abyste pochopili, který ventilátor je vhodný pro konkrétní koupelnu, musíte nejprve určit jeho objem: vynásobte délku šířkou a výškou. Výsledná hodnota by měla být vynásobena rychlostí obnovy vzduchu uvnitř budov.

  Tento ukazatel je stanoven stavebními normami a do jedné hodiny zobrazuje požadované množství aktualizací vzduchu. Pro koupelny se její hodnoty pohybují od 3 do 8. Pro tříčlennou rodinu bude stačit násobit objem místnosti o 6 a 5 osob - již v 8.

  .

  Výslednou hodnotou je požadovaný výkon ventilátoru, který může poskytnout plnohodnotnou práci pro konkrétní koupelnu.

  Doporučuje se koupit ventilátor s trochu větším výkonem, než je tomu u výpočtů, aby byl vzduch rychleji aktualizován a vytvářel pohodlné podmínky.

  Bezpečnost především

  Mokré prostředí -Hlavní nebezpečí pro všechny elektrické spotřebiče, protože se jedná o velký vodič elektrického proudu. Proto, aby byla zajištěna dobrá úroveň bezpečnosti v koupelně, je lepší použít nízkonapěťové modely ventilátorů pracujících na 12-24 V.

  Hladina hluku při provozu ventilátoru

  Aby se předešlo tomu, že by provoz ventilátoru způsoboval nepohodlí, nesmí hladina hluku během provozu překročit 30 dB. Kromě mechanického hluku existuje vysoká pravděpodobnost aerodynamického hluku, který vzniká při větrání ventilátoru nebo ventilačního kanálu. Hluk pohlcující a různé zvukotěsné materiály používané v konstrukci samotného ventilátoru a pro vzduchové kanály pomáhají výrazně snížit hladinu hluku.

  Instalace ventilátoru

  Před instalací ventilátoru potřebujete vědět:

  • přesná velikost odvzdušňovacího otvoru.Měření musí být provedeno před odchodem do skladu, aby vybraný ventilátor pevně spadl do otvoru v potrubí. Standardní velikost tohoto průměru díry je: 100, 125 nebo 150 mm;
  • ventilační potrubí funguje dobře.Často se stává, že je mrtvý, potom se ventilátor stane bezcenným pořízením. Aby byla zajištěna jeho normální funkce, je nutné přivést zapálenou zápalku do větrací mřížky. Pokud se plamen neodchýlí směrem k mřížce, pak musí provést čištění ventilačního potrubí;
  • Pod dveřmi koupelny je mezera.Nepřítomnost trhliny mezi podlahou a dveřmi narušuje ventilaci, protože tam nebude žádný nový přívod vzduchu.

  Možnostipřipojení ventilátoru k síti

  Před připojením ventilátoru k napájení je nutné zvážit a porovnat každou z možností, protože je někdy nemožné opravit provedenou práci.

  Nesprávný způsob připojení ventilátoru k napájecímu zdroji může zrušit veškerou jeho funkčnost a jeho použití bude pouze obtěžovat domácnosti.

  Jak se připojit:

 • Zapnutí a vypnutí ventilátoru pomocí kabelunamontovaného ve skříni. Tento model lze nazvat velmi pohodlným, protože ventilátory jsou obvykle instalovány na těžko přístupných místech. Pokud se však instalace takového ventilátoru vyskytne ve fázi oprav, můžete kabel vyměnit za nejvhodnější místo. To se provádí tahem za drát z ventilátoru do spínače. A protože se jedná o opravu, pak se drát může úspěšně schovat pod zdmi.
 • Způsob kombinování činnosti ventilátoru s osvětlením koupelny , tj. Současné zapínání nebo vypínání světla a zařízení pomocí jediného spínače pro dva. Takové automatické zapínání ventilátoru se světlem není vždy vhodné v noci, když je dům plný ticha, práce i nejtiššího ventilátoru se může probudit. V nepřítomnosti časovače na ventilátoru, vzduch nemá čas se osvěžit, zatímco světlo svítí, proto je přítomnost časovače s takovou možností připojení povinná.
 • S pomocí samostatnéhopřepínačTato metoda je nejvhodnější, zejména pokud je potřeba nuceného větrání pouze tehdy, když je koupelna použita přímo. Dvouklíčový spínač je nastaven: světelné tlačítko a klíč ventilátoru.
 • Při provádění nezávislého připojení ventilátoru je třeba zajistit, aby byla elektřina odpojena v síti. V podmínkách vysoké vlhkosti je lepší použít svorkovnice a krátkodobý vodič s uzemněním.

  Instalace ventilátoru

  Nainstalujte ventilátor na každého, tento jednoduchý proces by neměl trvat déle než 20 minut.

 • Sejměte horní kryt ventilátoru. Těleso ventilátoru s hlavním mechanismem je umístěno v otvoru ventilačního kanálu tak, aby jejich výstupy byly jasně zarovnány.
 • Pro upevnění ventilátoru na stěnu použijte polymerní lepidlo nebo silikon. Jsou aplikovány na místo kolize ventilátoru se stěnou, a pak, pevně stisknuté, držet po dobu 2 minut.
 • Upevnění předního krytu pomocí šroubů.
 • Kompletní síť komárů je často dodávána s ventilátorem, jejíž montáž musí předcházet instalaci předního krytu.
 • Ventilátor - to je skutečně nezbytná věc v každé koupelně, i když to není patrné z kvalitativní práce, která ovlivňuje pohodu člověka, čistotu a čerstvost koupelny. Proto by člověk neměl šetřit, vybírat si ventilátor, je lepší koupit okamžitě s mnoha dalšími funkcemi, díky kterým bude jeho použití pohodlné a trvanlivé.