Větrací mřížky: typy, srovnávací přehled + doporučení pro výběr

Organizace systému výměny vzduchu zahrnuje nejen pokládku vodičů, ale také instalaci prvků, které zajišťují rozptýlení proudů kyslíku a ochranu před průnikem cizích předmětů. Pro tento účel se používají větrací mřížky různých tvarů a konfigurací.

Poskytují schopnost správně rozptýlit vzduch uvnitř a poskytují estetiku kanálovým šachtám, které mají výhled na přední část domu nebo místnosti.

Obsah
 1. Obecný popis mřížek pro větrání
 2. Jak jsou moduly budovány?
 3. Podrobná klasifikace produktů
 4. Rozdíly v místě montáže
 5. Distribuční jednotka
 6. Strukturální znaky a zvláštnost
 7. Materiály pro výrobu
 8. Nuance rozměrného pravítka
 9. Dostupnost doplňkových funkcí
 10. Jak správně zvolit?
 11. Závěry a užitečné video k tématu

Obecný popis větracích mřížek

Rošt - je povinnou součástí větracího systému instalovaného v soukromé domácnosti nebo bytě, v kanceláři, v bance nebo v podniku.

Slouží jako konstrukční doplnění důlního zařízení a všech jeho větví. Navíc provádí preventivní funkci a umožňuje řízení cirkulace proudů kyslíku.

Při výběru mřížek pro ventilační komplex nemusíte kupovat nejlevnější. Je lepší dát přednost kvalitnímu výrobku, který bude trvat dlouho a udržet si atraktivní vzhled

.

Výrobou statických a regulovaných modulů se zabývají domácí a zahraniční společnosti, které dodávají stavební a montážní příslušenství a související výrobky spotřebitelskému trhu.

Jak jsou moduly organizovány?

Standardní větrací mřížka se obvykle skládá ze tří částí:

 • žebrovaná čelní část;
 • vnitřní filtrační síť;
 • případ.

Nastavitelné modely mají sofistikovanější zařízení. Jejich vnější část je opatřena pohyblivými žaluziemi. To vám umožňuje nastavit směr proudění vzduchu a rovnoměrně rozdělit kyslík ve všech místnostech dostupných v bytě, domě nebo budově.

Při nákupu je třeba pečlivě přezkoumat regulovanou vůli a ujistit se, že mobilní prvky nejsou přilepené a nepohybují se dobře ve všech částech, které jsou součástí konstrukce. Pouze tak bude zařízení snadné a pohodlné

Uvnitř tělesa mřížky s uzavíracím ventilem je speciální závěrka foukající pouze jedním směrem. To napomáhá eliminovat zpětné působení vnějších a cizích předmětů a nepříjemný zápach zvenčí.

Podrobná klasifikace produktů

\ t

Všechny dostupné sítě jsou klasifikovány podle různých parametrů. Hlavní distribuce je na takových položkách jako:

 • místo instalace- mimo prostory uvnitř nebo mezi místnostmi;
 • jmenování- stěna, strop, podlaha, suterén, čelní, dveře;
 • základní konstrukce- stacionární (pevná), nastavitelná, setrvačná,ventil, štěrbina a dekorativní;
 • výrobní materiál- vysokopevnostní plast, eloxovaný hliník, korozivzdorná ocel, dřevo, keramika /sádra, mosaz, měď, bronz;
 • forma- mnohoúhelník na 8 ploch, kruh, ovál, kosočtverec, čtverec, standardní nebo podlouhlý obdélník;
 • velikost- nejběžnější formáty jsou 204x204 mm a 300x300 mm, ale jiné rozměry lze nalézt nebo vyrobit na objednávku;
 • způsob montáže- vestavěné nebo režijní;
 • doplňkové funkce .

Každý parametr je stejně důležitý a pomáhá vytvořit v prostorách podmínky pro pohodlnou práci a život.

Mřížky pro vnitřní použití jsou vybírány v rámci stávajícího interiéru. S tímto přístupem se nevytrhnou z celkového souboru a nepoškozují rozhodnutí ve stylu místnosti v místnosti

.

Rozdíly v místě montáže

Vnější rošty přispívají k odběru vzduchu z ulice a chrání systém před pronikáním malých a velkých úlomků, srážek, prachu, hlodavců, listů a nečistot.

Tyto položky podléhají zvláštním požadavkům na úroveň pevnosti, odolnost vůči změnám teploty a náchylnost k mechanickému poškození.

Vnitřní rošty jsou umístěny v obytných a pracovních místnostech. Jejich hlavní funkcí je řádně rozdělit průtok vzduchu místnostmi a estetické dokončení ventilačního potrubí.

Montáž vnější větrací mřížky se provádí na straně ulice.Výrobek instalujte na vhodné místo. Tento prvek, který se nachází na zdi, bude téměř vždy čistý, zatímco zůstane ve spodní části základny, začne se rychle špinit

Prvky peretycheskie poskytují optimální úroveň vnitřní ventilace. Montují se na dveře, stěny a sádrokartonové příčky. Díky tomu není cirkulace kyslíku na okamžik přerušena a vzduch je neustále aktualizován iv nejodlehlejších prostorách.

Mřížka se montuje na podlahu pouze tehdy, když ventilační systém začíná v suterénu nebo suterénu, ale nemá kanály.

Rozváděč

Závory pro ventilační systémy jsou stěny, stoly, podlaha, dveře, čelní a suterén.

Stěnové a stropní výrobkypro vnitřní použití jsou malé a mají kromě svých hlavních funkcí také dekorativní zátěž.

Bloky vhodné pro vnější instalaci do stěn, mají mechanickou pevnost a vysokou odolnost vůči vnějším atmosférickým projevům.

Vrata instalovaná z vnějšku budovy ve stěnách, často vybavena topným systémem. To pomáhá vyhnout se sněhové orbě a tvorbě póla během chladného období

.

Podlahové modelyslouží k zajištění přívodu čerstvého vzduchu do dna obytných nebo pracovních prostor. Od stěn a stropů se tyto varianty lišítrvanlivost a dobrá odolnost proti opotřebení. Klidně snášíte pevnou fyzickou aktivitu a nebojí se vnějšího tlaku.

Ventilační modulyzajišťují správnou cirkulaci objemu proudění vzduchu a absenci průvanu. Krabice obvykle používá jeden prodloužený výrobek, nebo několik čtverců nebo kruh. Tento parametr neobsahuje žádná omezení. Volba je založena na osobních preferencích a kompatibilitě s celkovým designem místnosti.

Prvkyjsou umístěny převážně v podkroví nebo podkroví. Mají čistý široký okraj a přispívají ke správné výměně vzduchu v horní části domu.

Rošty umístěné na podlaze jsou snadno očištěny od nevyhnutelných nečistot a nevyžadují zvláštní, komplikovanou péči. Po dlouhou dobu zachovat původní přitažlivost a estetický vzhled

Mřížka Cavityzajišťuje správné přirozené větrání suterénních prostorů a účinně chrání vzduchové kanály před průnikem hlodavců a malých škůdců.

Vzhled výrobku je zde na druhém místě a prioritou je pevnost a odolnost vůči projevům počasí.

Konstrukční znaky a specifika

Nejběžnější jsou standardní stacionární mřížky bez víření. Základní konfigurace a absence pohyblivých částí činí modely velmi spolehlivými, trvanlivými a provozně stabilními.

Rošty stacionárního typu vhodné pro montáž dosystémy sání vzduchu jakékoli složitosti. Ve specializovaném obchodě si můžete koupit jak rozpočet, tak i kvalitnější modely střední a vyšší kategorie

Nastavitelné konstrukcejsou vybaveny pohyblivými žebry, například žaluziemi. Nejenže chrání systém před vnějším pronikáním cizích prvků, ale také poskytují možnost řídit tok vzduchu podle svého uvážení.

Inertní blokydodávají výrobci s pohyblivými lamelami. Produkty s touto funkcí nezávisle otevírají /zavírají žaluzie, reagují na rychlost přicházejícího vzduchu.

Regulovaný modul má největší účinek v regionech s měnícím se klimatem. Zachrání majitelům potřebu pečlivě zavřít vstup do kanálu kvůli katastrofám počasí. Pro ochranu systému je nutné pouze správně nastavit polohu hran

.

Větrací mřížkase zpětným ventilemumožňuje zmenšit /zvětšit objem průchodového úseku dálnice. Nejúčinněji se projevuje v kuchyních, koupelnách a koupelnách. Když systém není aktivován, ventil zabraňuje vniknutí vnitřku chmýří, drobných nečistot, hmyzu a prachových částic.

Sloupová zařízeníjsou určena pro rovnoměrné rozptýlení vzduchu ve velkých prostorech a velkých prostorech. Jednoduše a rychle a díky kompaktnosti téměř žádné oči.

Základní funkce inerciálního typu mřížek poskytuje práci pouze v jednom směru. V podstatěslouží k odstranění nepříjemných pachů a kontaminovaného vzduchu z obytných, kancelářských a pracovních zařízení

Dekorační mřížkypro ventilační systémy mají především estetickou funkci. Jsou vybírány obzvláště pečlivě v souladu s vnitřní výzdobou místnosti.

Modely vypadají jasně a přitažlivě, harmonicky zapadají do celkového designu místnosti a pracují souběžně pro svůj přímý účel. Pro uspořádání větrání ve stylové kuchyni je na kapotě umístěna krásná mřížka a jemně skrývá výstup systému odvzdušnění z očí.

Mřížka s ventilem, namontovaná ve ventilačním systému, v zimním období zablokujeme cestu do studeného vzduchu a snažíme se dostat do systému z prostředí

.

Materiály pro výrobu

Pro výrobu větracích mřížek, materiálů jako:

 • plast;
 • dřevo;
 • hliník /ocel;
 • sádra;
 • drahé kovy.

Plastikové modelyjsou levné a patří k nejběžnějším. Mezi nimi najdete nejen bílé, ale i barevné mřížky. Slouží dlouho, snadno se čistí, nevyblednou a vykazují odolnost vůči agresivním chemickým sloučeninám. Vzhledem k malé hmotnosti jsou vhodné pro instalaci na stěny ze sádrokartonu.

Mezi nevýhody výrobku patří náchylnost k žloutnutí a vyblednutí, nedostatečná pevnost v konstrukci a omezená tepelná odolnost.

Vzhledem k těmto parametrůmPlastové moduly se nepoužívají na ulici, ale zpravidla se montují do vnitřních krytů.

Na prodej jsou k dispozici plastové výrobky s filmovým povlakem napodobujícím texturu dřeva nebo kovu. Film přilne pevně k povrchu, nepraská a tiše toleruje změnu okolních podmínek

Dřevěné modulyjsou naprosto přirozené a šetrné k životnímu prostředí. Vhodné pro použití v místnostech s optimální úrovní celkové vlhkosti.

Potřebují zvláštní zpracování, aniž by rychle ztratily své estetické vlastnosti. Povrch je upevněn šrouby nebo šrouby s ozdobnou hlavou.

Rošty z hliníkunebo oceli jsou určeny pro vnější instalaci. Mají antikorozní eloxovaný povlak, nebojí se vlhkosti a vlhkosti, snášejí ultrafialové záření, odolávají intenzivnímu tlaku vzduchu a dalším vlivům agresivního prostředí.

Vnější kovové větrací mřížky z oceli mají dobrou trvanlivost a pevnou hmotnost. Pro jejich instalaci je nutná spolehlivá a výkonná montáž

Modely ze sádry nebo keramikynejsou příliš běžné a většinou se vyrábějí na zakázku. Kupují je majitelé, kteří ve svých domech vytvořili klasický pompézní interiér ve stylu paláce.

Pro externí použití nejsou tyto výrobky vhodné z důvodu vysoké citlivosti na změny vlhkosti a teploty.

V kategorii větracích mřížekhodnotnýchkovyzahrnuje mosazné, bronzové a měděné kování. Stojí několikrát více než ostatní, ale vypadají solidně, elegantně a skutečně luxusně.

Můžete si vybrat obrázek v katalogu výrobce nebo si jej objednat podle vlastního originálu.

Nuance dimenzionálního pravítka

U plastových větracích mřížek je pravítko velikosti od 15x15 cm do 30x30 cm.

Všechny ostatní modely uvedené na trhu jsou malé výrobky 5,8x5,8 cm, střední - 10x10 cm a 15x15 cm a velké - 30x30 cm Nejoblíbenější formát pro obdélníkové moduly je 17x8 cm.

Jedná se pouze o nejzákladnější typy velikostí. Jakýkoliv jiný formát lze také nalézt na prodej nebo objednat individuálně.

Sortiment dekorativních větracích prvků je velmi široký a plně uspokojuje požadavky i velmi náročných klientů, kteří kladou přísné požadavky na každý detail situace

Dostupnost doplňkových funkcí

Některé mřížky mají ve svém arzenálu užitečné bonusové možnosti. Nejdůležitější z nich je schopnost absorbovat hluk.

U těchto modelů existuje speciální materiál pohlcující zvuk, který zabraňuje pronikání cizích zvuků do obytných nebo pracovních prostor.

Tyto modely jsou navíc filtrovány do obytného prostoru vzduchu a uvolňují se z prachových částic a nečistot. Při opovržení výrobků můžete dát jen poměrně velkou velikost a značnou hloubku přistání.

Hranice s účinkem absorpce hluku používají obyvatelé soukromých a bytových domů v nejaktivnějších a nejhustěji osídlených oblastech města. Instalace modulu pomáhá snížit hladinu hluku a činí atmosféru v místnosti klidnější a klidnější

Jak správně zvolit?

Volba mřížek pro uspořádání ventilačního systému by měla být v souladu s jejich budoucím umístěním. Neměli byste šetřit a kupovat externí plastový model. Nebude odolávat zátěži a nebude schopen správně odolávat agresivnímu vlivu na životní prostředí.

V důsledku toho budete muset znovu strávit na nové věci a zaplatit další mzdy veliteli za instalační práce.

Nedoporučuje se umisťovat stropní větrací mřížky na pracoviště, lůžko nebo stůl. Pokud produkt náhle spadne, lidé trpí, což je velmi nežádoucí

.

Výrobky z eloxovaného hliníku jsou nejvhodnější pro estetické uzavření a zabránění průchodu fasád ventilačních kanálů. Vykazují dobrou odolnost proti vlhkosti, vážení a snadnou montáž.

Je-li nutné vytvořit silnější bariéru proti zvířatům, hlodavcům a velkým cizím předmětům, je vhodné věnovat pozornost modelům oceli pokryté antikorozním povlakem.

Efektivně chrání vzduchová potrubí před průnikem zvenčí, ale nutně vyžadují instalaci spolehlivých upevňovacích prvků, které mohou být stabilníudržujte těžký modul na určitém místě.

Příklady dřeva nebo sádry lze umístit do teplých uzavřených prostor s optimální úrovní vlhkosti. V surových místnostech ztratí výrobky své silné vlastnosti a atraktivní vzhled.

Plastová verze je univerzální a vhodná pro instalaci prakticky kdekoli v budově. Provádí se v různých formách a standardních velikostech.

Má minimální hmotnost, rychle se montuje pomocí běžně schválených upevňovacích prvků. V některých případech, "země" na tmel.

Nevyžaduje složitou péči a zachovává si základní vlastnosti po celou dobu provozu. To stojí mnohem levněji než podobné výrobky z jiných materiálů, je ve velké poptávce a je k dispozici v každém obchodě.

Plastová mřížka může být instalována v kuchyni, koupelně nebo koupelně. Snadno přenášejí kontakt s vlhkostí, netrpí teplotními výkyvy a dlouhodobě si zachovávají normální vzhled

Modely drahých kovů se prodávají za nejvyšší cenu a především nesou výhradně dekorativní zátěž. Jsou vybírány podle stylu a barvy interiéru a umístěny na prominentních místech. Takové produkty dodávají atmosféře stín luxusu, zdůrazňují stav majitele pokoje.

Zda má smysl přeplatit za mosazné, bronzové nebo měděné rošty, se klient rozhodne nezávisle na základě rozpočtu vyčleněného na opravy a uspořádání prostor.

Položky s pohyblivýmprvky jsou téměř vždy vyrobeny z plastu nebo kovu. Měly by být zakoupeny, aby bylo možné regulovat práci ventilačního systému a nastavit průtok vzduchu pro obyvatele nejpohodlnější.

Závěry a užitečné video na toto téma

Co je mřížka pro větrání a jak fungují:

Jak nainstalovat mřížku pro systém kachlových větrání. Zajímavé zvláštnosti práce:

Rošt - to je povinný prvek ventilačního systému. Chrání výtlačné potrubí před vnějším průnikem, pomáhá regulovat objemový průtok vzduchu a působí jako dekorativní prvek.Výběr závisí na umístění zamýšleného umístění. Dlouhá a spolehlivá obsluha pomáhá vytvářet příjemné prostředí pro lidi v obytných a pracovních prostorách.