Větrání v garáži: typy systémů výměny vzduchu, jak správně zařídit účinný extraktor vlastníma rukama

Řádně naplánované větrání v garáži zabrání tvorbě kondenzátu, což eliminuje problémy s korozí, které jsou uloženy v automobilech. V souladu s pravidly by garáž měla mít ventilační otvory, ale často neposkytují kvalitní výměnu vzduchu, takže majitelé automobilů musí samostatně vybavovat správný přívod vzduchu uvnitř budov.

Obsah
 1. Charakteristiky organizace výměny vzduchu
 2. Druhy větrání garáží
 3. Vývoj systému a výpočet počtu otvorů
 4. Přírodní vzducholodi
 5. Kombinovaný systém
 6. Mechanický extraktor

Charakteristiky organizace výměny vzduchu

\ t

Skladování automobilu v garáži může nejen zvýšit celkovou bezpečnost vozidla, ale také poskytnout vysoce kvalitní ventilaci, která zabrání korozi na kovových panelech karoserie. Úložný prostor vozu je malý, takže rychle tvoří kondenzát, který je třeba vypustit skrze ventilační systém.Větrání v garáži řeší následující problémy:

 • Auto vstupuje do garáže s vlhkostí, což vede ke vzniku koroze. Kvalitativní větrání umožní rychlou výměnu vzduchu, odstranění vlhkého vzduchu a kondenzátu.
 • Výfukové plyny, nebezpečné a nepříjemné chemické sloučeniny pro člověka se odstraňují z výstupu výfukového vzduchu.
 • Poskytuje nejpohodlnější podmínky pro skladování automobilů.
 • Řádně navržená ventilaceSystém v garáži by měl poskytovat minimálně 6 vzduchových hodin za hodinu. Pouze tímto způsobem bude možné zabránit vzniku rzi automobilů a dalších problémů, které vznikly v důsledku mokrého a špinavého vzduchu.

  Správné organizované větrání je také odpovědné za udržení optimálních podmínek v místnosti. Například v létě by teplotní rozsah v garáži měl být 20-25 ° C, v zimě od 0 do +5 ° C.

  Ventilační garáž vlastníma rukama.

  Druhy větrání garáží

  \ t

  Garáže mohou používat různé typy systémů výměny vzduchu. V každém případě by měla být volena ventilace v závislosti na velikosti konstrukce a materiálu, ze kterého byla konstrukce zkonstruována. Nejpopulárnější dnesobdržel následující typy:

  • přírodní;
  • mechanické;
  • .

  Přirozené větrání je založeno na vlastnostech vzdušných hmot, které se zvyšují v důsledku teplotního gradientu mezi místností a ulicí. Proveďte větrání v garáži vlastníma rukama nebude dělat zvláštní potíže. Je vhodný pro malé garážové plochy z kovu a jiných podobných materiálů.

  V mechanickém větrání se výměna vzduchu provádí pomocí speciálních chladičů a jiných zařízení, která zajišťují přívod a odtok vzduchu. V závislosti na jeho rozmanitosti může být takový systém jeden a dva kanály. Dnes ve specializovaných prodejnách najdete různé chladiče a přeplňovače, které usnadňují provádění mechanické ventilace.ruce Díky své univerzálnosti bude vynikajícím řešením pro cihlovou nebo blokovou garáž a železobetonovou konstrukci.

  Kombinované větrání kombinuje výhody přírodního a mechanického. Uvnitř vzduchu vstupuje přirozená cesta, po které je odstraněna pomocí jednoho nebo několika přeplňovačů, které pracují nepřetržitě nebo na velení automatizace řízení. Tento systém je současně účinný, má jednoduchý design, spolehlivost a měsíční spotřeba elektřiny pro jeho provoz bude minimální.

  V každém konkrétním případě bude volba ventilačního systému individuální. Nejoblíbenější jsou dnes kombinované a mechanické metody výměny vzduchu, které kombinují efektivitu, jednoduchost konstrukce, spolehlivost a životnost. Ve specializovaných prodejnách najdete potřebné ventilátory pro garážové závěsy a další vybavení, které je nutné pro vlastní organizaci výměny vzduchu v cihlové, železné a blokové konstrukci.

  Větrání v garáži vlastníma rukama

  Vývoj systému a výpočet počtu otvorů

  \ t

  Před začátkem práce je nutné vyvinout nebo vyzvednout základní schéma uspořádání výměny vzduchu v garáži. Tato dokumentace uvádí umístění a počet vzduchovodů v místnosti, jakož i podrobnosti o správném větrání garáže. V přítomnosti dobře viditelného místa je třeba zvážit možnosti zajištění cirkulace vzduchu v suterénu.

  Vypracovat kvalitativní systémvětrání garáže musí brát v úvahu plochu a výšku místnosti, jakož i typ uložených vozidel. Plánuje se pozemní a podzemní potrubí, provádí se odhad účinnosti budoucího oběhu vzduchu. Nejjednodušším způsobem je získat hotové projekty a systémy ventilace nebo svěřit jejich rozvoj odborníkům. Nezávisle na tom, že nemá žádné relevantní pracovní zkušenosti, je obtížné správně vypočítat počet a umístění vzduchovodů. Zařízení a výpočet schématu větrání v garážilze provést dvěma způsoby:

 • Celkový průměr všech otvorů by měl být 0,3% plochy garáže. Tento způsob výpočtu se používá pro uspořádání mechanické jednokanálové ventilace.
 • Jeden čtvereční metr garážového prostoru by měl mít průměr 15 mm. V souladu s tím bude pro místnost o velikosti 10 čtverečních metrů vyžadovat jeden nebo více průduchů o celkové ploše 150 mm.
 • V souladu s požadavky ruského ostřelovače do garáže, kde je skladováno jedno osobní vozidlo, by mělo být dodáno 180 m3 čistého čerstvého vzduchu za hodinu a více než 360 metrů krychlových kyslíku v souladu s požadavky Evropské unie.

  Větrání v garáži vlastníma rukama je snadné a pohodlné

  Přírodní vzducholoď

  Pro organizaci přirozené výměny vzduchu v garáži je nutné navrhnout přílivové a výfukové otvory. Uspořádání takové ventilace nepředstavuje zvláštní složitost, takže ji může donutit k tomu, aby vykonávala nezávisle.Je nutné pouze dodržovat tato pravidla:

 • Dechový otvor by měl být umístěn ve výšce 10-15 cm nad podlahou s návětrnou stranou. Výfukový otvor je 10 cm pod stropem. Umístěte je proti sobě při maximálním odstranění.
 • K přítokovému otvoru jsou připevněny speciální ventily, které umožňují regulovat objem vstupující do garáže vzduchu. V zimě jsou takové klapky uzavřeny, což zabraňuje rychlému ochlazení av létě otevírá maximálně, což zajišťuje efektivní proudění vzduchu v interiéru.
 • Potrubní potrubí by mělo být zvednuto přibližně 50 cm od povrchu střechy. Na cestě je houba vybavena mřížkou na vzduchovodech, která ochrání garáž před škůdci a hmyzem.
 • Výhody přirozené ventilace jsou připisovány jeho jednoduchosti stavby, minimálním nákladům na majitele vozu a schopnosti provádět je vlastníma rukama. Nevýhody takového systému výměny vzduchu jsou však :

 • Závislost na teplotním gradientu, jakož i výrazné snížení účinnosti v letním období.
 • V zimě mohou vzduchové kanály zamrznout v důsledku velkého teplotního rozdílu, který zcela zastaví vzduch v garáži.
 • Účinnost ventilace bude záviset na správném umístění otvorů výfuku a žlabu.
 • Přirozená ventilace bude vynikajícím řešením pro kovovou garáž, stejně jako pro malé budovy z bloků a cihel. Je nutné pouze správně vypočítat průměr otvorů a jejich počet.

  Pro uspořádáníPři použití ocelových a plastových vzduchových kanálů, jakož i speciálních zátek pro potrubí je doporučeno přirozené větrání. V průměru, náklady na provádění vysoce kvalitní vzduch v garáži bude více než 1-2 tisíc rublů.

  Odstraňte vlhkost ve sklepě, sklepy, garáže bez ventilátoru. Provádíme ventilaci správně!

  Kombinovaný systém

  Kombinované ventilační systémy jsou účinné, lze je snadno uspořádat samy, náklady na nákup ventilátorů a dalších souvisejících zařízení nejsou příliš vysoké.Podobné režimy fungují na tomto principu:

 • Vzduch v garáži se přirozeně dostává na úkor otvorů v blízkosti země.
 • Odstranění vzduchových hmot je organizováno vzduchovými kanály s instalovanými elektrickými ventilátory.
 • Výhody kombinovaného systému větrání lze přičíst jeho vynikající účinnosti a úplné nezávislosti na teplotě a počasí. Mezi nedostatky patří rychlé ochlazení místnosti v zimním období roku a potřeba pravidelného monitorování pracovního ventilátoru. V přítomnosti vhodného systému pro řádné provádění ventilace garáže kombinovaného typu nebude zvláštní práce.

  Můžete najít levné chladiče, které mají spotřebu elektřiny 3-5 wattů za hodinu. Proto bude pro kvalitní větrání poskytováno přibližně 2 kW elektřiny měsíčně. Je zde možnost připojení na časovače a další automatiku,což umožňuje zajistit účinnost přeplňovače při současném snížení nákladů na platby za elektřinu.

  Mechanický extraktor

  Mechanická ventilace znamená instalaci speciálních chladičů pro přítok a výfuk, což umožňuje uměle vstřikovat a odstraňovat vzduch z místnosti. Takový mechanický obvod je považován za nejlepší, protože kombinuje účinnost, jednoduchost konstrukce a trvanlivost. Práce přeplňovačů může být řízena automatizací, která má několik režimů najednou, což snižuje nebo zvyšuje intenzitu výměny vzduchu v garáži.

  Výhody donucovacího systému zahrnují možnost filtrace vzduchu a úplnou nezávislost na teplotě a klimatu. Při projektování použitého zařízení, včetně ventilátorů a řídicí automatiky, je nutné vzít v úvahu plochu budovy, počet uložených strojů, délku vzduchovodů a řadu dalších parametrů. Konstrukce může být provedena monoblokově i modulárně, což umožňuje v případě potřeby modernizovat zařízení a snadno opravit selhání.

  Výdaje od vlastníka vozidla na uspořádání samočinného větracího systému se mohou značně lišit. Je třeba vzít v úvahu počet použitých chladičů, délku celého systému a počet provedených vstupních a výstupních otvorů. V průměru stojí kvalitní výfukový ventilátor 1,5-4 tisíc rublů. Znáte-li počet těchto přeplňovačů, můžete vypočítat přibližné náklady na uspořádání vzduchu v garáži.

  Konstrukce účinného ventilačního systému zajistí správné podmínky pro uskladnění automobilu, což eliminuje potřebu dalšího ohřevu místnosti. Výměna vzduchu může být kombinovaná, mechanická nebo přirozená. Stačí pouze spočítat celkový počet potřebných odboček a vývodek, správně naplánovat jejich umístění a při použití dalších ventilátorů zvolit jejich správný výkon a provést příslušnou instalaci zařízení.

  Jak provést větrání v garáži