Výfukový ventilátor v koupelně, jak si vybrat a jak nainstalovat

Byty jsou zpravidla větrané, bez použití dalších zařízení, dostatečné větrání v koupelně. Relativně čistý vzduch vstupuje do domu skrz okna a dveře az místnosti přes ventilační zdvih do šachty a pak na ulici. Vzduch se pohybuje kvůli poklesu teploty v domě a na ulici. Pokud není trakce, nebo to není dost, pak se doporučuje koupit výfukový ventilátor v koupelně. To platí zejména pro vnitřní skříně.

Nedostatek oběhu vzduchu vede ke zvýšení vlhkosti, což přispívá k tvorbě plísní v koupelně. Po zaznamenání negativních účinků špatného větrání jsou nutná neodkladná opatření.

Obsah
 1. Kontrola ventilačního systému
 2. Vlastnosti ventilátoru výfuku
 3. Instalace ventilátoru do koupelny
 4. Druhy řízení odtahového ventilátoru

Kontrola ventilačního systému

Kontrola ventilačního systému zapalovačem cigaret

Pro kontrolu kvality odtahového ventilátoru v koupelně je nutné na rošt zavřít větrací otvor. Pokud se namočí a nespadne, pak máme dobrou chuť. Pokud se vzduch nepohne, nic se nestane s dopisem, s největší pravděpodobností to bude jen spadnout. Jak zjistit důvod pro nedostatek trakce:

 • Předpokládejme, že vstupní dveře jsou otevřené, ale stále ještě neexistuje tah, což znamená, že důvodem je překážka ventilačního zdvihu. Stojí za to se pokusit vyčistit kanál hůlkou, ale je to možné, pokudproblém není hluboký. V opačném případě se budete muset obrátit na pomocné programy.
 • Je-li dvířka otevřená, je zde tah, pak je pro normální provoz odsavače nutné vytvořit větší prostor pod dveřmi nebo otevřít otvory a zakrýt ozdobný gril.
 • Stává se, že tam je touha, ale místnost je stále dusno, pak musíte nainstalovat speciální ventilátor v koupelně.

Často mohou dodatečné otvory, kterými vzduch vstupuje, nebo údržba větracích šachet, zlepšit výměnu vzduchu v koupelně. Tam, kde je spousta páry a vlhkosti - v kuchyni, v koupelně nebo na toaletě, je nutné přijímat velké množství vzduchu. Proto by ventilátory měly být používány pro intenzivnější cirkulaci vzduchu.

Vlastnosti ventilátoru výfuku

\ t

Odsávací ventilátor v koupelně

Vzhledem k tomu, že výfukový ventilátor instalovaný v koupelně a pracující na vysoké úrovni vlhkosti, musí mít zvláštní technické vlastnosti. Jeho design zajišťuje:

 • motoru pracujícího z napětí do 36 V;
 • pouzdro odolné proti stříkající vodě vyrobené z vodotěsného materiálu s ochranou třídy ne menší než IP 34;
 • zpětný ventil, který chrání proti šíření špatného dechu ve vaně, když ventilátor nefunguje;

V závislosti na velikosti koupelny je zvolen výkon extraktoru. Je třeba jít ven rychlostí 6-8 metrů krychlových. m /h Pokud má vana rozměry 2 × 1,55 m3, pak je pro to nutnékoupit ventilátor s produktivitou nejméně 54 metrů krychlových. m /h Nejoblíbenější modely mají produktivitu 100 metrů krychlových. m /h

Také nákup ventilátoru v koupelně věnujte pozornost těmto věcem:

 • hladina hluku;
 • návrh zařízení;
 • průměr ventilátoru by měl odpovídat průměru ventilačního zdvihu;
 • senzory vložené do zařízení pro regulační režimy.

Odsávací ventilátor v koupelně Charakteristika

Instalace ventilátoru do koupelny

Algoritmus pro instalaci ventilátoru je následující:

 • Odpojte kabeláž od ventilátoru výfuku. Pokud není možné pokládat kabeláž do stěny, musí být vodiče umístěny v utěsněné vlnité trubce nebo kabelovém kanálu;
 • ve zdi pod stropem, aby se díra nebo zapadají do velikosti existujícího ventilátoru (samozřejmě musí být hra nejprve odstraněna);
 • do otvoru pro vložení tělesa extraktoru tak, aby jeho vyčnívající část byla na jedné úrovni s povrchem stěny, utěsnila se zbývajícími neuzavřenými mezerami, upevněte přední část ventilátoru pomocí šroubů, protože nehty se mohou třást a tím se zvyšuje hluk;
 • pro připojení odtahového ventilátoru s kabeláží (podle návodu);
 • nastaveno tak, aby hrálo kapotu.

Je účelné instalovat odsávací ventilátor pod strop, takže spreje nedosahují k němu, ale nad místem tvorby páry. Z bezpečnostních důvodů jsou spínače a další komponenty, které pracují s napětím, zakázány220V k instalaci do koupelny. Instalace zařízení je povolena, pokud jsou připojena k síti prostřednictvím samostatných proudových konvertorů.

Druhy řízení ventilátoru výfuku

Odvzdušňovací ventilátor může být ovládán ručně i automaticky. Automatizace může být zabudována do zařízení nebo může stát samostatně.

Odsávací ventilátor s časovačem pomůže určit dobu, po kterou bude odsavač zapnut. S vlhkostním čidlem se začlení při určité koncentraci vody ve vzduchu. Snímač pohybu dá příkaz k zahrnutí, pokud místnost bude pohybující se osoby. Bez ohledu na volbu automatizace bude extraktor dobře větraný vzduch a bude udržovat normální úroveň vlhkosti.