Vyloučení elektrického štítu vlastníma rukama: obvody + instrukce k montáži krok za krokem

Základní znalost elektroinstalace musí mít nejen kvalifikaci. Z hlavních ustanovení montážní a provozní эlektroboksa který řídí dodávky energie všem spotřebitelům v bytě, je lepší vědět, a majitelé domů.

Vědět, jak av jakém pořadí se vyskytuje rasklyuchenye elektrický štít, a to i od majitele elektrikářské práce může byt nebo dům rychle reagovat na problémy v systému - volání nebo elektřiny k vyřešení problému na vlastní pěst.

Obsah
 1. Přiřazení elektrické stínění
 2. Grafy rasklyuchenyya ,
 3. Výběr zapojení zařízení
 4. Postupný pokyny pro instalaci a montáž
 5. Fáze 1 - A pro montáž na stěnu
 6. Krok 2 - vstupní a zpracování kabely
 7. Fáze 3 - montážní moduly na rámu
 8. Krok 4 - propojovací okruhy a testy
 9. Závěry a užitečné videa na toto téma

Účel elektrické stínění

vně produkty, které poskytují ochranné prostředky a registraci vypadat jinak. To může být kompaktní plastové pouzdro s Barevné sklo, instalovaný v hale, nebo velké kovové stínění, vestavěné do zdi na zemi podlaží.

Jedná se o elektrický štít, který je nutně přítomen v domech, administrativních budovách, v práci - kdekoliv položeny přívodní potrubí.

rozvaděčů, v závislosti na místě instalace a účelu, mohou býtdistribuce, skupina, rozdělení účtu. Například krabička s čítačem se nazývá účetnictví a distribuce a krabička na chodbě, která se nachází pouze automatizovaná - skupina

Možná místa instalace jsou předepsána v normativní dokumentaci, ale do značné míry závisí na účelu štítu. Například u soukromých domů je jedna z elektráren s elektroměrem a příslušenstvím obvykle instalována na ulici, na stožáru nebo na fasádě.

Funkce štítu:

 • přijímání elektřiny z centrální dálnice - vedení přiváděného do domu;
 • distribuce energie zákaznickými skupinami nebo jednotlivými linkami;
 • ochrana elektrického systému před vysokými zátěžemi a zkraty v obvodu;
 • účetnictví jakosti a stabilizace elektřiny;
 • ochrana uživatelů elektrické sítě před úrazem elektrickým proudem.

Zjednodušeně řečeno, řádná montáž elektrárny bude záviset na kontinuitě přenosu elektřiny do budovy, na bezpečnosti všech obyvatel a na zachování majetku.

Sestavení systému vyloučení

\ t

Vypočítejte rozměry štítu a určete výběr ochranných zařízení může být až po konstrukci principu nebo instalačního schématu dodávky energie domu.

Hlavní je označit všechny elektrické spotřebiče, osvětlovací zařízení a elektrická elektroinstalační zařízení, jakož i jejich výkon, napětí a sílu proudu.

Uspořádání elektrického zařízení - vzorek systému, který lze snadno vypočítat a vyzvednout plnicí desku. Pro usnadnění je uvedenoUmístění nábytku a montážní výška

Po přípravě schématu zapojení je nutné rozdělit všechny obrysy do samostatných skupin.

K tomu musíte dodržovat zásady:

Galerie obrázků

Fotky z

Výkonná zařízení - elektrické trouby, pračky a myčky nádobí, bojlery a klimatizace - jsou připojeny samostatně. Pro každé zařízení s výkonem vyšším než 2 kW je zásuvka na výstupu a stroj je instalován na panel, zvolený v par.
Kuchyňské spotřebiče - sporák, trouba, myčka, pračka, ohřívač vody, NYM, ale častěji VVGng. Vodiče pro světelné obvody zde nejsou vhodné, minimální parametry kabelu jsou 3 * 2,5 mm2. Označení automatu na štítu je 16 A
Je mnohem pohodlnější, když jsou všechny vývody jedné místnosti kombinovány a připojeny k jednomu automatu. Pokud dojde k nouzové situaci na elektrickém vedení, v užitkové kuchyni nebo v obývacím pokoji, lze okruh snadno vypnout a opravit. V tomto případě je v ostatních prostorách zajištěna dodávka elektřiny
Kromě zásuvek jsou světelné obrysy rozděleny do skupin obsluhujících 1-2 místnosti. Pokud jsou spotřebitelé v areálu trochu, pak jedna skupina může kombinovat kuchyň a chodbu, koupelnu a přijít do ložnice a obývacího pokoje. Nejlepší verze kabelu - VVGng 1,5 mm2, automat - 10 A

Samostatné zásuvky pro spotřebiče s vysokým výkonem
Napájecí kabel
Výstupní obvody jsou rozdělovány podle pokoje
Světelné linky jsou logickérozdělený

Nyní vyrábíme velmi výkonnou techniku, takže byste se neměli spoléhat na univerzální tipy, je lepší předběžně prozkoumat požadavky na instalaci.

Například u některých pecí musí být průřez vodiče nejméně 4 mm2 a u ohřívačů vody dokonce 6 mm2. Proto potřebujeme automatické stroje na 20 nebo 32 A.

S ohledem na výše uvedené doplňte systém montáže elektromotoru.

Vzorové schéma, které zobrazuje všechna elektrická instalační zařízení. Některé stroje jsou připojeny k PLC. U vchodu je úvodní 3-pólový automatický stroj a po počítadle je instalován diskový stroj

Instalace UZO je povinná, protože bez ní se ochrana vývodů považuje za horší. Totéž lze říci o vyhrazených výkonových obvodech pro výkonná zařízení - každé zařízení vyžaduje vypínací zařízení.

Označení zařízení: jmenovitý proud - na úrovni větší než připojené automatické zařízení je diferenciální proud provozu 30 mA.

Všechny obrysy, odkazují na koupelnu nebo koupel, připojte PLZ s dif. proud 10 mA. To zahrnuje jednotlivé linky na teplé podlaze, pračku, zásuvky, sprchový kout.

Volba elektrických zařízení

\ t

Před instalací je nutné zakoupit samotné elektrické nářadí a všechny elektrické instalační jednotky a zařízení, které budou tvořit jeho obsah.

Je třeba mít na paměti, že každý kus zaujímá určitý počet montážních míst na DIN lištu - kovovou tyč o šířce 3,5 cm. V jedné krabici může být jedna a několik DIN lišt.

Montáž pod jedním “"bere v úvahu úsek na profilu o délce 1,75 cm - modul." V pasu napájecího zdroje je nutně uvedeno, na jaký počet modulů se počítá.

Na jedné liště DIN jsou tři zařízení: první dva jsou obsazeny 3 moduly, třetí jeden modulem. Nedoporučuje se ponechávat místa mezi blízkými zařízeními, aby se ušetřil prostor

.

Před výběrem štítu byste měli přidat počet všech modulů, a pak přidat k částce obdržel několik míst, které mohou být potřebné v budoucnu. Například, budeme vypočítat, které pole je nutné pro 1-pokojový byt.

Podle schématu určíme počet modulů, které každý z jejich přístrojů má: 4-pólový automatický vstup na vstupu - 4 místa, čítač - 6, AVDT - 2 x 2, automatická zařízení - 4. Výsledkem je Výstup 18 modulů

U 18-20 sedadel se pohonná jednotka vejde do 24 modulů. Ale v případě, že byt je velký, a v budoucnu se plánuje koupit nové vybavení, instalace teplé podlahy nebo opravy s výměnou elektroinstalace, je lepší koupit krabici na 36 míst.

Pokud chcete zjednodušit další práci, aby maximální ochranu sítě, a umístění modulů je pohodlné, zkuste vybrat kompletní klapky, a to:

 • odnímatelný rám s DIN lištou;
 • pro vkládací otvory a držáky pro upevňovací kabely;
 • dvě pneumatiky, pracovní a ochranná nula - s podpěrami a montážními místy;
 • montážní celky;
 • kabeloví organizátoři.

Štíty jsou kovové a plastové, zabudované a zavěšené.

Uvažujme, jak se lišízásadně.

Galerie obrázků

Foto z

Kovové výrobky s neprůhlednými dveřmi jsou obvykle instalovány na místě a uzavřeny klíčem. Jsou určeny pro servis 2-4 bytů, respektive pro velký počet montážních míst. Ve dveřích jsou průhledná okna - pro odstraňování ukazatelů z účetních zařízení
Výrobky vyrobené z odolného nehořlavého plastu ABS se používají v soukromých domech a v městských bytech. Vyznačují se příjemnějším designem a jsou vybaveny barevnými nebo průhlednými dveřmi. Některé uzamykatelné skříně, jiné na západce
K montáži výkyvného ramena je třeba v závislosti na jeho hmotnosti a umístění instalace použít potrubí, kotvy nebo šrouby. Tyto výrobky jsou vhodné pro dřevěné domy, které používají otevřené rozvody, stejně jako pro umístění na ulici.
V budovách s cihlovými a betonovými stěnami, kde se používá skrytý typ elektroinstalace, instalace vestavěná zapnout Pro ně ve zdi střih výklenek ve velikosti a tvaru výrobků. Na přední straně se zabudované modely nenamontují

Kovová deska pro montáž na podlahu
Plastová krabice pro bytové použití
rychlá instalace
Zabudovaný kryt pro skryté vedení

Zkušení elektrikáři doporučují práci s jedním obchodem. Výhody nákupu od velkého dodavatele jsou ve velkém sortimentuzboží a záruky na získání originálních výrobků, a nikoli padělání.

Proto je lepší mít štít a zbytek kabelážních produktů koupit na jednom místě.

Kromě zařízení pro záznam ochranných zařízení bude vyžadováno:

 • kombinace několika pólů s koncovými uzávěry - pro vzájemné propojení modulů, zjednodušení instalace a úspory místa;
 • 2 - 3 metry drátu ПВ1 s průsečíkem, jako ve vstupním kabelu, a barevné označení izolace;
 • nulová šunka nebo křížové moduly pro groupware;
 • svorky a spony pro uspořádání vodičů;
 • omezovače pro lišty DIN;
 • pahýly pro maskování volných míst.

Pokud to finanční příležitosti umožňují, je lepší zvolit zařízení jednoho osvědčeného výrobce - Hager, ABB, Legrand, Schneider Electric. Zařízení jedné značky se snadněji montují a vypadají jako štít bude mnohem estetičtější.

Pokyny pro instalaci a montáž

Podle norem GOST a PUE by desky měly být umístěny v dobře osvětlené, větrané místnosti s vlhkostí, ve které nesmí být více než 60%. Instalační výška - ne méně než 1,4 m, vzdálenost k hřídeli, rohy - ne méně než 15 ms.

Montáž stropního štítu není tvrdší než knihovna - konstrukce je umístěna na nástěnných hmoždinkách. Proto zvažte možnost instalace v betonové nebo cihlové zdi.

Stupeň 1 - montáž do zdi skříně

Před instalací by měla být elektrická skříň na rukou, aby bylo možné specifikovat její velikost a pak pouzdro použítpro montáž

Začínáme označováním - pomocí úrovně nakreslíme přímku, která označuje místo, kde bude dno zásuvky. Pak obal uzavřeme, zakroužkujeme ho obrysem.

kladen na ochrannou masku, vezměte na disku bulharské 23 cm shtroboriz nebo jiný výkonný nástroj a dělat škrty první svého jmenovaného cesty, a pak ve středu

Pak provozujeme děrovačku - mezi řezy řezáme kusy betonu (nebo cihly). Pomocí ručního dláta jemně vyrovnejte vnitřní povrch výklenku.

Připomeňme, že případ je součástí výklenku, pokud je vše v pořádku, přišroubujte k němu montážní sadu a vložte ji na místo. Vrtáme otvory pod hmoždinkami, vyrábíme spojovací materiál s hřebíky.

Mezi panelem štítu a stěnou je mezera - naplníme ji alabasterem nebo alternativní stavební směsí a v budoucnu masku dokončíme spolu s dalším povrchem stěny.

Stupeň 2 - přívod a zpracování kabelů

Moderní elektroboxy poskytují otvory pro dráty. Jsou umístěny na různých stranách, ale ne všechny. Požadované otvory jsou vytlačeny z děrovaných linek. Velikost jejich standardu - 16/20 mm, určená pro zavedení vlnitých trubek, které drát pro izolaci.

Postup:

 • vytlačíme desku nebo odstraníme zátky;
 • odříznout vlnité trubky ve stěnách krabice;
 • , vnitřek krytu krytu je ovládán přívodním kabelem tak, aby byl na držáku vstupního stroje, tj.levý horní roh;
 • připojte kabel k závěsnému oku nebo jinému upevňovacímu prvku, upevněte ho šroubem;
 • označení izolací nebo tepelným smrštěním.

Opakujte všechny akce s jinými kabely, což vede ke spotřebitelům.

Přibližně to vypadá jako řádně organizovaný vstup kabelů do elektrické skříně: síla vlevo, linie bytové sítě vpravo. Pro usnadnění práce a montáže modulů je rám dočasně odstraněn

Jak víte, všechny kabely jsou chráněny dvojitou izolací. Horní vrstva pro spínání vodičů uvnitř napájecího zdroje není nutná, takže je třeba ji odstranit.

Pro každý drát však budete potřebovat další značení, protože po tkaní je naživu, že bude těžké odhadnout, do které linie vede. Pro značení používáme lakovací pásku, která se snadno nanáší na označení.

Pro manipulaci s kabelem odstraňte vnější izolaci, je lepší použít speciální nůž s patou. Na rozdíl od běžného stavebního nože velmi pečlivě odstraňuje polymerní povlak, takže opouští celý vnitřní obal

.

Po zpracování kabelů je stínění připraveno k instalaci již vytáčeného rámu. Obvykle se během procesu montáže provádějí dokončovací práce, během kterých je vhodnější pokrýt vnitřek skříně.

K tomu použijte buď lepenkový kryt, který je dodáván se štítem nebo samořezným krytem.

Fáze 3 - montáž modulů na rámu

Pro práci potřebujete drážkovací a křížové šroubováky, odizolovače, šroubováky, kleště, frézy,nůž, stavební nůž, šroubovák, tester.

Uspořádání modulů se provádí podle lineárního nebo skupinového schématu:

 • lineární- původně vyřazeno z UZO a DIFautomatiza, poté zařízení AB;
 • skupina- nejprve UZO /DIF, pak připojené automaty, opět UZO, atd.

První možnost je snadnější instalace a druhá možnost je výhodnější, když potřebujete najít problém se sítí.

Je třeba připomenout, že dráty přicházející shora přicházejí zespodu. Oddělení vodičů uvnitř krabice a vnějších částí by se mělo shodovat. Doporučuje se spíše spojit zařízení s celou řadou vodičů než s kombinací různých segmentů.

Montážní návod:

Galerie obrázků

Foto z

Vyrábíme umístění modulů na rámu tak, jak by měly být v krytu. Standardní postup: automatický vstup - čítač - skupina UZO /automatický stroj - automatický. Aby se zařízení při montáži nepohybovala do stran, nastavíme omezovače na okrajích každého řádku
Znovu zkontrolujte, zda jsou jmenovité hodnoty a distribuovaná zařízení seskupeny správně. Pokud je instalováno napěťové relé, pak jeho umístění - před ELV. Po kontrole upevníme zařízení na DIN lištu, otočením upevňovacích šroubů
Připravte 1-pólový a 2-pólový hřeben: odřízněte úlomky požadované délky, konce uzavřete zátkami. Připojení hřebenu k vodičům s univerzálními svorkami zaručuje těsný kontakt. Utáhněte přípojku
Ze vstupuautomat do UZO, automatů a samohybných automatů musí mít "fázi". K tomu používáme části vodičů, které by měly zařízení volně připojit, bez namáhání, ale také bez nadměrného objemu
Pracovní "nulový" vodič vede ze vstupního automatu k nulovým svorkám UZO. Je lepší použít standardní označení, tj. Drát v modré izolaci. Spojíme skupinu UZO s nulovými pneumatikami, aby se ušetřilo místo drátu, vytáhneme šrouby
Žluto-zelené vodiče třížilových kabelů sbíráme do svazků a posíláme je do kladiva ochranné nuly. Pozemní a powerplate, pokud je vyroben z kovu. Šroubovák PLZ nebo šroubovák se stejným hrotem, vytáhněte všechna připojení
Pro ověření správnosti zapojení provádíme zkoušení: vstupní zařízení je napájeno elektřinou a pak postupně zapínejte všechna zařízení. Funkce, na kterých je testovací tlačítko umístěno, jsou zkontrolovány z hlediska funkčnosti
Pro kontrolu napětí v síti použijte tester nebo multimetr. Sondy posíláme nejdříve na vstupní svorky ochranných zařízení a poté na výstup. Pokud všechny stroje a PLC fungují správně, odpojíme je od napájení.


Krok 2 - Jmenovité hodnoty modulárních zařízení
Krok

Krok 1 - Modulární zařízení na rámu
3 - česací kombinace strojů
Krok 4 - drát pro rozložení "fáze"
Krok 5 - vodič pro rozložení "nuly"
Krok 6 - připojení uzemnění k sběrnici
Krok 7 - zařízení s tlačítkemzkoušení
Krok 8 - zkušební zkušební přístroj pro připojení

Rám je smontován, zbývá nainstalovat ho do těla pohonné jednotky a připojit se k napájecímu kabelu a vodičům spotřebičů.

Stupeň 4 - zapojení obvodů a zkouška

K použití je nutné namontovat závěsné nebo nástěnné pouzdro. Tato fáze se provádí pouze po vysušení malty a po dokončení všech dokončovacích prací.

Pak jedeme podle plánu:

 • Vypneme sílu štítu, pojďme vědět ostatním, že náhodou není spojena (slovy nebo pomocí talíře).
 • Odstraňujeme ochranný kryt a narazíme do vnitřku odpadkového kufru, odřízneme dráty v krabici.
 • Vložte sestavený rám, upevněte jej šrouby.
 • Namontujeme dvě pneumatiky N a PE a druhý je lepší upevnit tam, kde jsou vodiče, například zespodu.
 • Po dohodě rozdělte vodič (odděleně fázový, nulový a uzemněný), upevněte skupiny pomocí potěru.
 • Žluto-zelené uzemňovací vodiče jsou směrovány na sběrnici PE, zanecháváme malé zásoby, označíme a připojíme.
 • Modré vodiče pracovní nuly směřují do pneumatik skupiny UZO, označte a připojte.
 • Ostatní modré vodiče a nula vstupního kabelu jsou přivedeny do sběrnice, označeny a připojeny.
 • Fázové vodiče jsou posílány do modulárních zařízení, snaží se dostat na druhou stranu, což je opak nulových kabelů. Značíme, připojujeme k automatům automatických strojů a diagnostických strojů.
 • Vstupní kabel je přiveden na horní svorky vstupního automatu, který připojujeme.
 • Připojení k pneumatikám je skutečné, pokud nebylo provedeno přímo v rámu.

  Po zapojení všech vodičů s příslušnými svěrkami pneumatik nebo modulárními přístroji otestujeme utažení upevňovacích prvků.

  Před zahájením prací a seřizováním musí být všechny spotřebiče na napájecím zdroji ve vypnutém stavu. Současně musí být veškerá elektrická instalace v bytě - osvětlovací zařízení, domácí spotřebiče, zásuvky - uvedena do provozního režimu.

  Prvním krokem je testování indikace multimetru vstupního zařízení. Po kontrole napájecího napětí zkontrolujte jeho přítomnost a poté korespondenci nuly a fáze

  Jeden po druhém připojujeme automatické stroje a chrániče RCD, testujeme pomocí speciálního tlačítka a po odpojení opětovně aktivujeme. Obracíme se na automatické stroje, zkontrolujte, zda je na vstupních svorkách napětí. Pak je zapněte a zkontrolujte napětí již na výstupu.

  Nakonec kontrolujeme práci vyhrazených linek pro výkonná zařízení. Zapněte troubu, pračku, klimatizaci, sledujte provoz zařízení.

  Pokud je výsledek splněn, zavěsíme dveře a uzamkneme napájení.

  Závěry a užitečné video k tématu

  Možnost sestavení powerplate:

  Pokyny a doporučení pro montáž štítu na modulu 72:

  Napájecí zdroj je možné sestavit vlastníma rukama, ale kontrola instalace a připojení kvalifikovaného elektrikáře je povinná . BezOdpovídajícím závěrem je organizace, která zásobuje budovu elektrickou energií, jednoduše blokuje vedení.