Výměna potrubí v bytě

Velké opravy v bytě nemůže udělat bez nahrazení všech komunikací. Nezávisle vyměňte staré instalatérské nebo kanalizační potrubí za nové plastové nebo kovové plasty jednoduše, pokud máte na dosah ruky všechny potřebné nástroje a materiály. Tak ušetříte značné množství peněz na opravy. Dříve jsme již hovořili o výměně trubek v koupelně. Obecně platí, že oba postupy jsou poměrně podobné, ale v tomto případě existuje celá řada nuancí.

Obsah
 1. Výměna kanalizačních potrubí
 2. Co potřebujete v práci
 3. Rozměry potrubí
 4. Revize
 5. Demontáž kanalizačních trubek
 6. Způsoby nahrazení starého potrubí
 7. Montáž nových kanalizačních trubek
 8. Těsnění
 9. Náhradní stoupačka
 10. Video - Výměna kanalizačních trubek vlastníma rukama
 11. Výměna vodovodních potrubí
 12. Demontáž starého potrubí
 13. Montáž elektroinstalací a stoupaček na záchodě
 14. Výměna potrubí v kuchyni av koupelně
 15. Závěry

Výměna kanalizačního potrubí

Před zahájením prací je vypracováno schéma uspořádání s uvedením velikosti a umístění sanitárních zařízení. To nejenže značně zjednodušuje postup instalace, ale také pomáhá určit, které materiály jsou potřebné.

Odvodnění

\ t

Co potřebujete v práci

Níže je uveden seznam nástrojů, pomocí kterých můžete starý rozebrat a nainstalovat novýpotrubí:

 • perforátor;
 • kladivo;
 • „bulharský“;
 • šroubováky;
 • sekáč;
 • rozdělit klíč;
 • tmel;
 • montážní pistole pro práci s ní.

Nezbytné nástroje

Kromě toho by měla být stanovena velikost a materiál budoucího plynovodu. Ve výše uvedeném článku jsme zvažovali možné varianty a dospěli jsme k závěru, že nejlepším materiálem bude plast.

Rozměry potrubí

 • Záchodové potrubí by mělo mít "100 mm" pro ostatní sanitární zařízení - "50 mm"
 • .
 • Gumová manžeta pro toaletu -? 110-126 mm, pro ostatní trubky -? 40-50 mm.
 • Vlnitá trubka pro skořepiny a vany bude 32-50 mm, pro pračku - 22-25 mm.
 • Mělo by se také pamatovat na to, že potrubí, ve kterém voda z pračky odteče, musí být ve vzdálenosti 50 cm od podlahy.

  Věnujte pozornost! Silikonový tmel výrazně zjednodušuje montážní postup. Kromě toho je žádoucí, aby všechny zakoupené materiály pocházely od jednoho výrobce - takže nebude problém s komponentami kování.

  Revize

  Cílem auditu je zjistit stav starého plynovodu. Z toho vychází nejvhodnější metoda demontáže, která existuje pouze tři.

  V době, kdy se plastové trubky mění na plasty, se části potrubí jednoduše vytáhnou ze strany na stranu. V ještě vzácnějších případech jsou staré kovové trubky ze všech stran volné. Zde je vybírání spojů vybíráno sekáčem, po kterém jsou trubky odstraněnypodobným způsobem. V ostatních případech demontáž potrubí zahrnuje řezání nebo dokonce lámání kladivem.

  Pravděpodobně není nutné znovu připomínat, v jakém stavu jsou dnes staré kanalizační vedení "Sovdepovskih". Proto mohou být demontovány pouze třetím způsobem.

  Demontáž kanalizačních trubek

  \ t

  montáž starého potrubí

  Krok 1. Vypněte přívod vody.

  Krok 2. Hadice, která vede do vypouštěcí nádrže toalety, je odšroubována klíčem.

  Krok 3. Odšroubujte šrouby, které upevňují toaletu, poté se odstraní.

  Krok 4. Volné WC. Vše, co ruší práci, je odstraněno - pračka, dřez a další.

  Krok 5. Starý kanalizační systém je vyložen. Litinové trubky, které jsou dále od stoupačky, jsou rozbité kladivem (jak je známo, litina není nejodolnější materiál).

  Krok 6. Sejměte trubky umístěné vedle stoupačky. Jsou odříznuty o 10 cm od zvonku, zbývající segment je natažen s mírným výkyvem. Pokud to není možné, provádí se několik řezů v řezu od vrcholu až ke zvonku téměř každé 2 cm. V každém řezu se vloží dláto, do kterého kladivo příliš nenarazí. To pokračuje, dokud se neroztrhne přilepená trubka.

  Místo připojení v blízkosti stoupačky

  Krok 7. Vyčistěte stoupací potrubí. Zbytky starého mazání jsou odstraněny tak, aby byla nová manžeta nainstalována co nejvýše.

  Opravné prostředkystaré potrubí

 • Svařování za tepla. Pro tento účel se používá speciální páječka, čímž se místo připojení stává monolitickým. Nejspolehlivější způsob připojení, který nevyžaduje zapojení specialistů.
 • Lisovací tvarovky jsou méně spolehlivé, ve kterých jsou trubky spojeny a stlačeny lisovací objímkou. Postup spojení probíhá velmi rychle, hlavní věc - vybírání armatur požadovaných velikostí.
 • Svařování za studena. Na vnitřní povrch jedné trubky je aplikováno speciální složení, po kterém jsou trubky spojeny a drženy po dobu 20 sekund. Velmi snadný, ale nespolehlivý způsob.

  Svařování za studena

  \ t
 • Ze zřejmých důvodů je lepší kombinovat nové trubky se svařováním za tepla.

  Montáž nových kanalizačních trubek

  Instalace potrubí začíná stoupačem (novým nebo starým). "Specialisté", kteří doporučují dělat od konce, s největší pravděpodobností nikdy nepoužíval instalatérské práce, protože velikost by měla odpovídat prekurzor potrubí. Obecně postup instalace vypadá takto.

  Krok 1. V ofsetové stoupačce je nastaven setter.

  Krok 2. Kužel vloží první část potrubí. Zkontrolujte, zda na místě byla montážní armatura.

  Krok 3. Trubka je odříznuta podle velikosti, řez je vyčištěn, po kterém je nakonec upevněn silikonovým tmelem.

  Krok 4. Podobně se postupně shromáždí celé potrubí. Pokud se stoupač nezměnil, je záchodová mísa nainstalována ve velikosti, ošetřena tmelem a instalována zpět do toalety.

  Krok 5. Když těsnící tmel zamrzne, provede se kontrola těsnosti. Dále je nutné se postarat o zvukovou izolaci potrubí. Faktem je, že plastové trubky, i přes jejich vynikající vlastnosti, mají velmi tenké stěny, což má za následek hlasitý hluk při pohybu vody. To je však předmětem samostatného článku.

  Způsob pokládky těsnicího potrubí

  Těsnění

  Doporučuje se použít silikonový tmel, protože je vhodný pro všechny typy trubek. Těsnící hmota se nanáší na povrch plastových těsnění tenkou vrstvou. Těsnící materiály jsou vyrobeny z gumy, nepotřebují těsnění. Látka je také aplikována na vnitřní část trysky a vnější část trubky.

  Metody připojení vodiče odpadních vod

  Poté se trubka zasune do spojky, spojovací bod se změní na polyethylen. Poté je těsnicí hmota zarovnána s kartáčem přímo přes fólii. Fólie zůstane na místě spoje, dokud těsnící hmota nezaschne.

  Poslední etapa instalace - kontrola těsnosti. Můžete se o ní dozvědět na začátku článku.

  Náhradní stoupačka

  Toto je přesně postup, který je nezkušenou osobou kategoricky odraden. Výjimkou jsou pouze venkovské domy, kde vaše manipulace nikomu neublíží. Odborníci nahrazují stoupačky společně, protože to je nesmírně obtížné.

  Obecně platí, že pokud budete pevně nahrazovat stoupačku, víte: za všechny důsledky budete odpovědní pouze vy. Do prácebudou zapotřebí následující nástroje:

  • kuželové spínače;
  • dva obdélníkové plastové kanály potřebné pro otáčení nebo posouvání stoupačky;
  • plastový příčník? 50 ^ 110x110x110 mm (výstup menšího průměru je nutný pro tažení potřebné strany);
  • svorky pro montáž na stěnu;
  • dvojice trubek> 110 mm;
  • speciální kompenzátor, bez kterého není instalace možná - stoupač nemá žádný volný konec.

  Nyní, těsně před postupem výměny.

  Náhradní stoupačka

  Krok 1. Staré stoupačky jsou zesíleny shora (stejně jako je popsáno výše). Překrývající se voda a všichni sousedé jsou varováni před dočasným opuštěním z návštěvy toalety.

  Krok 2. V dolním stoupacím můstku se vyrábějí dva propyly, jako při demontáži. Ve spodním bubnu jsou vloženy dva šroubováky, které je třeba střídavě posouvat, až se spodní můstek nespojí. Právě v této fázi potřebujeme dobré dovednosti při provádění podobné práce: pokud to přehnáte, sloupec trubek se jednoduše zhroutí.

  Krok 3. Šroubováky se přemístí do horního bubnu, řezaný kus se odlomí. Bude vyžadovat alespoň jednoho asistenta, který bude držet potrubí, zatímco horní steh bude připojen k sekáči. Poté je horní spoj oslaben a trubka je odstraněna.

  Krok 4. Spodek spár se odstraní a trubka se odstraní spolu se starým příčníkem.

  Krok 5. Nová stoupačka se smontuje podle následujícího schématu (zdola nahoru): potrubí? reguluje přesměrování? Kompenzátor? úklid regulujeodstoupení? potrubí? přechod pro chodce Horní a dolní část stoupačky s litinovými profily (s pomocí manipulace) je kombinována. Spodní trubka je pak upravena ve velikosti.

  Krok 6. Všechny spoje jsou utěsněny tmelem.

  Krok 7. Je instalován na toaletu, jsou informováni sousedi a podává se voda.

  Krok 8. Nová stoupačka je upevněna svorkami ke stěně (a svorka musí být na každém regulátoru).

  Pozor! Zvláště úhledně demontovaná kanalizační stoupačka. Při práci, kdykoliv, může spadnout, ale udržet ho v úzkém záchodě spolu je nesmírně nepříjemné. Tak unikněte, pokud stoupačka stále padá. Znovu proto znovu připomeneme: za všechny důsledky budete zodpovědný pouze vy.

  Video - Výměna kanalizačních trubek vlastníma rukama

  Výměna vodovodních potrubí

  Pokud potřebujete vyměnit vodovodní potrubí, bude třeba použít následující nástroje:

  • „bulharština“;
  • smyčka (zařízení pro řezbářství);
  • šroubovák;
  • perforátor;
  • marker;
  • páječka na plastové trubky;
  • ruleta;
  • sekáč;
  • montáž vazelíny;
  • páska na dým;
  • kladivo.

  Je rovněž nutné zakoupit vybavení, odbočky, adaptéry a tapíry v požadovaném množství.

  Demontáž starého potrubí

  Práce začínají demontáží starých litinových trubek.

  Krok 1. Překrývající se voda (ventil vedle stoupaček). Pokud se plánuje výměna samotných stoupaček, pak se voda překrývá v suterénu, ale pouze za určitých podmínek. Je třeba souhlasitoprava v Zhece, informování sousedů o přesném datu zahájení a ukončení opravárenských prací, učinit vše pro to, aby tyto podmínky byly dodrženy.

  Krok 2. Staré trubky jsou odříznuty "bulharskou" u stoupacích můstků ve vzdálenosti asi 50 cm od stropu a podlahy (to je nutné pro zjednodušení budoucí instalace). Řez musí být přísně kolmý, jinak nebude možné řezat nový závit.

  Krok 3. Část trubky, která je v kamnech, je třepána kladivem a pak vyřazena. V případě potřeby použijte kladivo nebo dláto.

  Krok 4. Všechna upevnění starého potrubí - svorky, hmoždinky atd. - se odříznou. Všechny prvky by měly být nakrájeny na malé kousky, takže je vhodnější vyjmout z bytu.

  Instalace elektroinstalací a stoupaček v záchodě

  Pozor! Průměr nového potrubí by neměl být menší než průměr starého potrubí. To platí nejen pro erozi, ale i pro stoupačky. Pokud je plánování bytu typické, pak se potrubí v záchodě nejprve změní - tam by měly být stoupačky.

  Zvažte postup výměny zkumavek v toaletě.

  Výměna trubek v záchodě

  Krok 1. Nejprve se stanoví, v jaké vzdálenosti od stoupacích můstků projde vnitřní uspořádání. V souladu s velikostí řezaného potrubí, určeného pro stoupačky.

  Krok 2. V potrubí stoupaček sousedních bytů (shora a dole) pomocí smyčky je řezán řez. Na stoupačkách jsou instalovány kuželové výstupky a z vrstev propylenu jsou sestaveny nové čepy (podrobnosti vizo použití polypropylenových zkumavek). Pro utěsnění jsou spoje obaleny páskou.

  Krok 3. Otevření uzavíracích ventilů umístěných v suterénu pro kontrolu těsnosti spojů. Pokud je vše v pořádku, jsou instalovány elektroinstalační trubky s ohledem na místa, kde budou umístěny sanitární zařízení, čistící filtr a vodoměr. K toaletě je připojen pouze přívod studené vody, bidet a umyvadlo jsou studené a teplé. Na konci potrubí jsou instalovány ventily, které zůstávají v "uzavřené" poloze.

  Instalace nových trubek

  Krok 4. Vodovodní potrubí spojuje vlnité trubky. Pokud je potrubí ukryto ve falešné stěně, je izolováno pěnovým polyethylenem - takže se vyhnete možnému vzniku kondenzátu. V případě neizolovaných trubek mohou být instalovány v blízkosti povrchu stěny.

  Výměna trubek v kuchyni a koupelně

  Po toaletě je trubka vyměněna v koupelně. To se děje podobným způsobem, o tom již byl napsán článek, takže v koupelně nezůstaneme.

  V závislosti na plánování může být kuchyně umístěna různě. To může být buď na druhé straně bytu, nebo v blízkosti koupelny. V prvním případě jsou všechny procedury prováděny stejným způsobem jako v toaletě - první stoupačky, po nich - elektroinstalace do sanitárních zařízení. V druhém případě se všechno děje v koupelně.

  Instalatérské práce v kuchyni

  \ t

  Trubky se při montáži mírně ohýbají,snížit počet armatur. Pro to existují dva důvody:

  • šetří peníze;
  • snižují pravděpodobnost akumulace odpadů v potrubí, protože tyto budou mít hladkou trajektorii.

  Při instalaci nezapomeňte na taková důležitá zařízení, jako je vodoměr a filtr. A nezapomeňte dát mixéry po dokončení všech prací.

  Závěry

  Chcete-li změnit potrubí nezávisle nebo vyhledat pomoc odborníků - rozhodnout se pouze vám. Chtěl bych věřit, že po přečtení tohoto článku si uvědomíte, jak špinavé, nebezpečné, ale zároveň tolik potřebné pro každého z nás, aby pracovali instalatérské práce.