Výměna topných těles. Jak to udělat správně?

Změnit nebo nezměnit, zde je otázka. Shakespearovy vášně jsou někdy poháněny rozhodnutím nahradit standardní konvektory novými radiátory. Ve skutečnosti všechno není tak těžké, jak se zdá na první pohled.

Obsah
 1. V jakých případech je nutné vyměnit otopná tělesa, která neexistují?
 2. Co je lepší instalovat radiátory?
 3. Vlastnosti instalace radiátorů topení
 4. Demontáž starých topných zařízení
 5. Montáž topných trubek
 6. Instalace topení radiátorů
 7. Závěr

V jakých případech je nutné vyměnit otopná tělesa a která nikoli?

Objektivně zhodnotit technický stav starých konvektorů. Pokud nekorodují, neprotékají, jsou dobře ohřáté a vybavené jeřáby, pak se jich nemusíte dotýkat, nechte je i nadále přenášet teplo ve vašem domě. Po opravdu dobré opravě, která spočívá v umístění falešné stěny, se stále schováváte za všemi topnými konstrukcemi.

Další věc je, že pokud je zdroj konvektorů již prakticky vyčerpán, není zde možnost regulace průtoku a rozměry nemohou skrývat žádnou falešnou stěnu. Řešení je jednoznačné - výměna radiátorů topení je nevyhnutelná.

Co je lepší instalovat radiátory?

Nejlepší alternativou v tomto případě budou bimetalická otopná tělesa. Řada výrobců a modelů vás také přesvědčí. Věnujte pozornost následujícím podmínkám, aby bohatství výběru nebyloChytil vás překvapením a váš nákup vás v důsledku toho nezklamal.

Jako příklad použijte chladič RIFAR MONOLIT:

 • Za prvé, absence vsuvek a těsnění v tomto modelu poskytuje větší spolehlivost spojů;
 • a za druhé, teplota chladicí kapaliny v ní může snadno dosáhnout 135 ° C;
 • Zatřetí, tloušťka stěn chladiče může vydržet až 100 atmosfér pracovního tlaku.

Mezi výhodami je také možné použít různé nosiče tepla, jako je vodní pára, nemrznoucí směs nebo máslo. Tyto radiátory rozlišují vysoký tepelný výkon: 200 W z každé sekce.

Výběr chladiče by se měl řídit nejnovějšími trendy a vývojem v oblasti vytápění. V pokušení koupit výrobce radiátoru, jehož jméno je v uchu každého, je větší pravděpodobnost, že si koupí padělek. Preferujete-li nové hráče na trhu, jste vystaveni riziku nákupu zboží nízké kvality. Bude lepší, když si koupíte radiátory, které půjdete s odborníkem, který se bude zabývat instalací, nebo alespoň po podrobné konzultaci s odborníky, pokud plánujete instalovat radiátor vlastníma rukama.

Je mnohem snazší rozhodnout, které trubky potřebujete: kov, polypropylen nebo měď. Použijte materiál, ze kterého je uspořádán celý topný systém ve vaší domácnosti. Přechody z jednoho materiálu na druhý jsou vysoce nežádoucí, protože každé závitové spojení je potenciálně nebezpečné spojení. Spojení kovových trubek s kovem se provádí lépe svařováním. Přidá to hodnětrvanlivost konstrukce topení.

Vlastnosti montážních radiátorů

Další otázka, která vás určitě přesvědčí: co je výhodnější a praktičtější - instalovat falešnou zeď nebo jednoduše ukrýt trubky ve zdi? Jednou z možností je ponechat trubky, které nejsou vůbec zakryté, a poté, co se kolem nich dostaneme laminátem a stropem, to nepovažujeme za to, protože kdybychom již začali provádět opravy, uděláme to kvalitativně a krásně.

Při zodpovězení této otázky je třeba poznamenat, že proces "balení" trubek do zdi, nazývaný profesionální přístup, může být značným roztažením. Tato práce náročná úloha bude dělat velké množství potenciálně nespolehlivých a nepohodlných spojů v trubkách, což je prakticky nereálné vařit, pokud se tvoří tok. Úplně jiná věc je falešná zeď. Správný výpočet návrhu a příslušné instalace vám poskytne útulný interiér a poměrně pohodlný přístup k potrubí. Na rozdíl od zaujatosti se užitná plocha areálu prakticky nesníží a oprava sama o sobě vás bude stát mnohem méně.

Demontáž starých topných zařízení

Nyní, když je již k dispozici veškeré potřebné vybavení a je stanovena přední část práce, je možné začít demontovat staré konvektory a potrubí. Ujistěte se, že zablokujete stoupačku a vypustíte zbývající vodu. Tím se ušetříte od zbytečného množství vody tekoucí z ořezávání trubek a poskytnete vám pohodlí a bezpečnost při práci.

Montáž topných trubek

\ t

Pro správné ohýbání trubek budete potřebovat speciálníohyb nástroje. Horký způsob, jak dát trubky potřebné formy v této situaci není možné. Při zahřátí se potrubí zploští, což bude mít velmi negativní vliv na jeho průchodnost.

Instalace topných trubek je spojena s některými nuancemi, s ohledem na to, že budete schopni vyhnout se hrubým technickým chybám. Pravděpodobně si všimnete, že vzdálenost mezi otevíracími otvory v konvektoru a novým bimetalovým radiátorem je od sebe několik desítek centimetrů. Měla by být nastavena požadovaná vzdálenost mezi trubkami, počínaje samotným stoupačem. Je velmi důležité udržovat správný sklon: horní trubka mírně stoupá z radiátoru a spodní část má mírný sklon dolů. Pouze takový design vám umožní zapomenout na jeřáby Maievského na dlouhou dobu, protože vzduchové bubliny jsou tvořeny v systému, budou volně odstraněny z baterie a budou dodržovat zákony fyziky.

Snažte se neobdivovat zpevňující límce. Samotná kovová trubka je velmi trvanlivá a zpravidla nevyžaduje další fixaci. Kromě toho, místo kontaktu trubkové svorky a začne hnít a rez, v první řadě, což výrazně snižuje životnost topného systému.

Instalace topení radiátorů

Jako kdybychom se nepokoušeli minimalizovat počet závitových spojů, instalace samotného radiátoru bez nich nebude fungovat. Na vstupech a výstupech baterie je nutné instalovat jeřáby a regulátory jeřábů, které nejsou instalovány na svařování. Zajistěte spolehlivé utěsnění spoje, můžete kombinovat lnu pouze s unisexem. OstatníTěsnění vám nebudou moci zaručit dlouhou a věrnou službu, takže byste neměli experimentovat.

Poslední fází je ochrana a nátěry trubek. Aerosoly nejsou v tomto případě vhodné, protože stříkají nátěrové hmoty a tenká vrstva, která se vytváří v této době, není schopna chránit trubky před korozí. Nevzdávejte se krásným a falešným nápisům na nádobách s barvami některých výrobců, kteří vám slibují vynikající výsledek i v případě, že budete nátěry trubek namalovat přes rzi a nečistoty. To je propagační trik, nic víc. Odprýskávání trubek a spojů brusným papírem před vzhledem lesklého kovu, pečlivé ošetření rozpouštědlem, pečlivé barvení. Pouze tento algoritmus zajišťuje spolehlivost a trvanlivost trubek během provozu topného systému.

Závěr

Jak vidíme, výměna radiátorů topení zahrnuje několik etap:

 • Demontáž starých radiátorů.
 • Výběr a nákup nových topných zařízení.
 • Výměna a montáž topných potrubí.
 • Montáž nových radiátorů.
 • Kvalita prováděné práce závisí na životnosti vytápění domu nebo bytu. Proto se snažte nezávisle kontrolovat kvalitu instalačních prací.