Výpočet bimetalových radiátorů - jak na to

Trh topných zařízení dnes nabízí širokou škálu různých radiátorů, včetně litinových, hliníkových, bimetalových a lisovaných ocelových radiátorů.

Obsah
 1. Obsah
 2. Požadovaný výkon topných zařízení?
 3. Co je lepší: teplý a velký radiátor nebo horký, ale malý?
 4. Výběr a výpočet radiátoru?
 5. Výpočet počtu úseků?
 6. Možné chyby a nuance?
 7. Na co upozornit?

Obsah

 • Požadovaný výkon topných zařízení
 • Výběr a výpočet radiátoru
 • Výpočet počtu úseků
 • \ t
 • Možné chyby a nuance
 • Co hledat

Klikněte na obrázek pro zvětšení

Požadovaný výkon topných zařízení?

Když stojíme před volbou, které radiátory si vybrat, je nutné studovat jejich vlastnosti, tj. Výhody a nevýhody různých konstrukcí. Obvykle si vyberete ze čtyř hlavních bodů:

 • Litinové radiátory, jak je známo, poskytují dobré teplo, dlouho využívané (až 35 let a někdy i více); nejsou poškozeny; vydrží vysoký tlak v systému, ale těžký a ne příliš estetický.
 • Hliníkové radiátory přitahují poměrně vysoký tepelný výkon, stejně jako nízkou hmotnost a sofistikovaný vzhled, ale jsou příliš drahé a nejsou příliš dobré z hlediska odolnosti vůči vysokému tlaku v topném systému.
 • Bimetalická otopná tělesa, která ve své konstrukci sestavila výhody těch, kteří jsou z nich vyrobeniocelová trubka pro chladicí kapalinu, schopná vydržet, v případě potřeby, vysoký tlak, má hliníkové pouzdro, dokonale dodává teplo.
 • Ocelové radiátory vyrobené z vysoce kvalitní oceli válcované za studena, které mají poměrně vysoký tepelný výkon a pevnost, se skládají z několika plochých panelů pro chladivo.
 • Pro optimální vytápění místnosti potřebujete znát odpověď na otázky nejen o tom, které radiátory si vybrat, ale také provést správný výpočet.

  Nesmíme zapomenout na to, že se časem postupně mění vlastnosti teplonosných těles. Instalací výkonnějších radiátorů snižujeme zatížení kotle nebo kotle. Proto, nejčastěji, při výpočtu bimetalových radiátorů, radiátory s řadou sekcí dostanou jednu až dvě další předchozí litinové baterie, pokud nějaké existují.

  Je-li nutné vypočítat bimetalové otopná tělesa pro prostory, je nutné vycházet z vlastností přenosu tepla každého z úseků

  Chcete-li provést přibližný výpočet bimetalových radiátorů pro novou místnost nebo dům, vycházejte z tepelných charakteristik každého úseku. Tento parametr by měl být uveden v technickém listu otopných těles. Typicky, v praxi často brát stejné 100 watts na sekci a 50-100 watts na metr čtvereční. m, takže existuje určitá zásoba, tj. počet sekcí, která se rovná počtu čtverečních metrů plochy každé z těchto prostor.

  Co je lepší: teplý a velký radiátor nebohorké, ale malé?

 • Pokud instalujeme baterie o malém rozměru, musí být přenos tepla zvýšen zvýšením teploty chladicí kapaliny. Tato možnost se nazývá vysokoteplotní vytápění.
 • Je možné instalovat velké radiátory s přípustným tepelným výkonem. To znamená nižší teplotu na jejich povrchu. Tato možnost se nazývá nízkoteplotní vytápění. Je zřejmé, že přitahuje více zabezpečení a můžete ušetřit.
 • Pokud zvolíme vysokoteplotní vytápění, budou otopná tělesa v domě tak horká, že se jich téměř nebude moci dotknout. Špatná tato možnost je, že vzhledem k přehřátí vody je nebezpečné, ale také to není ekonomické - neexistuje žádná regulační rezerva. Kromě toho, při vysokých teplotách, uložených na bateriích, se okolní prach může začít rozkládat, což v žádném případě nevede ke zlepšení okolního vzduchu.

  Z toho vyplývá, že vysokoteplotní vytápění obytných prostor není příliš vhodné.

  Vyberte a vypočítejte chladič?

  V praxi se zpravidla vezme 100 wattů na jeden úsek a 50-100 wattů na metr čtvereční. metr tak, aby výpočet bimetalových topných baterií byl vypočítán s určitými rezervami

  Jako nejoptimálnější jsme zvolili možnost nízkoteplotního vytápění. V tomto případě se naše radiátory zahřívají, dávají teplo prostoru, ale jsou teplé, ale ne nadměrně horké. A zde je nutné spočítat správnou plochu radiátorů tak, aby byla bezpečná a pohodlná.

  Chcete-li přibližně spočítat počet radiátorů, musíme vytápět určitou plochu místnosti, ať už se jedná o halu, kuchyň nebo ložnici, stejně jako celý dům jako celek, měli bychom nejprve určit objem místnosti. Pro tento účel se délka areálu násobí jeho šířkou a výškou.

  Požadované množství tepelné energie pro optimální vytápění prostor závisí na jeho typu. Pokud budete mít standardní pokoj v panelovém domě, pak 1 kostka. m vyžaduje průměrnou hodnotu 0,041 kW.
  Úroveň vytápění závisí na účinnosti izolace jedné nebo druhé místnosti. To znamená, z čeho byl dům vyroben, jaká je tepelná izolace, instalovaná v něm plastová okna, izolované dveře. V závislosti na této úrovni tepelné energie na 1 m3. m může klesnout na 0,034 kW. Pokud jde o nové budovy postavené na moderních technologiích tepelné izolace a s ohledem na nejnovější stavební normy, mohou snížit požadovanou tepelnou kapacitu o 1 m3. m téměř dvakrát - do 0,02 kW.
  Po provedení předběžných výpočtů otopných těles vyberte značku a typ baterií. Každý radiátor má své vlastní vlastnosti. A jeden z nejdůležitějších - jmenovitý tepelný tok. Tato jednotka je označena symboly Q nom., [KW]. Obvykle je tato charakteristika uvedena v katalogu pro samostatný úsek radiátoru (někdy i několik).

  Vzhledem k tomu, že tyto informace nejsou v katalogech uvedeny, uveďte je u prodejců. Pouze pochopením parametrů vašeho pokoje a výběrem typu radiátoru, se kterým budete spokojeni, pokračujte v výpočtu množstvíPožadováno pro vaše stavební části.

  Výpočet počtu úseků?

  Přesný výpočet bimetalových radiátorů je považován za poměrně komplikovaný. Známé vzorce pro výpočty by měly obsahovat mnoho proměnných. Je nutné vzít v úvahu jak výšku stropu, tak tepelně izolační vlastnosti plastových nebo dřevěných oken. Není to tajemství, že pouze přes okna může jít až o 70% teplo!

  Počet sekcí je označen symbolem S (kusy). Potřebujeme tento parametr. Je dána vzorcem:
  S = (V • Q pom) /Q nom [kusy],
  kde V - označuje objem dané místnosti;

  Q pom - množství tepelné energie, které závisí na specifických parametrech místnosti;

  Q nom - jmenovitý tepelný tok akumulátoru.

  Výsledek, který jste obdrželi, se zaokrouhluje na celé číslo nahoru (nahoru). Pokud je tedy výsledek S = 9,3, zaokrouhlete na 10,0.

  Zbývá rozhodnout o otázce s počtem radiátorů v místnosti. Potřebujete zařízení s jednou 10-článkovou baterií, nebo je lepší umístit buď dva 5-sekční?

  Záleží na prostoru místnosti. V místnosti více než 25 metrů čtverečních. Nejlepší je použít několik radiátorů. Faktem je, že jsou příznivější pro cirkulaci vzduchu. Navíc bude vytápění místnosti rovnoměrnější.

  Zvolíte-li ocelový výlisek, musíte vzít v úvahu jeho rozměry a samozřejmě jmenovitý tepelný tok (obrázky by měly být uvedeny v katalogu).

  Je třeba chápat, že metoda výpočtu námi dodávaných radiátorů je spíše zjednodušená. InPoužívá zprůměrovaná čísla a koeficienty. Tyto výpočty aplikujte ve standardních situacích, kdy jsou radiátory instalovány v typickém bytě nebo v samostatném domě s centrálním zásobováním teplem, kde je splněno několik podmínek. Mezi nimi je výška stropu (ne více než 3 m); a teplota kapaliny v baterii (chladicí kapalina) v systému by neměla být větší než 70 °. S.

  Možné chyby a nuance?

  Pokud je výška stropu větší než 3 m, musí být tepelný výkon zvýšen v poměru ke zvýšení tohoto parametru. Naopak, pokud je strop místnosti menší, sníží se množství požadovaného tepla.

  Pokud jsou v domě plastová okna s dostatečně nízkými tepelnými ztrátami, může být tepelná kapacita snížena v rozsahu 10-20%.
  Pokud je teplota chladicí kapaliny daleko od 70 ° C. C, výkon se mění podle 15-18% pro každých 10 stupňů poklesu /zvýšení teploty.

  Takže pokud je teplota kapaliny v bateriích (chladicí kapalina) asi 50 stupňů. C, výkon musí být zvýšen o 1, 5 krát.

  Pokud jsou v místnosti dvě okna, bude lepší instalovat dvojici sekcí - pod každým oknem jeden po druhém - pokud jde o celkový tepelný výkon, měla by být vyšší než nominální hodnota 1,7 krát.

  Co hledat?

  Pokud potřebujete přesnější výpočet, je rozumné odkázat na informace ve specializované literatuře, kde jsou otopná tělesa považována za podrobnější a hlubší. Pro přesnější výpočty bude nutné vzít v úvahu takové hodnoty, jako je teplota uvnitř areálu a venku; skladua teplotu chladicí kapaliny; pravděpodobná tepelná ztráta; tepelná vodivost různých materiálů a mnoho dalších parametrů.

  Pokud jste drahý svému času, nejlepším způsobem, jak se dostat ven, bude zaplatit výpočet tepelných topných těles kvalifikovaným odborníkům na teplo. Pak budete nejen přesně vypočítat počet požadovaných částí radiátoru pro místnost nebo dům, ale také nainstalovat nejvhodnější pro radiátor obývacího pokoje.