Vyrovnání podlahy: jak změřit zakřivení a odstranit ji vlastníma rukama

Vyrovnání podlahy: jak změřit zakřivení a odstranit ji vlastními rukama

Kde začít s opravami? Pravděpodobně se tato otázka týká všech, kteří si koupili nový domov, nebo se rozhodli dát ho do pořádku. Dlouho pryč byly dny, kdy koncepce "opravy" byla dána pouze tak jednoduchými postupy, jako je změna tapety, obílení stropu, malování oken. Moderní oprava je něco víc. Hojnost a srovnatelná dostupnost kvalitních stavebních materiálů umožňuje každému majiteli usilovat o to, aby se jeho domov dostal k dokonalosti. Bohužel, naše apartmány lze jen stěží nazvat ideální platformou pro realizaci snu. Křivky stěny a nerovného podlaží neumožňují okamžité provedení původních konstrukčních řešení. To vše musí být v prvé řadě sladěno. Můžete si najmout tým specialistů, ale můžete to udělat sami. Zejména proto, že vyrovnání podlahy vlastními rukama nevyžaduje speciální dovednosti.

Obsah
 1. Obsah
 2. Odhad zakřivení podlahy
 3. Vyrovnání betonové podlahy
 4. Prvním rozhodnutím je vyplnění podlahy
 5. .
 6. Druhé rozhodnutí - vyrovnání s cementovým pláštěm
 7. Třetím řešením je vyrovnání podlahy pomocí zpoždění
 8. .
 9. Vlastnosti vyrovnání dřevěné podlahy

Obsah

 • Odhad zakřivení podlahy
 • Vyrovnávání betonové podlahy
  • Prvním rozhodnutím je vyplnění podlahy
  • .
  • Druhé řešení - vyrovnání s cementovým pláštěm
  • Třetím řešením je vyrovnání podlahy pomocí zpoždění
 • Vlastnosti vyrovnání dřevěné podlahy

Odhad zakřivení podlahy

Především byste měli zjistit, jak moc se podlaha ve vašem bytě odchýlila horizontálně. Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout. První je mnohem jednodušší a rychlejší, ale zahrnuje přítomnost laserové úrovně. Pokud máte takový nástroj, stačí na jedné ze stěn měřit od podlahy 1 m, umístit na toto místo úroveň a vytvořit značky na jiných stěnách. Nyní změřte vzdálenost od těchto štítků k podlaze. Tam, kde je vzdálenost minimální, je nejvyšší bod, což znamená, že je na něm a bude muset zvednout celou plochu.

Nástroje pro označení úrovně podlahy laserovou úrovní tmy budou menší a výpočty přesnější

Pokud neexistuje laserová úroveň, bude značkovací proces delší a náročnější na práci. Budete potřebovat jednoduchou instalační úroveň, tužku a dvě části lana.

Vizuálně určete místo v blízkosti zdi, kde se podlaha zvedá především. Měříme 3-4 cm od podlahy a položíme štítek. Na úrovni tohoto štítku aplikujte na stěnu pravidlo nebo dlouhé vodítko (to může být sudý kus profilu pro montáž sádrokartonu). Vedením úrovně provádíme čáru. Pokračujeme tímto směrem k rohu. Pak se vrátíme na stejné úrovni, provádíme čáru na sousední stěně a tak v kruhu, pokaždé, když vystavíme pravidlo úrovni. Výsledkem je obrys budoucího patra. Někdy se stává, že úroveň podlahy ve středu místnosti je mnohem vyšší než u stěn. Podívejme se, jestli se to stalo ve vašem bytě.Mezi protilehlými stěnami na úrovni štítků je třeba táhnout lana. Pokud se nedotýkají podlahy, všechno je v pořádku, můžete začít zaplavovat.

Vyrovnávání betonové podlahy

\ t

Prvním rozhodnutím je vyplnění podlahy

.

Nejjednodušší způsob, jak vyrovnat podlahu, je použití samonivelační směsi. Jedná se o speciální stavební směsi, nejčastěji na cementové bázi, jejichž jediným účelem je připravit podklad pro pokládku dekorativní podlahy. Práce s nimi je radost, ale cena může být nepříjemná. Proto je použití takových směsí odůvodněno pouze na plochách s malým zakřivením. Pokud se nebojíte dodatečných nákladů, věnujte pozornost sérii vyrovnávacích směsí skládajících se ze směsi pro hrubé vyrovnání a konečnou úpravu. První má nižší tekutost, ale zahrnuje pokládání vrstvy až 4 cm. Druhá, tenkovrstvá kompozice se aplikuje na konečné vyrovnání podlahy.

Příprava povrchu

\ t

Před použitím takovéto kompozice je nutné povrch pečlivě připravit, aby se očistil od zbytků barvy, lepidla a mastných skvrn. V případě špatného čištění je výrazně snížena přilnavost vyrovnávacího prostředku, což znamená, že může být oddělena a prasklá. Je lepší čistit prach spíše vysavačem než koštětem. Poté je nutné podlahu ošetřit základním nátěrem a nechat zaschnout.

Příprava směsi

\ t

Nyní pokračujte v přípravě samotného skladu. Všechno je velmi jednoduché. V nádobě s požadovaným množstvím vody přidejte směs a míchejte stavební směšovačzmizení hrudek Je lepší použít vodu studenou - teplá voda může výrazně urychlit proces tuhnutí směsi a zabránit jejímu šíření. Není také nutné, aby směs byla tekutější, než je uvedeno v návodu, nejenže nepomůže k dosažení nezbytných výsledků, ale také zhorší pevnost hotové podlahy.

Aplikace směsi

\ t

Před použitím směsi musíte zavřít všechny dveře a okna a chránit místnost před průvanem. Poté se směs vyleje na podlahu pásy v šířce 40-50 cm a je zarovnána špachtlí.

Hotový přípravek je nutné připravit za 15-20 minut, proto není nutné přidávat velké porce ihned

.

Pracujte lépe. Tak, aby jeden člověk připravil sklad a druhý ho položil na povrch. Skutečnost, že hrana předchozí vrstvy by neměla vyschnout před použitím dalšího, to může zhoršit kvalitu zarovnání. Za normálních podmínek kompozice vysychá za 2-3 dny.

Druhé rozhodnutí - vyrovnání s cementovým potěrem

Pokud rozdíl v úrovni podlahy přesahuje 5 cm, nemůžete dělat bez cementové spojky. Tento proces je náročnější na práci, ale i podlaha vás bude stát mnohem méně. Cementový potěr je ideální pro podlahu s menším zakřivením. Tuto metodu můžete zvolit pouze pro úsporu.

Po nanesení štítků na stěny a čištění podlahy je nutné zahájit instalaci "majáků". Speciální průvodci se prodávají v obchodech, ale bez nich můžete dělat. Pro tyto účely perfektně vhodné profily pro sádrokartonové desky nebo dřevěnépaprsek je nezbytně nutný.

První "maják" musí být instalován v nejvyšší poloze ve vzdálenosti 2-3 cm od stěny. Druhá - ve vzdálenosti 60-80 cm od první a tak dále. Pozice každého chlapa musí být kontrolována úrovní. Navíc pomocí pravidla kontrolujeme, zda poloha "majáků" odpovídá štítkům na zdi. Jednoduše řečeno, mezi štítky na protilehlých stěnách nastavíme nosník nebo profil a chceme zajistit, aby všechny vodítka byla na stejné úrovni.

Pokud je povrchový rozdíl mezi majáky příliš velký, pod něj můžete umístit dřevěné tyče, ořezávat sádrokartonové desky nebo malou cementovou maltu.

Po instalaci všech vodítek přejděte do cementárny. Roztok se připraví z portlandského cementu a suchého písku v poměru 1: 3. Od rohu místnosti je vyplňte mezerami mezi vodítky. Vyhladit povrch pravidlem, pohybovat podél majáků.

Důležité! Pro výrobu cementu a písku by měl být použit pouze suchý písek. Použití mokrého písku může výrazně snížit pevnost potěru.

Pokud je materiál, který jste použili jako vodítka, potřebný pro jiný účel, po odstranění roztoku jej můžete odstranit a vyplnit mezeru stejným roztokem a vyrovnat.

Doba schnutí směsi cementu a písku po dobu asi 30 dnů. Nepokoušejte se tento čas zkrátit zvýšením teploty v místnosti. Dále je nutné chránit potěr před přímým slunečním zářením a teplem z baterií(vypněte v topné místnosti). Pro dosažení dokonalého výsledku přikryjte polyethylenovou fólií.

Třetí řešení - vyrovnání podlahy se zpožděním

Vyrovnání podlahy vlastními rukama je možné a méně „špinavé“ a pracné - na dřevěných polenech. Tato technologie umožňuje nejen výrazně zkrátit dobu práce, ale také okamžitě zahájit pokládku povrchové úpravy, aniž by došlo ke ztrátě času sušení potěru. Tato metoda je nenahraditelná a při nastavování velmi zakřivené plochy. Pokud je rozdíl v úrovni podlahy větší než 10 cm, bude betonový potěr velmi silný, což znamená, že jeho doba schnutí se zvýší a pevnost se významně sníží. A náklady na takové množství betonu nebudou potěšeny.

Pro výrobu kostry pro budoucí podlahu se zpravidla nepoužívá hoblovaná deska z měkkého dřeva. Způsob jejich montáže se příliš neliší od principů montáže vodítek pro betonovou vazbu. Podobně je nutné ustoupit pár centimetrů od stěny a nastavit první paprsek ve výšce značky. Jediný rozdíl je v tom, že zpoždění musí být pevně upevněno k základně pomocí samořezných šroubů. Dřevěné desky se zpravidla používají pro montáž desky v požadované výšce - odřezky desky nebo nosníku.

Instalace dna pro vyrovnání podlahy - vzdálenost mezi zpožděním je 40-50 cm, ale může se lišit v závislosti na šířce hrubého nátěru.

Na hotovém rámu z lag lze pokládat překližky v tloušťce 10-12 mm nebo OSB desky. Podlist, šířka do 1,2 m stačí umístit 3 vodítka: uprostřed a na hranách. Pokud je list válcovaného povlaku širší - počet řádků by měl být zvýšen.

Vlastnosti vyrovnání dřevěné podlahy

Jak vyrovnat betonovou podlahu, zjistili jsme, a co dělat se dřevem? Koneckonců, ve starých domech poměrně často najdete desku s deštěm. Za prvé, musíte se ujistit o jeho síle. Roztrhněte jednu z desek a pečlivě zkontrolujte protokoly. Měly by být suché, silné a bez stopy poškození hmyzem. Pokud vaše zpoždění vypadá takto - vyrovnání podlahy nebude příliš práce. Pokud jsou nosné konstrukce podlahy špatně poškozeny, musí být vyměněny.

Pokud polena nejsou poškozena, ale postupem času vedla deska málo a podlaha připomínala natažený akordeon, je nemožné položit laminát na takový povrch, a linoleum v průběhu času bude mít podobu desek a bude klesat v místech vydutí. Naštěstí je snadné vyrovnat podlahu.

Nejjednodušší způsob, jak vyrovnat podlahu harmoniky, je použití směsi hoblin a lepidla PVA na povrch. K tomu je nutné na úrovni postupující desky nastavit úroveň majáků a prostor mezi nimi pro naplnění takové směsi. Aby se prodloužil čas třepání materiálu pilin, je nutné trochu navlhčit. Tato metoda má jednu významnou nevýhodu - lepidlo dlouhodobě schne. Po vysušení však získává vlastnosti z pevných plastů a umožňuje snadné nanesení čistého povlaku. Další výhodou této jednoduché metody jistě ocení majitelé bytů s nízkými stropy- nezvyšuje úroveň podlahy, a proto bude strop ještě nižší.

Existuje také další rychlý a levný způsob, jak se zbavit „vln“ na dřevěné podlaze. Jednoduše ji naplňte pegisem nebo překližkou a rozdělte stejnou kaši stejnou směsí PVA a pilin.

Uspořádání dřevěné podlahy lze snáze snášet pomocí pokládání překližky, ale lepší než dvou

.

Pokud má vaše dřevěná podlaha výrazný úhel, můžete ji vyrovnat jakýmkoliv způsobem nabízeným pro betonové podlahy. Jediný rozdíl je způsob přípravy povrchu betonové vazby:

 • Jsou-li mezi deskami mezery, musí být pokryty epoxidovým tmelem;
 • Po zaschnutí tmelu jsou desky ošetřeny vodotěsným základním nátěrem;
 • Podlahu zakryjte plným polyethylenovým dílem;

Důležité! V polyethylenové fólii by neměly být ani malé otvory. Poškození dřevěné podlahy cementovou maltou může vést k jejímu zničení.

 • Další práce se provádějí stejně jako na betonové podlaze.

Bez ohledu na to, jak si zvolíte zarovnání podlahy, nezapomeňte, že pouze přesné dodržování technologie a dodržování všech pravidel vám umožní dosáhnout velkého výsledku, který vás potěší mnoho let.