Výsadba, pěstování a péče o baňaté kosatce: krátká koník pro zahradníky

V našich zahradách je rod duhovek reprezentován především vysokými druhy rhizosphere. V tomto případě zůstávají žárovky blány, vyrůstají, zatímco někteří květináři. Ano, jsou květináři! Hodně z botanické organizace obecně neřídí druh žárovky k “opravdovému” iris, vedoucí společnost duhovky AIS - nezaregistruje je, rozpoznávat jen rhizosphere rozmanitosti. Nicméně, faktem zůstává, že na prodej květiny těchto květin jsou nejčastěji nazývány "iris". Proto nebudeme lstivý crafty, ale pokusit se použít tuto krásnou květinu v jejich terénní přistání. Podívejme se, jak se provádí výsadba žárovek a jejich péče.
Obsah
 1. Obsah
 2. Charakteristiky různých typů kosatců
 3. Iridodictium - kosatec síťový, sítnice
 4. Junoi - "duhovka duhovitá"
 5. Xifiums - holandské, americké, španělské kosatce
 6. Volba míst a podmínek pro přistání
 7. Technologie zahradnictví
 8. Krok 1 - příprava na výsadbu cibule
 9. Krok 2 - příprava půdy
 10. Krok 3 - správné přistání
 11. Základní pravidla pro údržbu těchto barev
 12. Jak používat kosatec v krajinném designu?

Obsah

 • Charakteristika různých typů kosatců
 • \ t
  • Iridodictium - síťovina, sítnice
  • \ t
  • Junoi - "Iris Pearl"
  • Xifiums - holandský, americký, španělský kosatce
 • Výběr míst a podmínekpřistání
 • Technologie zahradnictví krok za krokem
 • \ t
  • Krok 1 - příprava pro vypalování žárovek
  • \ t
  • Krok 2 - příprava půdy
  • Krok 3 - řádné přistání
 • Základní pravidla pro údržbu těchto barev
 • \ t
 • Jak používat iris v krajinářském designu?

Charakteristika různých typů kosatců

\ t

Existují tři typy duhovky: iridodictium (Iridodictyum), Juno (Juno), Xifium (Xiphium).

Iridodictium - duhovka síťová, sítnice

\ t

Iridodictium - jarní efemeroid, kvetoucí najednou s šafránem, galanthes, scones, nůžkami. Jeho další jména jsou Iris reticulata (Iris reticulata). Iridodictium je nejmenším zástupcem baňkovité duhovky. Jeho růst v době kvetení je pouze 10-15 cm.

Iris síť "Katharine Hodgkin" - stabilní odrůda, která může růst na jednom místě po dobu 5-6 let bez kopání a sušení

Iridodictium vstupuje do vegetačního období s prvními paprsky jarního slunce (březen-duben). Listy žárovky se objevují současně s stopkou. Na každém květu se rodí rodokmen. Kvetoucí trvá 10-14 dnů, po kterém květy mizí, a listy rostliny i nadále růst, táhnoucí se na 20-35 cm. Poté začnou žluto a sucho a v polovině června zemřou.

Dalším rysem duhovky oka je nenáročnost. Jeho žárovky jsou mrazuvzdorné, nevyžadují povinné roční vykopávky.

Junoi - "Iris Pearl"

Junoi - velmi vzácné baňaté kosatce,pěstování, které není také obtížné. Rozkvétají v dubnu až květnu, po kterém zemře jejich pozemní část.

Výška juninu dosahuje 20-40 cm a jejich srpkovité dlouhé listy jsou umístěny na stoncích ve dvou pravých řadách na několika úrovních. Až 5 květů je zasazeno na jednom květináči.

V zimě by męli být mladí lidé pokryti laplemi nebo spadanými listy - mají nízkou odolnost proti mrazu

Od poloviny června přichází mladík na odpočinek. V této době, jejich žárovky jsou žádoucí kopat, sušit a znovu přistát pouze v září, v zimě.

Xifiums - holandský, americký, španělský kosatce

Xi fium - nejsledovanější z rodiny cibulovin a zároveň přístupné. Zvláště často na našem trhu najdete holandské kosatce - to je xyfium. Bohužel, většina jejich odrůd není mrazuvzdorná a umírá již při -10 ° C. Proto, pokud je touha zachránit rostlinu, budou žárovky muset být stráveny na podzim, a na jaře - plán znovu. Nicméně, protože holandské kosatce jsou náležitosti penny, mnoho květinářství nebrání sebe podzimní kopání a patřit k těmto rostlinám, jak k letům.

Holandská duhovka - nejběžnější duhovky, které bohužel nejsou zcela mrazuvzdorné

Španělské Xiophyoms - ještě jemnější, nejsou kultivovány bez kopání ani na jihu naší země.

Více mrazuvzdorných xiphyses anglické skupiny, ale jsou zřídka nalezeny v prodeji. Jejich žárovky vydrží mrazivé teploty do -25 ° C a zamrznoustřední pruh

Anglické kosatce lze pěstovat na jakékoli kultivované půdě s dobrou drenáží. Absolutně nenáročná, tolerovat těžké zimy

Výška xifií se pohybuje od 40-90 cm. V červnu-červenci, na tenkém květinovém rodokmenu, jeden krásný, pestrobarevné květy - jednobarevné nebo dvoubarevné - jsou hozeny jeden po druhém. Doba odpočinku začíná v září.

Volba místa a času přistání

Všechny druhy žárovek nesouhlasí se stagnací vody. Na půdě s vysokou hladinou podzemní vody, špatné odvodnění rostou tyto rostliny bezvýznamný - zahynout. Dno není také vhodné. V ideálním případě by půda měla být lehká, odvodněná a zároveň velmi výživná. Tyto vlastnosti jsou písčité půdy, dobře hnojené organickou hmotou.

Pokud jde o stupeň osvětlení, je nejlepší, aby cibule zelí rozkvetla na slunném místě.

Násilné kvetení cibulovin se dá očekávat pouze na otevřeném slunném místě

.

Zpravidla iridodiktiumy a junos jsou vysazeny v půdě počátkem podzimu - na začátku září. Hlavní věc je, že se to stalo 2-3 týdny před začátkem mrazů. Žárovky pak budou mít čas na zakořenění a hodnost zimního mrazu. Pokud k zakořenění nedojde, rostlina zahyne. Přistání může být prováděno na jaře, pouze s ohledem na to, že kvetení začne teprve o rok později.

Xi fiums, zejména nizozemské a španělské skupiny, jsou vysázeny v půdě v březnu až dubnu, kdy se zem ohřívá na 10 ° C. Zakořenění je rychlé a kvetení již přicházív červnu až červenci.

Zahradní technika

Krok 1 - příprava pro vypalování žárovek

\ t

Pláž všech cibulovitých rostlin je plísňové onemocnění. Před zahájením pěstování by proto měly být připraveny žárovky kosatců.

Žárovky kosatců před výsadbou hledají přítomnost chorob a škůdců

\ t

Musíte se podívat na materiál na výsadbu. Všechny žárovky se skvrnami, rotujícími místy lépe odhozeny. Zbytek - léčeni antimykotiky. Fungicidy "Fundazol" a "Maxim" byly osvědčené. Místo toho můžete použít silný roztok manganu k porážce mycelia. Žárovky vydrží v připraveném roztoku 30-40 minut, pak usuší a začnou zasévat.

Roztok manganu má dekontaminační účinek

.

Krok 2 - příprava půdy

Pozemky, které jsou vyloženy, by měly být tráveny, pokud není dostatečně odolné proti vlhkosti, aby se přidal písek, praskl. Vzhledem k tomu, že kosočtverce jsou velmi citlivé na nedostatek živin v půdě, měly by být přidány do jeho složení víceletého kompostu. Čerstvé hnůj pro žárovky se nepoužívá, protože může být příčinou plísňových onemocnění.

Krok 3 - řádné přistání

V připravené půdě udělejte díry a vysazujte tam cibule dolů. Není nutné, aby voda přistání - žárovky kosatce v době zakořenění nevyžadují velké množství vlhkosti, budou mít dostatek, který se nachází přímo v půdě.

Vrstva zeminy nad vysázenýmžárovka musí mít tři průměry. A o nic méně! V opačném případě nepřežijí zimu ani druhy chladného počasí. V průměru je vysoká 8-10 cm.

Při výsadbě žárovek nezaměňte horní a dolní část!

Pokud se provádí výsadba teplomilných xifií, pak se zvýšením doporučené hloubky přistání existuje možnost udržet tyto žárovky v zimě v půdě. Podle ujištění některých květinových zahrad postačí prohloubit holandské X-fuumy o 15-20 cm, aby se dokonce staly našimi pravými trvalkami v našich zeměpisných šířkách. A nemusejí kopat na zimu.

Vzdálenost mezi žárovkami je asi 10 cm. Pokud se práce provádí na podzim, je vhodné aplikovat rašelinovou mulčovací vrstvu na výsadby a sušit listy nebo klopu shora. Tato bezpečnostní opatření jsou zvláště důležitá, když se snaží „přehánět“ xifium, která milují teplo.

Zvláště velkolepé haldy, které vytvářejí jasné a husté barevné skvrny v zahradě

.

Základní pravidla pro údržbu těchto barev

\ t

Kosatec žárovek vyžaduje dobrou vlhkost během vegetačního období, tj. Na jaře. V této době by měly být pravidelně zavlažovány, stejně jako všechny ostatní rostliny.

V létě se mění péče o zářivky - doba odpočinku začíná, když mají být žárovky v teple a suchu. V ideálním případě mohou být tyto podmínky splněny, pokud vykopnete žárovku, osušíte ji a podržíte ji na podzim v krabici s pilinami při teplotě 18-25 ° C Tyto manipulace se důrazně doporučujívykonávat v kultivaci mladého muže. Iridodictium není tak rozmarná a jde bez ročního kopání. Nicméně, pokud je léto příliš vlhké, s velkým množstvím srážek, instalace oka by měla být pokryta ruberoidem nebo filmem.

Zimní období iridodictia a mládeže se obvykle ztrácí bez ztráty. Ale v zimě bez sněhu a sněhu je žádoucí dodatečně ohřát vrstvu půdy nad výsadbou duhovky. Například, kolo, vrstva opálových suchých listů, lutrasilom.

Přistání duhovky lze zmrazit suchým seno. Takový mulč se bude postupně usazovat v horních vrstvách půdy, což zvyšuje jeho provzdušňování a obohacení organickou hmotou

.

Aby se zajistilo zachování xyfumu, je zapotřebí podzimní kopání. Na jaře jsou xylofylové žárovky skladovány na chladném, nemrznoucím místě, při teplotě 5-10 ° C. Může to být sklep, lednice.

Jak používat iris v krajinářském designu?

Iridodictium a juniors dokonale doplňují květinové záhony s jinými pramennými efemeridy: pižmo, krokus, galanthus, stsillami atd. Jejich nízkoúrovňové odrůdy najdou své místo ve skladbě na alpském kopci.

Čistý iris ve společnosti se žlutými šálky odrazového můstku

Xifiums kvetou v létě, proto jsou často vysazeny dekontaminačními trvalkami s malým kořenovým systémem v páru. Například, hostitelé, bludné orbity, vždy iberis, atd.

Síťované kosatce v květináčích zdobí zpevněné plošiny, balkony, terasy

Jako hnojicí zařízení lze použít kosočtverce, zejména druhy s nízkým obsahem. Potom se cibule na podzim vysadí do květináče a destilace se provádí před jakýmkoliv plánovaným datem (zvýšením teploty obsahu).

Viz články pro podobná témata:

 • Cibulové trvalky do zahrady: vše o tom, jak pěstovat světlé květy z cibulí
 • Kdy a proč potřebujete udělat vápnění půdy?
 • Jak naočkovat ovocné stromy: nejlepší způsoby aktualizace zahrady
 • Záhony a zahradní kompozice ve vile vlastníma rukama: pravidla gramotnosti
 • Výsadba a péče o pletené růže: pěstujeme růžový růženec
 • Jak si vybrat vytrvalé květiny pro navrhování záhonů