Vytápěcí pec s vodním okruhem - připravujeme nebo provádíme vlastními rukama?

Topná trouba s vodním okruhem může být nazývána univerzálním řešením pro jednotlivý dům. Na jedné straně se ukazuje, že všechny prostory mají stále relativně rovnoměrné vytápění. Na druhé straně částečně optimalizované náklady na vytápění. Tyto pece jsou vhodné jak pro obytné prostory, tak pro různé pomocné budovy: garáže, dílny a další stavby. Objemem a kapacitou pece s vodním okruhem může být podmíněně klasifikováno jako vyžadující dodatečné, zejména pod kamny, základ, a ty, které mohou být bez tohoto.

Obsah
 1. Obsah
 2. Jaké jsou typy topení?
 3. Integrace pece s konturou do systému ohřevu vody?
 4. VIDEO: Přezkoumání a porovnávání vodních pecí?
 5. Cena
 6. Kamna na pelety?
 7. VIDEO: Jak funguje peletová kamna s vodním okruhem?
 8. S rukama?
 9. Nádrž ohřívače vody
 10. Kotel?
 11. VIDEO: Pec na vytápění a vaření s kotlem na ohřev vody?
 12. Stavba?
 13. Pokládka cihly v troubě?

Obsah

 • Jaké jsou typy vytápění kamen
 • Integrace pece s obrysem do systému ohřevu vody
 • VIDEO: Přehled a porovnání pecí na vodní bázi
 • Kamna na pelety
 • VIDEO: Jak peletová pec pracuje s vodním okruhem
 • rukama
 • Kotel
 • VIDEO: Topný kotel s ohřívačem vody
 • Stavebnictví
 • Zednické pece
 • \ t

CoExistují typy topení?

Použitím topné pece s vodním okruhem (výměníkem tepla) se místnost ohřívá nejen ohřátým kovovým tělesem, ale také se vzduch ohřívá teplem ohřáté vody nebo jiného kapalného tepelného nosiče, který prochází topným systémem . Pece s vodním okruhem účinně využívají teplo, které řídí část energie pro ohřev vody v systému. Pro pec s vodním okruhem je charakteristický kovový ohřívač vody ve formě nádrže se spojovacími trubkami pro připojení trubky, která je instalována vedle ohniště pod vnějším pláštěm pece.
Přijatelnou možností je použití stávajících kamen. Nejjednodušší a nejvhodnější je instalovat speciální zásobník teplé vody, který není nutný pro ohřev vody. Ohřev vody je k dispozici prakticky každému majiteli domu - nevyžadují se žádné zvláštní přípravné práce, ale za cenu je to jeden z nejekonomičtějších.

Obecné schéma pece s topným okruhem vody

Integrace pece s konturou do systému ohřevu vody?

Ohřívač s vestavěným vodním okruhem na pevných palivech může být jednoduše integrovaným systémem ohřevu vody v místnosti. To znamená, že pokud již máte vytápěcí systém s plynovým kotlem, může "vložit" a připojit pec pro vytápění. Tyto pece jsou nahrazeny kotlem v ústředním systému vytápění a ohřevu vody. Tato myšlenka není nová. Běžná topenářská kamna aKdysi se to stalo, byly vybaveny speciálními nádobami naplněnými vodou, které, když se ohřály v peci, ohřály místnost a mohly být použity v kuchyni pro domácí účely.

Moderní pece lze snadno integrovat do systému ohřevu vody doma

.

V moderních topných pecích obvykle neexistují nádrže na ohřev vody. Mají však speciálně postavený výměník tepla, který umožňuje ohřívat prakticky neomezené množství vody. Pecní průmysl dnes nabízí poměrně širokou škálu modelů pecí se zabudovanými výměníky tepla, které mohou snadno zajistit bydlení jako dostatečné teplo a teplou vodu. Moderní pece se používají nejen jako tradiční palivo pro palivové dřevo, ale také pro speciálně vyráběné dřevěné pelety - pelety.

VIDEO: Přezkoumání a porovnávání pecí na vodní kamna?

Cena

\ t

Nelze říci, že tato topná zařízení jsou levná. Oni jsou strukturálně docela zpevněné a náklady, respektive hodně. Cena je oprávněná, ale může se lišit dvakrát v závislosti na provedení, materiálu, systému řízení, stejně jako výkon a dokonce i designové doplňky v designu vzhledu. Dnes není neobvyklý design dlouhých hořících pecí, získává popularitu mezi obyvatelstvem s jednoduchostí použití - takové pece mohou být naloženy palivem a nechají se utopit několik hodin, dokonce i dnů.

Lze připojit ohřívač s vestavěným vodním okruhemjiž existující vytápěcí síť nebo nová. Mělo by být zřejmé, že tyto manipulace budou vyžadovat určité náklady - pro výpočty, návrh a následnou instalaci. Ale taková pec efektivněji poskytuje teplý domov. A pokud je možnost nákupu dřeva nebo odpadního dřeva levněji, je možné ušetřit peníze.

Hotové topné pece moderního designu s vestavěným vodním okruhem se obvykle vyrábějí tak, aby vypadaly esteticky a ekologicky zapadaly do celkového designu domu. Zde, jak víte, vše závisí na představivosti mistrů. Někdo vytvoří styl starého venkovského domu, raději vidět oheň. Pro tyto účely umístěte trouby s velkými skleněnými dveřmi - krbové pece. Horké polštáře, které se vyznačují příjemnou vůní čerstvého dřeva, přinášejí do místnosti určitou atmosféru pohodlí a klidu.

Systém je také často integrován se solárním ohřevem vody. Obvody umožňují připojení tak, aby se voda nejprve ohřála solární energií, a pak v peci v případě potřeby dosáhne požadované teploty.

Trouba s ohřevem vody La Nordica TermoIsotta DSA

Zařízení pecí s vodním okruhem jsou vyráběna moderním průmyslem ve dvou typech, v závislosti na zamýšleném účelu. Je-li pro domácnost potřeba více vody, jsou zařízení distribuována podle schématu, kdy je 10% přiděleno na vytápění místnosti a 90% na vytápění vody. Horká voda pak může být odeslánatopný systém se hromadí v pohonu. Vybírejte zařízení v závislosti na preferencích a specifických potřebách, věnujte pozornost výkonu a dalším základním charakteristikám. Například dům s nízkou spotřebou energie (pasivní), ale s velkým množstvím vody pro domácí účely, je vhodné vybavit pec s nižším výkonem. Pokud je naopak dům energeticky náročný, pec se používá jako dodatečný zdroj tepla.

Kamna na pelety?

V posledních letech se kachlová kamna na pelety (krby) staly velmi populární - zařízení vybavená speciálními rezervními nádržemi na dřevěné pelety. Pece jsou automatizované, to znamená, že jsou vybaveny samoregulačními mechanismy pro přivádění granulí přímo do pece podle potřeby.

VIDEO: Jak funguje peletová pec s vodním okruhem?

Pelety se přivádějí do pece pomocí pneumatických zařízení nebo šnekovým dopravníkem. Nejmodernější modely těchto pecí jsou vybaveny řídicím systémem, který umožňuje pro různé klimatické a povětrnostní podmínky nastavit optimální provozní podmínky pro udržení požadovaných teplot. Není-li pec obzvláště intenzivně naložena, je zřídkakdy prováděno plnění pelet, stejně jako čištění pece z nahromaděného popela.

rukama?

Nádrž ohřívače vody

Připravte si ji předem. Hlavním požadavkem je kvalita ocelového plechu - materiál by měl dobře udržovat vysoké teploty a také dobře odvádět teplo a přenášet ho z pece ve vodě. V případě použití vody, ale jiných kapalin v systému, by měla být nádržodolné vůči agresivnímu prostředí.

Pro velikosti nádrží nejsou stanoveny žádné normy.

Tloušťka stěn nádrže je vyrobena z tloušťky kovu 3-4 mm, což způsobuje rychlejší zahřátí. Obvykle se velikosti volí v závislosti na šířce stávající železné desky. To znamená, že tato deska je vlastně délka nádrže. Šířka nádrže může být asi 20-30 cm - nejdůležitější je mít na mysli pohodlný přístup do trouby. Výška nádrže musí být nejméně 400 mm proti sobě, v dolních a horních rozích je svařeno několik větví, mohou být zhotoveny dva závity. Dále, pro montážní práce jsou trubky utaženy. To vše zajišťuje cirkulaci chladiv.

Připravená nádrž někdy obléká "stříbro". Odpověď zní, zaprvé, prodlouží dobu jeho služby a zadruhé, vzhled je atraktivnější.

Kde instalovat nádrž? Optimální jsou pouze dvě varianty:

 • na okraji litinové desky, blíže komínu;
 • v místě přechodu ke spalovacímu komínu.
 • Poté namontujte topení, zavěste registry. Nicméně, mnoho registrů s tímto typem vytápění nebude schopno používat vzhledem k nízké účinnosti systému; Nádrž je obvykle instalována ve vzdálené místnosti, kde je obtížný přívod teplého vzduchu. Typicky, trouba s vodním okruhem nevyžaduje zvláštní globální zpracování existujícího systému a údržba takového systému je poměrně jednoduchá, protože vše je dobře přístupné a dobře viditelné.

  Schéma pece s vodním okruhem brenerny

  kotel?

  Pro nejlepší výsledektopení a vařiče. V tomto typu pece je ohřev zespodu a shora je v varné desce instalován kotel na ohřev vody.

  Důstojnost takové pece je okamžitě patrná. I v silném mrazu, kdy se místnost zahřeje, stačí několikrát ponořit kamna. Vytápění místnosti topení a vařiče není jen v procesu pece, ale mezi nimi, protože baterie, postupně chladnou, dávají teplo několik hodin. Efektivita, tedy rostoucí, může být 85%. Zvyšuje se díky efektivnějšímu odvádění tepla z pece, jakož i změnám v konstrukci kotle, což umožnilo znatelně rozvinout plochu pracovní plochy kotle s tím, že se jeho celkové rozměry kotle nezměnily.
  Výfukové spaliny mají vysokou teplotu. Rozkládají se ze všech stran v blízkosti povrchu kotle, aniž by zasahovaly do ohřevu vnitřních stěn spodní topné komory. Stěny kotle postupně akumulují teplo a při přestávce mezi peci po dobu 6-7 hodin samy přispívají k udržování teploty kotle. Podobný typ ohřevu je považován za optimální pro malé prostory, komfortní teplota je dosažitelná ve dvou časových pecích. V tomto případě může ohřev vody v peci významně ušetřit palivo než v případě obvyklého použití pece. Někdy může být rozdíl zdvojnásoben. To se někdy stává ještě efektivnějším než ohřev dlouhodobě působících kotlů.

  VIDEO: Topení a sporák s kotlem na ohřev vody?

  Design?

  Standardní provedení: varná deska (z litiny), varná komora, kanál pro odsávání, ohřívač vody, trouba. Cihlové zdivo tohoto typu pece není považováno za velmi komplikované.

  Pro zdivo pece jsou zapotřebí dva typy cihel: obyčejné a žáruvzdorné. Totéž platí pro řešení - zdivo se vyrábí na obyčejném a žáruvzdorném materiálu. Dveře: pro ohniště, byl vyfouknut, pro čištění, pro pivovar. Varná deska s plotýnkami, nádrž na vodu, trouba, sušicí gril, grily. Dřevěná trouba s vodním závěsem na zdivu má podobný design.

  Montáž pece?

  Pokládání se zpravidla zahajuje z průběžné série. Dejte jeden podsesanogo cihla poskytnout určitý sklon směrem k popelu.

  Druhá řada cihel je povinně svázána, dveře jsou instalovány pod tlakem.

  Ve ​​3. řadě jsou instalovány první podvodní dveře.

  4. řádek je těžší. Druhá čistící dvířka jsou umístěna na pravé straně stěny kamna a pak od poloviny cihly položte podpěru pod troubu, kde je vloženo několik roštů.

  5. řádek. Vyčistěte otvory. A pokud jsou vyčištěny dveře, jsou připevněny k zdivu, při instalaci ohřevu kotlové vody, jeho nejvyšším bodem bude bod výstupu potrubí, místo dodávky teplé vody. To zabraňuje nafouknutí systému. Kotel a ohřev vody v kamnech bude fungovat docela dobře.

  6. řádek. Obdobně jako pokládání předchozí řady je povinně vyžadován obvaz švů.Při pokládání této série jsou k ní připojeny požární dveře.

  7. řádek. Zde jsou zakryty čisticí dveře.

  8. řádek. Podle pece je tato řada umístěna s prokládanými švy. Jsou zakryty dvě kouřovody za kotlem.

  Příští pár řádků (9., 10.) je prakticky shodný, je vytvořen šev.

  Jak vidíme ze zdiva, vodní kotel se nevztahuje na zdivo zezadu, mezera, která je před ním, zahrnuje kompenzaci expanze ohřívače vody při zahřívání.

  Jedenáctý, dvanáctý řádek bude pokračovat v předcházejícím pokládání, švy musí být svázány.

  13. patro začíná zastavovat topnou komoru. Proto je nutné ji dát již ohnivzdornými cihlami.

  14. řádek pokračuje v rozvržení stropu ze žáruvzdorné cihly a 15. doplňuje ji.

  16. strana topné komory se zcela překrývá.

  17. řádek. Zde je třeba určit vodorovné kanály (rozměry) horní topné komory a nainstalovat čtyři čistící dveře.

  Překrývající se horizontální kanál 18. řádek.

  19. řádek - vyklízecí dveře, s pokládkou podšívkových stehů pokračuje. Uzavírací dveře.

  Na úrovni 20. řady určete velikost komínů.

  Následující řádky se uvádějí do pořádku vázáním švů. Pokud se pokládá 32. řádek, provádí se zdivo v souladu s pravidly obvazových stehů.

  Na úrovni 37. a 38. řady je pec zablokována, je instalována západka kouře. Od 39. řady je již začátek komína.Nejúčinnější je použití dvoutrubkového topného systému, navíc v horním bodě je nutné instalovat expanzní nádobu, která může s kolísáním teploty chladiva kompenzovat zvýšení objemu kapaliny. V napájecí stanici je výška stoupačky maximálně nastavena, což přispívá k lepší cirkulaci chladicí kapaliny uvnitř systému.