Vytvořte mixborder s vlastními rukama - vše o detailech

Miksborder je komplexní výsadba, která kombinuje různé druhy rostlin: celoroční, roční květiny, keře a stromy. A často je odrůda omezena nejen na bohatství druhů, ale i na velikost rostlin. Zde malé sousedy s velkým a sjednoceným, na první pohled, bez spojení. Seskupování a slučování na jednom území se liší velikostí, druhem a načasováním kvetoucích rostlin - úkol není snadný. Je nutné vytvořit harmonické složení, a to bez jistého estetického a uměleckého vkusu. Čím složitější je však úkol, tím zajímavější je jeho realizace. Řekneme vám, jak udělat mixborder vlastníma rukama, takže výsledek bude pro vás příjemný a péče se nestane obtížnou povinností.

Obsah
 1. Obsah
 2. Vyberte místo pro mixborder
 3. Zařízení pro směšovače - základní principy volby
 4. Umístění závodu ve smíšených vykládkách
 5. Vytvoření plánu směšovače
 6. Vytvořte mixer s trvalkami

Obsah

 • Vyberte místo pro mixborder
 • Zařízení pro mixborder - základní principy volby
 • \ t
 • Umístění rostlin ve smíšených vykládkách
 • \ t
 • Vytvoření plánu směšovače
 • Vytvořte mixer s trvalkami

Vyberte místo pro mixborder

Pokud má vaše zahrada trávník, může to být perfektní kulisa pro smíšené přistání. V tomto případě musí být oblast směšovače a zeleného trávníku jasně vymezena v jinémto vypadá jako spontánní přistání. Naším cílem je vytvořit harmonické a plánované složení, ve kterém bude hrát každý prvek.

Mixborder se často nachází podél zahradních cest. V tomto případě je jeho obrys upevněn obrubníkem, cihlou, dlažebními deskami nebo jiným materiálem, ze kterého jsou vyrobeny dráhy. Kompozice vyrobené v přírodním stylu, vypadají přirozeněji, když jsou orámovány kameny nebo částmi zvonků.

Zařízení pro mixborder - základní principy volby

Není nutné vybírat rostliny pro smíšenou květinu, které vyžadují komplexní nebo samostatnou péči. Přeplněné přistání mixborderu neumožňují vytvářet různé podmínky v několika bodech, takže odmítají plánovat různé druhy s různými způsoby zavlažování nebo krmení. Vysoký dekorativní charakter kompozice lze dosáhnout vytvořením mixbonderu vlastníma rukama z rostlin s podobnými požadavky na další péči.

Nemělo by to komplikovat život a rostlinu v nepřístupných částech rostlin květinových zahrad, které vyžadují zimní přístřeší, například růže. Místo je od okraje na jednom místě - pak se příprava na zimu nebude trvat moc času.

Buďte ostražití při výsadbě agresivních, rychle rostoucích druhů, které se mohou utopit a nahradit své slabší sousedy. Není vhodný pro směsnou květinovou zahradu a rostliny, které mají drsné praskliny - kazí celkový vzhled kompozice a vzájemně se prolínají.vytvořit překážky pro plevel.

Umístění rostlin ve smíšených vykládkách

\ t

Aby bylo složení rostlin jiné výšky, je nutné dodržet pravidlo priority: v pozadí zasadily největší rostliny na frontě menší. Je-li mikrosvorka umístěna ve středu trávníku, to znamená, že nevypadá s jedním, ale z různých směrů, pak jsou největší rostliny vysazeny ve středu kompozice a menší - na periferii.

Mezi nízkoobjemovými barvami popředí mixborderu je možné umístit i několik velkých zařízení - to pomůže umístit akcenty a vyjádřit složení.

Vytvoření plánu směšovače

Aby se vytvořil mixboder, musí být k dispozici plán umístění zařízení. Nabízíme vám příklad víceletého mix mixu, který lze snadno udělat sami.

1 - dikalka Endressa, 2 - měkká manžeta, 3 - majonézka velká, 4 - mutant Coreopsis, 5 - fistagh, 6 - Dirty, 7 - ozdobný luk, 8 - Fenhelia vícebarevný, 9 - Verbena, 10 - Boxwood , 11 - pelyněk, 12 - korejská máta, 13 - echinacea, 14 hatma, 15 - plamének.

Je třeba připomenout, že bez ohledu na to, jak by bylo žádoucí, aby již v prvním roce bylo možné získat nejkrásnější a nejkrásnější směsice, bude nadměrné vytěsňování výsadeb nutně vést k potlačení rostlin a případně k jejich smrti. Aby nedocházelo k tomu, je nutné přidělit každé trvalce tuto oblast, která je pro něj pro normální potřebu nezbytnározvoje. V průměru je místo pro výsadbu velkoplošného závodu asi 1 m2, průměrný druh potřebuje v menším prostoru cca 0,5-0,6 m2, vzdálenost mezi nízko rostoucími rostlinami málokdy přesahuje 0,2 m2.

Vznikla mezi dlouhodobou prázdnotou, dočasně naplněnou letničkami nebo kontejnerovými rostlinami.

Vytvořte mixer s trvalkami

Uvažujme o hlavních fázích vytváření směšovače a pořadí výsadby určitých skupin rostlin.

Fáze 1 - výsadba stromů a keřů

Jsou-li v plánu budoucího směsí stromy a keře, pak přistání začínají s nimi. Tím se vytvoří "kostra" květinové zahrady, kolem které bude hlavní složení. Vyberte si kompaktní typy, noste dobrý účes. Jedním z nejatraktivnějších, krásně zbarvených keřů vhodných pro míchačku je šeřík, prsty, šeřík, spirea, údolí. Vynikající výzdobou může být stálezelený zimostráz, který může být pomocí účesu vybaven prakticky libovolným tvarem a výškou. Neobvyklé barevné akcenty mohou být uspořádány, druhy přistání s neobvyklými listy, například stříbrná spirála nebo keratinolist dřišťál.

Někdy se vytváří celá mísa stromů a keřů, která také dodržuje pravidlo umístění rostlin na výšku. Jako nízko rostoucí rostliny v tomto případě se doporučuje používat kryty na zemi - břečťan je normální a kiziller je horizontální. Mixborders, fotografie, které jsme umístili níže, jsou složeny téměřvýhradně ze stromů a keřů. A budete souhlasit, jakou krásu!

Ani v zimě neztratí svou dekorativní směs jehličnatých stromů a keřů, jejichž složkami jsou kompaktní trpasličí druhy. Trpasličí smrk, thuja, borovice, jedle a jalovce nejsou špatně aklimatizováni ve společných přístavech. Jehličnatý mixbonder z keřů doplní zajímavé rostliny s lesklými listy - rododendrony, které dovedou chránit jehly stálezelených rostlin a zdůrazňují krásu.

Fáze 2 - výsadba bylinných trvalek

\ t

Při výsadbě bylinných trvalek si vyberte z těch, které mají dlouhou dobu květu. Například, jeden může rozlišovat následující “dlouho-květiny”: multi-kužel, koroopsis, echinacea, lavaterum. Velmi důležitá je dekorativní povaha listů, zejména těch druhů, jejichž kvetení je krátké. Nádherné listy pelyněku, homosexuálů a hostitelů budou vždy vypadat velkolepě ve smíšených přistáních, což jim poskytne další objem. Při vykládce kompozice z dekorativních druhů můžete získat takový mixborder z trvalek, foto:

Stupeň 3 - vykládka ročních a cibulovitých rostlin

\ t

Popáleniny a dutiny mezi trvalkami se snáze vyplňují jasnými tyčinkami. Na jaře, květinová zahrada bude zase ostrovy sedmikrásky a violy, av létě - svěží polštáře petúnie, vrabci, černooký hrášek a další roční květiny. Chcete-li, aby mixborder s trvalkami je stále neobvyklé, pomůže cibuli, která se "probudí" na jaře před ostatními barvami a zbarví jisvětlé barvy. Nejoblíbenější cibulovité rostliny jsou krokus, muscaria, narcissi, které jsou pro posílení dekorativního efektu vysazeny ve skupinách.

Viz články pro podobná témata:

 • Vyberte si květiny a jiné rostliny pro alpský kopec
 • Vše o stromech a křovinách pro živé ploty
 • Ovocné stromy a keře: přehled plemen a metody oříznutí
 • Formy korun - různé zahradní geometrie
 • Děláme rutináře - vše o orbě v zahradě
 • Topiary vlastními rukama - typy, způsoby stvoření a péče