Vzduchové a solární vytápění skleníků - jak s tím zacházet vlastními rukama

Mnozí obyvatelé naší země, kteří mají soukromé domy, raději pěstují zeleninu vlastníma rukama - a to je oprávněné - je to přirozenější než obchod: bez konzervačních látek a pesticidů. Ale jak ne krást, celoroční růst sami nebudou - rostliny potřebují teplo. Ale chci udržet zeleninu čerstvou co nejdéle a zasadit je co nejdříve. V chladném období je obtížné zajistit požadovanou teplotu ve vašem skleníku z polykarbonátu. Ale přesto je to možné - prostě musíme vytvořit skleník s vytápěním! Navíc to může být provedeno vlastníma rukama.

Obsah
 1. Obsah
 2. Sluneční baterie?
 3. Ohřev vzduchu?
 4. Závěr?

Obsah

 • Solární baterie
 • Ohřev vzduchu
 • Závěr

V důsledku toho existuje několik variant systému vytápění:

 • solární články;
 • ohřev vzduchu;
 • vytápění pecí;
 • kotel na tuhá paliva;
 • vytápění plynem;
 • ohřev vody.


Každý z nich má své výhody a nevýhody, takže než se zastavíte u jednoho z nich, naučte se to nejlepší ze všech možných možností. V dnešním článku budeme hovořit o takových typech vytápění skleníků jako solárních panelů a ohřevu vzduchu. Zbytek bude určitě mluvit později.

Sluneční baterie?

Skleníky, jak víme, se mohou ohřívat různými způsoby. Využití přírodní energie je však vždy levnější - proto mnoho lidí dává přednost solárním skleníkům.Jsou nejjednodušší, levné, snadno se instalují, montují. Ale tady není všechno tak snadné, jak by se mohlo zdát. Zaprvé by mělo být vynaloženo úsilí na snížení tepelných ztrát způsobených použitím tepelné izolace. Pokud jsou ve skleníku tenké stěny nebo tam jsou praskliny, pak solární panely nic neohřívají. Za druhé je nutné vytvořit skleník tak, aby zachycoval co největší část sluneční energie - všimněte si, že po většinu dne má slunce neomezený přístup k němu - sám vytvoří vnitřní teplotu. A za třetí, přebytek tepla musí být zachován.

Udělejte si slunečný skleník sám. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.

Obrázek 1.
1 - kupole skleníku, 2 - baterie, 3,4,5,6 - vstup /výstup kanálů tepla, 7 ventilátorů

Za prvé - ve skleníku je jáma kopaná, mělká - asi 15 cm. Poté položte na zem tepelný izolátor (například polykarbonát). Musí být chráněn před vlhkostí, takže dalším krokem bude zdivo hydroizolační fólie. To je pokryto hrubozrnným pískem a poté, co to je už vrstva země (který zůstal od kopání fosílie)

\ t

Nedostatek: Samozřejmě, že takový topný systém nebude poskytovat příliš vysokou teplotu, ale je vhodný pro skleníky v chladném prostředí, maximální teplota vnitřního stavu, které vydrží 10 stupňů. Je pravda, že se jedná o nejjednodušší verzi "vytápění", a doufat, že jen to není potřeba - nedává dostatek tepla.

Často dělají slunný skleník odlišně (vizschéma 1). To znamená, že teplý vzduch prochází kanálem, ohřívá baterii a pak se vrací do skleníku k ventilátoru. Při zahřátí v baterii prochází potrubí, která leží bezprostředně na zemi, teplá voda. Ale nejčastěji se jedna baterie pro dostatečné vytápění skleníku není možné, takže je přidán na pomoc heliokolektora, nebo tepelné čerpadlo. Proč je to nutné? Faktem je, že v noci voda v potrubí ochlazuje. Vzhledem k tomu, že zde není žádná sluneční energie, nemůže vzduch ohřívat baterii. Teplota ve skleníku klesá, což je nepravděpodobné, že by pozitivně ovlivnilo rostliny, které tam rostou. Proto, že se to nestane, na baterii a přidat "asistenti". V noci ohřívají vodu a úspěšně zahřívají skleník.

Takový systém vytápění je dostačující.

Obě tyto metody však nejsou vhodné pro vytápění skleníků v zimě - nelze použít pouze solární teplo, je zaručeno, že závody zamrznou. Proto je lepší ji kombinovat s jiným druhem.

Ohřev vzduchu?

Je možné provádět vytápění ve skleníku a tímto způsobem. Je to možné jak samostatně, tak i za účasti profesionálů. Je pravda, že vzduchové vytápění, které můžete udělat vlastníma rukama, vypadá nejistě, ale stále ho nebudeme zapisovat. Zpočátku se jedná o odříznutou trubku o šířce nejméně 2 m a šířce 50 - 60 cm. Pak je jeden konec přiveden do skleníku, druhý zůstane venku; Na druhém konci hoří oheň. PokudPro udržení konstantního hořícího ohně bude skleník vždy teplý. Souhlasím, cesta je velmi iracionální. Nejen, že skleník nemůže dostat tolik tepla jako kouř (a chcete uzené okurky?), Tak to je také drahé na pozemní zdroje - neustále hořící oheň vyžaduje hodně paliva, musí být neustále udržován, monitorován. Proto je v očích odborníků na vytápění tento způsob nepříjemný. Systém ohřevu vzduchu by měl být namontován společně se skleníkem. Distribuce teplého vzduchu je uspořádána tak, že vstupuje do střední a horní části skleníku a je tam již distribuována. Výpočet se provádí na mladých rostlinách - jejich nabídky a stonky nejsou spáleny, nesušeny a nepoškozeny. Na obvodu skleníků je položen speciální rukáv - je vyroben z polyethylenu, perforovaný. Rovnoměrně dostává teplo, které zahřívá půdu. Pro ohřev vzduchu, který prochází objímkou, se nejčastěji používají páry vysokého a nízkého tlaku.

Závěr?

Skleníky, jejichž topný systém je postaven na solárním bateriovém systému, nejsou vhodné pro pěstování v nich v zimě - příliš málo závodů získá teplo - i když má polykarbonátový skleník dobrou izolaci. Využití ohřevu vzduchu je lepší, ale je nejlepší svěřit to profesionálům. Budete potřebovat generátor tepla (obvykle připojený k elektrickému ohřívači, který ohřívá dům).