Zahradní labyrint - složité pohyby krajiny designu

Pravděpodobně každý vlastník pozemku se snaží v něm vytvořit něco originálního a výjimečného, ​​něco, co by ho odlišovalo od sousedního majetku. Co to může být? Kašna již rozptyluje jasné kapičky v malém rybníce, mezi stromy pohřbenými alpským skluzavkou ... Spolu s těmito, již tradičními prvky pro zahradu, tam jsou další neobvyklé, tajemné, a proto mimořádně atraktivní. Vzpomeňme si alespoň na středověké zahradní labyrinty, rámující cesty nádherných paláců a šlechtických domů. Podobné bludiště (i když poměrně skromné ​​velikosti) si může dovolit jakoukoli cennou krásu, která má svůj vlastní pozemek. Jak udělat bludiště v zahradě vlastníma rukama a chceme vám to říct.

Obsah
 1. Obsah
 2. Co je to zahradní bludiště?
 3. Definujte složení labyrintu
 4. Zahradní labyrint živých plotů
 5. Květinové bludiště v zahradě
 6. Kamenný labyrint
 7. Fantasy verze labyrintu

Obsah

 • Co je to zahradní bludiště?
 • Definujte složení labyrintu
 • Zahradní labyrint živých plotů
 • Květinové bludiště v zahradě
 • Kamenný labyrint
 • Fantasy verze labyrintu

Co je to zahradní bludiště?

Bludiště je komplexní staveniště se složitými cestami, průchody vedoucí ke konkrétnímu cíli - středu celé kompozice. Zahradní labyrinty nemusí být nutně obrovské a jsou zde poměrně malé, podtržené jednoduché formy. NavícK jejich vytvoření lze použít různé materiály, od tradičních živých až po neobvyklé kamenné cesty.

Pokud vaše rodina vyroste k dětem, pak si být jisti, že bludiště se nyní stane oblíbeným místem pro své hry - je to tak zajímavé skrýt a dohnat se navzájem! Dospělí budou moci pomalu procházet složitými pohyby, ponořenými do myšlenek a snů.

Zakřivené čáry a kontrast barev dávají tomuto bludisku zvláštní kouzlo

.

V pravidelných zahradách se propojení mrtvice jakéhokoliv druhu dokonale hodí organicky, v krajinné zahradě je nejlepší uspořádat kamenné nebo fantasy bludiště.

Určete složení labyrintu

Před vytvořením bludiště je nutné určit jeho umístění. Složení většiny labyrintů si můžete prohlédnout pouze z výšky, takže je skvělé, pokud je na pozemku výška s altánem nebo dvoupatrový dům, ve druhém patře můžete obdivovat okolní krásu. Pokud jde o umístění labyrintu, nejlepším místem pro něj bude areál v blízkosti rekreační oblasti nebo hřiště.

Schéma zahradního labyrintu ze živého plotu

Nejjednodušší formou bludiště je kroucená spirála, kde jsou všechny cesty sloučeny do středu. Je obtížnější vytvářet kompozice s zablokováním a několika výstupy. Jako živý příklad můžete pořídit jakýkoli obrázek s labyrintem evropského parku a lehce ho zjednodušit.vytvořit vlastní schéma.

Labyrint evropské zahrady - příklad následování

Při tvorbě kompozice dávejte pozor nejen na prolínání pohybů a dlažby kolejí, ale také na centrální platformu - „srdce“ labyrintu. Je žádoucí uspořádat rekreační oblast, například dát útulnou pergolu nebo proutěné židle se stolem, rostliny v nádobách. Centrum se také může stát zajímavým květinovým záhonu, sochou, malým rybníkem s fontánou a slunnými hodinami.

Podívejme se na nejběžnější typy labyrintů v krajinářském designu.

Zahradní labyrint živých plotů

Labyrint s vysokým živým plotem je však nepochybně nejatraktivnější variantou a časově nejnáročnější. Keře nebo stromy, které tvoří pohyby v takovém labyrintu, budou vyžadovat neustálou péči a pravidelné stříhání vlasů. Ano, a oblast pro takový luxus bude vyžadovat hodně, samozřejmě, že šest set nebude fungovat. Nicméně, pokud máte hodně půdy a touha udržet tvar plotu je přítomen, takové bludiště se určitě stane oblíbeným místem pro vaše procházky. Pravděpodobně, nejen vaše děti, ale i vnoučata budou moci hrát kvaha, běží na složité pohyby, protože živý plot, správně zasadil, s řádnou péči neztrácí svou přitažlivost po celá desetiletí.

Pro labyrint s nízkým plotem je důležitý obecný výkres

.

Pro vytvoření bludiště z ježka hodí brilantní kizilik, břízy obyčejný, jilm jemnozrnný, ječmen stálezelený, laurel obyčejný. Pokud uNemáte touhu dlouho čekat, než vytrvalé keře rostou, můžete vytvořit expresní variantu rychle rostoucích jednoletých rostlin, například z kohiia veinichnoy, jejíž výška dosahuje 1 m. Rychle vytváří hustou zelenou hmotu a je dokonale vystavena stříhání vlasů. Jedinou nevýhodou - obnovit takový plot bude muset být vyměněn každý rok, takže je vhodný pouze jako dočasná možnost.

Květinové bludiště v zahradě

Velmi populární a další druh bludiště - květinová výsadba ve formě spirály. Květiny pro takové záhony jsou vybrány v kompaktním, pravidelném tvaru, s vztyčenými stonky. Rostliny by měly zřetelně opakovat zarovnané obrysy spirály labyrintu, které jsou pro tyto účely nevhodné. Dalším rysem je tendence k samo-setí, která nutí opouštět výsadby v bludišti krásných transplantačních rostlin, například maku nebo eshshltsii.

Roj těchto květin rychle povede k jasným liniím labyrintu proměněného v mastný bod. Je lepší věnovat pozornost kompaktním trvalkám nebo trvalkám - keřům petúniím, levím zelím, šalvěji, coleu, kudrnatým růžičkám.

Je důležité, aby záhony následovaly cestu labyrintu

.

Barevné rozhodnutí takového bludiště by mělo být co nejjasnější a pokud možno homogenní, jinak budou okraje záhonů vizuálně mazány a nebudou vnímány jako celek. Pokud se labyrint skládá ze dvou spojovacích spirál nebo vedení, pak v tomto případě je to docela možnépoužít pro ně dvě kontrastní barvy.

Květinový labyrint může fungovat jako běžný květinový záhon, to znamená, že je určen výhradně pro inspekci, nebo je místem pro procházky. V poslední variantě jsou mezi kapely květin položeny dlážděné nebo štěrkové cesty, které také opakují průchod labyrintu.

Kamenný labyrint

Kamenný labyrint - vytvoření kouzelného prvku

Můžete provést bludiště kamene, pak to bude vypadat jako zbytky starověké magické struktury. Stejně jako záhony, mohou být vytvořeny pouze pro zrak nebo představují rozsáhlou procházku. Dekorační spirála je rozložena v malých stejných velikostech oblázků nebo na zdivu. Velké balvany nebo kamenné zdi vytvářejí možnost chůze pro labyrint. Pokud si budete přát, pokud si myslíte, že kamenný labyrint vypadá velmi pochmurně, můžete "oživit" tiché balvany, mezi nimi výsadbu. Pokud je bludiště z malých oblázků, pak nejlepší volbou pro jeho terénní úpravy budou všechny druhy hrudek, novomanželé a další "alpinisté". Kamenné zdi jsou schopny otáčet mšice nebo lezecké rostliny, například dihondra, břečťan, vinná réva, plamének, zimolez, med, kobey.

Fantasy verze labyrintu

Toto je nejnepředvídatelnější verze labyrintů, kde jasné čáry a určité zákony geometrie netrpí. Zde nepotřebujete předem naplánované schéma a přítomnost centra, protože sázka je vyplacena na maximumzapletení tahů, neočekávaných zastávek, zatáček a křižovatek. Procházka takovým labyrintem by se měla proměnit v zajímavou cestu, když nevíte, co vás potká v jiném úhlu.

Vstup do fantasy zahrady - labyrintu - v takovém, ale můžete se ztratit

Složení fantazie je zajímavé, protože se může stát nejen jedním omezeným prvkem spiknutí, ale i jinými variantami labyrintů, ale zabírat celou zahradu s posezením, dětským hřištěm a stezkami. Hlavní podmínka, že přechody byly malé, často střídavě se otočkami a smyčkami. Tak, že jste v labyrintu, neuvidíte, co vás čeká ani ve vzdálenosti několika metrů. Takové kompoziční řešení je vytvořeno pomocí oblouků, pergol, mřížek s kudrnatými rostlinami.

Keře a stromy, stejně jako nebesa, zde volně rostou, jak rostou své žádosti, aby skryli vše, co je v několika krocích. Na každém otočení tohoto bludiště můžete umístit něco příjemného a nečekaného: pohodlnou lavičku, neobvyklý záhon nebo sochu.

Když jste vytvořili labyrint vlastními rukama, nikdy nebudete litovat svého rozhodnutí, protože tento prvek krajinářského designu vždy zaujme a rozhodně se stane vaší osobní hrdostí. A nebojte se, že cesta k tomuto snu může být komplikovaná a matoucí. Být bludiště vždy má exit, to stojí za to trochu zkusit a najít to!

Viz články pro podobná témata:

 • Zahradní mosty -konečný dotek obrazu vašeho panství
 • Rookery v zahradě vlastníma rukama - schémata, fotografie a nápady na design
 • Děláme rutináře - vše o orbě v zahradě
 • Topiary vlastníma rukama - typy, způsoby tvorby a péče
 • Vodopád v zemi vlastními rukama vytváří kaskádu dopadající vody ve svém území
 • .
 • Původní nápady pro zahradu a letní sídlo - vysíláme fantazii do zahradní zahrady