"Zelená" střecha - alternativa k zahradnictví

Chatové oblasti mají často skromné ​​velikosti. Stačí zasadit několik shluků zeleniny, malou zahradu s jablky a vše, co je volné, jak se nikdy nestane! A co sny o trávníku nebo celé krajinné kompozici z několika druhů rostlin? Budete překvapeni, ale ve skutečnosti zbývá prostor pro vaše nápady na design. Zvedněte hlavu a podívejte se na střechu vašeho venkovského domu. Pochopil jsi, co tím myslíš? Ano, v tomto letadle můžete vytvořit úžasnou krajinu, která je smaragdovým trávníkem nebo opravdovou střešní zahradou.

Obsah
 1. Obsah
 2. Další výhody „zelené“ střechy
 3. Dva druhy terénních úprav střech
 4. Kolik váží trávník na střeše?
 5. Jak vytvořit "zelenou" střechu?
 6. Péče o "zelenou" střechu

Obsah

 • Další výhody "zelené" střechy
 • Dva druhy terénních úprav střech
 • \ t
 • Kolik váží trávník na střeše?
 • Jak vytvořit "zelenou" střechu?
 • Péče o "zelenou" střechu

Další výhody „zelené“ střechy

Na území naší země je takové terénní úpravy stále nové, a tak se pravděpodobně trávník na střeše domu stane jedinečným pohledem pro všechny své sousedy. Nicméně, kromě krásy a neobvyklé, "zelená" střecha má mnoho dalších výhod. Například vaše výdaje na zimní vytápění a chlazení v létě výrazně poklesnou (o cca 20-30%). To je způsobeno tím, že "živá" čepice má velkou schopnost přirozeného kondicionování, to znamená, že se zahřívá 2-3 krát méně nežnormální střechu Také další metry zelených plantáží zlepší mikroklima místa a obohatí vzduch o další kyslík.

Střecha "zelená" - přirozená klimatizace doma

\ t

Dva druhy terénních úprav střech

Existují dva typy terénních úprav: rozsáhlé a intenzivní.

Rozsáhlé terénní úpravy zahrnují přistání na střeše několika druhů nenáročných trvalých rostlin, které nesou zimu bez problémů a nevyžadují zvláštní péči. Takový systém lze úspěšně aplikovat jak na ploché, tak na šikmé střechy. V tomto případě nejčastěji taková "zelená" střecha vypadá jako travní koberec nebo část přírodní krajiny.

Rozsáhlé terénní úpravy - optimální volba pro dřevěné domy

Při pohledu na intenzivní výsadbu se objevuje zcela jiný pocit. S ním jsou vytvořeny jedinečné rohy: opravdové trávníky, stromy, keře jsou zasazeny, položeny kamenné cesty, stoly a lavičky pro odpočinek. Obecně platí, že všechny myšlenky na krajinářství jsou ztělesněny.

Intenzivní ozelenění střechy - "konstrukční řešení

Navzdory těmto různorodým typům terénních úprav na první pohled zůstává hlavní věcí při jejich provádění jedna věc: vytvořit na střeše "pobočku" pozemek, který umožní rostlinám, aby se normálně vyvíjely a necítily se úzkostně. O tom, jak to můžeme udělat teď a říct.

Kolik váží trávník na střeše?

Než začnete ztělesňovat vyvolenéhoJe třeba vědět, že „zelená“ střecha má značnou nosnost. I když vezmete v úvahu pouze jeden pozemek, pak jeho hmotnost, v závislosti na typu zařízení, které si vyberete, bude 50-100 kg na 1 m2 střechy. Pokud se chystáte zasadit terénní úpravy pro intenzivní schéma, pak k tomuto číslu přidejte zatížení všech druhů konstrukčních prvků: obchod, stoly, LAF atd. Taková střecha může dosáhnout značné hmotnosti 900 kg! Souhlasíte s tím, že pouze tuhá železobetonová deska to vydrží. Na druhou stranu, pokud je na vaší chatě postaven dřevěný dům, bude lepší se zabývat jednodušší rozsáhlou zahradnickou metodou.

Hmotnost "zelené" střechy může být významná!

Jak vytvořit "zelenou" střechu?

"Zelená" střecha je komplexní vícevrstvá struktura několika materiálů, která umožňuje a pěstuje rostliny na ní, a nezničí střešní palubu. Podívejme se tedy na jeho strukturu:

Struktura „zelené“ střechy

1.Hydroizolace

Všechny podniky potřebují vodu a včasné zavlažování, ale u střešních materiálů mohou být takové účinky katastrofální. To je důvod, proč je nutné chránit půdu "zelené" střechy ze střechy, pomocí hydroizolace. Může se jednat o polyethylenový film, tekutý kaučuk, polymerní membránu atd.

2. Bariéra pro kořeny

Nejčastěji se jedná o fólii nebo polymerní fólii aplikovanou na hydroizolaci a chrání ji před poškozením klíčení kořenů. Někteří výrobci, jako například "Index", "IKO", nabízejí hydroizolaciantikorozní přísady, které nedovolí kořenům klíčit hluboko do materiálu a poškodit je.

3. Tepelná izolace

Tato vrstva ve struktuře „zelené“ střechy je neustále ve vlhkém prostředí, což je pro většinu známých tepelných izolátorů nepřijatelné. Například minerální vlna není pro tyto účely vhodná. Pěnoplast také není tou nejlepší volbou, protože nevydrží velké zatížení a zlomí se. Obecně je lepší experimentovat, ale používat osvědčený materiál - extrudovaný pěnový polystyren, schopný odolat všem negativním účinkům na tepelně izolační vrstvu.

4. Odvodňovací koule

Odvodnění by mělo zajistit volný průtok vody do okapu, ale zároveň zpoždění části jeho malého množství, aby byla zachována životnost rostlin. Jako je často používán jílit, štěrk nebo speciální umělé rohože.

5. Filtrační vrstva

Filtrační vrstva zadržuje zbytečnou sraženinu, která se může dostat do vody ze země a ucpat drenáž. Geotextilie se často používají jako filtr.

6. Geogrid (pro šikmé střechy)

Geogrid bude pro vás užitečný, pokud je střecha vašeho domu okapová, protože pod úhlem sklonu raftů o více než 25 stupňů sklouzne země bez upevnění. Geogrid je konstrukce mnoha čtvercových prvků z polyethylenu a má malou hmotnost.

7. Půda

Půda pro zelenou střechu by měla být poměrně lehká a vodotěsná. Optimální je považováno za rašelinnou půdu s přídavkem písku ahumus Vrstva půdy může být odlišná - záleží na typu vysázených rostlin. Například pro travní trávník a půdní kryt bude stačit pokládat vrstvu půdy tlustou 10 cm. Pokud předpokládáte vytvořit střešní zahradu se stromy a keři, pak by výška půdy měla být alespoň 1 m.

8. Rostliny

Rostliny pro "zelenou" střechu si vyberou nenáročně, nebojí se sucha, silného větru, teplotních výkyvů, přímých slunečních paprsků a mrazu. Cítit se v takových podmínkách se vynořily, hrboly, tymián, šalvěj, plíživý tvor, ušlechtilá koupel, pražírna, atd. Pokud je dům ve stínu, pak můžete na střechu zasadit půdní tvaroh a vobozilie.

Zařízení pro "zelenou" střechu

\ t

Péče o "zelenou" střechu

Péče o rostliny na střeše je omezena na zavlažování a krmení. Pokud instalujete automatický zavlažovací systém, pak tato část opatření péče nemůže být koncipována. V opačném případě bude nutné stříkat střechu z hadice, což také není příliš pracné.

Hnojiva se nejlépe umísťují k výsadbě rostlin přímo do půdy nebo při zavlažování používají hnojiva.

Péče o "zelenou" střechu

Při výsadbě střechy s květinami nebo křovinami bude někdy nutné plevel v plevelech. Jednoduše s rostlinami nebo bylinami podobnými půdě - jejich kořeny a hustý koberec nedovolí „prolomit“ plevel plevele, takže nebudou muset plevel.

Viz články pro podobná témata:

 • Plovoucí záhon - uděláme květinový ostrov na vodě
 • Transformace reliéfu: vytvoření umělého kopce v oblasti
 • Jak udělat zahradu v láhvi - zvažujeme pravidla pro vytvoření mini-skleníku za sklem
 • Mech v krajinářském designu - umění vytvořit sametovou zahradu
 • Jak ozdobit kruhy z křovin - ozdobit území kolem stromů
 • Vodopád v zemi vlastními rukama vytváří kaskádu dopadající vody ve své oblasti