Zelí brokolice: odrůdy, druhy a fotografie

Nízkokalorické, chutné a velmi užitečné zelí brokolice je součástí sady dietních jídel a je doporučeno pro děti i dospělé. Jeho maso je bohaté na mikroživiny a vitamíny, které mohou posílit celé tělo a zvýšit odolnost vůči chorobám. Můžete pěstovat zeleninu ve všech oblastech země, a různé odrůdy vám umožní sestavit nejneobvyklejší a produktivní odrůdy na stejném lůžku.

Zelí brokolice

\ t
Obsah
 1. Stručný popis zelí brokolice
 2. Odrůdy brokolice s popisem a charakteristikou
 3. Brzy
 4. Střední třída
 5. Pozdní
 6. Velké odrůdy
 7. Holandština
 8. Nejlepší odrůdy zelí brokolice pro regiony
 9. \ t
 10. Pro střední pásmo
 11. Pro Sibiř a Ural
 12. Pro jižní regiony Ruska a Ukrajiny
 13. Nejoblíbenější a nejproduktivnější odrůdy brokolice

Stručný popis zelí brokolice

\ t

Brokolice je představitelem rodiny zelí, předchůdce květáku. To bylo vyvedeno zpět v pátém století před naším letopočtem. e. Ve Středozemním moři a po dlouhou dobu zůstal neznámým světem, zatímco v XVIII. století nebyl přiveden do Evropy. Šíření začalo s Anglií a ve dvacátých létech kultura upadla do Spojených států, kde masivní kultivace šla. Největším producentem brokolice v té době byla Kalifornie, která poskytla až 90% sklizně. Dále, populace byla zachycena Čínou a Indií, krmení třetina všech Eurasie.

Rostlina je hustě rozvětvený stonek, má na konci konce pupenů.Květináče jsou husté, masité, pokrývají celý povrch hlavy, když jsou obarveny žlutě, dochází k přerůstání plodu a je nevhodné k použití. Na místě řezání zeleniny jsou tvořeny nové řádky, které rostou dostatečně rychle s dodržováním agrotechniky, takže keř může nést ovoce několikrát za sezónu.

V buničině brokolice obsahuje vitamíny C, K, A, E, B, kyselinu listovou, železo, draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík, bílkoviny, vlákninu. Zelenina si zachovává složení i po zmrazení a tepelném ošetření, pomáhá při provozu SLE-intestinálního traktu, zabraňuje tvorbě rakovinných buněk, posiluje imunitu a celkové zdraví. Kalorický obsah 100 gramů produktu je 34 kcal.

Zajímavé! Brokolice nelze strávit, vařit na páru nebo blanší.

Při vaření se používají listy ovoce a jeho květenství, z nich jsou velmi chutné polévky, kastrolky, nádivky, přílohy a čerstvé saláty. Výrobky obsahující brokolici se doporučují lidem, kteří se potýkají s nadměrnou hmotností a dodržují řádné a zdravé stravování, pacienty po ozáření, operace, diabetici i těhotné ženy.

Odrůdy brokolice s popisem a charakteristikou

\ t

Kultura je velmi populární, zejména v zemích Evropy a Ameriky, Rusko má jen hybnou sílu, ale také se osvědčilo. Rostlina dokonale roste při nízkých teplotách a prudce reaguje na změny, pro ně je příjemné vlhké počasí s indexem + 18 ... + 20 stupňů.

Ve vzhledu má zelí dvě odrůdy:

 • Kalábrie - zelenina s hustým stonkem a hustě přilehlými květenství zeleného odstínu.
 • Kmen (chřest) je italská odrůda s mnoha malými paprsky, které rostou od sebe. Běžnější v Itálii a Americe.

Kalábrijská brokolice

Druhá varianta je méně běžná, ale má autoritu ve středomořské kuchyni, chuť je velmi jemná zelenina.

První typ je nejoblíbenější, pěstuje se ve všech zemích a nachází se v domácích obchodech. V arzenálu je mnoho odrůd a hybridů s různými ukazateli kvality, chuti, stínu, plodnosti a velikosti.

Brzy

Včasné odrůdy vhodné pro první plod, jejichž doba zrání trvá 50 až 100 dnů. Taková zelenina nepodléhá dlouhodobému skladování a začíná se kazit jen týden po sběru, ale má vynikající chuť a jemnou strukturu buničiny. Nejlepší odrůdy zelí brokolice:

 • Vitamin - extrahovaný v 80. letech ukrajinskými odborníky, jehož hlava dosahuje průměru 45 cm a hmotnosti 250 gramů. Květenství tmavě zelené barvy, při přerůstání, se rychle rozpouští.
 • Batavia F1 je hybridem šedozelených odstínů s ovocem o hmotnosti 700 gramů až 1,5 kg. Zelenina má kulatý tvar s malými hrboly, plodnou dlouhou dobu, ale málo zbytků. Vhodné pro zpracování, zmrazení a čerstvé použití.
 • Tonus - vynikající sovětská odrůda s vynikající delikátní chutí. Jeho hlavy jsou horší než zámořské druhy, aleplodnice je stále hojná a po sběru na křoví vzniká mnoho malých květenství o hmotnosti 50 gramů.
 • Kudrnatá hlava - tvoří ovoce do 0,7 kg, chuť je úžasná, dužnina je jemná a šťavnatá. Odrůda je odolná vůči chorobám a rozmarům přírody, umožňuje vám udržet zeleninu déle než ostatní.
 • Vyarus je raný hybrid, připravený k odběru již padesátý den po výsadbě sazenic. Jeho ovoce dosahuje hmotnosti 120 gramů, květenství šedozelené, volné. Druh sklizně a vhodné pro pěstování ve všech regionech.

Zelí Batavia F1

Všechny odrůdy se pěstují metodou sazenic v uzavřené a otevřené půdě, reagují pozitivně na hojné zavlažování a hnojení. Na jihu je výsadba sazenic již na konci dubna a ve středním pruhu - v květnu. Po 2 měsících jsou plody připraveny ke sběru a v místě růstu keřů můžete zasadit nové semenáčky pro reappropriation.

Středního věku

Namísto raných odrůd přicházejí sklenice, rostou déle, ale jejich hlavy jsou hustší, výdejní, s vynikající chutí. Doba technické zralosti je 105-130 dnů po schodech sazenic. Zelenina je vhodná pro mražení, vaření, nádobí, saláty a mrazničky.

 • Atlantik - vysoce výnosná odrůda s hlavami 200-400 gramů, charakteristická tmavě zelená barva, s dlouhým stonkem (až 60 cm). Během období růstu vzniká mnoho listů.
 • Trpaslík - liší se okrouhlými, jemnozrnnými hlavami, odolnými proti praskání a bohatými na vápník, bílkoviny a fosfor. Průměrná hmotnost ovoce je 400-600 gr.
 • Fortuna - zeleninajsou schopny odolat studeným teplotám až do -7 stupňů bez ztráty prodejních vlastností. Vyznačuje se přátelským zráním a schopností pěstovat postranní výhonky na řezu centrální hlavy. Dužina je šedozelená, jemná a velmi chutná.
 • Greenbelt - dozrává 105. den od doby sazenic a má hustou strukturu a průměrnou hmotnost hlav až 500 gramů. Odrůda je odolná vůči teplu a chorobám.
 • Monton F1 je hybridní hybrid s vynikající chutí a bohatým obsahem vitamínů. Váha jedné hlavy může dosáhnout 900 gramů, ale pro pěstování takového obra bude zapotřebí časté zavlažování a nutriční půdy.
 • Caesar - práce polského výběru. Odrůda je velmi populární v Evropě a přináší značné sklizně, její stonek dosahuje výšky 70 cm a tmavě zelené plody s fialovým odstínem - 300-400 gramů. Zrání je přátelské.

Zajímavé! Obilí Green Favorite Harvest, od 1 čtverečního. metry lze sbírat až do 6 kg lahodného ovoce.

Plodiny středního věku jsou vysazeny v otevřeném terénu v květnu a jsou sklizeny v srpnu až září. Zelenina je vhodná pro čerstvé použití, stejně jako pro konzervaci, krátké skladování a opláchnutí.

Pozdní

Nejdelší dozrávající pozdní odrůdy, které pro dosažení technické zralosti vyžadují 130-150 dnů. Pěstování je možné na jihu nebo ve skleníku, s vytvořením optimálních podmínek a teplot. Semena zelí vysazená přímo v otevřeném terénu nebo na sazenicích na jaře a na konci podzimního sklizně. Plody mají méně rafinovanou chuť a obsah vitamínů, ale dříve jsou uloženy v suterénudva měsíce

 • Laky - hybrid s hmotností do 900 gramů snadno snáší teplo a je vhodný pro dlouhodobé skladování. Hlavy jsou světle zelené, s hustou texturou.
 • Marathon je hybrid odolný proti bolesti s dobrým vkusem a velkorysým výnosem. Hromádky eliptické šedozelené barvy s průměrnou hmotností 0,8 kg.
 • Parthenon F1 - odvozený z populární japonské společnosti Sakata, specializující se na neobvyklý formát rostlin. Zelí má lahodnou chuť, jemnou, ale spíše hustou dužinu, hmotnost hlavy se pohybuje od 0,6 do 0,9 kg. Z ovoce chutných jídel a přípravků.
 • Zelenina - brokolice, bohatá na složení vitamínů a široké spektrum použití. Zelenina málokdy přesahuje hranici 300 gramů a je vhodná pro okurky.

Později přestávky brokolice obsahují neobvyklou zelnou polévku zvanou romanesko. Její vzhled je docela exotický, daleko připomínající velký salátový obal. Květenství-jedle jsou husté, kopcovité, příjemné chuti, hmotnost hlavy je od 400 do 600 gramů. Stabilní výnosy jsou odhaleny. Druhy dlouhého zrání se nedoporučuje vysazovat v severních oblastech v krátkém létě, jsou vhodnější pro jižní města a skleníky.

Velké odrůdy

\ t

Ti, kteří si chtějí pochutnat na velkém zelí, by měli dostat odrůdy vzpírání, schopné dosáhnout 2 kg. Jejich agrotechnika se příliš neliší od pěstování konvenční brokolice, rostliny také vyžadují hojné zavlažování, úrodnou půdu a kvalitní hnojení.

ZelíRuská velikost F1

 • Ruská velikost F1 - otevírá seznam velkých zelí. Ovoce váží více než 1 kg, jedna hlava stačí pro lahodnou a užitečnou ozdobu pro velkou rodinu. Zelenina má bohatý malachitový odstín, odolný vůči chorobám a dozrává v polovině června.
 • Belstar - vysoce výnosný hybrid pozdní doby se může pochlubit hmotností 1 kg a vynikající chutí. Zelený šedozelený odstín s pevně sousedícími kvetenstvími po dlouhou dobu udržuje zboží vhodné pro čerstvou spotřebu a vaření.
 • Monterey je ve srovnání se svými sourozenci jednoduše obřím, hmotnost zeleniny je 2 kg. Odrůda je odolná vůči chorobám, teplo, pěstuje se v otevřené a uzavřené půdě, zraje brzy a má nádhernou chuť.
 • Nejlepší - středně velké druhy s váhovou kategorií 1,5-2 kg. Charakteristická barva hlav je zelená, příjemná chuť, vyvážená. Rostlina není ve vztahu k podmínkám růstu plastická a plastická.

Tyto odrůdy jsou vhodné pro pěstování v různých oblastech, ale pro sever je lepší chránit plodiny a rozdělit lůžka ve sklenících nebo ve sklenících. Nemůžete zasadit rostliny do míst, kde dříve rostly další zelí, řepa nebo rajčata. Nejlepší místo je slunečné, po fazole nebo zrna.

Holandština

Pro milovníky cizích odrůd je lepší věnovat pozornost nizozemským odrůdám, které jsou více přizpůsobeny podmínkám domácího klimatu, kromě země, která je známá pro nejlepší kvalitu semen. Pro zvýšení procenta podobnosti je materiál pro přistání vystavenuhasit a namočit po dobu 12 hodin v roztoku růstového stimulátoru. Nejlepší z jejich druhu jsou:

 • Corvette F1 - středního věku později rostlina rád neutrální a mírně kyselé půdy, má rovnou hlavu šedozelené barvy a hmotnost 200-300 gramů. Květenství je jemnozrnné.
 • Agassi F1 je hybrid s velkorysou sklizní a pozdním dosahem. Kachani zakulacený, zploštělý, vážící 700 gramů. Na nemoc a počasí je stabilní.
 • Continental - používán od roku 1999 a obdržel dobrá doporučení. Odrůda má vyvýšenou objímku, husté zaoblené hlavy s jemnozrnnými květenství. Stabilní výnosy a chuťové odrůdy jsou vynikající.
 • Ironon - zelené kulaté hlavy střední velikosti, s výbornou chutí a rovnocenným ročním plodem.

Při výsadbě sazenic je vhodné dávat přednost slunným oblastem chráněným před větrem a průvanem, pak bude zelí brzy tvořit květenství a dozrávat. V poloostrova je růst snížen a s nedostatkem světla se buničina stává tuhou a nepříjemnou chuti.

Důležité! Při výsadbě brokolice musíte postupovat podle schématu 40x60 cm.

Nejlepší odrůdy zelí brokolice pro regiony

Odrůdy zapsané do státního rejstříku státu jsou povoleny pro pěstování ve všech krajích, ale jejich výnos závisí na úpravě závodu. Na severu, rané odrůdy rodí, v centru raného a středního východu, a na jihu, všechny druhy teplého klimatu dovolí sklizeň několikrát v sezóně.

Pro střední pásmo

Při výběru odrůd se zohlednípříslušnost rostliny k odrůdě a hybridu. První z nich má vysokou úroveň chuti, ale méně odolnou vůči chorobám, a druhá - dozrávají, jejich velikost je větší, ale sebraná semena nejsou vhodná k setí. Pro bohaté a rozmanité plodiny je lepší koupit několik odrůd různého věku, které nese ovoce natažené a poskytují zahradníkovi zeleninu na celé léto.

Baro old F1

 • Baro hvězda F1 - Raně korejský výrobní hybrid je ideální pro střední rozsah. Květenství středně zrnité, s výbornou chutí, hmotnost hlav se pohybuje od 800 do 1000 gramů. Trvanlivost řezané zeleniny dosahuje 10 dnů.
 • Fiesta - raně staré zelí s hustými, šťavnatými a křupavými květenství. Technická tuhost přichází na den 70.
 • Komandéři - poskytují pěstiteli 300-gramovou zeleninu s těsně sousedící texturou. Zraje 3 měsíce a snadno přenáší dopravu.

Pro Sibiř a Ural

V regionech s krátkým letním obdobím byly vysazeny výhradně rané zralé rostliny, které mají čas se vzdát plodiny před nástupem zimy. Jejich výsadba se provádí metodou sazenic ve sklenících nebo v otevřeném terénu koncem května. Postup se provádí při teplotě +15 ° C, nižší rychlost zpomaluje růst sazenic.

 • Lazarus - užitečné brokolice hlavy jsou tvořeny v den 70 a nezpůsobují potíže při pěstování.
 • Linda - tmavě zelené zelí o hmotnosti 300 gramů s nádhernou chutí a jemnou dužinou. Termín zrání přichází na 100. den.
 • Kmen - výborné květenství o rozměrech 200-300 gramů, z nichž každý dozrává brzy a patří mezi nejlepší v severních regionech.
 • Arcadia - raná odrůda přizpůsobená chladným podmínkám a snadno snáší nízké teploty. Je zaznamenán vysoký výtěžek.

Pro jižní regiony Ruska a Ukrajiny

V teplých oblastech dochází ke skutečnému pěstování rostlin všech tří kategorií, na jihu se již v červnu začínají sklízet bohaté sklizně a sklizeň probíhá až do září. Dobrým indikátorem je odrůda Calabrese, která tvoří pevnou texturovanou hlavu s příjemnou chutí.

Špatná pověst v holandských hybridy Bospor F1, Sumosun, Aurora, Kermit a americký Pakmana.

Nejoblíbenější a nejproduktivnější odrůdy brokolice

Při správném pěstování vykazují všechny odrůdy dobré poplatky, ale produkt Quintus F1, Kezia F1 a Beaumont F1 jsou produktivnější. Hybridy jsou méně náchylné k porážce chorobami zelí a napadení škůdci, klidně snášejí mírné výkyvy teplot, ale vyžadují zalévání.

Ti, kteří chtějí získat velké a produktivní zelí brokolice, by měli zvolit hybridní Apolenu. Jeho ovoce váží 1 kg a rychle dozrává, což umožňuje pěstovat 2 semenáčky slunečnice.

Při pěstování zelí brokolice je důležité nepřehánět plody na posteli a zabránit poupicím květů, jinak se ztratí část živin a chuti. Léčba nemocí a škůdců se zastaví na 2 týdny před sklizní zeleniny.