Zelí Megaton: popis rozmanitosti, fotky a recenze

Bílé zelí bylo vždy velmi populární mezi zahradníky. V průběhu staletí zůstává tato zelenina nedílnou součástí národní kuchyně mnoha zemí. V této souvislosti se neustále snaží zlepšovat stávající odrůdy, zlepšovat jejich vlastnosti a chuť. Příkladem takového zlepšení je hybridní zelí Megaton F1.

Hybridní zelí zelí Megaton F1

Obsah
 1. Popis a vlastnosti zelí Megaton
 2. Výnos, odolnost proti chorobám
 3. Výhody a nevýhody hybridu
 4. Vlastnosti pěstování zelí Megaton
 5. Semena osiva na sazenicích
 6. Péče o sazenice
 7. Transplantace do půdy
 8. Péče o zelí Megaton
 9. Zalévání
 10. Krmení
 11. Ochrana před chorobami a škůdci
 12. \ t
 13. Sklizeň
 14. Recenze kultivátorů kultury

Popis a vlastnosti zelného zelí Megatone

\ t

Vlasti nového plemene je Holandsko. To bylo tady, profesionální chovatelé Bejo Zaden přinesl a přinesl k dokonalosti zelí Megaton F1. A v roce 1996 byla oficiálně zavedena do ruského státního rejstříku a začala masivně růst v zemi.

Tato odrůda patří mezi pozdně mrtvé. Období od setí do úplného zrání hlav kultur, v závislosti na regionu, se pohybuje v rozmezí 138-166 dnů. Průměrná hmotnost dlážděných kostek je 4 kg, ale s dobrými klimatickými podmínkami adodržování všech složitostí, které často rostou na váze hlavy a dosahují 8-10 kg. Kromě toho, takové zelí patří k chladu-odolné a bez následků nést krátkodobé mrazy -8 stupňů.

Popis vzhledu zelí Megaton, věnujte pozornost následujícím funkcím:

 • listy světle zelené barvy mají velké rozměry a vlnité hrany;
 • objímka je horizontální nebo vyvýšená;
 • kočky se liší hustotou a hladkostí listů;
 • Baldachýn roste do délky 15 cm.

Z jiných odrůd je kultura odlišná a chemická. Každé 100 g tohoto zelí obsahuje:

 • sušina - od 8 do 8,7%;
 • proteiny - 0,6-3%;
 • cukr - od 4 do 5%;
 • kyselina askorbová - 40-43 mg.
Takový sklad poskytuje zeleninu s vysokou chutí a řadu užitečných vlastností.

Výnos, odolnost proti chorobám

\ t

Z hlediska výnosnosti je tato odrůda daleko před mnoha domácími odrůdami, od jednoho hektaru po 586 až 930 centů. S ohledem na maximální hodnoty byl oficiální rekord zaznamenán v Moskevské oblasti - 1050 centů na hektar.

Stojí za zmínku, že větší plodiny se produkují v oblastech s mírným podnebím, kde je teplota 13-18 stupňů. Příliš vysoká dlouhotrvající teplota s hodnotami do 30-33 stupňů negativně ovlivňuje rostlinu a výnosy jsou významně sníženy.

Odolnost vůči chorobám v kultuře je poměrně vysoká. Zvláště dobře spočívá na zelí, fuzarióze, šedé hnilobě a jiných plísňových infekcích.

Nemoci zelí

Výhody a nevýhody hybridu

Holandský hybrid se stal velmi populárním díky řadě výhod, které tato odrůda vlastní. Kromě vysoké odolnosti vůči chorobám a mrazuvzdornosti zahrnují také:

 • dobrá chuť a šťavnaté listy;
 • vysoké výtěžky;
 • plechovky neprasknou při hojném zalévání nebo během dlouhého období dešťů;
 • po sklizni se plodina skladuje po dobu dalších 3 - 3,5 měsíce;
 • zelí nese dlouhou trať bez následků;
 • Tato odrůda je ideální pro křepelku, díky vysokému obsahu cukru a chuťovým vlastnostem.

Posledním bodem na internetu je mnoho recenzí.

Kromě řady výhod má však Megatone F1 také několik nevýhod, z nichž hlavní jsou:

 • nevhodné k použití v salátech a jiných čerstvých zelných potravinách, což je rovněž způsobeno vysokým obsahem cukru;
 • ztuhlost listů zelí v prvních dnech po sklizni.

Kromě toho se mnozí správci domnívají, že tříměsíční doba skladování hlav by měla být rovněž přisuzována nevýhodám, protože všechny tyto zimní zásoby nepřežijí. Tento bod je však kontroverzní a závisí pouze na účelu pěstování odrůdy.

Vlastnosti Megatonu pěstujícího zelí

K dosažení vysokých hodnot výnosů plodin jak v zemi, tak ve velkých oblastech, je možné, pouze pokud je správný technologický proces tvořenněkolik fází, z nichž každá má své vlastní zvláštnosti.

Megaton F1

Výsev semen do sazenic

\ t

Vzhledem k tomu, že Megaton F1 je jednou z odrůd s pozdním zředěním, výrobce doporučuje pěstování samotné kultury v sazenici. Sazenice semen zelí Megaton setí v posledních dubnových dnech. V době, kdy jsou sazenice silnější, je půda již dostatečně ohřátá a připravena k demontáži.

Před přímou výsadbou v zemi jsou semena povinně připravena. Tento postup zahrnuje:

 • Dezinfekce a namáčení. Všechna semena se několikrát zabalí do složené gázy a sníží se na 15 minut ve vodě při teplotě 50 ° C. Ihned poté se tkáň ochladí ve studené vodě a semena ponechají několik dní vlhkou tkáň.
 • Kalení. 2-3 dny před zamýšlenou výsadbou se veškerý výsevní materiál sbírá a ukládá do chladničky.
 • Krmení. Bezprostředně před výsadbou jsou semena namočena v roztoku "Zirkonia" nebo "Siltsa" po dobu 3-4 hodin. Zaplní semena užitečnými prvky. Ihned po namočení jsou semena zasazena do půdy.
 • Pro setí se vybírají vhodné nádoby a připravuje se speciální zemina s následujícím složením:

  • půl kbelíku úrodné půdy z města;
  • půl kbelíku písku;
  • 10 lžíce popela z hořícího dřeva ovocných stromů.

  Všechny tyto složky se smíchají v hluboké nádobě s otvory na dně a hojně se prolévají ve strmé rozpustné vařící vodě.v něm mangan. Pak počkejte, až bude půda zcela suchá, dobře ji otřete a rozptýlete do připravené nádoby.

  Důležité! Systém výsevu je zvolen v závislosti na vybraných nádržích pro přistání. V oddělených šálcích a květináčích zasadil pár semen a při odchodu odstraňte přebytečné klíčky. Nasaďte do osiva půdy ne hlouběji než 1 cm.

  Při používání obecných boxů se vykládka provádí takto:

 • V zásuvce se zemnicí směsí po celé délce spojité drážky s krokem 3 cm a hloubkou 1 cm.
 • Vyrobené řady ve vzdálenosti 1,5 cm od sebe navzájem stohují semena.
 • Od každé řady je posypána zemina a mírně napojena celá plocha postřikovače.
 • Stojí za zmínku, že před přistáním půdy v zásuvce je také nutné hojně nalít teplou, usazenou vodu. Na konci výsevu by měla být krabice výše zakryta průhlednou fólií nebo kusem průhledného plastu. Tento povlak udržuje teplo dobře a podporuje rychlejší vznik klíček.

  Péče o sazenice

  \ t

  Sazenice zelí Megaton F1

  Pokud jsou semena Megaton F1 vysazena s požadovanou vzdáleností a hloubkou a také pokryta filmem, pak se po 4-5 dnech nad povrchem země prorazí první schody. Během tohoto období je nutné pečlivě sledovat rostliny a poskytovat jim řádnou péči, protože v této době se vyvíjí kořenový systém.

  Hlavní péče o sazenice v tomto období zahrnuje tyto body:

  • Teplota. Je důležité, aby v prvních 5-7 dnech byla teplota v místěudržení sazenic bylo stabilní a činilo 8-10 stupňů. Zvyšte pouze po vzhledu pravých listů - až 15-18 stupňů.
  • Větrání. Film se vznikem klíček je odstraněn. Ale dělají to postupně, každý den ho vytahují z krabice s každým dnem.
  • Osvětlení. Světelný den v sazenicích by měl být nejméně 12 hodin denně. V nepřítomnosti přirozeného světla by nad krabicí měly být instalovány diody nebo fyto lampy.
  • Zavlažování. Pokaždé, když půda vyschne, zalejte klíčky stojatou vodou při teplotě místnosti. Současně, jednou týdně, se k vodě přidává několik krystalů manganu jako prevence onemocnění.

  Pozor! Během růstu sazenic, země neustále exploduje kolem nich zlepšit ventilaci. Také s nutriční plochou výhonků se plevel odstraní.

  Když se objevují na rostlinách, 2-3 skutečné listy tráví svůj obraz. Sedí v jednotlivých nádobách, jejichž průměr nesmí být menší než 6-7 cm. A před samotným zákrokem je lůžko dobře zavlažované, pak se každý jednotlivý zárodek přesně vejde a vytáhne s kusem půdy. Dále je kořenová část zkrácena o 1/3 a zasazena do nové nádoby.

  Transplantace do půdy

  Výsadba sazenic v půdě se provádí, když je dostatečně pevná. Od podzimu je navíc půda připravena přistát. K tomu si vyberte místo, kde po dobu 3-4 let nerostou ředkvičky, křen, zelí a další kříže. Na pozemku přidejte hnojivo nebo hnůj, popel a všechny pečlivě kopání.

  Vysazené sazenicelůžko, když roste na 15-20 cm a zároveň na klíčky musí být 4-6 velkých pravých listů. V tomto případě budou hybridy semen schopny vydržet zmrazení až -3 po transplantaci. Konkrétní podmínky pro přistání jsou vybírány na základě podmínek regionu. Ale zpravidla se to nestane až do poslední dekády května.

  Sazenice vysazené na lůžku

  \ t

  Samotný proces výsadby zahrnuje tyto nuance:

  • Řádky s otvory jsou od sebe vzdáleny 0,5 m, mezi otvory - 55-60 sm.
  • Hloubky zkamenělin jsou vybrány tak, aby byl výhonek vykopán přesně pro první pravé listy.
  • Před přistáním v každé díře zalijeme hojným množstvím vařeného vařeného manganu a nalijeme několik lžíce popela.
  • Sazenice jsou umístěny tak, aby byl kořen jasně pod a bez ohybů.

  Po přistání všech choroboplodných zárodků jsou postele hojně zalévány.

  Péče o zelí Megaton

  Aby se dosáhlo maximálního výnosu, udržování kultury se nezastaví ani po převodu do otevřeného prostoru města. V čele tohoto období je správné zavlažování, hnojení rostlin hnojivy a jejich ochrana před různými škůdci a chorobami.

  Zavlažování

  Jako každý jiný druh zelí, i F1 Megaton miluje vlhkost. Specifické pořadí a objem zavlažování závisí do značné míry na oblasti pěstování a povětrnostních podmínkách. V průměru, v mírném podnebí pro celou sezónu zrání, je sazenice zelí zalévá asi 6 krát. A průměrné objemy vody potřebné projedna plná vlhkost, tvoří 15 až 20 litrů na metr čtvereční lůžek lůžek.

  Kromě zalévání je také čas od času mimořádně důležité pěstovat půdu kolem křovin. To umožní, aby vlhkost pronikla do půdy a také usnadnila přístup kyslíku ke kořenům.

  Zastavte zelí zhruba 25-30 dní před předpokládaným datem sklizně hlav.

  Krmení

  Pro zlepšení růstu a rozvoje zelí se používají také různá krmiva. Doporučuje se krmit keře dvakrát za sezónu:

 • Poprvé, kdy rostou zelí a listy rostou aktivně. V této době se do půdy zavede roztok dusičnanu amonného: 10 g tohoto hnojiva se zředí v 10 litrech vody. Tato norma stačí k oplodnění 5 keřů zelí.
 • Druhé krytí je plánováno pro počáteční fázi tvorby dlážděných kostek. 8 g síranu draselného, ​​5 g superfosfátu, 4 g močoviny se rozmělní v 10 litrech kapaliny. Výsledná kompozice vypouští půdu na základně keře.
 • Někteří zahradníci používají schéma 3 krmení. Je to však čistě individuální rozhodnutí, které vychází z vlastní zkušenosti.

  Ochrana před chorobami a škůdci

  \ t

  Navzdory skutečnosti, že hybridní odrůda je odolná proti plísňovým chorobám a některým škůdcům, jsou některé křečovité choroby pro takové zelí nebezpečné. Proto by měla být přijata opatření k jeho ochraně.

  Jednou z nemocí, která je pro tento druh zelí nebezpečná, je rhizoktonióza. Aby se tomu zabránilo, před výsadbou sazenic, je půda důkladně ošetřena lékem "Quadris". Dávka léčiva se stanoví podles instrukcí

  Proti černé noze použijte lék "Tyram", který také kultivuje půdu před vypuštěním. K ochraně rostlin před onemocněním může být navíc předběžná úprava semen slabým roztokem manganu.

  tinktura česneku

  Ochrana před padlí poskytuje obvyklou česnekovou tinkturu. Připravte přípravek následujícím způsobem:

 • Česnek v množství 100 gramů lisovaný přes vykopaný nebo jemně řezaný nožem.
 • Obsah se nalije do 10 litrů vody při pokojové teplotě.
 • Míchejte a kapalinu nechte 10 až 12 hodin pevně utěsněnou.
 • Infuze česneku v zelí je ošetřena v každém věku. Za tímto účelem se kompozice nastříká přímo na listy.

  Nápověda. Škůdci jsou nejlépe podávaní univerzálními drogami, jako je "Fitometer" a podobně. V tomto případě se dávka a multiplicita léčby stanoví podle instrukcí.

  Sklizeň

  Hlavy zcela dozrají před nástupem prvního mrazu. Kokpit se zároveň stává ztuhlým a často směřuje ke straně na houpačce. V tuto chvíli se Megaton F1 zvedá.

  Řezací hlavy nejsou jen pod základnou dlažební kostky, ale 2-2,5 cm pod ní. Chcete-li vyčistit vybrat suchý teplý den. A hned po vyčištění všech hlav jsou po určitou dobu vyloženy na slunci, kde jsou sušeny. Horní tvrdé listy během sušení z dutiny jsou odstraněny.

  Recenze kultivátorů kultury

  V této třídě je v síti poměrně málo recenzí. Níže jsou uvedeny některé z nich.

  Sergey, 33let v oblasti Moskvy:

  „Tato odrůda byla před více než 2 lety definitivně pryč. Semena jsou samozřejmě drahá, ale plodiny vždy splňují očekávání. Navíc jsem se téměř nikdy koupat od škůdců. A bez tohoto zelí se dobře drží.

  Ivan, 52 let, Chita:

  „Poprvé jsem se pokusil zasít Megaton před více než 10 lety. Od té doby zaujímá hlavní plochu zelí. Chcete-li potlačit nejlepší možnost a nenalezl. Celá rodina je šťastná a jedená s radostí.

  Megaton F1 si od svého vzniku získal popularitu na domácích trzích. Nemá strach z nachlazení, je vysoce odolná vůči chorobám a parazitům a je ideální pro křepelky. Velké plodiny však lze získat pouze tehdy, jsou-li splněny všechny podmínky pro setí a péči.