Zelí Naděžda: charakteristika, fotky a popis odrůdy

Při výběru správného druhu zelí pro zahradnictví, mnoho letní chaty jsou rychle ztraceny ve velkém množství nových odrůd, jejichž trh neustále roste. Ale protože bez dostatečných zkušeností je těžké odhadnout, experiment s pěstováním nové odrůdy je úspěšný, má smysl věnovat pozornost již testovaným ruským odrůdám. Mezi nimi je odrůda zelí Naděžda, která byla pěstována téměř 40 let v domácích městech a velkých zemědělských podniků.

Stupeň naděje

Obsah
 1. Historie zelí zelí
 2. Obecný popis a charakteristika kultury
 3. Výhody a nevýhody odrůdy
 4. Vlastnosti agrotechniky
 5. Pěstování sazenic
 6. Podmínky a pravidla pro transplantaci půdy
 7. Péče o zelí Nadiya
 8. Nemoci a škůdci kultury
 9. Linky pro těžbu a skladování kabin

Historie zelí zelí

\ t

Naděje je považována za jednu z nejpopulárnějších ruských odrůd bílého zelí. Je výsledkem dlouhé chovatelské práce, která proběhla na základě výzkumného ústavu rostlinné ekonomiky na Sibiři a byla dokončena v roce 1969.

Po jeho vystoupení ve státním rejstříku však kultura nebyla ihned zařazena. Během následujících 6 let byla odrůda pečlivě vylepšena a testována na půdách různých oblastí SSSR. V důsledku toho byla v roce 1975 Nadiya oficiálně uznána a doporučena pro pěstování v 10 regionech a republikách.

Stojí za zmínku, že nový druh zelí se ukázal dobře, když roste ve vymezených oblastech. V důsledku toho se kultura masivně rozšířila po celém SSSR a dokonce i za jeho hranicemi.

Obecný popis a charakteristika kultury

\ t

Po dobu období zrání patří Hope mezi odrůdy středního věku. Při výsadbě semen v otevřeném terénu od výskytu choroboplodných zárodků až po úplné zrání dubů uplyne 115-130 dnů. V případě pěstování přes sazenice dozrává sklizeň 85-90 dní od okamžiku převozu na lůžko.

Taková kultura roste v keři, jehož výška dosahuje 40 cm, průměr soklu se pohybuje od 70 do 100 sm. Vnější krycí listy mají šedozelenou barvu, minimální voskový povlak. Vlnová délka hran není prakticky vyjádřena. Tvar listů je téměř dokonale kulatý.

Zelí tohoto zelí je kulaté, mírně zploštělé. Každá vidlice má vysokou hustotu a má následující charakteristiky:

 • barva horních listů - světle zelená;
 • barva řezu - bílá se žlutavým nádechem;
 • vidlice průměrné hmotnosti - 2,5-3,4 kg;
 • vnitřní kolika je velmi malá a ne tak pevná jako u jiných druhů;
 • Doba skladování hlavy - 5-6 měsíců při dodržení všech podmínek.

Výnos této odrůdy zelí je vysoký. Průměrně z každého čtverečního metru přistávací plochy je odebráno 7 až 11 kg komoditních výrobků. Vidlice střídají střídavě. Proto také čištění trvá několik kroků.

Pokud jde o aplikaci, univerzální zelenina. JemnýKonzistence a dobrá chuť umožňují používat kulturu v syrové formě. V případě kalení a tepelného ošetření však není chuť produktu snížena.

Kysané zelí

Výhody a nevýhody odrůdy

\ t

Vysoká popularita v důsledku širokého spektra kulturních výhod a prakticky úplného nedostatku nedostatků. Mezi plusy odrůdy Nadi patří:

 • dobrá chuť produktu;
 • velký počet užitečných látek v kompozici;
 • dlouhá životnost hlav;
 • vhodnost zelí pro přepravu na velké vzdálenosti;
 • univerzálnost způsobů použití;
 • odolnost proti mrazu (do -5 stupňů) a tepla (do 25 stupňů);
 • odolnost proti praskání a ohybu.

Pokud jde o nevýhody Hope, jejich počet by měl být nízký. Zvláště citlivá rostlina žita a bakterióza.

Vlastnosti zemědělských strojů

\ t

Tento druh zelí je vhodný pro setí v otevřeném terénu a pro pěstování sazenic. Druhá možnost pro zahradníky je lepší, protože v době přistání jsou sazenice již výrazně silnější a snadno žijí v otevřeném terénu. Obecně platí, že kultivační proces je standardní a nezahrnuje žádné zvláštní problémy.

Pěstování sazenic

\ t

Již od podzimu se doporučuje připravit půdu pro výsadbu a vhodné balení (krabice nebo jednotlivé šálky). Zemní substrát je připraven pro přistání, míchání rašeliny s pískem, malé množství popela a země ze zahrady. Všechny komponenty kroměPopel se odebírá ve stejném poměru. Po promíchání se substrát pro dekontaminaci zbaví manganové vroucí vody.

Manganová voda

Sklizeň zelí Doufám, že je zpravidla naplánováno na konec srpna - začátkem září. V souladu s tím bylo osivo oseto na semenáčcích od konce března do první dekády dubna. Existuje postup pro tuto technologii:

 • V zásuvce každé 2-3 cm proveďte drážky pod přistáním, hloubku 0,5-1 cm. Nalejte do deprese požadované množství teplé, usazené vody.
 • Den před výsadbou se semena dezinfikují v horké vodě. Během 2-3 hodin před setím mohou být také namočeny v roztoku zirkonia, albitusu nebo podobných biostimulantů.
 • Po přípravě se semena uloží do drážek s krokem 2 cm.
 • Z vrchu vyplňte zeminu špínou a posypte vodou.
 • Krabice po výsadbě semen zavřete sklo a vyčistěte na dobře větraném, jasném místě.

  První schody se objevují po 3-4 dnech. Během této doby je místnost nastavena na teplotu 20-24 stupňů. Po zjištění zárodků se sníží na 14-16 stupňů. Péče o mladé rostliny zahrnuje následující nuance:

  • Kromě přirozeného světla jsou lampy instalovány také nad skříní pro osvětlení.
  • Zalévání se provádí, když vrchní vrstva zeminy vysychá. V tomto případě je třeba se vyvarovat nadměrné vlhkosti. Po zavlažování se půda uvolní.
  • O dva týdny později, když na sazenicích rostou 2-3 semenáčky, jsou zobrazeny v samostatných nádobách.
  • Povinná výsadbauž dost

  Do půdy přidávejte dvakrát denně. Poprvé, když se rostliny objeví 2 pravé listy. Druhý obvaz se provádí 4 dny před výsadbou sazenic do půdy. V obou případech hnojiva používají následující složení:

  • 10 litrů vody;
  • 25-30 g chloridu draselného;
  • 30 g fosfátu;
  • 15 g močoviny.

  Všechny složky se smísí a kapalina se opatrně nalije pod každé pouzdro.

  Důležité! V 8-10 dnech před zamýšleným přenosem do sazenic jsou sazenice ochuceny. V prvních dnech pro to jednoduše otevřete větrací okno. Pak krabice vynesou na ulici 3-4 hodiny. V posledních dnech je celý den na čerstvém vzduchu.

  Podmínky a pravidla pro transplantaci půdy

  Před výsadbou v otevřeném terénu jsou semenáčky tohoto druhu připraveny již za 25-30 dnů po objevení prvních výhonků. Navíc by na každé transplantované sazenice měly být 4-5 pravých listů a růst rostliny by neměl být menší než 20 cm.

  Na konci podzimu se připravuje přistávací plocha. Pozemek je vybrán na kterém v posledních několika letech tam bylo žádné zelí, ředkvičky, křen, tuřín. Po těchto kulturách mohou patogenní mikroorganismy zůstat v půdě.

  Hnojivo pro hnojivo

  \ t

  V podzimním období je povinné seno nebo hnůj položit na zem. Anorganické směsi draslíku, dusíku a fosforu se používají opatrně, protože jejich přebytek může poškodit vegetaci. Doporučené schéma je 10 kg hnoje a 30 g superfosfátu na čtvereční čtverec čtverečních lůžek.

  Na jaře spiknutí důkladněv případě potřeby bez plevelů. Samotná transakce se provádí takto:

 • Na připraveném místě, ve vzdálenosti 60 cm, se kapky prohloubí do hloubky 25 cm. Jako alternativu můžete vytvořit drážky se stejnou hloubkou a šířkou řádků 50-60 sm.
 • Země je hluboce zalitá, aby získala viskózní konzistenci.
 • Sazenice se také zalévají v šálcích. Poté se vyjmou se zemí a umístí do otvoru (brázdy).
 • V horní části otvorů posypeme zeminou tak, aby povrch zůstal prohlouben 2-3 cm.
 • Nápověda. Poprvé, dokud semenáčky neožijí, je doporučeno je zakrýt lepenkou nebo kbelíky, aby se minimalizovalo spalování listů s přímým slunečním zářením.

  Péče o zelí

  Správná péče o zelí spočívá v včasném zalévání lůžek a zavádění hnojiv. Voda semenáčků první týden každý den, 1 litr vody pod keřem. Jakmile jsou kořeny rostlin posíleny a začnou růst, frekvence zavlažování bude snížena na jednu nebo dvě za týden (v závislosti na povětrnostních podmínkách). V této době se na každé keře spotřebuje asi 4 litry vody. Ve vysoké suchosti zvlhčete vegetaci ráno kropením. Pokud není teplo pozorováno, stačí použít kapkové zavlažování.

  Po každém zavlažování se doporučuje uvolnit horní vrstvu zeminy tak, aby nevytvářela kůru, která zabraňuje tomu, aby se vzduch a vlhkost dostaly do kořenů. Rovněž v paralelním zavlažování z lůžek plevelů a plevelůvznášející se (jednou za 10-15 dnů). Současně se z povrchu povrchu suší suchá půda a vlhkost se zahřívá na kochleu. Poté vraťte suchou půdu zpět.

  Další povinný bod péče o pěstování zelí funguje jako hnojivo do půdy. Krmení se provádí třikrát během vegetačního období zelí:

 • Poprvé krmte půdu 2 týdny po výsadbě sazenic. Za tímto účelem se odebere 20 g superfosfátu, 20 g chloridu draselného a 10 g močoviny na čtvereční plochu.
 • Druhé krytí je naplánováno na počáteční období utažení hlav. V této době se složky kompozice nemění, pouze zvyšují množství superfosfátu na 30 g.
 • Třetí obvaz se provádí 2 týdny po předchozí úpravě, zatímco močovina se zcela odstraní ze směsi.
 • Nápověda. Pro více odrůd lze připravit jedno nebo dvě krmení s použitím roztoků krávy (1:10) nebo ptačího trusu (1:15).

  Nemoci a škůdci kultury

  \ t

  Kapusta Naděje je náchylná k bakteriím a chorobám kioly. Jako preventivní opatření v obou případech se používá důkladné vyluhování studní při převodu sazenic do kotlů s rozpuštěným manganem. V boji proti bakterióze pomáhají i speciální chemikálie. Při infikování kiolou musí být infikované rostliny naléhavě odstraněny z lůžka.

  Housenka bělovlasá

  Hlavním škůdcem zelí stojí motýli a lopatky. Zbavte se těchto a dalších hmyzů, které umožňují postřik na křoví a kolem nichpopel ze dřeva Také mezi rostlinami jsou často vysazeny kopr nebo ostružiny, strašit škůdce s jejich vůní. Chemickým prostředkům proti hmyzu pomáhají Fitomer, Karate, Spark a další insekticidy.

  Sklízecí a skladovací kabiny

  \ t

  Jak již bylo zmíněno, k úplnému zrání hlíz dochází 80-90 dní po výsadbě sazenic. Do té doby vidlice získávají charakteristickou hustotu a spodní listy postupně vysychají. Při plánování úklidu je důležité si uvědomit, že pokud teplota klesne na -6 ° C, je nemožné najít zralé zelí v posteli. Tím se výrazně zkracuje životnost.

  Způsob skladování odebraných hlav přímo závisí na konkrétním směru jejich použití. Kachani, určený pro kvašení, klidně odejde do suché větrané místnosti. Je-li plánována sklizeň na zimu, je lepší ji okamžitě odstranit v chladném suterénu. A před zakrytím zásob musí být pečlivě vyzvednuty a vysušeny na ulici.

  Zelí Naděje v n městech rostly téměř čtyři desetiletí. A stále se rozšiřující sortiment nových odrůd nezmenšoval zájem o tuto osvědčenou odrůdu. Důvody pro takovou poptávku jsou vysoké výnosy, dlouhá životnost, dobrá chuť zeleniny. Technologie pěstování takové plodiny navíc nezahrnuje žádné zvláštní obtíže a začátečníci ji mohou plně využít.