Zelí Noosomi: popis odrůdy

Nozomi zelí je japonský hybrid, který i jiné rané odrůdy kolem celé hlavy při zralosti. To není jediný důvod, proč byla zelenina příjemná pro domácí zahrádkáře. Nosomi má také dobrou odolnost proti chladu a vysoké výnosy i na půdách s malým složením. V důsledku toho, pěstování této odrůdy, již v polovině jara, kdy tělo je kriticky chybí vitamíny, je možné potěšit rodinu s vynikající a užitečné zelí.

Odrůda Nozomi

Obsah
 1. Původ odrůd zelí Nosomi
 2. Obecný popis a znaky kultury
 3. Charakteristika odrůdy
 4. Vlastnosti pěstování zelí Nosoma
 5. Obecné podmínky pěstování
 6. Správné oblékání
 7. Zavlažování
 8. Ponorka
 9. Uvolnění
 10. Ochrana před škůdci
 11. Ochrana před nemocemi

Původ odrůd zelí Nosomi

\ t

V ruském státním rejstříku byla tato odrůda zavedena v roce 2007. Od tohoto období, semena kultury se nalézají všude ve specializovaných prodejnách a všichni takový materiál setby je produkován ve Francii, ačkoli hybrid je považován za Japonce.

Taková nejednoznačnost původu může zahradníka snadno zaměňovat, ale ve skutečnosti poskytuje spíše jednoduché vysvětlení. Japonská společnost "Sakata", jejíž historie je již více než 100 let, je skutečným výrobcem semen zelí Nosomi. Během období existence v různých zemích Evropy se společnost objevilaPobočky, v roce 1998 byla otevřena i ve Francii. To bylo na jeho polích, že specifická odrůda byla vynesena.

V tomto ohledu je zelí považováno za japonské a na původním obalu uvádí Francie. Takový okamžik v žádném případě neznamená padělek.

Obecný popis a znaky kultury

\ t

Tento druh zelí patří k počtu ultraranů. Obecně platí, že pěstování sazenic v letní rezidenci je asi 3-4 týdny. Po přesazení semenáčků na otevřeném lůžku do 55-60 dnů je stále plné zrání. Je však třeba poznamenat, že taková kultura přináší dobré výsledky v případě pěstování bez porážky. V tomto případě je výsev naplánován na březen a do konce května je již možné sklizeň.

Nozomi dobře snáší skladování v kořenech bez ztráty chuti. Sklizeň získaná během sklizně může být prováděna bez obav na dlouhé vzdálenosti. Kromě toho, během růstu, rostlina není náchylná k bakteriální hnilobě, která také přispívá k maximální uchování plodin.

Charakteristika odrůdy

\ t

Šlehané zelí tohoto druhu je kulaté, husté. Hmotnost každé vidlice dosahuje 2,5 kg, ale častější vzorky o hmotnosti 1,8-2 kg. Nad hlavou je barva natřena světle zelenou barvou. Řez obsahuje bílou barvu se žlutavým nádechem.

Rolky

\ t

Listová zásuvka v zelenině je široká, mírně zvednutá. Listy kulaté s vlnitým okrajem a velkými žilkami. Vosková deska na dopisu je zanedbatelná. Velká část kolchirigy je umístěna uvnitř dutiny azvenčí jen mírně viditelný.

Tato odrůda zelí má tyto vlastnosti:

 • výnos odrůdy - 305-315 centů na hektar plochy;
 • komerční výnos zeleniny z celkové hmotnosti sklizené - 90%;
 • hustota listů - 4,5 /5;
 • se používá čerstvá zelenina, vhodná pro smažení, vaření, pečení, jakož i pro krátkodobé kynutí.

Nápověda. Z jiných časných odrůd zelí Nozomi se liší křupavou konzistencí, při zachování citlivosti chuti. Tyto vidličky navíc neprasknou ani při hojném zalévání, které není charakteristické ani pro jiné druhy raných druhů.

Vlastnosti růstu zelí Nozomi

Vzhledem k tomu, že odrůda zelí Nozomi je vysoce odolná vůči nachlazení, chorobám, roste i na špatných půdách, ale pro dosažení maximálních výnosů plodin je třeba dodržovat několik důležitých pravidel a doporučení.

Obecné podmínky pěstování

\ t

Pro pěstování zeleniny se za příznivé považují tyto podmínky:

 • teplota - 18-20 stupňů;
 • teplota půdy - minimálně 14 stupňů;
 • typ úrodné půdy;
 • dlouhý den světla;
 • Minimální plocha pro pěstování jedné rostliny je 0,5 čtvereční. m.

Je také důležité zvolit správnou oblast pro pěstování. Pro setí semen nebo výsadbu sazenic vhodné pouze ty oblasti, které do té doby pro několik sezón nevyrostly zelí, křen, ředkvičky a jiné kříže. Kromě toho je místo vybráno z podzimu - v této době tooplodnit a kopat v přípravě na novou sezónu.

Správné oblékání

Krmení rostliny významně zvýší výnos. Hnojiva v půdě se třikrát během růstu kultury:

 • První obvaz se provádí 10-15 dnů po transplantaci sazenic na lůžku.
 • Podruhé hnojení půdy, když se křoví začnou držet keře.
 • Třetí obvaz se provádí 3 týdny po tvorbě vaječníků.
 • Krmte vegetaci v každém přístupu kapalnými hnojivy. Při prvním a třetím krmení připravte roztok hnoje, smíchejte 2 kg sušiny s 10 litry stání a zahřejte na slunci. Množství získaného hnojiva je dostatečné pro zavlažování 10 rostlin.

  Popel pro krmení

  \ t

  V případě druhého obvazu se popel přidává ke specifikovanému složení na základě poměru 2 lžíce na 10 litrů kapaliny. Náklady jsou zde také jiné. V tomto případě se 10 litrů tekutého hnojiva rovnoměrně nalije do 5 pouzder.

  Zalévání

  Nosomi patří k odrůdám s vysokou vlhkostí, takže se často provádí zalévání kultury. Obecně platí, že za týden jsou keře napojena 2-3 krát, s průtokem kapaliny není menší než 10 litrů /sq. m.

  Voda před zavlažováním a zahřátím na teplotu okolí. Zalévání se doporučuje provádět ve večerních hodinách nebo brzy ráno, dokud se listy nedostanou přímého slunečního světla, jinak listy rychle hoří.

  Při zavlažování se zohlední také obecné povětrnostní podmínky a doba vegetace. Pokud se v regionu častoběží déšť, množství zavlažování se snižuje, dokud není zcela zastaveno. V obdobích sucha je povoleno častější zavlažování příčlí.

  Důležité! Keře jsou hojněji zavlažovány při pokládání hlav, ale 3 týdny před plánovanou sklizní zelí buď úplně zastaví zavlažování, nebo sníží počet zavlažování na týden.

  Vaření

  Přispívá k lepšímu rozvoji závodu a jeho včasnému zvyšování. Při provádění tohoto postupu na stonku jsou nové kořeny, které navíc absorbují vlhkost a živiny z půdy.

  Proveďte vznášedlo dvakrát:

 • První náhoda je spojena s prvním zavedením hnojiv do půdy.
 • Podruhé se postup provádí, když na křoví je 8-9 plných listů.
 • K výsadbě rostliny nejlépe 2-3 dny po dešti v suchém počasí. Pokud je v době, kdy je nutné provést postup, je vyprahlé počasí, na začátku keře horní vrstva země je rozdrcena. Dále se vlhká půda nalije do keře a teprve potom se pokryje suchou půdou. Využití pouze suché půdy v procesu nebude mít řádný účinek a může poškodit pouze kulturu.

  Uvolnění

  Je nezbytné, aby po každém zavlažování z postele vyčistili všechny odpadky a uvolnili horní vrstvu půdy. Udělejte to s pomocí motivů, ale v tomto procesu je nesmírně důležité nepoškodit kořenový systém zelí, proto je půda uvolněna do hloubky ne větší než 5 cm

  .

  Včasné uvolňování podporuje volný průchod kyslíku do kořenového systémurostlin Pozitivně ovlivňuje růst keře. Pokud se nechcete obtěžovat neustálým pichnutím, můžete ho nahradit mulčováním. K tomu, pod každým keřem hromadu pět centimetrů vrstvy rašeliny.

  Ochrana před škůdci

  \ t

  Velký zájem o takovou ranou zelinovou odrůdu se projevuje u různých hmyzích škůdců, kteří v tomto období aktivně hledají potravu. Nejnebezpečnější pro mladé rostliny jsou následující škůdci:

  • housenka bílá;
  • zelí;
  • křehké puchýře;
  • hlemýždi a hlemýždi;
  • naběračka.

  Housenky bělovlasé

  \ t

  Existuje několik způsobů, jak zabránit útokům z jejich strany. Každé pouzdro lze ošetřit roztokem popela, vody a mýdla. K tomu přidejte asi 150 g popela na 8 až 10 litrů teplé vody a trochu ho otřete na struhadle. Poté se roztok důkladně promíchá a pokropí listy.

  Další účinný lidový lék z housenek a jiného hmyzu je odvar z rozdrcených listů a stonků pelyňku. Za tímto účelem se na zelenou nádobu nakrájí kilogram zelené, nalije se do teplé vody a umístí se na sporák. Po vaření vařte asi 15 minut. Potom se bujón zfiltruje a zředí teplou vodou tak, aby se získal roztok o objemu 10 litrů. Přidá se 40 g komerčního mýdla a nastříkají keře.

  V boji proti hlemýžďům a hlemýžďům pomáhá slabý fyziologický roztok. Rozteč řádků může být také posypána černou nebo červenou paprikou.

  Je možné vyděsit škůdce, výsadbu na stejném lůžku, kde je zelí, kopr nebo ostružina. Vůnětyto rostliny přerušují zelí a bojují s hmyzem.

  Chemické formulace jsou pro lék Kinmix nejvhodnější. Pěstuje se vodou v souladu s pokyny a stříká se na výsadby 5 dní po výsadbě sazenic do otevřeného terénu.

  Ochrana před nemocemi

  Kromě hmyzu mohou být některá onemocnění také vážně škodlivá pro vegetaci. Pro rané zelí Nozomi, nejnebezpečnější jsou následující:

  • kg;
  • padlí;
  • černá noha.

  Neexistují žádné účinné způsoby, jak léčit první nemoc, takže hlavním cílem pěstitele je zabránit dalšímu šíření této choroby. K tomu jsou všechny postižené keře vyzvednuty a vyňaty z půdy s kořenem a obklopením jeho kusu země. Nemocná rostlina je vyhozena a zbytek studny je hojně vylitý vápnem a pohřben.

  S výskytem prvních příznaků padlí se lůžka ihned postříkají roztokem Bordeauxovy kapaliny (1%). Tato látka v množství 500 ml se nalije do kbelíku s vodou a důkladně promíchá. Postřik se provádí večer za suchého počasí. Dále je třeba dbát na normalizaci obsahu vlhkosti v půdě. Mouka rosa se často projevuje nadměrným zavlažováním lůžek.

  Zabránit rozvoji černé nohy pomáhá dezinfikovat půdu před výsadbou sazenic. K tomuto účelu se každá jamka hojně hojí vroucí vařící vodou, která předředí manganistan draselný. Pomáhá také při kontrole nemoci, aby se udržela optimální úroveň půdní vlhkosti.

  Japonské hybridní zelí Nozomi instátní rejstřík byl zaveden teprve nedávno, ale již se podařilo získat vysokou popularitu v domácích letních chatách. Kultura se vyznačuje ultrarenymi termíny zrání, dokonale snáší chlad, má dobré chuťové vlastnosti. Před zahájením pěstování této odrůdy se doporučuje podrobně se seznámit se zvláštnostmi agrotechniky. Pouze v tomto případě bude možné dosáhnout vysokých výnosů zeleniny.