Zelí Parel: popis odrůdy a fotografie

Zelí Parel - kultura nizozemského původu, ultrariantní odrůda, jejíž plody si můžete vychutnat již na začátku léta. Získal mnoho pozitivních recenzí a je populární v evropských zemích a Rusku. Seznámení s ním pomůže vyhnout se chybám v zemědělských strojích pro začínající zahradníky a získat bohatou sklizeň.

Zelí

Obsah
 1. Původ odrůd
 2. Popis a vlastnosti odrůd zelí Parel
 3. Přednosti a nevýhody kultury
 4. Zelí Parel: zvláštnosti agrotechniky
 5. Příprava k setí
 6. Výsev semen do sazenic
 7. Péče o sazenice
 8. Transplantace zelí Parel na zahradě
 9. Péče o kulturu
 10. Organizace řádného zavlažování
 11. Co je třeba podpořit kulturu: doporučení
 12. Boj proti škůdcům a prevenci chorob
 13. Sklizeň

Původ odrůd

\ t

Holandští chovatelé, zaměstnanci osivové společnosti Bejo Zaden b.v., pracovali na vytvoření hybridní odrůdy zelí Parel v 90. letech 20. století. Kultura rychle našla příznivce mezi pěstiteli zeleniny v Evropě a v roce 1993 byla zavedena do státního registru Ruska. Odrůda Parel je vhodná pro pěstování nejen v centrální části země, ale také na Sibiři a Uralu, kde je léto krátké.

Popis a vlastnosti odrůd zelí Parel

\ t

Zelí Parel odkazuje na odrůdy ultrabane. Termín zrání od okamžiku přistáníměsto je 60 dní a celý cyklus kulturního rozvoje trvá déle než 90 dnů.

Vývod plechu malé velikosti. Listy oválné s rovnoměrným okrajem, malované v sizzo-zelené barvě a nemají výraznou voskovou desku. Jsou umístěny vodorovně nebo mírně zvednuté. Kadeře kulatého tvaru se středně hustou strukturou, která odlišuje Parel od jiných časných odrůd.

Průměrná hmotnost vidlice se pohybuje v rozmezí 800-1500 g. Hlavy jsou jemné a šťavnaté, chybí tvrdé žíly. Zelí slouží k výrobě salátů, baby mrkev, kojenecká výživa, ale není vhodná pro okurky a marinády. Dutina uvnitř komína je malá. Průměrná produktivita procházek zboží dosahuje hodnoty 150-450 centů na hektar.

Přednosti a nevýhody kultury

Třída zelí Parel je ceněna pro své četné výhody:

 • krátké doby zrání;
 • odolnost vůči nižší teplotě;
 • chutné příchutě;
 • dobré výnosy a nejsou ovlivněny zahuštěním přistání;
 • komodita;
 • dobrá klíčivost semen;
 • odolnost proti praskání;
 • nenáročnost v péči.

K nevýhodám pěstitelů zahrad, nemožnosti dlouhodobého skladování klasů a nevhodné pro spěchání. Nicméně, tyto rysy jsou neodmyslitelnou součástí všech raných odrůd bílého zelí.

Zelí Parel: zvláštnosti agrotechniky

\ t

Tato odrůda může být pěstována jak pro semenáčky, tak pro semena. Krátképodmínky zrání vám umožní sklizeň, a to iv regionech s krátkým letním obdobím. Aby se zelí dobře upravilo, musíte dodržovat pravidla agrotechniky.

Kapusta zelná je v péči

Podmínky pro výsadbu semen v pěstitelích zelenin určují nezávisle, s přihlédnutím ke klimatu jejich území. Je důležité, aby teplota v noci neklesla pod +8 stupňů. Většina zahradníků pěstuje i rané zelí přes sazenice, jak chtějí sklízet na samém začátku léta. V přítomnosti skleníku se tato metoda hodí co nejméně.

Příprava k setí

\ t

Semena zelí se před setím vždy dezinfikují. Jsou umístěny do teplého roztoku manganu po dobu jedné hodiny, po které jsou ochlazeny. Po vysušení se výsadbový materiál používá k určenému účelu.

Nestačí ošetřovat pouze semena. Půda, ve které jsou semenáčky vysazeny, může také potlačovat patogenní bakterie a houby. Míchání se nakupuje v obchodě nebo se vaří samo o sobě, kombinuje se ve stejných částech komponent:

 • trávník;
 • kompost;
 • humus;
 • písek.

Popel se zavádí do substrátu - 200 g na kbelík, slouží jako zdroj minerálů a chrání rostliny před škůdci. Všechny složky substrátu se smíchají a hojně se prolévají roztokem manganu.

Sazenice semen

\ t

Horoskop bude potřebovat mělkou krabici, na jejímž dně jsou otvory pro odvod přebytečné vody. Je naplněna vlhkou půdou a je vyrobena na povrchuhloubka brázdy 1 sm. Semena rostou v intervalu 3 cm. Vzdálenost mezi řádky je 5 sm. Přistávací materiál pokrývá tenkou vrstvu substrátu a znovu navlhčí, snaží se ne rozmazat. Je vhodné použít vodní stříkačku nebo stříkačku bez jehly.

Skříň na semena je pokryta skleněnou nebo filmovou kopulí, aby se uvnitř vytvořila vysoká vlhkost. Nádoba se ponechá při pokojové teplotě až do vzhledu schodů. Poté se nístěj vyčistí a zásuvka se převede na chladné místo s dobrým světlem.

Pozor! Nedostatek světla a přebytečné teplo vede ke zvýšenému růstu stonků. Aby se sazenice nerozšířily, teplota prostředí by měla být v rozmezí + 8 ... + 15 stupňů.

Péče o sazenice

\ t

Mladé sazenice jsou zranitelné, potřebují péči a pozornost. Rostliny jsou zalévány mírně každé 3 dny, za předpokladu, že povrch půdy vyschl. Overexplosion povede k rozvoji nemoci černé nohy.

Sazenice zelí Parel

\ t

Pikcolo by mělo být provedeno, když se vytvoří dva pravé listy. Sazenice se přesazují do samostatných nádob s použitím půdy s podobným složením. Substrát musí být také dezinfikován.

Pěstované sazenice se podle potřeby zalévají s frekvencí 4 až 6 dnů. Na podporu odolnosti zelí můžete krmit standardní dávku minerálního komplexního hnojiva týden po vyskladnění. Ve stejném období se doporučuje zahájit kořenící sazenice. Poháry se každý den berou venku, postupnězvyšování času pobytu na čerstvém vzduchu.

Transplantace zelí Parel na lůžku

Sazenice raných odrůd jsou připraveny k transplantaci ve věku 1 měsíce, kdy sazenice mají 4 listy. Obvykle je převezen do města od konce dubna do poloviny května v závislosti na klimatických vlastnostech regionu. Hlavní podmínka - hrozba nočních mrazů by měla jít pryč.

Postele pro zelí z bílého zelí jsou umístěny venku, i když je nejméně stínování nepřijatelné. Je žádoucí připravit půdu předem, na podzim, hluboko ji kopat se zavedením hnojiv. Schéma umístění sazenic v otevřeném terénu - 50 × 30 cm.

Pozor! Při výsadbě zelí v každé jamce se nalijí 2 pemzy, a pokud nebylo lůžko krmeno hnojivy na podzim, přidejte 20 g superfosfátu a 5 g močoviny nebo dusičnanu amonného. Studny jsou hojně prolévány vodou, po které se rostliny pasou a prohloubí se na úroveň dolních listů.

Péče o kulturu

V prvních dnech po transplantaci je důležité chránit sazenice před prudkým poklesem teploty až po mínusové hodnoty. Pokud námraza předpovídá, je postel pokryta netkaným materiálem. V budoucnu potřebuje zelí dobrou péči, která zahrnuje:

 • pravidelné zavlažování;
 • plevel a uvolnění;
 • krmení;
 • ochrana proti škůdcům.

Organizace řádného zavlažování

\ t

Zvlhčování lůžek se provádí v intervalech 1 krát týdně. Po každém zavlažování je žádoucí uvolnit půdu, aby kyslík dosáhl kořenů. Tento postup je obvyklekombinovat s plevelem.

Co je třeba podporovat kulturu: doporučení

Brzy odrůdy zelí v otevřeném terénu jsou krmeny dvakrát. Po 2-3 týdnech po přistání se na lůžku používají hnojiva obsahující dusík:

 • infuze kopřivy;
 • infuze ptačího trusu zředěného vodou 1:15;
 • dusičnan amonný.

Infuze kopřivy

Po tvorbě vaječníků se tyto typy hnojiv nepoužívají. Během tohoto období vyžaduje zelí minerální hnojiva s fosforem a draslíkem.

Kontrola škůdců a prevence chorob

Jakmile se semenáčky stanou v zahradě, hrozí jim nebezpečí - mladí ptáci přitahují pozornost hmyzem. Hlavní škůdci raného květáku:

 • jarní zelné mouchy, jejichž larvy se živí kořeny rostlin;
 • kříženci chyb, které jsou již v polovině května, jsou využívány ve volbách;
 • housenky motýlů;
 • mšice;
 • whiteflies;
 • vlnité puchýře.

Hmyz se živí šťávou a listovým listím. V místech poškození se často dostává infekce, kvůli které kultura začíná onemocnět. Je velmi důležité přijmout opatření na ochranu výsadby před škůdci předem. Gurmáni používají lidové prostředky, které děsí hmyz:

 • vysazené v blízkosti lůžek s ostružinami zelí, fenyklem, koprem - vůně těchto bylin nemá rád škůdce;
 • rozprašují pouzdra popelovým mýdlem, octovým nebo vodným roztokem;
 • Zelí je posypáno fyziologickým roztokem, aby chránilo kořeny před mouchami mouchy.

Pokud již škůdcinapadené vykládky zelí, budou muset jednat rozhodně - na pomoc při vstupu biologických insekticidů, vytvořených na základě živých mikroorganismů. Pokud se ukáží bezmocně, použijte chemické léky.

Pozor! Chemické insekticidy mohou být použity, pokud uplynul více než jeden měsíc před sklizní.

Odrůda Parel má průměrnou odolnost vůči běžným chorobám zelí:

 • kg;
 • fuzarióza;
 • peronosporóza;
 • alternaria;
 • mozaiky;
 • bakterióza.

Odrůda Parel má průměrnou odolnost vůči chorobám zelí

Pro obyvatele města je důležité věnovat pozornost prevenci nemocí - dodržovat pokyny pro střídání plodin, nezanedbávat postup zpracování semen, bojovat proti škůdcům, protože jsou nejčastěji rozšířenými infekcemi. Je velmi důležité zničit zbytky rostlin, nenechávat listy v zahradě, zeleninové plodiny a plevele. Hluboké kopání oblasti pádu pomůže snížit počet zimování v horní vrstvě půdních škůdců.

Sklizeň

Šlehací zelí Parelle dosáhne zralosti na počátku nebo v polovině července. Nemají praskliny na posteli, takže mohou zůstat na 1 týden. Čištění hlav se provádí pomocí akutního nože, řezání křesla na samotném povrchu půdy. Nejlepší čas na sklizeň je ráno, kdy není teplo.

Po řezání se vany mírně vysuší na palubě pod baldachýnem a vyčistípro skladování. Zelí Parel - brzy, takže to není moc dobré. Doporučuje se používat po dobu 3-4 týdnů po vyčištění z lůžka.

Hybrid bílého zelí Parel F1 miloval zahradníka pro nenáročný, odolnost vůči výkyvům teploty a schopnost získat časnou sklizeň. To je populární ve středním pruhu a v severních oblastech země. Po dlouhé zimě jsou zdrojem vitamínů přísné a šťavnaté hrnce.