Zemědělské stroje rostoucí zelí v otevřeném terénu

Bílé zelí zaujalo čestné místo v ruském menu. Do prvních jídel se přidávají zelenina, dušená, čerstvá, squashová a marinovaná. Zemědělské stroje pro pěstování zelí obsahují spoustu nuancí, které potřebujete znát začátečník zahradník sbírat bohaté sklizně.

Bílé zelí

\ t
Obsah
 1. Odrůdy bílého zelí pro pěstování v otevřené půdě
 2. Pěstování zelí ze semen od setí do sklizně
 3. Příprava osiva k setí
 4. Příprava substrátu pro pěstování sazenic
 5. Jak zasít sazenice bílého zelí?
 6. Diktování rostlin a příprava k transplantaci do půdy
 7. Transplantace v otevřeném terénu
 8. Péče o bílé zelí na lůžku
 9. Jak zalévat zelí?
 10. Plevel, uvolnění a zakořenění zelí
 11. Krmení
 12. Ošetření proti škůdcům
 13. Prevence chorob zelí
 14. Sklizeň a skladování zeleniny

Odrůdy bílého zelí pro pěstování v přírodě

\ t

Chovatelé vynesli mnoho druhů bílého zelí, mezi nimi brzo, středně pozdě a pozdě. Zvažte populární hybridy z každé skupiny.

Rané odrůdy se splatností 70–90 dnů. Toto zelí není vhodné pro dlouhodobé skladování, ale je velmi oblíbené pro jemnou strukturu listů:

 • Rinda F1. Kachanidozrávají až 76 dní po vzniku schodů, mají průměrnou velikost, těsně, listy nesmějí truchlit.
 • Cossack F1. Ultra-dlouhý hybrid (65 dnů) se světle zeleným zbarvením hlav a vnitřkem krému. Průměrná hmotnost vidlice 1,3 kg. Důstojnost - není náchylná k praskání, odolná vůči hnilobě, poddajnosti.
 • června. Hybrid s dobou zrání 70-85 dní, dobře snáší mrazy, váha koky může dosáhnout 2,5 kg.
 • Střední pozdní a střední pozdní odrůdy mají dobrou hustotu mečů, hrubou strukturu listů. Používají se nejen pro přípravu salátů, ale také pro spěchání a vaření prvních jídel. Mezi ně patří:

 • Sláva 1305. Doba zrání je 115 dnů. Vlastnosti - váha hlavy 4,5-5 kg, odolnost vůči hnilobě, dobře zachovaná, má příjemnou chuť.
 • Atrium F1. Zralý asi 145 dnů po vzniku schodů. Hlava je hustá, světle zelená, hmotnost - až 3,5 kg, výtěžek je vysoký.
 • Dárek. Vynikající odrůda pro sběr a marinování. Kachani mimo zelenou s hustým voskovým květem, listy šťavnaté, křupavé. Hybrid dosahuje 135 dnů od nástupu schodů, nebojí se mrazu, je odolný vůči chorobám.
 • Pozdní bílé zelí se vyznačuje nejvyšší hustotou zelí a dobrou kvalitou. Pěstuje se pro skladování na zimu. Seznamte se s těmito hybridy:
 • Aggressor F1. Hmotnost zelí - 4-4,5 kg. Dobře roste i v oblastech s obtížnými klimatickými podmínkami, nenáročných, ne náchylných k tvorbě trhlin, odolných vůči chorobám. Úspora až 6 měsíců.
 • Sněhurka. Hybrid dosahuje zralosti za 160 dní, vyznačuje se vysokou hustotou řádků, průměrná hmotnost je 3,5-4 kg. Zelí má dobré zboží a skvělou chuť. Je uchováván po dobu až 7 měsíců.
 • Valentine F1. Pozdní vysoko výnosný hybrid s průměrnou hmotností 3,5-3,8 kg, navenek je zelená, uvnitř je bílá. Snadno snáší pokles teploty na -7 stupňů. Šťáva je šťavnatá, křupavá.
 • Odrůda agresora zelí

  \ t

  Před zahájením pěstování bílého zelí musí zahradník správně vybrat vhodnou odrůdu s přihlédnutím ke klimatickým charakteristikám jejich území. V regionech s krátkým letním obdobím se v otevřené půdě pěstují pouze raně nasazené hybridy. Obyvatelé jižní části země upřednostňují střední a pozdní odrůdy, protože po sklizni jsou uloženy po celou zimu.

  Pěstování zelí ze semen z výsevu do sklizně

  \ t

  Kulturu můžete pěstovat dvěma způsoby - sazenicemi nebo přímým výsevem semen na lůžku. První způsob praktikují obyvatelé severních oblastí a střední pás. Gorodnikové z jižní části Ruska tráví setí na lůžkách, jakmile teplotní sloupec v noci přestane klesat pod značku +6 stupňů. Uvažujme o podrobné metodě pěstování zelí.

  Příprava osiva k setí

  \ t

  Přistávací materiál může být infikován infekcemi, takže musí být dezinfikován. Za tímto účelem se semena nejprve nechají spadnout do vody, zahřívají se na 50 stupňů po dobu 20 minut,pak se ochladí ve studené vodě. Některým zahradníkům se doporučuje, aby jim během dne odolali. Poté je žádoucí zpracovat materiál fytosporinem nebo roztokem manganu. Tato léčba pomůže růst zdravých sazenic a ochranu kultury před nemocemi.

  Příprava substrátu pro pěstování sazenic

  \ t

  Jedním z aspektů pěstování pěstování bílého zelí je příprava půdních směsí s odpovídajícím složením. Kultura špatně roste v půdě s vysokým stupněm kyselosti, proto ostřílení zahradníci doporučují vytvořit substrát následujících složek:

  • kompost - 30%;
  • turbína - 30%;
  • převis - 30%;
  • písek - 10%.

  Je povoleno používat rašelinu, která zvýší lehkost a vytvoří strukturu půdy načechranější, ale ne více než 10%, protože půda okyselí. Aby se neutralizovala kyselost, smíchá se v kbelíku se substrátem dřevěný popel.

  Popel ze dřeva

  Připravená směs se dekontaminuje. Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout - vypálením v peci zahřáté na 200 stupňů nebo použitím roztoku manganu. To se vaří rychlostí 3-4 krystaly na 1 litr vody. Výsledkem by měla být světle růžová tekutina, která hojně vylučuje substrát pro pěstování sazenic.

  Jak zasít sazenice bílého zelí?

  Pro setí bude zapotřebí malá dřevěná nebo plastová krabička. Je vyplněna zeminou, jejíž tloušťka by neměla překročit 5 cm. Na povrchu brázdy proveďte hloubku 1 cm na vzdálenost3-4 cm Půdní směs navlhčená.

  Semena se pokládají v intervalu 1,5-2 cm, shora se materiál výsadby pokrývá tenkou vrstvou substrátu. Krabice s plodinami opouští místnost, kde se teplota pohybuje v rozmezí +18 ... + 22 stupňů. Jakmile se povrch půdy objeví na mírném schodišti, převede se na dobře osvětlené chladné místo. Vhodné podmínky pro pěstování sazenic zelí - + 8 ... + 10 stupňů v noci a +13 stupňů odpoledne.

  Důležité! Segmenty musí být chráněny před přímým slunečním zářením, jinak zahynou.

  Ponor rostlin a příprava k transplantaci do půdy

  \ t

  Péče o sazenice mladých zahrnuje pravidelnou hydrataci postřikového substrátu. Je důležité zajistit, aby povrch půdy měl čas na zaschnutí. Nadměrná vlhkost je nebezpečná, může vyvolat vývoj černé noze. Mladé rostliny by měly dostat hodně světla. Pokud se dny jevily ponuré, budete muset použít zářivku a upevnit ji přes sazenice. V nepřítomnosti lehké zelí je extrahován.

  Po vytvoření dvou pravých listů se ponořují sazenice. Aby nedošlo k poškození kořenů při přesazování na lůžko, lze použít jednotlivé nádoby rašeliny o průměru asi 7 cm. Jsou naplněny půdou, která je předběžně dezinfikována. Do substrátu se přidá dřevo - 2 rukojeti na kbelík.

  Mladé rostliny se jemně kopají lopatkou spolu s kusem půdy a přenesou se do šálků. Poté se vytvoří vlhkost. Sazenice jsou připraveny k transplantaci v otevřeném terénu v 45-50dnů, když tvoří 5-6 pravdivých listů.

  Pozor! Že byly rostliny připraveny na vnější podmínky, jsou temperovány. Sklo je denně nasazeno na čerstvý vzduch a postupně se prodlužuje doba procházek.

  Transplantace v otevřeném terénu

  Pěstování zelí v otevřeném terénu bude úspěšné, pokud vyberete správné místo na místě. Tato kultura miluje otevřený slunečný prostor. Nížiny by neměly být umístěny v nížinách, jinak voda v půdě stagnuje a kořeny začnou hníst.

  Na podzim, při hlubokém kopání místa do země, kompost, minerály a vápno (pokud je půda kyselá). Na jaře se lůžka uvolňují a zplošťují a objevují se na povrchu trávy.

  V souladu s tímto režimem se pěstuje zelí bílé:

  • 50x70 cm - střední odrůdy;
  • 60x90 cm - pozdě.

  Pozor! Volné přistání je jedním z hlavních pravidel pěstování zelí. Pokud si rostliny rostliny velmi blízko u sebe, budou cítit nedostatek živin, růst zpomalí, a riziko onemocnění se zvýší.

  Sazenice zelí

  \ t

  Po přípravě jamek podle schématu se do každé z nich nalije 20 g superfosfátu, 15 g síranu draselného a hrst dřevěného popela. Složky se smísí s půdou, pokládají se do prohlubně a hojně zalévají vodou. Pak v dobře umístěné stromek a zápasit na úrovni dolních listů. Zkušení turisté doporučují ihned po převedení zelí na otevřený terénstarat se o ochranu před hlemýždi, mít pod křovinami vrstvu pilin nebo drcené vaječné skořápky. Rostliny samotné jsou v prášku s popelníkem.

  Péče o bílé zelí na lůžku

  Po přesazení na lůžko zelí potřebuje péči. Komplex agrotechnických opatření zahrnuje:

  • zalévání rostlin;
  • plevel a zavěšení;
  • aplikace hnojiv;
  • ochrana výsadby před napadením škůdci.

  Jak správně zalévat zelí?

  Tato kultura je milující vodu. V prvních dnech po transplantaci do půdy jsou semenáčky zavlažovány denně a pak jednou týdně, ale hojně. Potřeba vlhkosti se zvyšuje během tvorby vaječníků. Do konce vegetačního období, 3 týdny před sklizní, se zavlažování sníží. V horkém počasí se půda na lůžku zvlhčuje častěji a ve večerních hodinách. Pro zavlažování se používá voda při pokojové teplotě.

  Plevel, uvolňování a zakořenění zelí

  Pěstování plevelů ochuzuje půdu, takže musí být z nich ztracena. Zbraň Gears každý týden. Tento postup lze kombinovat s uvolněním půdy den po zavlažování. Zabraňte tvorbě husté kůry v blízkosti kořenů. Ve volném povrchu zemní kyslík lépe cirkuluje.

  První koagulace zelí se provádí 3 týdny po přesazení sazenic do města. Hřebeny se zvednou na úroveň dolních listů. To přispěje k posílení tenkého kmene a přispěje k tvorbě laterálních kořenových mšic. Druhý vzlet se provádí po uzavření listů.

  Obvaz

  Sazenice poprvékrmena 14-15 dní po převozu do města. Během tohoto období zelí aktivně zvyšuje zelenou hmotu, takže potřebuje dusík. Gurmáni připravují roztok kravského nebo kuřecího hnoje při nízké koncentraci (10%) nebo močovině.

  Druhá úprava se provádí 2 týdny po prvním. Tentokrát se organické používá v kombinaci s minerálními hnojivy:

  • superfosfát - 20 g;
  • draselný - 15 g;
  • síran hořečnatý - 10 g.

  Krmné zelí

  Uvedené látky se rozpustí v 10 litrech vody a nalijí se do každé rostliny 0,5 litru kapaliny. Zavedení hnojiv je vždy kombinováno s zavlažováním.

  Třetí obvaz vyžaduje středně pozdní a pozdní odrůdy. To běží po 2-2.5 týdnech. V této fázi se začnou tvořit hlavy, proto již nejsou zavedena hnojiva obsahující dusík a zvyšují dávku draslíku a fosforu. Ten je nezbytný pro oblékání pro zlepšení ukazatelů těžkosti kabin, je zaveden pouze pod pozdními hybridy 2 týdny po třetí. Kyselina sírová se používá jako hnojivo.

  Ošetření škůdců

  \ t

  Boj proti škůdcům je důležitým aspektem pěstování zelí. Hmyz sání a hmyz, který požívá listí, poškozuje tkáňovou kulturu a přispívá tak k šíření infekcí. Kontrola škůdců začíná ihned po výsadbě sazenic na lůžku.

  Lidové léky pomáhají chránit zelí z housenek, mšic, puchýřů, kříženců a mušek. Vyděsit nechtěné hostyzahradníci používají postřikovače keřů:

  • roztok rozpustný v mýdle;
  • cibulový vývar;
  • česneková infuze;
  • s roztokem octa nebo jantaru.

  Meziprostory a pod každou rostlinou leží větvičky pelyněku, jeho vůně odpuzuje hmyz. Kolem lůžek zasadil kořeněné byliny - květy ostružin, kopr, šalvěj, měsíček. Zelí je práškované s dřevěným popelem, míchá se s mletou červenou paprikou.

  Pokud škůdci stále ještě volili postele, budou muset bojovat s bioinsekticidy nebo chemikáliemi. První léky jsou bezpečnější, používají se v jakémkoli termínu vegetace. Jsou založeny na živých mikroorganismech - bakterií a plísních. Mezi ně patří:

  • Bittoxybacilin;
  • Verticilin;
  • Aktofit et al.

  Chemikálie se používají v extrémních případech, kdy jsou kolonie škůdců mimo kontrolu a nemohou být zničeny jinými prostředky. Před zahájením používání si pozorně přečtěte návod, který obsahuje informace o dávkování a míře spotřeby roztoku, jakož i dobu, po kterou jsou toxiny odstraněny z rostlinných buněk. Efektivní chemikálie ze zelných škůdců:

  • Aktar;
  • Aktellik;
  • Karate;
  • Decis;
  • Iskra-M

  Prevence onemocnění zelí

  \ t

  Kultury z čeledi křížovky jsou náchylné k onemocněním, které nelze vždy řešit. Je snazší poslat všechny síly, aby se zabránilo jejich rozvoji. Nemoci zelí:

  • kg;
  • peronosporóza;
  • alternariae;
  • shnilé - bílé a šedé;
  • bakterióza - sliznice a cév;
  • mozaika.

  Alternativní zelí

  Rušivé příznaky vývoje nemocí, které by měly věnovat pozornost zahradníkovi, je zpomalení růstu, výskyt žlutých nebo hnědých skvrn a skvrn na listech, nedostatek vaječníků, ztráta turgorové rostliny, žloutnutí keře na jedné straně. To vše naznačuje patologické procesy v kořenech nebo tkáních kultury.

  Profylaktická opatření proti rozvoji chorob zahrnují:

  • hluboké vytěžení půdy v oblasti na podzim;
  • vápnění půdy za účelem snížení kyselosti;
  • čištění rostlinných zbytků;
  • předseťová úprava semen a půdních směsí;
  • dodržování zásad střídání plodin;
  • pravidelné hnojení;
  • volné výsadby sazenic.

  Sklizeň a skladování zeleniny

  \ t

  Pozdní odrůdy jsou vyčištěny před nástupem mrazu. Je důležité nepřehřívat swingers na lůžku, aby se nepraskly a nemrzly, jinak se stanou nevhodnými pro dlouhodobé skladování. Po dobu 3 týdnů před sklizní se zavlažování výrazně snižuje.

  Hlavy řezané v suchém počasí s ostrým nožem. Několik zmrzlých listů odejde. Hadry se dezinfikují roztokem síranu měďnatého. Pro skladování se ukládají pouze nepoškozené řádky, které se ukládají na polici nebo zavěšují, aby se nedotýkaly.

  Pozor!Ideální podmínky v suterénu, kde se nachází zelí, - vlhkost v rozmezí 90-95%, teplota vzduchu - 0 ... + 5. Je velmi důležité, aby byl sklep dobře větraný. Bez přístupu na čerstvý vzduch, swingers začne hnit.

  Pěstování zelinářství může také využívat začátečníci. Hlavní věc, kterou je třeba pamatovat, jsou pravidla střídání plodin. Jejich porušení téměř vždy vede k chorobám kultury a ztrátě plodin. Je také důležité bojovat proti škůdcům, protože přispívají k šíření infekcí. Gourmet začátečník by měl pečlivě studovat, za jakých podmínek je lepší pěstovat zelí, a pokusit se je splnit, pak bude moci sbírat slušné plodiny.