Žijící plot z Tuya nebo jak udělat stálezelenou zahradu v zemi?

Krásný a dobře upravený zelený plot s thujou je velkolepým přírůstkem na pozemek venkovského domu. Na pozadí oholených trávníků a květin, skalnatých a alpských skluzavek, rybníků a fontán, to vypadá skvěle v různých budovách. Kromě toho je schopen soutěžit s různými typy plotů.

Obsah

 • Výhody zajištění thuja
 • Druh thuja pro živé ploty
 • \ t
 • Jak pěstovat thuja pro živé ploty?
 • Péče

Zpět na obsah

Obsah
 1. Výhody tuleňů lanýžů
 2. Lanýže pro živé ploty
 3. Jak pěstovat thuja pro živé ploty?
 4. Péče

Výhody zajištění thuja

\ t

Popularita používání tohoto nástroje k vytvoření zajištění je zcela pochopitelná. Je nenáročný, odolný a stálezelený. Po celý rok se tak budou radovat zelené sochy různých tvarů, koulí a oblouků, ploty. Tuya dokonale bere vlasy a udržuje tvar.

Tato třída z kategorie jehličnatých náleží do léčivých přípravků. Vzduch v zahradě je impregnován látkami s antimikrobiálními vlastnostmi - fytoncidy.

Jedním z hlavních úkolů zajišťování tuya je ochrana zahrady před zajímavými pohledy a nezvanými hosty. S tím, co uspěje, protože některé stromy mohou vyrůst až o 20 metrů.

Pole s rychle rostoucími tuyy

\ t

Mezi dalšími důležitými funkcemi zeleného plotu je třeba poznamenat:

 • Uvolněná atmosféra na pozemku.
 • Zadržování sněhu.
 • Ionizace vzduchu.
 • Ochrana před nečistotami, výfukovými plyny,vítr a prach.

Aby mohla zelená zeď plnit své úkoly a funkce kvalitativně, je nutné dodržovat řadu pravidel pro výsadbu živého plodu thuja. A co je nejdůležitější, vyberte vhodný druh rostlin, a pak - místo pro výsadbu a poskytnout odpovídající péči. Je třeba mít na paměti, že jehličnaté stromy milují penumbru, ale dobře rostou na slunci. K tomu je důležité zajistit pravidelné zavlažování.

Jako alternativu k sazenicím hlohám také uvažujeme. Živý plot z hloh má vynikající zvukově izolační vlastnosti a chrání před protiprávní invazí.

Zpět na obsah

Lanýže pro živé ploty

\ t

Pro vytváření plotů, skal a alpských kopců se používá mnoho druhů stálezelených svěžich tuňáků. Existuje 5 druhů tuňáků pro živé ploty: korejské, západní, sichuanské, japonské a složené. Který med je lepší pro živý plot - západní. Je vhodnější pro naše klima. Západní thuja je rozdělena do několika vysokých a trpasličích odrůd.

Grabar Brabant je známý svou odolností proti mrazu, snadnou péčí a rychlým růstem (ročně roste o 30 cm), vývojem. Častý střih dělá plot svěží a tlustší, je tvořen, resp. Hustý, stejně jako vysoký. Zelená stěna vyžaduje několik účesů ročně, a to v polovině jara av posledních týdnech léta. Sazenice rychle rostoucích tuňáků na výsadbu se vysazují v metrech od sebe a za pár let dosahuje její výška asi 4 metry.

Thuianské odrůdy Brabant

\ t

S Holmstrupemmůžete vytvořit neproniknutelnou stěnu. Tato odrůda roste až 2,5 metru, ale velmi pomalu (10 let), což je jedna z nevýhod. Pokud ale potřebujete nízký a hustý plot, Holststra přijde s tím nejlepším. Kromě toho tento stupeň potřebuje pouze zalévání. Sazenice jsou vysazeny ve vzdálenosti asi 80 cm.

Pevný živý plot s tuja Holststrap

Dalším vynikajícím druhem je Smaragd. Je větruvzdorný, mrazuvzdorný, takže ho snadno pěstuje bez problémů začátečník zahradník. Od ostatních odrůd se liší úzkou korunou ve tvaru kužele. V průměru roste až 6 metrů, ale roste pomalu - až 10 cm za rok.

Tuya Smaragd

Z nízko rostoucích odrůd pro výchovu skalních a skalních zahrad se používají převážně 3 druhy. Také, jeden může dělat malý ježek.

Trpaslík thuja Danica roste jen 80 cm, zatímco velmi pomalu. Průměr její kulové korunky se rovná jednomu metru, pokud je rostlina dobře zavlažována a odříznuta.

Trpaslík Touya Danik

Malý Dooret je dobře snášen chladem a mrazem. Průměr korunky je o něco menší - 60 cm.

Thuja-trpaslík Khozeri roste až na 0,5 metru. Je ideální pro skalky a malé zelené ploty. Miluj úrodnou půdu. Tato odrůda je také mrazuvzdorná a odolává suchu.

Zpět na obsah

Jak pěstovat thuja pro živé ploty?

Tisíce se množí s řízky a semeny. Připravují je na jaře (duben, květen). Před výsadbou tuya pro živý plot, musíte si je koupit ve speciálních školkách,pokud neexistují žádné zahradnické zkušenosti. Zde si budete moci vybrat strom z čistých odrůd, vhodný pro specifické klima a životaschopnost, odolný vůči různým bakteriím.

V první řadě věnujte pozornost kořenovému systému, měl by být zdravý a neporušený. No, jestli je v hrnci plevel. To znamená, že rostlina zimuje v Rusku. Pro jeho přepravu je nutné opatrně, aby nedošlo k rozbití křehkých větví.

Sazenice Thuja

Mnoho zahradníků se snaží pěstovat ježka z tuya z vlastních semen. V podstatě takové stromy ožívají, i když jsou pečlivě pečovány.

Tui sazenice jsou obvykle vysazeny na jaře, ale to je možné v jiných ročních obdobích. Vzdálenost mezi tuyy v živém plotu závisí na rozmanitosti a účelu. Je důležité vzít v úvahu jejich růst na šířku.

Pokud umístíte jednořadý plot, vzdálenost je asi jeden metr. Pokud je plánováno na dvojnásobek, vzdálenost se zvětší na dva metry, pak jsou stromy uspořádány šachovým způsobem. Až pět metrů - pokud je vysazena velká.

Schéma výsadby sazenic v hemartriu

\ t

Hloubka jámy je asi 70 cm a průměr by měl být 5-20 cm, aby byly více hliněnými sazenicemi. Chcete-li to lépe 3-4 dny před výsadbou, takže bude absorbovat kyslík. Chcete-li usnout, jámu lze koupit na zemi nebo smíchat rašelinu s trávníkem.

Je možné pěstovat baldachýn z tuya v jakékoli půdě. Lepší než přistání na dně jámy, aby se rašelina, smíšené s pískem a hnojivy. Musíte také zajistit, aby zemina při zaseknutí zakryla kořenový krkTuya, ale nebyl hluboce zasazen, byl v úrovni země. V opačném případě to bude hniloba nebo suché, pokud je vysoce zasadil.

Je velmi obtížné vytvořit zajištění, zabere to spoustu času. Proto majitelé domů často rozhodují ve prospěch budování konvenčního plotu, například z plotového a profilového potrubí, nebo pomocí betonu a cihel. Existuje spousta způsobů, jak postavit plot.

Zpět na obsah

Péče

Velkolepá koruna a zdravý plot se objeví až po řádné péči, pokud je zasazena na nesprávném místě.

Během prvních několika let musí být půda uvolněna a pravidelně zavlažována. Po přistání v prvních měsících, zalévání několikrát týdně po dobu 10 litrů. Pokud je půda vlhká, množství zavlažování se sníží. A pokud je podzemní voda blízko povrchu země, pak to vůbec není potřeba.

Je také nutné pluhovat a plivat zemi, ale ne hluboce, protože kořeny Tuya jsou blízko povrchu. První plevel s uvolněním a mulčováním se provádí následující měsíc po výsadbě.

Je důležité sledovat jehlový plot. Pokud je žlutá, může být infikována bakteriemi nebo není dostatek vlhkosti. V druhém případě je nutné zavlažovat korunu rostliny a teprve po západu slunce, aby větve nebyly spáleny.

Pravidla pro pěstování živých plotů thuja

Není nutné hnojit plot během prvních dvou let, pokud bylo hnojivo zavedeno během výsadby a poté - každé jaro by mělo být krmenopřísady speciálně předepsané pro thuja. Krmení minerálními přísadami v zimě se nedoporučuje, protože nové kořeny, které nepřežijí mráz, začnou růst.

Mladý plot není žádoucí dlouho pod slunečním světlem. Pokud jsou stromy vysazeny venku, je lepší je zakrýt stany. První dvě zimní kořeny rostlin jsou pokryty klopy, aby nedošlo ke ztuhnutí, můžete si koupit speciálně šité kryty. Aby větve nepoškozovaly silné sněžení, jsou vázány na hlaveň.

Schéma srážení vlasů thuja (a - první rok po výsadbě, b - druhý rok, - třetí rok, p - čtvrtý rok)

Včasný podzim a jarní účes učiní živý plot krásným a upraveným. Mladé rostliny se stříhají dvakrát ročně a rostliny starší - až 3x. V závislosti na odrůdě lze ostříhat každou sezónu. Představuje odstranění starých větví a kuželů, pokud jsou hodně na větvích, stejně jako tvorba korun.

Seškrábejte škrabkou nebo zahradními nůžkami. Nástroje by měly být dobře utaženy tak, aby se větve nerozlomily, ale odřízly. V zásadě platí, že následující účesy mají jednu úroveň.