Způsoby připojení elektrických vodičů a kabelů


Typy připojení hliníkových a měděných drátů. Místo opravy byt s jednou ložnicí bude sdílet s vlastními rukama tajemství.

Obsah
  1. Otočení a pájení dvou vodičů
  2. Spojení hliníkových a měděných drátů se svorkou
  3. Kabelové spoje se šrouby s podložkami
  4. Větev se svorkou У733
  5. Připojení několika zásuvek smyčkou
  6. Samorezné vozy Wago
  7. Připojení dvou vodičů kabelu se svařováním

Otočení a pájení dvou vodičů

\ t

V nedávné době bylo zkroucení hlavním způsobem, jak propojit vodiče do domácích rozvodů, a často i v průmyslových prostorách. V současných pravidlech elektroinstalace zařízení není tato metoda ani zmíněna, i když v praxi se nyní používá.

Velmi spolehlivý kontakt poskytuje pájení, pro jehož přípravu je předcházející kroucení poměrně vhodné a dokonce nezbytné pro větší plochu kontaktu (vzhledem k tomu, že vodivost pájky je nižší než vodivost použitých materiálů) a mechanická pevnost.

Pro pájení je vyžadována páječka s kapacitou 60 - 100 wattů. Nejdříve je třeba odstranit izolaci z vodičů (o 4 - 5 cm), očistit jemným brusným papírem a zavést, to znamená zakrýt tenkou vrstvou pájky. Pro měděné dráty můžete použít pravidelnou kalafunu (tuhou nebo ve formě roztoku) nebo speciální pastovité nebo tekuté toky. Rosin a neutrální čistící toky nevyžadují další odstranění, protože nezpůsobují korozi.Kyselina sírová a další aktivní tavidla jsou nežádoucí a jejich zbytky mohou způsobit korozi vodičů a dokonce i zkratů. Existují pájecí materiály pro hliník, ale jejich použití se nedoporučuje.

ingoty jsou zkroucený drát, pak opatrně nabral. Pájka musí být chlazena přirozeně bez povinného chlazení, což může způsobit trhliny ve spoji. Hotové pájení je vhodně izolováno teplem smrštitelnou trubkou vhodné velikosti, která při pevném zakrytí místa připojení. To je nejspolehlivější způsob připojení elektrických vodičů a kabelů jak mědi, tak hliníku. Další možností je běžná izolační páska, s výhodou alespoň 3 vrstvy.


Kroucené dráty pro jejich další zabudování.


Twist elektrických vodičů pro připojení v rozvodné skříni.

Za moderní variantu starého kroucení drátů lze považovat kombinované izolační kostýmy (PPE) . Jedná se o plastové pouzdro, uvnitř má eloxovanou pružinu kuželového tvaru. Spojovací drát se vyčistí na délku 10 - 15 mm, sebere se do svazku a přišroubuje se na doraz. Celková plocha připojení, v závislosti na velikosti standardu - od 2,5 do 20 m2. mm Kvalita připojení je poměrně vysoká, ale o něco menší než šroubové svorky.


Složené izolační kostýmy (PPE) - moderní metody spojování dvou nebo tří nebo více drátů z měděného drátu.

Připojení hliníkových a měděných vodičů pomocí svorky

Nejběžnější šroubové svorky,často se používají v distribučních boxech. K dispozici na malých i velmi velkých proudech. Při použití hliníkových drátů je třeba dbát při utahování šroubů, protože je měkký (a někdy křehký) a snadno poškozitelný.


Svorkovnice - starý a spolehlivý způsob.

Připojení kabelů se šrouby s podložkami

Jedná se o poněkud zastaralé provedení, vhodné v nepřítomnosti šroubových svorek odpovídající velikosti, které poskytuje stejnou kvalitu, lze použít pro připojení hliníkového drátu s mědí.


Připojení pomocí šroubové svorky, přes podložky.

Větev se svorkou U733

Jedná se vlastně o variantu šroubové svorky, která umožňuje odbočit hlavní vedení bez řezání.


Větvení pomocí klipu v roce 733.

Připojení více zásuvek ke smyčce

V této verzi mohou být zásuvky skutečně použity jako šroubové svorky, ale pro větší spolehlivost je třeba vodiče svařovat.


Připojení několika zásuvek ke smyčce.

Samonosné svorky vozů

Samořezné pinzety umožňují připojit elektrické vodiče v průřezu do 2,5 čtverečních milimetrů, přípustný proud může být až 24 A. Jedná se o velmi rychlý a technologický způsob připojení. Odizolování se provádí na délku pouze 10-12 mm, nevyžaduje kroucení, izolaci nebo dokonce utažení šroubů. Dráty jsou jednoduše vloženy do kleštiny. To nebude úspěšnépřipojte pouze flexibilní pružné vodiče. Další nevýhodou je, že v důsledku menší oblasti kontaktu je toto spojení stále poněkud méně bezpečné než šroubová svorka nebo, navíc, pájení nebo svařování.


Claude Wago. Nejběžnější typy sloučenin dvou žitých aluminy a mědi.

Připojení dvou vodičů kabelů svařováním

Jedná se o nejspolehlivější způsob připojení, poskytuje dokonalý kontakt a velmi dlouhou dobu bezporuchového provozu. Elektrické dráty jsou zkrouceny do délky ne menší než 50 mm, svařovací měděné dráty jsou vyrobeny speciální uhlíkovou elektrodou s měděným povlakem. Nejvhodnější je použít svařovací stroj s invertorem, i když jsou možné i jiné možnosti. Při zapojení vodičů, stejně jako při jiných svařovacích pracích, musí být dodržována přísná bezpečnostní opatření.


Připojení hliníku, měděných drátů a kabelů svařováním je nejspolehlivější metodou všeho druhu.