Energeticky úsporné vytápění: Zvýšení energetické účinnosti v soukromém domě, řídicích systémech

Vytápění soukromých domů a průmyslových podniků je poměrně nákladné a sazby roste každým rokem. Netřeba přemýšlet o možnostech energeticky úsporného vytápění. Existuje dost systémů a každý má své vlastní zvláštnosti. Některé typy jsou šetrnější k životnímu prostředí, zatímco jiné využívají obnovitelné zdroje energie.

Obsah
 1. Zlepšení energetické účinnosti doma
 2. Řídící systémy
 3. Snížení nákladů pomocí zařízení
 4. Kotly a pece
 5. \ t
 6. Topení na dřevo
 7. Tepelná čerpadla dvou typů
 8. Solární energeticky úsporné konstrukce

Zlepšení energetické účinnosti doma

\ t

Před nákupem a instalací topného systému byste měli zvýšit energetickou účinnost doma, ušetřit peníze a vytvořit pohodlí a pohodlí v místnosti. Existují i ​​dalšízpůsoby snižování spotřeby energie používané pro vytápění:

 • vybavit automatizační systém, který minimalizuje náklady na elektřinu;
 • snížení energetických ztrát použitím radiátorů a jiných zařízení;
 • zvýšení účinnosti topných zařízení;
 • používat ekologické druhy energie (palivové dřevo, solární panely).

Pro zvýšení účinnosti lze použít dvě nebo více možností. Použití vysoce kvalitního vybavení nebude mít v případě velkého úniku tepla do domu žádoucí výsledek, proto by měla být přijata opatření, aby se zabránilo návratu tepelné energie.skrz otvory oken, dveří a tak dále.

Může být použita dodatečná izolace. Tím se sníží tepelné ztráty a zvýší se energetická účinnost budovy. K provedení kvalitní tepelné izolace můžete využít služeb specializovaného energetického auditu. S tepelným průzkumem jsou stanovena místa s největšími tepelnými ztrátami. Typicky teplo prochází zdmi, okny, podkrovím. Tyto oblasti by měly být kvalitativně izolovány.

Otevřená společnost "Volgogradsky energeticky úsporné technologie vytápění budovy bez paliva"

\ t

Řídící systémy

\ t

Vestavěná automatizace šetří energii spotřebovanou pro vytápění. Při volbě topného systému je nutné dbát na zařízení s jeho přídavnými funkcemi.Bude k dispozici:

 • řízení závislé na počasí;
 • teplotní čidlo instalované uvnitř;
 • priorita kontury;
 • externí vedení při získávání informací.

Teplota nosiče tepla se nastavuje pomocí zařízení s kompenzací počasí. Když mráz na ulici, teplota vody v systému vzroste, bude vyšší než obvykle. Jakmile se ohřeje, topení bude méně intenzivní. Pokud tato funkce není k dispozici, pokoje budou horké a nepohodlné, což zvýší náklady na elektřinu. Mnoho z těchto zařízení je vybaveno dvěma režimy: letní a zimní. Pomocí prvního se odpojí všechny topné okruhy. Pracují pouze ty, které jsou zapojeny po celý rok.

Snímač je řízen senzoremteplota místnosti Tato jednotka je připojena k regulátoru, takže můžete v případě potřeby nastavit topení. Přístroj je vybaven programovací funkcí, která snižuje teplotu místnosti na několik hodin (když v domě chybí všechny). Současně se výrazně šetří spotřeba tepla.

Energeticky úsporné topné technologie určují vyrovnání priorit topných okruhů s kombinací provozu různých zařízení. Například, když je kotel vypnut, jsou odpojeny dodatečné konstrukce od přívodu tepla, dochází ke snížení výkonu kotle a tím ke snížení ztrát paliva. Klimatizační systém, který se skládá z klimatizace, topení, elektřiny, ventilace, nejen udržuje pohodlí v místnosti, ale také zabraňuje riziku neplánovaných situací a šetří energii.

Některé moderní systémy vytápění jsou vybaveny funkcí přenosu dat na chytrých telefonech. To vám umožní kontrolovat situaci a provádět změny.

Dům s energeticky úspornými technologiemi. Tepelné čerpadlo, solární kolektor, teplá podlaha, ohřívač vody

\ t

Snížení nákladů pomocí přístrojů

\ t

Účinně se zahřívá, čímž se vytváří komfortní vytápění s minimální teplotou chladiva. Pro tento účel lze použít podlahu teplou vodu. Toto vytápění není vhodné pro použití v chladném podnebí, protože nemůže kompenzovat tepelné ztráty. Kromě toho by se podlahová krytina neměla zahřívat nad +27 ° C. VyřešenoTento problém s pomocí radiátoru, který slouží jako doplněk k teplé podlaze.

V zájmu zlepšení energetické účinnosti je vhodnou volbou dobře navržený sálavý topný systém se dvěma trubkami. Tímto způsobem vytápění v každé místnosti je zabudována topná větev s přívodními a vratnými prvky. V tomto případě si každý pokoj udržuje svou vlastní teplotu, aniž by ovlivnil ostatní prostory.

Přehled topení NIKATEN - ekonomické vytápění soukromého domu

Kotle a trouby

\ t

Po pečlivém zateplení skříně je možné pokračovat s volbou energeticky úsporného systému vytápění. Bude lepší, když vyměníte topení za energeticky úsporný kotel, olejový nebo plynový sporák.

V současné době se účinnost kotlů a pecí významně zvýšila. Je snadné najít zařízení s účinností 90-94%. Pokud je jednotka v provozu déle než 10 let, můžete bezpečně realizovat její výměnu za úsporu energie, která se brzy vyplatí.

Při výběru topného zařízení je třeba věnovat pozornost vypouštění spalin. Pokud je zařízení vybaveno zapečetěnou spalovací komorou, je větráno vzduchem přicházejícím zvenčí. Tato možnost má dvě výhody: vzduch zůstává v místnosti čistý a mimo něj je vyloučen vstup studených proudů dovnitř.

Pokud si vyberete zařízení s elektrickým nebo zánětlivým žhářstvím, je lepší zvolit první možnost. Pozornost by měla být věnována například dalším funkcím topného zařízeníje vybaven účinným výměníkem tepla a kondenzátorem.

Tyto agregáty se vyznačují ekonomickou spotřebou paliva a minimem škodlivých emisí. Ačkoli energeticky úsporné vytápění pro soukromé domy používá paliva, jako je topný olej, propan nebo zemní plyn, jejich spotřeba je mnohem nižší než u starších systémů.

V současné době se stále více a více vyvíjí alternativní energie. Stanovívyužívání obnovitelných zdrojů, například:

 • dřevo;
 • s použitím tepelných čerpadel;
 • zařízení na zpracování solární energie.

Rovněž se zkoumají další metody energeticky úsporných technologií vytápění, například generátory větrných turbín. Jedná se o zařízení, která převádějí větrnou energii na elektřinu.

Topení na dřevo

Od dávných dob je dřevo ve vytápěcích domech rozšířené: je to obnovitelný zdroj, který má obyvatelstvo k dispozici. Není nutné používat plnohodnotné stromy, je možné vytápět místnost a dřevní odpad: hmiz, větve, hobliny. Pro takové palivo se používají dřevěné pece - kolektivní montáž z litiny nebo oceli svařované. Je pravda, že taková zařízenímají negativní vlastnosti, které brání jejich širokému použití:

 • Samotné nejsou ekologickými ohřívači. Při spalování paliva se ve velkých množstvích uvolňují toxické látky.
 • Je nutné sklízet dříví.
 • Čištění popelů je nezbytné.
 • Nejnebezpečnější hasicí přístroje. Pokud se může vyskytnout neznalost technologie čištění komínů, může dojít k požáru.
 • Pokoj je vytápěn, má troubu a na dalších místech zůstává vzduch po dlouhou dobu chladný.
 • Při výběru trouby na dřevo byste měli věnovat pozornost účinnému modernímu modelu vybavenému zařízením - katalyzátorem. Spaluje nespálené kapaliny a plyny, čímž zvyšuje účinnost jednotky a snižuje emise škodlivých látek.

  KTERÝ JE KOTEL NEJLEPŠÍ: zvažujeme všechny možnosti # 2

  Tepelná čerpadla dvou typů

  \ t

  Tyto návrhy jsou velmi oblíbené. Zařízení je považováno za nejefektivnější možnost vytápění, protože je šetrné k životnímu prostředí. Existuje takový druh tepelných čerpadel, který se nazývá "mini split". Má vnější a jednu nebo více vnitřních jednotek, které dodávají horký i studený vzduch . K dispozici jsou dva modely:

 • Tepelná čerpadla. Jedná se o konstrukce se zařízeními, která odvádějí teplo z vnějších vzdušných hmot i při teplotě -20 ° C a rozloží ho v domě díky instalovaným vzduchovým kanálům.
 • Geotermální tepelná čerpadla. Zařízení, pomocí kterých můžete využít energii půdy. V zemi jsou vodorovně položeny kroužky v hloubce 1,5 m, ne méně (měly by brát v úvahu zmrazení půdy). Čerpadla můžete umístit svisle. Pro tuto hloubku vrtů do 200 m.
 • Přestože zařízení pracují na elektřině, jsou energeticky účinná. Vzhledem k nákladům je jejich účinnost velmi vysoká (1: 3 pro vzduch, 1: 4 pro geotermální energii)struktur).

  Kromě toho jsou agregáty ekologicky neškodné a naprosto bezpečné. Další výhodou tepelných čerpadel je reverzní provoz. Nejenže ohřívají, ale také chladí vzduch. Geotermální zařízení může být kombinováno s ohřívačem vody, který bude dodávat vodu do +60 stupňů.

  Solární energeticky úsporné konstrukce

  \ t

  V současné době si zaslouží pozornost technologie, které umožňují využití sluneční energie pro různé účely. Tento jednoduchý a ekonomický způsob vytápění místnosti se obvykle používá jako další zdroj elektřiny.

  Solární kolektory vzduchu jsou instalovány na střeše domu na jižní straně, takže i v zimě padaly na sluneční paprsky. Po dosažení mezní teploty v komoře se automaticky zapne ventilátor, který je zodpovědný za výměnu tepla. Vzduchové hmoty z místností začínají procházet kolektorem, kde se ohřívají a opět se vracejí do místnosti. V závislosti na tom, jak energeticky úsporný je dům, může přístroj vytápět místnost o rozloze 44 m2. m.

  Kolektory jsou trvanlivé, jejich údržba je minimální náklady, navíc jsou považovány za ekologicky nákladově efektivní možnost vytápění. Některé modely pracují autonomně, jiné používají velmi málo elektřiny ze sítě. V druhém případě budou vyžadovány změny při vysílání elektrické komunikace.

  Vodní sluneční soustava je složitější konstrukcí. Je vybaven kolektory namontovanými nastřechy budovy, skladovací nádrž (instalovaná v areálu nebo dceřiná společnost) a spojit je s trubkami. Pomocí čerpadla se do solárních kolektorů, kde se zahřívá kapalina, čerpá chladivo ve formě vody nebo netoxické nemrznoucí kapaliny. Poté vstupuje chladivo do nádoby, ve které se teplota vody v jiném zásobníku zvětšuje výměníkem tepla. Pak se rozprostírá kolem domu.

  Solární systémy pracují ticho, bez emisí škodlivých látek. Platí pro nové budovy i staré budovy. Hlavní nevýhodou těchto konstrukcí je nadměrné množství horké vody v létě. Při vysokých teplotách to může být problém: obvykle se přebytečná voda ukládá do potrubí.

  Existuje velké množství typů systémů vytápění, které spotřebovávají nejméně energie. Hlavní věcí je zvolit optimální schéma energeticky úsporného vytápění. K instalaci zařízení budou zapotřebí některé náklady na vybavení, ale díky úsporám energie se rychle vyplatí.

  Vytápění domu je čtyřikrát levnější než plynový kotel.