Instalace komína v soukromém domě vlastníma rukama, což je lepší vnější nebo kovový, základní instalační pravidla, foto + video příklady.

Obsah článku:

1. Nástěnné komíny

2. Nástěnný komínový přístroj

3. Kořenové komíny

4. Instalace komína

5. Sací komíny

6. Zařízení

7. Koaxiální komíny

Každý topný systém potřebuje komín. Správné vnější komínové zařízení ovlivňuje účinnost topného systému a jeho bezpečnost. Proto by se s organizací tohoto prvku soukromého domu mělo zacházet se zvláštní odpovědností.

Podle obecné klasifikace se rozlišují tyto tři typy provedení komínů:

 • ;
 • domácí;
 • stěna.

Pravidla pro uspořádání komínů všech tří typů jsou poměrně podobná, je však stále nutné pochopit, že každý jednotlivý návrh má své vlastní charakteristiky a je používán za jasně definovaných podmínek.

Obsah
 1. Komínové stěny
 2. \ t
 3. Nástěnné komínové zařízení
 4. Komínové kořeny
 5. Montáž komína
 6. Sací komíny
 7. Zařízení
 8. Koaxiální komíny

Komínové stěny

\ t

Takové komíny tvoří část stěny, tj. Procházejí, podobně jako větrání, ve vnitřním prostoru stěny. Takové komíny se nejčastěji používají pro krby. V tomto případě by instalace komína v soukromém domě měla být plánována ve fázi návrhu stěn. Je důležité poznamenat, že stěna v případě komína pro krb je provedena z červené cihly, která se vyznačuje vysokou odolností proti vysokým teplotám. Ai v těch případech, kdy jsou stěny redukovány z jiného materiálu (například stromů), je místo pod komínem obloženo červenou cihlou.

Nástěnné komínové zařízení

Komín nemůže být uspořádán na křižovatkách stěn nebo v rozích budovy. Tloušťka stěn komína by neměla být menší než polovina cihly. Pro připojení pece nebo krbu ke stěnovému komínu je nutné vybavit klopné obvody. Tyto konstrukční prvky jsou součástí kouřovodu a mají horizontální směr. Překrývající se rukávy jsou položeny z cihel, přičemž délka prvků by neměla přesáhnout 2 metry (viz: „Konstrukce komínů a výrobního materiálu“).

Pro vytvoření rukávů je třeba vzít 2 ocelové rohy. Současně jsou rohy položeny v krbu ve fázi jeho výstavby. Jsou umístěny 6-7 cm pod výstupním kanálem. Volné konce prvků jsou umístěny v komíně. V tomto případě jsou umístěny v potrubí ve stejné vzdálenosti od výstupního kanálu (6-7 cm).

Rohy jsou umístěny buď vodorovně nebo s malým předpětím směrem k výstupu kouře. Pro formování na základě rohů cihly, umístění do plazmy (to je vzhledem k vzdálenosti 6-7 cm)

Stěny rukávů mohou být tlusté? cihly, to znamená, že cihla je umístěna na okraji. Pokládání se provádí svislým obvazem švů. Začíná pořádáním základny, která se nachází na podlaze nebo v horní části krbu. Základem na podlaze by měla být plochá plošina naplněná betonem. Nad sklepempoložte první řadu cihel. Rohy musí být zarovnány. Pak pokračujte k dalšímu položení komína z cihly. V této fázi je důležité nezapomenout na potřebu uspořádat volný prostor pod dveřmi pro čištění kouřovodu. Z dřevěných domků je z bezpečnostních důvodů nutné umístit místo před plechovou desku. Totéž se provádí s rukávy.

Komíny komínové

\ t

Tento typ komína se skládá ze samostatného cihlového stánku, se samostatným základem, který nepřilne ke stěně a zůstane tak v určité vzdálenosti od pece nebo krbu. Kořenové komíny jsou postaveny z cihel (viz: "Komínové zařízení pro krb").

Hlavní výhodou tohoto komína je schopnost spojit několik zdrojů kouře do jedné trubky najednou. Je však důležité, aby všechna kamna byla umístěna na stejné úrovni. Proto se takový komín používá pro domy s množným množstvím pecí.

Montáž komína

Instalace komína v soukromém domě začíná položením základu. Za prvé, základové jámy, které odpovídají velikosti komína. Hloubka základové jámy je asi 30 cm, ve spodní části jámy nalijte vrstvu štěrku a pak vrstvu písku. Tloušťka těchto vrstev by měla být přibližně stejná (tj. Až 15 cm). Štěrk a písek trample a úrovni.

Po přípravě "polštáře", můžete začít nalít cementový potěr. Doporučuje se to jako kapalný roztok, protože v tomto případě se dosáhne lepšího vyrovnání povrchu. Pak musíte počkatdokud šroub zcela nezmrzne a teprve potom přejde na přímé pokládání komínů. Nejprve položte první vrstvu cihly. Pak se zobrazují úhly pomocí úrovně nebo svahu.

Zdvihněte zdivo na úroveň, do které by mělo být připojeno pouzdro potrubí. Je připojen k peci kovovými úhly. Volné konce rohů jsou vloženy do komína. Směs se důkladně nanese roztokem jílu. Rukáv je uspořádán jako nástěnný komín. Pak pokračujte v normálním pokládání cihel.

Sací komíny

\ t

Zařízení komína vlastníma rukama pro tento typ je nejběžnější. Kromě toho je výsledný komín malý. Komín je instalován přímo na krb nebo kamna (viz: "Instalace kamen na střeše"). Nejčastěji se tento typ používá v lázních. Mezi přednosti komínů tohoto typu patří možnost vytvoření z oceli nebo azbestového cementu.

Zařízení

Zařízení kovového komína se prakticky neliší od předchozích dvou typů. Jediný rozdíl je v tom, že není třeba organizovat vyprazdňovací objímky, protože komín je instalován přímo na sporáku. Také palubní komíny nevyžadují základ.

K dosažení lepších výsledků při konstrukci tohoto typu komína lze použít následující tipy:

 • komín by měl být odstraněn tak, aby byl co nejblíže hřebenu střechy;
 • výška komína nad střechouvybíráni na základě vzdálenosti od hřebene. Optimální výška trubky může být určen z následujícího schématu:
  -Na odstupu od hřebenu 1,5 m, výška komína nad střechou by měla být rovna 50 cm;
  brusle -at vzdálenosti 1,5 až 3 m, komín mohou být zobrazeny na výšce hřebenu;
  brusle -Na vzdálenosti větší než 3 m komín může být pod hřebenem.
 • V případě ubytování v blízkosti stromů nebo dřevěných staveb, Kouřovod zabalené keramické potrubí do komína. To je pro snížení výskytu požárů;
 • komín by měl skončit s kšiltem, který chránil trubku od padajícího deště;
 • na konci komína musí být čistý, který je určen k odstranění poloměr nespálených částic paliva potrubí (číst: „a kouřovod rukama“).

Jak provést instalaci komína stěnou, další video:

koaxiální komíny

, všechny tři předchozí typy komína používaných kotlů a pecí, které působí na tuhá paliva (rašelina, dřevo, uhlí, atd.) Ale v posledních letech staly běžné kotle. Pro takové kotel spalin uspořádání je poněkud liší od pevné látky. V tomto případě koaxiální komín je často používán (Čtěte také: „Zařízení pro spalinové kotle“).

Aby bylo možné pochopit vlastnosti komínu by měl pochopit pojem „koaxiální“. Termín znamená, že trubky skryté uvnitř sebe. Sjednotit trubici spolu se speciálními skokanů žezabraňují dotyku dvou povrchů. Každá trubka tak může plnit svou úlohu - jeden produkt vypaluje produkty směrem ven, druhý je určen k odebírání čerstvého vzduchu. Mělo by být vyjasněno, že takový systém spolupracuje s vnitřními prostory.

Pro instalaci koaxiálního komína je nutné mít:

 • hrot;
 • spojovací svorky;
 • kolena s úhlem ohybu 90 stupňů;
 • komínové trubky;
 • dekorační obložení.

Instalace komína v dřevěném domě začíná potřebou zvolit umístění vývodky na ulici. Doporučujeme zajistit výstup tak, aby trubka byla co nejblíže kotli.