Jak vybrat disk (kruhový) prach

Užitečné tipy pro výběr kotoučové pily pro domácí dílnu.

Ti, kteří se zabývají stavebními nebo zámečnickými nástroji, pravděpodobně od dětství obeznámeného s kruhovým nebo kotoučem, viděli. Tento nástroj je nutně přítomen v arzenálu domácích mistrů. Obzvláště oceňovány byly takové modely kruhového piva, které byly namontovány na stůl nebo lavičku, aby je používaly jako stacionární pila. V dnešní době opraví staveniště vlastní přehled moderního diskového (kruhového) vaření různých výrobců Makity, WORX, BOSCH, Skil, AEG, Black & Decker a dalších modelů z různých cenových kategorií. Připomeňme si, že jsme již mluvili o tom, jak si vybrat motorovou pilu, kladivo a vrtačku pro domácnost.

Tvůrci disku viděli Mitchell a? Sillivan, zakladatelé světoznámého výrobce vybavení SKIL. Nástroj zvaný Skilsaw - prototyp moderní kotoučové pily - byl v sériové výrobě uvolněn v polovině 20. let minulého století. Po dobu několika stovek let od vydání prvního „oběžníku“ se typ nástroje zcela změnil. A přední výrobci zámečnických nástrojů neustále zlepšují prach z disků, vždy ve vysoké poptávce.

Práce s kotoučovou pilou je velmi snadná a pohodlná, ale je třeba dbát na to, aby byly zohledněny bezpečnostní techniky. Nedodržení pravidel používání nářadí může způsobit vážné poškození zdraví.

Konstrukční vlastnosti kotoučové pily

Jak víte, okrouhlá (disk) viděla - je to manuálelektrické nářadí určené pro podélné a příčné řezání dřeva, dřevěných materiálů, plastů a měkkých neželezných kovů. Práce s použitím kotoučové pily se vyznačuje vysokou rychlostí a přesností, takže tento nástroj je doslova nenahraditelný při provádění pokrývačských prací, výroby nábytku, pokládky podlah a dalších truhlářských prací. Pila je vybavena speciálními disky, které se používají také při opracování kovových profilů, které se používají pro návrh nábytku.

Skutečná konstrukce kotoučové pily se od svého založení prakticky nezměnila. Nástroj se samozřejmě stal ergonomičtějším a výkonnějším, váha se snížila, ale zásadní změny nastaly pouze u privilegovaných disků. V současné době bylo vyvinuto mnoho různých pilových kotoučů určených pro práci na různých materiálech, jako jsou dřevo a dřevěné materiály, hliník a slitiny, lamináty atd.

Hlavní nože kotoučových pil:

- elektromotor;

- skříň převodovky;

- ochranný kryt;

- plošina a řízení.

Těleso kotoučové pily je obecně vyrobeno z odolného, ​​žáruvzdorného plastu, méně běžného kovu. Vzhledem k tomu, že práce s kotoučovými pilami je často prováděna v prašných podmínkách, většina výrobců se zaměřuje na ventilační a chladicí systémy, stejně jako na odstraňování třísek v designu piva. To slouží především k ochraně pracovníka před prachem, který nepříznivě ovlivňuje stavzdraví Všechny moderní kotoučové pily mohou být připojeny k průmyslovým vysavačům nebo k systému odsávání prachu. K tomu použijte speciální adaptéry. Některé pily jsou vybaveny stacionárním systémem odstraňování prachu a třísek. Například kotoučová pila MAKITA 5017 RKB s výkonem 1400 kW a volným kotoučem o průměru 1,90 mm ve své konstrukci, sběrnou nádobou na piliny, která odstraňuje více než 90% pilin, které se nevyhnutelně tvoří při práci s pilou. Pro velké objemy práce je to praktické, ale pokud existuje mnoho prací, pak kotoučová pila Makita 5017 RKB vytváří určité nepohodlí při čištění sbírky pilin.

Někteří výrobci používají velmi originální řešení, které usnadňuje práci nástroje. Například kotoučová pila Worx WT431KE od firmy WORX (průměr pilového kotouče 185 mm, výkon 1,5 kW) je vybavena "otočnou rukojetí", která může změnit úhel sklonu na 60 stupňů. Jedná se o velmi užitečnou inovaci, protože operátor má schopnost pracovat s pilovým způsobem tak, jak je to vhodné, v závislosti na jednotlivých anatomických vlastnostech. Toto technické řešení vyvinula společnost WORX a je implementována pouze v nástrojích tohoto výrobce.

Všechny moderní kotoučové pily jsou vybaveny kolektorovým elektromotorem o výkonu 500 až 2500 wattů. Výkon motoru ovlivňuje takové parametry, jako je hloubka řezu a počet otáček pilového kotouče. Ještě před 10 lety měly kotoučové pily průměrně 3000 ot /min. Například model kruhové (kotoučové) pily MAKITA 5143Rvýkon 2,2 kW (průměr kotouče355 mm), který nepochází z trhu po dobu 10 let, má 2700 ot /min.

Moderní modely vaření mají až 5000 otáček, jako je kotoučová (kruhová) pila BOSCH GKS 85 (výkon 2,2 kW, průměr kotouče 235 mm).

Nová verze tohoto nástroje si zaslouží zvláštní zmínku - dobíjecí kotoučové pily. Například velký sortiment akumulátorových nástrojů, mezi nimiž jsou různé typy disků vybaveny diskovými akumulátory, vyvinutými firmou BOSCH. Jedním z nejzajímavějších nových produktů je pilový kotouč BOSCH GKS 36 V-LI Professional pracující na špičkových lithium-iontových bateriích. Nástroj je vybaven kotoučem o průměru 165 mm (4000 ot /min) a váží pouze 4,8 kg.

Baterie mohou být vybaveny nejen profesionálními nástroji, ale také řadou domácích nástrojů. Na rozdíl od takových zařízení, jako jsou perforátory, profesionální vrtačky, kotoučové pily, úhlové brusky, nejsou vybaveny tlačítkem zámku na tlačítku, které umožňuje jeho zablokování v poloze zapnuto. To je způsobeno vysokými požadavky na bezpečnost.

Moderní elektrické kotoučové pily mají často další zajímavou a užitečnou inovaci -laserové ukazovátko . I když práce s pilinami naplní označenou čáru řezu, pak s přítomností laserového ukazovátka nebude zasahovat do práce.

Před výběrem kotoučového (kruhového) prachu by měl být zvláštní důraz kladen na výstavbu jeho platformy . Pro použití v domácnosti může pila odlisovaná plošina - tyto pily mají zpravidla nižší náklady - ale pro profesionální použití je pila vhodnější, vybavená hliníkovou výliskem. Taková plošina je odolnější vůči deformaci, a proto bude pila přesnější při práci. Mnozí výrobci na platformě pily používají speciální označení, které umožňuje přesnější řezání materiálu.

Kromě toho je třeba věnovat pozornostmožnosti výměny pilového kotouče . Pokud není v kotoučové pile žádný zámek vřetena, je výměna disku možná pouze pomocí dvou klíčů, což je velmi složité a trvá dlouho.

Je-li nutné provádět vysoce přesné práce, je vhodné věnovat pozornostvodicí sběrnici . Všechny firmy vyrábějí směrové pneumatiky pro své pití, ale je třeba vzít v úvahu, že jsou vhodné pouze pro nástroje stejného výrobce.

Zvláštní pozornost je třeba věnovatpilovým listům . Dnes jsou pilové listy vyráběny prakticky pro jakýkoliv materiál. Vysoká kvalita disků je způsobena tvrdostí tvrdých slitin, geometrií a četností zubů na disku. Tam jsou disky na dřevo, tam je - na laminát, po práci který povrch materiálu nevyžaduje zpracování. Pomocí moderních pilových kotoučů se člověk nemůže bát toho, co bylo opilé tím, že skočil na hřebík, který zůstal v prkně, to se zlomí.

Je třeba poznamenat, že oprava kotoučové pily je poměrně nákladným opatřením. Například náklady na výměnu brnění jsou téměř rovny ceně nové pily. Příčina uklouznutína kotvě mohou být takové věci, jako je nadměrný tlak na samotný nástroj během provozu, chyba ve volbě pilového kotouče nebo jeho poškození nebo závada (není tam žádná karbidová cívka, nesprávně provedené ostření).

Vyberte kruhový (disk) pyl pro domácí dílnu

Jaký druh pylu by preferoval domácí studio? Uvažujme o některých modelech okružních pil (zastavíme se na pile s výkonem ze sítě, protože nápoj na bateriích má poměrně omezený rozsah) - domácí a levný profesionál.

Kotoučová pila Skil 5866 AF

Tento model se odlišuje od řady podobného, ​​přísného ergonomického designu a vynikajících technických vlastností. Tato pila je velmi pohodlná v provozu díky speciálním pogumovaným knoflíkům, které umožňují snadné držení nástroje a snížení vibrací. Pila je vybavena výkonným motorem (1,5 kW) a univerzálním pohonem 24 zubů s průměrem 190 mm (rychlost - 5500 ot /min), který umožňuje vrtat do hloubky 66 mm. Důležitým rysem tohoto modelu je dvojité laserové ukazovátko, které umožňuje nejen provádět přesné řezání, ale také zobrazuje tloušťku disku, což vám umožní zjistit, kolik materiálu bude spotřebováno při stříkání. V kompletní sadě s pilou je plastové pouzdro a adaptér pro připojení k průmyslovému vysavači. Také pila může být instalována na pilu pro sběr pilin a hoblin. Náklady na tento disk viděl - asi 7000 rublů.

Kotoučová pila AEG HK 75 A

Jedná se o model diskuNápoje vybavené výkonem motoru 1,4 kW a kotoučem o průměru 210 mm (5600 ot /min). Přední rukojeť pily je pevně upevněna vyraženou podpěrnou plošinou, která zajišťuje stabilitu nástroje během provozu. Další pohodlí při práci přináší dlouhý (4 m) kabel, který umožňuje provádět práci bez použití prodlužovacích kabelů.

Aby se zamezilo přelévání, výrobci poskytli tento model pily spouštěcím tlačítkem nouzové závěrky. Dodáváno s pilou dodanou s bočním pravítkem pro přesné řezání materiálu a adaptérem pro připojení k průmyslovému vysavači. Náklady na tento model - asi 7500 rublů.

Kotoučová pila Black & Decker XTS1660KA

Jedná se o velmi jasný a ergonomický model. Jeho váha je -2,2 kg a pozoruhodný design je podobný klasickým pilám firmy SKIL. Pila je vybavena kotoučem o průměru 190 mm s rychlostí otáčení 5000 ot /min a motorem o výkonu 1,6 až W. Hloubka propyl v této pile -65 mm. Pila je vybavena laserovým ukazovátkem, který umožňuje provádět co nejpřesnější řezání. Konstrukce tohoto modelu je založena na lité hliníkové platformě. Záruka od výrobce - 2 roky, a cena - asi 7800 rublů.

Všechny výše uvedené pily mají přibližně stejné možnosti. Mechanismy regulace umožňují měnit hloubku a úhel sklonu pily (až 45 stupňů).

Kotoučová pila AEG HK75 A patří do kategorie profesionálů. Zvláštní pozornost si zaslouží model Skil 5866 AF. Laserový ukazatel na něm je vhodně umístěn a tím méněnáchylné k poškození. Přední rukojeť je vyrobena v ergonomičtějším provedení než pila AEG HK75 A a je snadnější jej držet než přímá rukojeť vidlice Black & Decker XTS1660KA. Pilový kotouč Black & Decker XTS1660KA vám také neumožňuje vždy vidět přímé řezné místo, které může způsobit potíže během provozu.

Samozřejmě, volba nástroje je zcela individuální otázkou, ale nejvíc se nám líbil disk, který viděl sám Skil 5866 AF.

Bez ohledu na bezpečnost používání kulatého piva. Je nutné pečlivě prostudovat návod a při práci je nutné použít ochranné brýle.

Doufáme, že vám náš materiál prospěl a umožnil získat představu o možnostech takových nástrojů, jako je kotoučová pila. Přejeme Vám úspěšnou volbu a kvalitní a bezpečnou práci.