Jak vypočítat množství dlaždic ve vaně: obecná pravidla + příklad výpočtu

Kvůli vysoké vlhkosti jsou koupelny obloženy dlaždicí, která je trvanlivá a nebojí se vody. Je to on, kdo je doporučen mistry pro léčbu sprch, toalet a dalších podobných prostor.

Volba je zcela zřejmá. Zůstane jen pochopit, jak vypočítat množství dlaždic v koupelně, takže pak nemusel běžet do obchodu pro pár chybějících prvků obložení. Ano, a přeplatek zbytečný k žádnému lovu.

Obsah
 1. Metody pokládání dlaždic
 2. Pravidla a možnosti výpočtu
 3. Metoda # 1 - v oblasti
 4. Metoda # 2 - v řádcích
 5. Metoda # 3 - skica
 6. Příklad výpočtu pro malou koupel
 7. Závěry a užitečné video k tématu

Metody pokládání dlaždic

\ t

Před zahájením výpočtů je nutné určit uspořádání dlaždice na podlaze a stěnách. Při výpočtu tohoto keramického materiálu existuje několik variant. Důležitá je také přítomnost obrázku na dlaždici. Samostatně ke každému a obecně na vytvořeném povrchu ostění.


Dlažba obkladu je šití:

 • rovné;
 • úhlopříčka;
 • s posuvem.
 • s vložkami menších prvků.

Nejjednodušší způsob výpočtu objemu materiálu pro první z těchto možností uspořádání. Jeho nejjednodušší způsob, jak ztělesnit život s nezávislou nálepkou dlaždic. Ale pokud chcete něco neobvyklého, budete muset strávit navíc na dlaždice - na peníze, a na výpočty správné množství - v čase. Navíc na tom pracujtepřípad se také ukazuje jako pracovně náročnější a dražší.

Pokud například porovnáte techniky rovného a úhlopříčného stohování, první způsob bude vyžadovat o 15–25% méně dlaždic v kusech se stejnou plochou čelního povrchu. V druhém případě bude muset překonat dlaždice, což nevyhnutelně vede k vzniku masově nevyužitých plátků.

Nejjednodušší možností je pokládka obkladů, monochromatických čtvercových nebo obdélníkových prvků keramiky, položených na podlaze nebo stěně podle klasického schématu čáry bez posunutí a oblouků dlaždic, jakož i přídavných vložek

.

Pravidla a možnosti výpočtu

Vypočítání požadovaného množství cínu pouze na první pohled se jeví jako jednoduchá záležitost. Nestačí vypočítat kvadraturu povrchu omítky a rozdělit ji na plochu jedné dlaždice. Kromě tažení švů na úkor uvažovaného materiálu ovlivňuje i mnoho dalších faktorů.

Při výpočtu množství dlaždic v koupelně je třeba vzít v úvahu:

 • Přítomnost nebo nepřítomnost obrazu.
 • Typ uspořádání.
 • Místo položení první dlaždice.
 • Svislé úhly mezi sousedními stěnami.
 • Uzavřeno instalatérstvím nebo nábytkem a nevyžaduje čelní povrch.
 • Dvířka a okna (jsou-li k dispozici v koupelně) otvory.
 • Tloušťka těsnicího švu je od 2 do 10 mm.
 • Hlavním bodem je linie, ze které začíná pokládka. Na příkladu podlahy - pokud položíte první řádek do jedné ze stěn, pak musíte dlaždici snížit pouze v opačném směru.

  Nejproblematičtější z hlediskavýpočet je dlaždice s rozsáhlým vzorem na celé stěně, skládající se z několika samostatných, každý s vlastním vzorem, prvky

  Podlahové dlaždice však mohou být nastartovány ze středu místnosti, což často vypadá estetičtěji. Zkrácené položky však budou na obou stranách. No, i když použijete řezy s jedním z nich pro stohování vedle druhého. V opačném případě se zvýší množství materiálu potřebného pro opláštění v kusech.

  Každá dlaždice často končí zlomením zbytku a neschopností ji dále používat. To je často případ, kdy jsou chomáčky nezkušené. V důsledku toho se spotřeba kachlových materiálů dramaticky zvyšuje díky potřebě velkého objemu řezné desky. A to nevyhnutelně ovlivňuje zvýšení požadovaných objemů keramických dlaždic v kusech.

  Další problémovou oblastí jsou svislé úhly na stěnách. Ve starých panelových výškových budovách bývají často nakloněny, což značně přispívá k řezání dlaždic. V ideálním případě by horizontální a vertikální švy na stěně měly být přísně kolmé. V opačném případě se plášť objeví poté, co je nálepka ošklivá a zakřivená.

  Pokud jsou však stěny mírně nakloněné, pak zdola nebo shora musí v rozích koupelny vytvořit tenké vložky, nebo je tam nalepit do krajnosti v řadě dlaždic. To vše také vede ke zvýšení požadovaného množství v kusech.

  Je nutné měřit úhly předem pomocí úrovně nebo svahu a rozhodnout, jak tyto závady stavitelů zavřít.

  Každá stěna vkoupelna by měla být měřena páskou. Dokonce i pět nespočetných milimetrů může vést k neodpustitelným chybám ve výpočtech

  Často je lepší vložit na vrchol dekorační rohy z umělé hmoty nebo nejprve ovládat stěny sádrokartonem nebo omítkou. Přesné lámání dlaždice díky několika milimetry nerovného povrchu vyžaduje mnoho času a úsilí.

  Metoda č. 1 - v oblasti

  Tento způsob výpočtu je použitelný pouze pro jednoduché klasické uspořádání a poté s velkou opatrností. Jeho hlavní nevýhodou je nedostatek schopnosti brát v úvahu dodatečné náklady na řezání keramiky při označování linií jejího pokládání od středu místnosti.

  Pro tento výpočet musíte nejprve změřit velikost koupelny. Pro výpočet podlahové plochy je třeba násobit délku místnosti. A pro stěny - jejich šířka do výšky a dohromady všechny postavy.

  Dlaždice se prodává jednotlivě a v balení - v tomto případě jej výrobce vloží do krabice po 6-18 nebo více kusech. Na každém takovém balíčku je plocha jedné dlaždice a celá celá sada balíků

  V důsledku toho by měly vycházet dvě hodnoty: jedna pro podlahu, druhá pro zeď. Pak se tato čísla jednoduše rozdělí na plochu jedné dlaždice vybrané pro dekoraci jednoho nebo druhého povrchu.

  V tomto případě se na stěnách v koupelně nachází vchod a na jedné ze zdí často visí velké zrcadlo. Pro taková místa se dlaždice nevyžaduje. Rovněž je třeba vzít v úvahu odběr jejich plochy z výše vypočtené oblasti.

  Jístzvolené diagonální dispozice, pak by výsledný počet dlaždic měl být zvýšen alespoň o 15%. S touto možností se nutně zvyšuje pokládka spotřeby dlaždic v extrémních řadách.

  Metoda # 2 - v řádcích

  Aby bylo možné přesněji vypočítat množství potřebných obkladů, je nejlepší použít metodu se slušným počítáním. K tomu je nutné změřit šířku a délku otočného povrchu a pak je rozdělit na šířku a délku, obdivuhodně obkládat dlaždice.

  Metoda stohování vám umožňuje vyhnout se mnoha chybám ve výpočtech a odebrat další materiál pro sklad, v případě poškození během řezání bude pouze několik náhradních obkladaček

  .

  Podstata metody je jednoduchá - nejprve spočítejte počet desek v řadě a pak počet těchto řad. V tomto případě je možné snadno zvážit vložení obrubníku s menšími rozměry někde uprostřed a obecně ne lepených povrchů.

  Při rozložení výše uvedených čísel se obvykle získá zlomkové číslo. Kolo by mělo být vždy ve větším směru. Potřebujeme spočítat počet celých dlaždic. A pokud na nějakém místě potřebujete nalepit kus o několik centimetrů široký, pak je to další kus dlažby pod řezem.

  Metoda # 3 - skica

  Nejnáročnější a nejpřesnější výsledek práce může být dán pouze výpočtem předem vytaženého půdorysu stěn a podlah. Mělo by se provádět na milimetrovém papíře a v souladu s měřenými rozměry koupelny.

  Hlavní věc v tomto náčrtu je přesnádodržování měřítka a popis tloušťky švů. Pokud by v prvních dvou výpočtech nebylo na každé straně každé dlaždice vzato v úvahu několik milimetrů, nemělo by se na ně zapomenout

  .

  Diagram by měl být proveden co nejpodrobněji, s přihlédnutím ke všem lepeným obkladovým prvkům a nábytku s instalatérstvím, pro které není opláštění nutné. Ve stejné době, někteří mistři v zájmu úspory materiálu na podlaze doporučit, aby dlaždice pod koupelnu. Nemůžete to dělat žádným způsobem.

  Vedle dekorativní role plní dlažba také funkci ochrany betonového podkladu (překrytí) v případě povodní v koupelně. Nechat nechráněné místo na podlaze - znamená to, že je vystaveno riziku zničení vody.

  Pokud se na náčrtu ve dveřích nějaká dlaždice dostane dovnitř „dveří“, může být z výpočtů vyloučena. Pokud je však taková dlažba umístěna pouze částečně v oblasti otvoru, pak by měla být brána v úvahu jako integrální prvek.

  V některých takových případech lze předvídat řezání jedné dlaždice na pár požadovaných částí. To by však mělo být prováděno s opatrností, takže nakoupený materiál je dostačující.

  Příklad výpočtu pro malou koupelnu

  Předpokládejme, že je zde koupelna o rozloze 2,56 m2. m má následující parametry:

 • Výška - 2600 mm
 • Délka krátké strany je 1500 mm.
 • Délka strany, podél které bude lázeň stát - 1710 mm
 • Navíc je k dispozici dveřní otvor - 750 x 2000 mm

  Dlaždice pro zvolený čtverec podlahy, o rozměru 330 x 330 mm a pro stěny - 200 x 300 mm s vertikálnímumístění.

  Čtvercová dlažba činí vnitřek symetrickějším, svisle visícím vertikálně zvedá strop a rozkládá se vodorovně, rozšiřuje místnost

  V důsledku toho musíme vypočítat koupelnu s následujícími údaji (mm):

  • výška místnosti (H) - 2600;
  • výška svahu (Hp) - 2000;
  • Hloubka místnosti (A) - 1500;
  • šířka místnosti (B) - 1710;
  • šířka díry (Bp) - 750;
  • Délka lázně (C) - 1500;
  • Šířka lázně (D) - 700.

  Nejjednodušší způsob výpočtu dlaždice na podlaze. Nejprve rozdělte B šířkou podlahové desky 1710/330 = 5,18. Zaokrouhlením na větší stranu dostaneme 6 kusů v řadě. Pak rozdělte A na délku stejné podlahové dlaždice 1500/330 = 4,56. Zaokrouhlení 5 řádků. Společně: 6 x 5 = 30 dlaždic na podlaze.

  Současně z jedné strany řady dostaneme řez kolem 60 mm (330 x 0,18). Pokud bude dlaždice vyříznuta bez jakýchkoliv poruch, pak místo 30 můžete mít pouze 28 kusů.

  Pro povrchy stěn se použijí následující výpočty. Pro zeď s dveřmi - dvě horní řady jdou 9 dlaždic (1710/200 = 8,55) a dalších 7 až 5 (2000/200 = 5). Celkem 18 + 25 = 43.

  Počet řádků se vypočítá takto:

  • pro dvě horní - nad dveřmi vůle 600 mm s výškou dlaždice 300 mm;
  • a samotný otvor - 2000/300 = 6,67.

  Pro stěnu naproti dveřím - 1710/200 = 8,55 a 2600/300 = 8,67 dostáváme 9 x 9 = 81 dlaždic. Z tohoto čísla je nutné odečíst 21 kusů za dlaždici, která je za vanou. Není třeba opláštění.

  U dvou úzkých stěn - 1500/200 = 7,5 a 2600/300 = 8,67 dostaneme 8 x 9 x 2 = 144.Bude těžké přijít s kousky zde.

  Celkový výkon: 144 + 60 + 43 = 247 kusů na zdi a 28 kusů na podlaze. Navíc, nebrání jen v případě přidání těchto čísel k náhradním 10% a můžete jít do obchodu pro dlaždice.

  Závěry a užitečné video k tématu

  Vizuální výpočet počtu dlaždic pro místnost 1,5 x 1,7 m:

  O pravidlech pro uspořádání dlaždice se můžete dozvědět z následujícího videa:

  Příprava projektu koupelny s půdorysem:

  Ve výpočtu dlaždice pro koupelnu není nic mimořádně složitého. Musíme však být velmi opatrní, abychom nedělali chyby při výpočtu přesného množství v kusech. Každý ohyb, úhel, skříňka s trubkami, sanitární zařízení a další vnitřní prvky upravují data výpočtů.

  Navíc musíte ještě vzít v úvahu obrázek dlaždice a typ jejího uspořádání. Nejpřesnější verzí výpočtu je zároveň náčrtek, který spočívá v sestavení plánu místnosti v milimetrech a zobrazení na každé stěně a dlažbě.