Provádíme správnou výšku instalace a umístění zásuvek a spínačů osvětlení

Před zahájením přímé montáže spínačů a zásuvek je nutné pečlivě naplánovat jejich umístění. K tomu je třeba sestavit schéma, které bude označovat všechna umístění přepínačů a zásuvek, a pak vypočítat pro každou místnost jejich požadované množství.

Například v obývacím pokoji je často řada svítidel a stolních lamp, počítač, televize a další vybavení. Proto musí být všechny tyto body zohledněny ve fázi přípravy instalace elektroinstalace.

Spousta lidí se zajímá o otázku - v jaké výšce mám instalovat vypínače a zásuvky? Pokud chcete tyto prvky nainstalovat v souladu se všemi pravidly a předpisy, musíte studovat PUE (Pravidla uspořádání elektrických instalací), tj. Takzvanou „Biblickou elektřinu“, a přesněji část týkající se instalace elektroinstalace.

Umístění zásuvek

  • Zásuvky musí být instalovány v obytných prostorách ve výšce přibližně 0,2-0,3 m od podlahy. Pokud váš dům má malé děti, je lepší instalovat zásuvky, které mají ochranné žaluzie, protože v této výšce bude dítě schopno je dosáhnout.
  • Kuchyňská zásuvka by měla být namontována ve výšce 1,3 m, ale tato hodnota se může lišit v závislosti na tom, jak je váš nábytek instalován. Nezapomeňte také, že minimální vzdálenost od plynovodu k výstupu nesmí být menší než 50 cm.
  • Montážní zásuvky v místnostech, kde je často vysoká vlhkost (sauny, sprchy, koupelny), je nutné ve výšcejeden metr Ale tady ve sprchových koutech k instalaci zásuvek je přísně zakázáno.

Podle pravidel musí být všechny zásuvky a spínače umístěny nejméně 60 cm od dveří sprchového koutu a zásuvka musí být připojena přes ochranné zařízení.

Umístění jističů

Stále ještě není žádná diskuse o tom, která výška je větší pro instalaci spínačů - ramen nebo ramen?

V Sovětském svazu byly přepínače instalovány ve výšce odpovídající rameni dospělého, tj. Přibližně 1,7-1,8 m

.

V současné době jsou nejčastěji stanoveny podle evropských norem, tj. Jsou umístěny přibližně 10 cm od dveří od rukojeti, v nadmořské výšce odpovídající úrovni sníženého ramene - 80-90 cm. Mnozí se domnívají, že je to výhodnější než v sovětských časech.

Pokud jde o pravidla, v PUE nejsou žádné specifické hodnoty, pro které by měly být přepínače umístěny.

Existují však určité požadavky, které je třeba mít na paměti:

  • mezi dveřmi sprchového koutu a zásuvkami nebo vypínači musí být mezera nejméně 60 cm;
  • Minimální vzdálenost mezi plynovodem a zásuvkami nebo spínači musí být nejméně 50 cm.

Vzhledem k výše uvedeným pravidlům a předpisům, které popisují správné umístění vypínačů a zásuvek v bytech a domech, nezapomeňte na pohodlí a praktičnost.

Pokud žijete v bytě nebo v soukromém domě a chcete z nějakého důvodu změnit výšku místa.zásuvky nebo přepínače, pak to nebude hrozné, protože každý vlastník dělá to, co má rád. Hlavní věc, kterou je třeba mít na paměti, je bezpečnost rodinných příslušníků žijících ve vašem domě.

Pokud však budete mít elektrická vozidla na jakémkoli veřejném místě, je lepší udělat vše podle pravidel, protože jinak existuje možnost, že vám inspektor při první kontrole napíše pokutu za nedodržení pravidel.