Schéma zapojení elektrického sporáku

Dnes budeme uvažovat elektrické zásuvky pro sporák a také správné připojení elektrického sporáku vlastníma rukama.

Spotřebiče pro domácnost a zejména kuchyňské desky spotřebovávají značné množství elektřiny, což vyžaduje povinné uzemnění skříně. Kompletní sada domácích desek při prodeji je nejčastěji konektory RH-HS - dvojice elektrických zásuvek a vidlic. Tento typ konektoru byl vytvořen iv sovětských časech. Při instalaci zásuvky se jedná o výrobky s otevřeným vedením, ale v naší době byl upraven pro skryté vedení.


zástrčky elektrické pro kuchyňské elektrické sporáky

\ t

Konstrukční řešení dvojice eliminuje možnost nesprávného připojení během používání. Maximální deklarovaný pracovní proud - 32 ampérů (průměrný výkon 7 kW). Celková kapacita topných zařízení moderních elektrických sporáků je však v průměru 8-10 kW a vyšší, což je pro tento konektor nepřijatelné. Současné zahrnutí všech zařízení bude mít fatální následek. Dnes výroba RH-VSH na Ukrajině, cena a kvalita výrobků nejsou vysoké.

Docela dobrý pár zástrček-zásuvek běloruské výroby. Mají moderní design a jsou vhodnější pro importované elektrické desky, v sadě, do které šňůry a vidličky nevstupují.


Konektory běloruské

Běloruské konektory mohou odolat velkému objemu elektrické energie než 32A, výhodnějšímu použití a během instalace. Instalován ve dvou variantách, jako pro skryté,a pro otevřené vedení. Za cenu o něco dražší než ukrajinská, ale mnohem levnější než evropské.


Francouzský konektor

Zástrčky pro elektrické sporáky jsou instalovány stejným způsobem jako běžné elektrické zásuvky. Při montáži na skryté vedení je odhaleno prohloubení stěny, které je na základě sádry upevněno speciálním roztokem na bázi malty. Ve směru k dílčímu řezáku ve stěně je vytvořena drážka a v ní svazek přivádí dráty a spojuje je se zástrčkou zásuvky. Je velmi důležité, aby byl zemnicí vodič pevně připojen k terminálu s označením.

Pak je mechanismus objímky připevněn speciálními šrouby v podstavci, konec práce je opotřebovaný kryt. Montáž s otevřeným vedením je doprovázena připevněním zásuvkového mechanismu přímo k nosnému povrchu stěny bez přídavného nosiče. Ujistěte se, že je připojen zemnící vodič.

V bytech nové budovy je okamžitě viditelný zemnící vodič, jeho izolace je zelená (žlutozelená). Ve starých budovách jsou všechny dráty monotónní a zpravidla bílé. Aby bylo možné najít ten správný vodič, poprvé se úplně vypne v bytě. Pak vezměte ohmmetr a jednu z jeho sond přilepte k ohřívači ohřevu nebo vodovodního potrubí a druhá zase na konci přívodních vodičů. Pokud zemnící vodič, ohmmetr bude ukazovat mírný odpor, ne více než pár ohmů, na jiných vodičích odpor bude nekonečně silný. Takto detekovaný zemnící vodič je označen značkou neboizolační páska pro další jednoduchost v rozdílu. Pořadí připojení zbývajících vodičů není důležité. Viz článek o nových a starých způsobech připojení elektrických vodičů, užitečných pro každého. Nyní se podívejme na to, jak schéma zapojení elektrické desky vypadá v příkladech a popisu fotografií.

Jak správně připojit sporák

Pro připojení elektrického vařiče budete potřebovat:

 • Konektory. Pokud je k dispozici zásuvka, vyžaduje se pouze odpovídající zástrčka.
 • Kabel vodičů PVS je 3 * 4 mm2. Pružný, krátký rukáv, délka 1,5-2 m
 • Na zadním panelu pod plastovým krytem elektrického vařiče je klapka s několika měděnými můstky. Když otevřete víko, můžete vedle něj vidět obrázek, obvykle zobrazující 3 možnosti připojení:

 • třífázová napájecí síť - L1, L2, L3.N.PE.
 • dvoufázová napájecí síť - L1, L2.N1, N2.PE.
 • jednofázová síť - L1.N.PE.
 • Vhodná možnost - třetí, budeme moci řádně zapojit. Jumper je nastaven podle vzoru. Poté na obou stranách PVS drátu odstraňte horní plášť 75 mm a izolaci od konců strun o 30 mm, položte je kroužkem. S izolovanou zelenou barvou připevněnou k zemnicí svorce PE, která zůstává ve svorkách na svorkách L1 a N (fáze a nula). Je lepší připojit vodiče fázových vodičů izolací hnědé nebo bílé, ale pro nulovou modrou barvu, ale to není kritické.


  Čištění a připojení vodičů elektrického vařiče.

  Po zapojení do elektrické sítěvidlice Vodiče se zelenou izolací jsou připevněny k zemnímu kontaktu, zbytek - k fázi a nule.


  Schéma zapojení zástrček a zástrček.​​

  Správnost spojení je ověřena multimetrem: odpor mezi kontaktem uzemnění zástrčky a kovovým tělesem pece je ukázán jako nulový. Samozřejmostí je shoda uzemňovacích kontaktů zástrčky a zásuvky. Pokud je vše tak, jak má, zavřete víko víkem. Podívejte se, jak správně nainstalovat síťovou zásuvku.

  Před zasunutím zástrčky do zásuvky se doporučuje odpojit napájecí kabel ze zásuvky. Po provedení kontroly zkontrolujte přítomnost fáze dotekem indikačního šroubováku kovového povrchu skříně. Je-li objednávka, další kontrola ve všech režimech provozu.

  Elektrická varná deska je do jisté míry stacionárním zařízením, protože se v průběhu let nepohybuje ze stejného místa. A ve skutečnosti existuje možnost připojení bez zásuvky. Je uveden na obrázku níže. Elektrický vařič je připojen přes keramickou nebo karbolickou zástrčku, která je v rozvaděči.


  Schéma zapojení elektrické desky přes karbolický nebo keramický terminál.

  V přítomnosti třífázového elektrického vedení připojte k tomu nejlepší elektrický vařič. To je obzvláště nutné pro velká zatížení na sporácích, například v malých útulných restauracích je celkový výkon zařízení mnohem vyšší než 10 kW, takže jednofázový konektor nemůže vydržet dlouhou dobu. TřífázovéKonektor RS-WS je navržen pro maximální proud 25A a umožňuje napájení až 15 kW. Navíc bude dostatek měděného kabelu o průřezu 2,5 mm2.


  Schéma zapojení elektrického vařiče k třífázovému elektrickému vedení.

  Pomocí užitečných tipů na místě, abyste mohli nezávisle opravit byt, víte, jak správně a bezpečně připojit sporák.