Zesílené polypropylenové trubky pro vytápění

Topení v domě, centralizované nebo autonomní, nebude dělat bez použití potrubí. Každý si pamatuje kovové trubky, které jsou neatraktivní a mohou být kdykoliv zvednuty, protože nakonec reagují horší na teplotní rozdíly. Kromě toho kov rychle roste zevnitř s pachem, který zpomaluje tok tepelného nosiče a snižuje přenos tepla. Zdá se, že tyto nevýhody kovových výrobků vedly vývojáře k touze vytvořit a zavést do praxe nové modely trubek, vyrobené z moderních materiálů, vytvořených na základě pokročilých technologií.

Trubky vyztužené polypropylenem pro vytápění

Zesílené polypropylenové trubky pro vytápění - jeden z takových vynálezů, který se stal velmi oblíbeným mezi majiteli domů. Jsou ideální pro potrubí, a to jak v soukromém sektoru, tak ve vícepodlažních budovách.

Vyrábějí se také polyvinylchloridové a polyethylenové výrobky, které však nelze instalovat do dodávky tepla a teplé vody. Nebudou tedy schopny překonat trubky vyrobené z polypropylenu, vyztužené výztuží, podle jejich technických vlastností.

Aby bylo možné ověřit účinnost jejich provozu před nákupem, je třeba se podrobněji podívat na jejich vlastnosti.

Obsah
 1. Druhy výrobků
 2. Trubky se skleněnou výztuží
 3. \ t
 4. Potrubí s vrstvou hliníku
 5. Charakteristika
 6. Díly
 7. Montáž vyztužených PP trubek
 8. Video tutorialo uspořádání a instalaci vyztužených polypropylenových trubek

Druhy výrobků

Výztuž zvyšuje pozitivní vlastnosti trubek vyrobených z polypropylenu, což je činí spolehlivějšími a odolnějšími vůči chemickým a agresivním médiím, jak vnitřním - z chladiva, tak zvenčí.

Pro vytápění se používají dva typy vícevrstvých trubek skládajících se ze tří a pěti vrstev.

 • Ve třívrstvé trubce je střední vrstva výztuž, která může být vyrobena ze skleněných vláken a možná z hliníku.
 • Pět vrstev trubek se skládá ze dvou vrstev polypropylenu - vnějších a vnitřních, a také opatřených vyztuženou vrstvou umístěnou uprostřed a dvěma vrstvami tepelně odolného lepidla.

Pětivrstvá zpevněná trubka

Vzhledem k tomu, že oba typy jsou určeny pro topné systémy, které jsou pod dostatečně vysokým tlakem, na ně reagují přiměřeně jako při vysokých teplotách chladiva.

Každá trubka je označena, na jejím těle jsou číslice a písmena, kterými je možné určit, jaký materiál byla výztuž provedena.

Trubky se skleněnou výztuží

\ t

Laminátová výztuž PP trubek má označení PPR-FB-PPR. Toto označení ukazuje, že výrobky jsou vyrobeny s vícevrstvým principem, ve kterém je výztužná vrstva umístěna uprostřed. V tomto případě se používá skleněné vlákno, tyto výrobky se obvykle nazývají sklolaminát.

Výztuha ze skleněných vláken

Vrstva skleněných vláken je různých barev a dáleŘez je jasně viditelný. To však není charakteristický rys kvality a jiných vlastností trubek a nijak neovlivňuje jejich provoz.

 • Výhodou výrobků vybavených výztuží ze skleněných vláken před hliníkovou vrstvou je jednodušší instalace - nemusí se kalibrovat a čistit. Montáž tohoto typu potrubí výrazně šetří čas. Výrobky ze skleněných vláken nejsou narovnány, protože mají monolitickou konstrukci, jako je tomu u polypropylenu, skleněné vlákno se jednoduše taví.
 • Slabé stránky těchto výrobků lze připsat jejich větší expanzi při zahřívání ve srovnání s výrobky s hliníkovou vrstvou - to je více o 5-6%. I přes tuto malou nevýhodu jsou však stále populárnější než trubky vyztužené hliníkem kvůli snadnosti instalace a nedostatku zásadního rozdílu v době provozu.

Potrubí s hliníkovou vrstvou

Potrubí s hliníkovou výztuží

\ t

Trubky vyztužené hliníkovou vrstvou jsou označeny zkratkou PPR-AL-PPR a jsou rozděleny do několika poddruhů.

 • V prvním provedení je ve střední části tloušťky stěny instalován děrovaný hliník, tj. V celé vyztužené vrstvě rozdělené kulaté otvory, malé velikosti.

Hliníková vrstva může být perforovaná ...

 • Další možností je masivní hliníková výztuž, která nemá otvory.

... nebo pevné

 • Pokud dva předcházející poddruhy měly tři vrstvy, pak třetí varianta zahrnuje pětivrstvé trubky, v nichž mezi polypropylenem aHliník na obou stranách rozděluje termoelektrickou vrstvu.

Při montáži v místě připojení se čistí hliník, protože nemůže být pájen, je připojena pouze trubková vrstva z polypropylenu. Potrubí z takových trubek je po několik desetiletí bezproblémové, s příslušnými spoji.

Průměrná hliníková vrstva, jakož i sklolaminát, mohou mít různé barvy. Nicméně, ona také nemá žádné informace o kvalitě nebo vlastnostech, takže při nákupu by neměla věnovat její zvláštní pozornost.

Někdy je označení symbolu PPR nahrazeno označením PEX a může vypadat jako PPR-AL-PEX, PPR-AL-PPR nebo PEX-AL-PEX. Taková označení se týkají několika různých struktur vrstev. První písmena v kombinaci označení jsou vnější vrstva trubky, následovaná hliníkem a třetí označení vnitřní vrstvy. Například kombinace písmen „PEX“ znamená zesítěný polyethylen - vyznačuje se vyšším výkonem. Musím ale říci, že v zásadě jsou tyto trubky téměř stejné a lze je bezpečně aplikovat na topné okruhy.

Charakteristika

 • PP trubky bez vyztužení se nepoužívají pro vytápění, protože při ohřevu z horkého chladiva mají velkou významnou lineární expanzi. Jedna z důležitých charakteristik pro všechny vyztužené výrobky může být proto přisuzována malým koeficientem tepelné roztažnosti - asi jeden centimetr na lineární metr trubky. Materiál se tímto způsobem chová i při teplotách převyšujících standardpro ústřední vytápění o hodnotě 70 stupňů.
 • Vzhledem ke složení materiálu použitého pro výrobu PP trubek dosahují vysoké pružnosti. Například, když se chladí v chladicím médiu, nezhroutují se, což je obvykle případ kovu. Zde se také budeme zabývat tepelnou pevností - vydrží teplotní rozdíly od -10 do +95 stupňů.
 • Pozitivní vlastnosti lze také přičíst mechanické pevnosti.
 • Důležitá a environmentální bezpečnost jak pro člověka, tak pro životní prostředí.
 • Je velmi důležité věnovat pozornost značení a zjistit, v jakém tlaku se chladivo určit určitý typ trubky.
 • Jakýkoli druh polypropylenových trubek je odolný vůči korozi, bez ohledu na nosič tepla používaný v systému.
 • Polypropylen je chemicky inertní, takže nevstupuje do žádné reakce, která by umožnila zachovat celistvost potrubí po mnoho let provozu.

Součásti

Při montáži PP trubek je nutné pro připojení použít různé tvarové díly. Všechny požadované díly jsou stanoveny předem podle výkresu výkresu topení.

Velký sortiment součástí

Komponenty zahrnují odbočky, armatury, spojky, průvleky, uzavírací ventily a další části. Musí být vybrány podle průměru instalovaných trubek a jejich vlastností. Například nemůžete koupit příslušenství pro chladné systémypřívod vody pro instalaci do topných okruhů.

Pro použití s ​​jinými polypropylenovými částmi systému se používají speciální výrobky se závitovými vložkami z lisovaného kovu nebo s maticemi typu "amerického" typu.

Montáž vyztužených PP trubek

Instalace vyztužených polypropylenových trubek je poměrně jednoduchá a je možné ji provést samostatně, pokud k tomu existuje potřebné vybavení. Hlavní podmínkou pro připojení - vytvoření silného utěsněného švu tavením horní vrstvy materiálu.

Nástroje

Sada nástrojů pro instalaci zahrnuje:

- pájecí ohřívač - jedná se o speciální svařovací zařízení pro pájení polypropylenu;

Speciální svařovací stroj (páječka)

je řezačka trubek, která umožňuje řezání v pravém úhlu, což je velmi důležité pro vysoce kvalitní svařování.

Pracují jako řezačka trubek

- použijete-li trubku s hliníkovou výztuží, pak se potřebný holicí strojek použije k odstranění fólie před pájením a k odlupování (odstranění zkosení). Nástroj musí mít ostré a dobře seřízené nože.

Holicí strojek

- Měřicí přístroj - Stěrka, Ruleta, Stavební úroveň, Marker.

Pokud plánujete udělat spolehlivý topný okruh tak, aby trval mnoho let bez jakýchkoliv problémů, nemůžete používat ruční nářadí, potřebujete speciální nářadí.

Příprava na instalaci

Před instalací potrubí do systému se provádějí krátkodobé přípravné práce. Aby nedošlo ke zpoždění, je předem připraveno rozvržení celého schématu zapojení, provedena přesná měření a zadána do schématu. Určuje také části potřebné pro připojení, jsou umístěny na obrázku v místech, kde budou umístěny přímo v systému:

- působící podle schématu, měření a řezů trubek;

- zkosení se odstraní z vnějších hran;

- místo, kde se spojení uskuteční, vyčistí a odmastí;

- svařovací zařízení je upevněno na stojanu a zapnuto na síti, musí být zahříváno na 255-260 stupňů.

Doba ohřevu je určena speciálním stolem a závisí na typu dílu, tloušťce stěn a průměru trubky.

Hloubka odvodnění a doba ohřevu

Montáž

Části jsou vzájemně propojeny takto:

 • Vezměte dvě předem připravené svařovací části. Na trubce značka označuje hloubku odtoku. Poté je tvarovaná část zasazena na kuželovitý prvek - drow, a trubka je vložena do objímky na umístěnou značku.

Proces adheze

 • Po ohřevu, který čas - v souladu s tabulkou, odstraňte části z pájecího ohřívače a rychle se navzájem spojte. Je nutné je vkládat postupně, bez posouvání a bez zbytečného úsilí. Po ochlazení se sloučenina vytvoří hustáutěsněný šev
 • Správně provedené spojení nevyžaduje stálé monitorování, například kovové trubky se závitovými spoji. To lze považovat za výhodu zpevněných polypropylenových výrobků, protože mohou být ponořeny do zdi bez obav z nehod.
 • Pro pokládku topného potrubí ve zdi musíte bezpodmínečně sestavit přesný vývojový diagram potrubí, svázat ho se specifickou místností a zohlednit vlastnosti materiálu stěn a stropů budovy.
 • Potrubí a pokládka podél stěny, upevnění k němu na speciální svorky (svorky), které našroubují hmoždinky. Svorky jsou vloženy do trubek a uzavřeny západkou.

Upevnění trubek na stěny

\ t

Je nutné vědět, že není možné připevnit polypropylenové trubky přímo na potrubí kotle, pokud je vytápění umístěno v soukromém domě. Přechod z polypropylenu na topné zařízení se provádí pomocí části ocelové trubky o délce 45-50 centimetrů.

Video tutorial o instalaci a instalaci vyztužených polypropylenových trubek

Ukázalo se, že vyztužené polypropylenové trubky se snadno instalují a jsou spolehlivé při provozu. K dispozici za cenu, trvanlivé při práci, snadná instalace a estetičtější než kovové trubky, a také nevyžadují zvláštní kontrolu a lakování - tyto výhody jsou dostačující k výběru přesně vyztuženého propylenu.