Elektrické vedení v dřevěné lázni

V posledních letech se stalo módní stavět dřevěnou koupel na vlastní chatové ploše, takže v každém vhodném čase je možné parní lázeň v parní lázni. K výstavbě tohoto druhu by se však mělo přistupovat velmi zodpovědně. To platí zejména pro elektřinu, protože vedení v dřevěné lázni se liší od systémů dodávek energie v cihelných nebo kamenných budovách. Podívejme se na detaily.
Je-li lázeňský dům oddělen od domu, může být z hlavního rozvaděče odebrána linka chráněná samostatným strojem. Existují dva způsoby vedení silových kabelů - otevřených a zavřených, tj. Vzduchových a podzemních. Jak v první, tak ve druhé variantě mají své výhody a nevýhody, výhody a nevýhody. Aby bylo možné učinit jediné správné rozhodnutí, musíte znát všechny nuance uspořádání elektroinstalace v dřevěné lázni.

Obsah
  1. "Vzduch"
  2. Zemní režim
  3. Montáž zásuvek a spínačů

"Vzduch"

První povinná podmínka. Pokud je napájecí kabel nucen přejít přes silnici, výška jeho umístění nad zemí by měla být nejméně 6 metrů. Výška umístění kabelu nad chodníkem by měla být 3,5 metru, ne méně. U vchodu do vany může být drát instalován v nadmořské výšce 2,75 metru.
Věnujte pozornost! Překročí-li cesta vzduchového připojení napájecího kabelu 25 metrů, bude z bezpečnostních důvodů nutné instalovat další podpěry.
Druhý předpoklad. Pro elektrické rozvody v dřevěné vaně je nutnéPomocí vedení typu SIP (samonosné izolované). Pro tento účel jsou kabely vhodné SIP-2A, SIP-3, SIP-4. Garantovaná životnost - 25 let. Nicméně, v praxi tyto typy kabelů jsou mnohem delší povlakem ze speciálního plastu, který má vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a svetostabylyzyrovannыm vlastnosti. Kromě toho, konstrukce SIP kabelů opatřen ložiskovými prvky, odolných vůči vysokým zatížením.
Třetí podmínkou. Při připojování vzduch propustnost postroj by měl být 63 A protože jeho průřez nesmí být menší než 16 metrů čtverečních. mm tj aktuální připojení jednofázový výkon bude čerpat 14 kW, který spojuje tři fáze - 42 kW. Tyto údaje Zapojení dřevěné vany jsou 100% vhodné pro stavby tohoto typu.
K nevýhodám patří SIP typ kabelu utažení žil tlustého, a proto zavedení do automatického ochrany je náročné. Kromě toho, hliníkový drát, mezi něž patří SIP kabel, nelze položit na půdu. Takže u vchodu do struktury sauna zapojení tohoto typu NYM nebo nahradit kabely s průměrem VVG NG žil 10 metrů čtverečních. mm
Při instalaci SIP kabel spínače ukotvení pevně protahování a spojovací vedení s menší průřez uzavřených měděné a hliníkové konektory. Úvod elektroinstalace v dřevěné stěně dómu provádí pomocí kovové objímky.

Země Způsob

Jsou-li všechny zemní práce souvisejícístavba vany a uspořádání inženýrských komunikací jsou dokončeny, a kabel neprochází oblastí sousedů, elektroinstalace v dřevěné lázni je výhodnější pro umístění v podzemí. Pro tyto práce je ideálně vhodný pancéřovaný kabel typu VBbSHv s měděnými žílami (průměr průřezu 10 m2).
Jediným minusem tohoto typu kabelu je jeho vysoká cena (211 rublů na lineární metr). Pancéřovaný čtyřvodičový kabel VBbSHv však nemůže přehánět hlodavce žijící v podzemí, protože mezi vnějším a vnitřním pláštěm je ocelový oplet. Kromě toho se takové vedení nepoškodí při smršťování zeminy.
Nedoporučujeme používat kovové trubky pro pokládání napájecího kabelu pod zem, protože vytvářejí silný kondenzát, což výrazně snižuje životnost elektrických vodičů. Potrubí a rohy z kovu se používají pouze v případě, že kabel vstupuje nebo vystupuje na zem na zdi. V tomto případě musí být výška kovové trubky nejméně 1,8 metru.
Hloubka výkopu pro pokládku napájecího kabelu by měla být nejméně 0,7 metru. Na dně musíte nalijte písek (10 cm vrstvu). Pak na suchém písku je položen kabel, na jehož vrcholu se také nalévá písek. V případě potřeby je možné dále chránit kabeláž cihel před mechanickým poškozením.
Při podzemním pokládání elektroinstalace v dřevěné lázni se kabelový vstup do budovy provádí také z nerezové oceli. Chcete-li vložit kabel do stínění, musíte jej uvolnit z brnění a připojit všechny žíly ke vstupuautomat Z bezpečnostních důvodů je nutné provést ochranu před zemnicemi a blesky.

Montáž zásuvek a spínačů

Pokud jde o elektrické rozvody pro dřevěnou vanu, zásuvky a vypínače by měly být vybrány výhradně s ochrannou třídou, která není menší než IP 44. Je také třeba poznamenat, že v místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu (mytí, parní) se elektrické adaptéry nedoporučují. Je přísně zakázáno vést drát přes sporák.
Je nejlepší je instalovat v suchých místnostech v nadmořské výšce 80-90 cm od podlahy. Čím kratší je dráha elektrického vodiče ke spínačům a vývodům, tím lépe. Svítidla instalovaná v lázni by měla mít třídu ochrany IP-54.
Všechna zařízení pro rozdělování vodičů přes elektrody (zásuvky, rozvodné skříně, spínače) musí být chráněna před stříkáním. Tělo musí zařízení zcela zakrýt.
Při vkládání zařízení do sítě musíte vytvořit malé koleno ve tvaru písmene U, které je chrání před kondenzací. Při zavádění elektroinstalace ve vlhkých prostorách musí být nutně použity difrazéry nebo ultrazvuk (proud 10-30 mA). Pro zajištění krytí ve vlhkých prostorách vany je dovoleno používat dražší nízkonapěťové transformátory (12-36 V).
Jednou měsíčně se testuje ultrazvukové vyšetření na prevenci. Převezměte odpovědnost za takovou práci, aby vám v budoucnu nic nebránilo užívat si pohodlného pobytu ve vlastní lázni.