Jak správně umístit sádrokarton?

Mezi odborníky existují 2 hlediska týkající se lepenky na tmel. Někteří argumentují, že je nesmyslné kompletně shpakilnat listů sádrokartonových desek, jiné - to, že je povinné před závěrečnou úpravou pokrýt celý povrch sádrokartonu s tmelem. Oba z nich jsou částečně správné, vše záleží na tom, zda je povrch sádrokartonu natřený, na něm bude lepená tapeta nebo položena dlažba.

Pokud je plánováno další malování zdi, pak spackling je nutné, protože barvy nejen skrýt, ale i zdůraznit mikronicity povrchu listu sádrokartonu. Tenká vrstva povrchového tmelu pomůže dosáhnout ideálního hladkého povrchu. Pokud je plánováno pokládat dlaždice nebo tapetu, můžete omezit plnicí hlavy šroubů a spojů plechů. Nicméně, tmel tmel je také žádoucí. Například při lepení tapety na sádrokartonových deskách odolných proti vlhkosti může jeho barva (nazelenalý) prosvítat přes tapetu.

Kromě toho, bez předchozího tmelu, není možné odstranit tapetu bez poškození sádrokartonu.

Obsah
  1. Druhy tmelu pro sádrokartonové desky
  2. Nástroje a materiály potřebné pro lepenkovou lepenku na tmely
  3. Jak postavit sádrokarton

Druhy tmelu pro sádrokartonové desky

V závislosti na účelu rozlišujte vyrovnávací výplně, dokončovací a univerzální. Nivelační směsi se používají pro pokládku trhlin a třísek v plechech, dokončovací tmel (tloušťka vrstvy můžecca 0,5 mm) poskytují dokonale hladký povrch. Všestranné směsi lze použít jak pro pokládku defektů, tak i pro konečnou vrstvu.

V závislosti na adhezivních spackových směsích se dělí na sádru, cement a polymer. Směsi na bázi sádry jsou vhodné pro sušení místností, je obzvláště důležité, aby se tyto tmely nesrážely. Cementový tmel má dostatečnou odolnost proti vlhkosti. Vysoká pevnost umožňuje nosit těžké náklady bez následků. Jejich nevýhodu lze považovat za malé smrštění. Polymerní směsi kombinují výhody sádry a cementového tmelu, ale jejich vysoká cena nepodporuje jejich široké využití.

Nástroje a materiály potřebné pro sádrokartonové desky

\ t

Pro vyplnění sádrokartonu budete potřebovat:

  • tmel;
  • kapacita pro přípravu roztoku;

Konzistence tmelu by se měla podobat husté zakysané smetaně

.
  • stavební míchačka nebo tryska pro vrták;
  • špachtle (široká a úzká);
  • gumová špachtle;
  • smirky;
  • ruční nebo elektrický nástroj pro broušení tmelu.

Jak postavit sádrokartonové desky

V přípravné fázi je nutné zkontrolovat hlavy šroubů, musí být na úrovni povrchu sádrokartonu. Pokud jsou příliš zchátralé, musíte je nahradit delšími. Případné drcení papíru by mělo být řezáno nožem pod kořenem. Poté můžete připravit řešení a jít přímošpachtle

K dispozici jsou již připravené směsi, stačí otevřít víko nádoby a můžete začít.

Před tmelem na celém povrchu stěny nebo stropu je nutné zasunout hlavy šroubů a spojů plechů ze sádrokartonu. Před nanesením směsi podél spoje je třeba nalepit výztužnou pásku (to neumožní zhroucení hran sádrokartonových desek). Úhlové klouby jsou zpracovány ve dvou stupních. Nejprve se směs nanese na jednu stranu rohu a po jejím vysušení a na druhou stranu.

Šrouby jsou zkřížené spactabem, díky tomuto řešení lépe vyplní hlavu šroubu.

Poté můžete jít na tmel na celý povrch stěny (strop). Roztok se aplikuje úzkou špachtlí na širokou a pak rovnoměrně rozloží po povrchu sádrokartonu. Malé defekty v čerstvém tmelu (například náhodný dotek špičky špachtle) mohou být upevněny malou gumovou stěrkou. Na těžko přístupných místech se směs aplikuje úzkou špachtlí.

Rohy musí být vyztuženy perforovanými kovovými úhly. Nejprve se upevní k povrchu rohu a pak se roztok špachtle rozdělí tak, aby vyplnil otvory v rohu. Tímto způsobem je roh bezpečně připevněn k sádrokartonu.

Je-li to nutné, používá se roh křivočarých tvarů (např. Klenutých okenních otvorů) k použití plastového rohu odlišného tloušťky. V tomto případě je tmel proveden v2 etapy: nejprve se vyplní otvory v rohu a pak se povrch rohu porovná s povrchem sádrokartonu.

Po vysušení tmelu naneste povrchovou vrstvu a vyleštěte, čímž získáte ideální povrch na výstupu.

Takže odpověď na otázku, jak správně umístit sádrokarton je poměrně jednoduchá - stačí se řídit těmito pravidly a ne spěchat. Čas na opravu chyb může být vynaložen mnohem více, než provádět veškerou práci.