Bezproblémový způsob pěstování zelí

Bezproblémový způsob pěstování zelí je populární nejen v jižních regionech, ale je aktivně využíván lidmi střední třídy. Není možné pěstovat sazenice samostatně, protože rostliny potřebují určitý teplotní režim a je téměř nemožné jej udržet v bytě. Znát všechny nuance pěstování zelí metodou a podle pokynů zkušených zahradníků, můžete získat dobrou sklizeň.

Semena zelí

Obsah
 1. Výhody a nevýhody randomizované metody
 2. Jak pěstovat zelí nenásilným způsobem, instrukce
 3. Výběr lokality na místě a příprava půdy
 4. Příprava semen k setí
 5. Provádění výsevních prací a plán přistání
 6. Péče o rostliny v otevřeném terénu
 7. Jak zalévat zelí?
 8. Ponorka
 9. Kdy a co krmit zelí v otevřeném terénu?
 10. Ochrana zelí před škůdci a chorobami

Výhody a nevýhody metody bezsadnogo

\ t

Pěstování sazenic doma je spojeno s určitými obtížemi. Za prvé, musíte najít dobře osvětlené místo pro krabice s sazenicemi. Za druhé, bude muset udržovat teplotu v rozmezí + 8 ... + 15 stupňů. Při vyšších hodnotách kolony rtuti se semenáčky extrahují a při nízkých teplotách rotují. Z tohoto důvodu, mnoho rekreantů raději zasít zelí přímo do postele.

Výhody metody bezproblémové kultury:

 • rostliny, které vyrostly zsemena v otevřeném terénu, konzistentně tolerují kolísání teploty;
 • zelí není stresující, protože není přesazeno z místa na místo;
 • kořenový systém se vyvíjí rychleji;
 • kultura je snáze snášitelná v suchých obdobích, protože její centrální kořen proniká do hlubokých vrstev půdy, kde je vždy vlhkost.
Nevýhody metody rzivosti lze přičíst vysoké spotřebě semen, protože v otevřené půdě je procento podobnosti nižší. Obyvatelé středního pruhu potřebují zakrýt lůžka v první fázi vegetace, chránící semenáčky před ostrými teplotními rozdíly.

Pozor! V centrální části Ruska, bez osevní metody, mohou být pěstovány pouze rané nebo středně velké odrůdy zelí. Pozdní hybridy nebudou mít čas dozrát až do mrazu uprostřed pruhu. Na jihu země, přímo v půdě, a odrůdy s dlouhým obdobím zrání jsou zasety.

Jak pěstovat zelí neuspořádaným způsobem, instrukce

Je důležité, aby se gorodnyš správně připravoval na setí lůžek a semen. Zelí upřednostňuje růst ve výživné a vzduchem propustné půdě s neutrální reakcí. Přistávací materiál je lepší koupit od osvědčeného dodavatele, protože jeho kvalita závisí na podobnosti. Zvláštní pozornost je věnována výběru odrůdy zelí. Hybrid by měl být přizpůsoben místním klimatickým podmínkám. Je žádoucí dávat přednost odrůdám odolným vůči chorobám.

Výběr lokality na místě a příprava půdy

\ t

Na podzim musíte zjistit, kde přesně na místě bude pěstovat zelí. Za tímto účelemplodiny ustupují na místo, kde rostla zelenina:

 • brambory;
 • mrkev;
 • okurky;
 • rajčata;
 • luštěniny.

Slunečné místo se nachází na kopci a ne v nížinách. Na podzim je lože na zelí stráveno do hloubky 20 cm, všechny zbytky rostlin jsou vyčištěny. Pod kopáním můžete přidat červenou řepu, protože obsahuje látky, které zabraňují reprodukci houby kýlu. Pro každý metr čtvereční plochy přidejte hnojiva:

Prsní závěs

 • kbelík s humusem;
 • 40 g superfosfátu;
 • 300 g popela ze dřeva;
 • vápno (pokud je půda kyselá).

Na jaře, 2 týdny před výsevem, se plocha určená k výsadbě zelí, opět kopání, rozbíjení velkých nerovností země, vyrovnávání půdy. Není nutné přidávat hnojiva, pokud byla provedena na podzim.

Příprava osiva k setí

\ t

Důležitou etapou v pěstování zelí je předseťová výsadba sadby. Jeho cílem je zvýšit podobnost a chránit kulturu před nemocemi. Za prvé, jsou semena kalibrována, to znamená, že jsou tříděna podle velikosti. Nejlepší jsou velké vzorky, které jsou preferovány. Malá semena mohou být zaseta na samostatném prostoru lůžek nebo je vůbec nepoužívejte.

Semena se zrají v roztoku manganu nebo fytosporinu, aby se zničily spory hub a bakterií. Pak se zabalí do gázy a sníží se do horké vody (50 stupňů) po dobu 20 minut, po které se ihned ochladí. Některým vesničanům se doporučuje ponechat semena v chladničce po dobu 12 hodin, zabalené ve vlhkém hadříku. Na nichPodle tohoto stanoviska je díky tomuto postupu klíčení rychlejší. Ostatní zahrádkáři to nepovažují za nutné, protože při výsadbě přímo do půdy bude přistávací materiál padat do vlhkého, chladného prostředí.

Provádění plánu výsevu a výsadby

\ t

Výsev zelí na otevřené půdě je možný, pokud se půda v hloubce 10 cm zahřeje na +3 ... + 5 stupňů. V jižních oblastech začínají krajané zasévat již počátkem dubna. Ve středním pruhu stojí za 10-14 dní. V této době jsou časté noční mrazy, takže stojí za to zahřívat půdu. Za tímto účelem se nad postel položí rám a na něj se napne film. Po 3–4 dnech můžete začít setí.

Režim pěstování různých druhů zelí:

 • časně 40x50 cm;
 • středně velké - 50x60 cm;
 • později - 60x70 cm.

Po přípravě studní vylévá každá z nich 1 polévkovou lžíci superfosfátu a hrst dřevěného popela. Látky se smísí s půdou a zbaví se vody. V každé jamce v hloubkách 2-4 cm jsou umístěny 3-4 semena pro zvýšení pravděpodobnosti schodů.

Rukojeť dřevěného popela

Pozor! Po dokončení výsevu vytáhněte fólii nebo jiný netkaný materiál přes postel. Pokud to není možné, je nad jímkou ​​zkonstruována kupole z řezané plastové láhve. Takový úkryt ochrání rostliny před chladem.

Péče o rostliny v otevřeném terénu

\ t

Semena zelí rostou na lůžku po dobu 7-10 dní v závislosti na počasí. Jakmile se na povrchu objeví první schody, měla by být země kolem nich posypánatenká vrstva dřevěného popela k ochraně jemných výhonků z hmyzu, které nevadí ošetřovat čerstvé bylinky. Je-li nastaveno počasí, je vlákno nahrazeno sítí s jemnými oky. Přístřeší se používá v budoucnu, pokud meteorologové předpovídají noční mrazy.

Je důležité zajistit, aby půda zůstala vždy mírně vlhká, jinak by sazenice zemřely. Rostliny jsou ředěny, když jsou na stonku vytvořeny 2-3 listy, čímž se odstraní nejslabší. V této fázi se doporučuje ponechat v každé jamce 2 semenáčky. Po 7-8 dnech se postup opakuje. Extrakt z půdy rostliny lze přesunout do míst, kde semenáčky nespadly.

Jak zalévat zelí?

Zavlažování mladých rostlin se provádí z trysky s rozprašovací tryskou, protože silný proud vody snadno rozostří půdu. Když jsou sazenice posíleny a dobře zakořeněny, můžete použít i jiné metody navlhčení lůžek. Je důležité správně nastavit režim zavlažování. Když není přirozené srážky, postup se provádí jednou týdně, nalití 5-6 litrů vody pod každou keř.

V létě potřebuje zelí více vlhkosti. V horkém počasí se voda rychle odpaří, takže večerní zavlažování dvakrát týdně. Další den jsou lůžka uvolněna - kolem rostlin se vytváří hrubá hlína zeminy, která zabraňuje pronikání kyslíku do kořenového systému. Ve stejné době jsme se zbavit trávy trávu.

Vznášející se

Zelí by mělo být navinuto 2-3krát za sezónu. To se provádí poprvé, když rostliny dosáhnou výšky 25-30 sm. Půda pod křovím je uvolněna a naplněna mýdlem ke stonku,nechávají spodní listy nad povrchem. To přispívá k posílení úniku a stimuluje rozvoj laterálních kořenových procesů.

Po položení zelí se zelí znovu upraví. Nyní se rostliny stávají těžšími, takže se mohou ohnout a zlomit. Hřebeny by se měly zvedat nad hladinu půdy v loži o 25 cm. Někdy je potřeba subverze neplánovaná, například po těžké sprše.

Kdy a co krmit zelí v otevřeném terénu?

První obvaz zelí pěstovaného přímým výsevem semen na lůžku se provádí jeden měsíc po objevení schodů. Během tohoto období si zahradníci vybírají hnojiva obsahující dusík:

 • dusičnan amonný;
 • roztok kuřecího steliva;
 • kravské řešení;
 • močovina.

Druhé oblékání ve stejných skladech se provádí 20 dní po prvním. Při tvorbě vaječníků vyžaduje kultura použití hnojiv obsahujících fosfor, hořčík, draslík. Přibližně 3 týdny před sklizní je zelí opět krmeno minerálním komplexem s vysokým obsahem draslíku. Tato položka zlepšuje výkon řádků.

Pozor! Dusíkatá hnojiva ve druhé polovině vegetace nedělají - snižují odolnost rostlin vůči plísňovým chorobám.

Ochrana zelí před škůdci a chorobami

\ t

V metodě pěstování bez výsevu je pěstování zelí odolnější vůči chorobám než pěstování prostřednictvím sazenic. Stále však musí být chráněn před nepříznivými faktory. Škůdci jsou velkou hrozbourostlin Poškozují rostliny a přenášejí virové a plísňové infekce.

Nepřátelé zelí jsou:

Škůdce bělavý

 • Sukulentní druhy - mšice, bílookřídlí, krucifixy, skrytá rašeliniště, křížovité puchýře, dršťky;
 • listnaté druhy - housenky, hlemýždi;
 • škůdci jíst kořeny jsou larvy zelí mouchy, cappuccino.

Gurmáni používají různé způsoby boje s hmyzem. Lidé jsou pro osobu bezpečnější. Spolehlivě chrání výsadbu zelí před invazí nezvaných hostů. Keře jsou posypány dřevěným popelem, předmícháním s mletým pepřem. Dobrého účinku je dosaženo použitím rostlin s ostrými pachy. Patří mezi ně pelyněk. Jeho větve jsou rozloženy pod zelí a mezi řádky. Vůně hořkého děsivého hmyzu.

Kultura Gorodnaya může být chráněna před škůdci a postřikem křovinami roztokem octa, jantaru, stejně jako infuze česneku nebo vývaru cibule cibulí. Obrovskou hrozbou pro mladé rostliny jsou hlemýždi. V noci jedí listí. Gurmánští lovci používají překážky proti zelí, které nelze překonat škůdci plísní. Kolem lůžek se šíří kousky cihel, velkého písku nebo dřevěných hoblin.

Pozor! Hmyz je obzvláště nebezpečný pro mladé rostliny, takže zahrádkáři pokrývají síť na výsadbu zelí. To je nejspolehlivější ochrana proti škůdcům. V tomto případě se zavlažování provádí přímo přes kopuli. Sluneční paprsky jsou také bez překážekproniknout.

Pěstování zelí metodou, která není řídká, má mnoho výhod. Tato metoda je populární v jižních oblastech, ale obyvatelé středního pruhu se k němu stále více uchylují. Naučili se správně určit čas, aby zaseli semena a ochránili mladé rostliny před náhlým ochromením za studena s dočasným útočištěm. Když se počasí stabilizuje, zůstane jen správná péče o zelí až do sklizně.