Jak udělat dobře s vlastními rukama - video a foto návody

Jak na to, pokud máte místo, které je daleko od vodovodu, ke kterému se můžete připojit? Byli jste konfrontováni s jinou situací: je zde dodávka vody, ale voda se k ní přivádí jednou týdně, což není dost pro rovnoměrné zavlažování, ne pro pití nebo mytí. Neponáhlejte se prodávat nebo nějakým způsobem zbavit "neúspěšného" spiknutí! Pokusme se vybudovat studnu vlastníma rukama a pak na vašem místě bude stálý zdroj čisté pitné vody. Jak správně a kompetentně zvládnout, a pak vybavit studnu? Teď o tom budeme mluvit.

Obsah
 1. Obsah
 2. Videa o nezávislém výkopu studny
 3. Jaký druh vody potřebujeme?
 4. Doba výstavby vrtu
 5. Výběr místa pro studnu - hledání vody
 6. Jaká je lepší: moje nebo tubulární?
 7. Konstrukce šachty
 8. Bezpečnostní technika při stavbě vrtu
 9. Jak kopat studnu vlastníma rukama?
 10. Instalace spodního filtru
 11. Kdy můžete pít vodu?
 12. Zařízení jílkového zámku
 13. Výstavba nadzemní části vrtu

Obsah

 • Videa o studních
 • Jaký druh vody potřebujeme?
 • Doba výstavby vrtu
 • Výběr místa pro studnu - vyhledávání vody
 • Která je lepší: moje nebo tubulární?
 • Konstrukce šachty
 • Bezpečnostní technika při stavbě vrtu
 • \ t
 • Jak kopat studnu vlastníma rukama?
 • Instalacespodní filtr
 • Kdy můžete pít vodu?
 • Zařízení jílkového zámku
 • Výstavba nadzemní části vrtu

Videa o studních

Jaký druh vody potřebujeme?

Proč potřebujeme studnu? Samozřejmě, dostat čistou vodu. Pokud si myslíte, že veškerá voda, která teče v půdě, má stejnou čistotu, pak se mýlíte. Existují tři typy podzemních vod:

1. Jízda na koni

Tato voda leží blízko povrchu země a nemůže být použita k pití - není prakticky čištěna. Proto je při výstavbě studny nutné zajistit, aby tento druh podzemních vod nevnikal do důlního vrtu. Sklápěcí nádoba nemá velký objem a není pod tlakem, protože sestává hlavně z atmosférických srážek.

2. Podzemní voda

Je to tato voda, kterou budeme hledat při stavbě naší studny. Nachází se nejblíže povrchu akviferu. Podobně jako plemeno koní není podzemní voda pod tlakem, takže jejich hladina v důlním dolu se bude shodovat s umístěním ve vodonosné vrstvě. Podzemní voda v přírodě někdy dosahuje až k povrchu, spolu s vodními vrstvami, a pak jsou zde prameny, které jsou vždy charakteristické chladnou, chutnou a křišťálově čistou vodou. To bude ve vaší studně stejné!

3. Artézská voda

Artéské vody se vyznačují zvláštní čistotou a minerálním složením, protože leží mnohem hlouběji než půda. Tato vodonosná vrstva je pod tlakemvodovzdorné skály, takže když k ní studna přijde, artéská voda se nalije pod vysokým tlakem, často ve formě fontány.

Doba výstavby vrtu

Pokud si myslíte, že hromadu studní s vlastními rukama lze pořádat kdykoliv během roku, pak se mýlíte. Rozhodnete-li se to udělat na jaře, kdy sníh tání a hladina podzemní vody je v maximální výšce, pak je vysoká pravděpodobnost, že voda ve vaší studně zmizí v létě. Voda přejde do nižších vrstev. Proto je nejlepší čas vybudovat důl dobře na podzim a v zimě - tentokrát je vrstva aquiferu co nejnižší.

Výběr místa pro studnu - hledání vody

Než začnete kopat studnu vlastníma rukama, je nutné znát hloubku výskytu v oblasti podzemních vod, jakož i povahu skal, oddělující vodonosnou vrstvu od povrchu. Pokud mají sousedé také dobře, pak je nejjednodušší způsob, jak tyto informace zjistit. Pokud se nikdo nedostane do pořádku nebo zvládnete novou půdu, pak bude nutné vrtat průzkumnou studnu k identifikaci vodonosné vrstvy - to je poměrně nákladný a pracný způsob, ale je to nejpřesnější.

Kromě hloubky umístění vodonosné vrstvy je složení půdy důležité i pro vrtné studny. Pokud se jedná o písčitou půdu - v pořádku, kopat to bude nejjednodušší, hlína je obtížnější, pokud existuje mnoho velkých kamenů na zemi, pak tam může být problémy, až do opuštění celého opatření.

Je také důležité umístit studnu daleko od zdrojůznečištění - loděnice, poklopy, skládané a kompostové jámy, koupele. Špatným místem pro studnu jsou břehy řek, svahy trámů a roklí, které budou odvádět podzemní vodu.

Co je lepší: moje nebo tubulární?

Jamky jsou dvou typů - šachty a trubkové. Každý z těchto typů je dobrý svým vlastním způsobem, ale pokud se rozhodneme kopat studnu vlastníma rukama, pak je důležité, abychom věděli, která z těchto možností je jednodušší sama postavit. Protože pracujeme pouze sami, je lepší vybrat si důl dobře. Je poměrně široký a hluboký, ale nebude těžké kopat běžnou lopatu - tam bude místo, kam se otočit. Je to tato budova, která vypadá, že většina lidí si představuje tradiční studnu.

Tubulární typ je další věc. Vzpomeňte si jednou velmi populární "sloupec" v krajině - to je tubulární studna. Je instalován tam, kde je vodonosná vrstva blízko země, má nejmenší průměr a pro zásobování vodou používá čerpadlo.

Trubkovitá studna je vyrobena mnohem rychleji a snadněji než důl, avšak pro vrtání vrtu je zapotřebí speciální vybavení. A rozhodli jsme se udělat vlastní ruce a lopatu, takže to pro nás není správná volba. Budeme kopat důl dobře!

Konstrukce důlních vrtů

Než postavíte studnu vlastníma rukama, musíte se zabývat jejími konstrukčními prvky. V důsledku toho jsou základními prvky studny:

1. Čelenka je přízemní část studny, která slouží nejen pro dekorativní účely, ale také k ochraně vody před vnikáním prachu a odpadků do ní, jakož i před zamrznutím v zimě. Čelenka může být vyrobena ze dřeva, cihly, kamene, betonu.

2. Kmen je podzemní, nejdelší část studny, která zabraňuje pádu půdy do vodonosné vrstvy, jakož i míchání podzemní vody a vodního toku. Kufr může být vyztužen umělými betonovými kroužky, deskami nebo kruhem z monolitického betonu, dřevěných palub, kamene nebo zdiva. S vlastním vrtáním je jednodušší aplikovat betonové prstence.

3. Vodní přijímač - část, která slouží k odběru čisté vody.

4. Kryt, vrata, řetěz - další prvky usnadňující provoz vrtu.

Bezpečnostní technika při stavbě vrtu

Nedodržení jednoduchých pravidel může ohrozit život studny. Než začnete, podívejte se na malou sadu pravidel.

1. Vykopejte šachtu studny pouze do štítu.

2. Všechna lana a lana, která se používají pro zvedání těžkého lopaty s půdními a betonovými kroužky, musí být testována na pevnost.

3. Pevně ​​dotáhněte lano nebo lano k lžíci, protože pád na osobu může vést k četným zraněním. Je-li studna důl dosahuje více než 6 m, je nutné vázat na kbelík 2 lana - jeden bude hlavní, a druhý - pojištění.

4. Je třeba mít na paměti, že ve značné hloubce se hromadíškodlivého plynu. Zjistěte, zda je v dole dolu znečištění plynem: rozsvítí se svíčka. Pokud to opustí, pak je znečištění plynem. Tento problém můžete vyřešit uchýlením se k vysílání. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je použití husté přikrývky, která je vázána na lano a několikrát upuštěna do šachty a zvednuta nahoru. Pokud po těchto manipulacích nezmizí obsah plynu, je možné použít ventilátory nebo trouby s dlouhou ranou.

Jak kopat studnu vlastníma rukama?

Vzhledem k tomu, že jsme se již rozhodli, že je nejjednodušší postavit studnu z betonových prstenců, budeme tuto možnost dodržovat. Stavba studny vlastníma rukama vždy začíná kopáním dolu - podzemní částí studny. Je nutné to udělat společně: jeden partner vykopne díru a druhý zůstane na povrchu a zvedne kbelík s půdou. Ihned je třeba poznamenat, že pro zvedání lopaty se zemí k povrchu, stejně jako pro umístění betonových kroužků, musíte nutně dostat drozd s thallus nebo naviják. Někdy pro tyto účely používat self-made brány s kabelem nebo řetěz.

Průměr výkopového hřídele bude záviset na průměru vybraných betonových kroužků. Nejvhodnější je zvolit tyto rozměry těchto výrobků: vnitřní průměr - 1 m, vnější -1,1 m. Pokud si vyberete prstence o menším průměru, pak v nich bude nepříjemné pracovat, ale pokud vezmete více kroužků, budou zcela bez překážek a budou muset používat jeřáb. Pokud jde o výšku prstenců, jsou také vyráběnyrůzných velikostí. Vyberte si smyčky o malé výšce, například 0,25 m. V nadmořské výšce 0,5 m pro zvedání prstence pro studnu s vlastními rukama bude obtížnější a ve velikostech 1-1,5 m nemusí nápad vůbec fungovat.

Poté, co hloubka vykopané studny dosáhne 0,5-1 m, je nastavena uvnitř prstence. Zůstává na své váze, nezávisle na sobě. Perfektní, pokud tento první kroužek instalujete na botu s frézou - toto řešení usnadní prohloubení betonu v zemi. Po tomto pokračování kopat dno dolu, postupně vystavuje horní části prstence, které postupně samy klesají nižší a nižší. To se provádí až do otevření vodonosné vrstvy.

Kroužky se montují po jednom a aby se zabránilo možnému posunu v různých směrech, dodatečně se upevní kovovými výztuhami. Kopání studní vlastníma rukama je pomalá záležitost, takže před vykopáním do vodonosné vrstvy to bude trvat nejméně 4-5 dnů.

Varianta s postupným usazováním betonových kroužků je nejbezpečnější. Je možné postupovat jiným způsobem: nejdřív, úplně vykopat studnu studny a teprve po pádu vnitřku prstence. V tomto případě však existuje vysoká pravděpodobnost kolapsu půdy, kdo bude uvnitř dolu. A už to má nebezpečné následky, proto je lepší neriskovat!

Montáž spodního filtru

Když konečně uvidíte vodu na dně vytěženého dolu, uvidíte, že je bahnitá a špinavá. Nebojte se - po instalacifiltr bude čistý! Pro filtrační zařízení je nejprve veškerá voda čerpána z vrtu, hlouběji do půdy o dalších 10-15 cm, vyrovnává dno a odstraňuje veškeré nečistoty. Pak na dně nalijte vrstvu čistého hrubozrnného říčního písku v tloušťce 20-25 cm, nahoře - vrstvu jemného drceného kamene nebo štěrku v tloušťce 15-20 cm, ještě vyšší - 15-20 cm velkého drceného kamene. Před použitím drceného kamene (štěrku) by se měl promýt ve slabém roztoku bělidla a poté ve vodě. V případě, že dno dolu je příliš zředěné a průtok vody je dostatečně silný, je podlaha nejprve vyrobena z desek s otvory, které jsou po položení filtru.

Kdy mohu pít vodu?

Po uložení filtru se voda ze studny několikrát čerpá a na další dva týdny se používá pouze pro technické účely - pro zavlažování, mytí. Teprve poté, když uvidíte, že se voda stala čistou, můžete ji vzít v laboratoři k analýze. Toto je děláno aby byl úplně jistý v jeho bezpečnosti. Samozřejmě, pokud všichni sousedé mají studny, kde voda trvá desetiletí, analýza vody v jejich studně nemusí nutně.

Zařízení jílkového zámku

Aby se zabránilo vniknutí do studny, chovatel, který s sebou nese různé nečistoty, je jí jistě uspořádán hliněný zámek. Pro tento účel důl je důl kopání až do hloubky asi jeden metr, a ukázalo se, že je prohlubování a jíl je dobře uzavřený. Po tomto, malý hliněný kopec je vyroben shora, který přispívá k odtoku dešťové vody z vrtu.Z horní části hliněného hradu je žádoucí, aby se z toho udělal konkrétní.

Výstavba nadzemní části vrtu

Zde jsme přišli k nejzajímavějšímu a nejkreativnějšímu procesu výstavby - stavba čela - nadzemní část, která se tyčí nad povrchem 0,6-0,8 m. Nejjednodušší způsob, jak vytvořit hlavičku ze stejných betonových kroužků, které byly použity pro důl vrtu. Vzhledem k tomu, že beton nevypadá příliš dekorativní, můžete jej uzavřít poleny nebo paprskem a vytvořit tak simulaci dřevěného dřeva. Po vytvoření jednoduchého protokolu si můžete postavit ozdobnou studnu vlastníma rukama - budovu určenou ne pro vodu, ale pro krásu. V tomto případě se důl nekopí, ale staví se pouze rám, který napodobuje skutečnou provozní studnu. Pro regály můžete vzít paprsek, protínající se asi 10x10 cm. Zatížení na nich není příliš velké, takže velké regály nejsou nutné. Zvláštní pozornost je třeba věnovat střeše s velkými zvířaty - zabrání pronikání srážek, úlomků, padajících listů do studny. Střecha je vyrobena ze dvou vrstev hranovaných desek o tloušťce minimálně 25 mm, druhá vrstva slouží nejen pro dekorační účely, ale také pro dodatečné překrytí spodní řady, skrz kterou lze provozovat dešťovou vodu.

Někdy je střecha studny vyrobena z obložení, ale tato možnost je krátkodobá. Při vysoké vlhkosti materiál bobtná a v teple vysychá a vytváří praskliny. Pokud se vám z nějakého důvodu nelíbí varianta se stromem, je lepší zvolit kovovou dlaždici nebo šindel.

Je důležité věnovat největší pozornost konstrukci špejlí. To je důležitý konstruktivní prvek, stejně jako v procesu provozu (v průměru se to děje o 3-4 roky později), střecha studny může být malý příběh. V tomto případě, šrouby, které jsou upevněny raskosyny, rozepnuté, a pomocí úrovně je znovu vystavena.

Studna by měla být vybavena silným víkem se zámkem. Umožní uzavřít studny studny a zamezit vniknutí vody, prachu a hlodavců do vody, stejně tak jako zajištění bezpečnosti dětí a domácích zvířat.

Vrata, sloužící pro zvedání kbelíku s vodou, je vyrobena z kulatiny dlouhé asi 1,2 ma průměru nejméně 200 mm. V nepřítomnosti kulatiny mohou být brány z kulatiny s průřezem 200x200 mm, pro každou stranu nosníku kruh jakéhokoliv materiálu (např. Deska) o průměru 200 mm, zakroužkovaný tužkou a odříznout další úhly s půdorysem. Pak ve středu každého konce brány vyvrtejte otvory do hloubky asi 10-12 cm, aby tam byla vložena osa a držadlo brány. Kovové části brány budou pravděpodobně muset být objednány v dílně, protože nejsou prodávány v obchodech. Také stojí za to koupit 5 podložek, z nichž dvě jsou namontovány na konstrukci brány a tři na stojanech. Z rukojeti brány dal dvě podložky, a třetí - na druhé straně. Podložky zabraňují posunutí brány a přispívají k dlouhé údržbě celé konstrukce vrtu.

Nyní můžete se všemi potřebnými znalostmi snadno stavětve své oblasti studna, která bude sloužit víře a pravdě nejen vám, ale i vašim dětem, a možná i vašim vnukům.

Viz články pro podobná témata:

 • Jak najít vodu pro studnu a vybrat vhodné místo
 • Zásobování vodou v zemi vlastními silami - stádia zařízení a nuance
 • Čištění a analýza vody ze studny
 • Studna v venkovském domě s vlastníma rukama - vrtání, zařízení a čištění
 • Opravy a čištění vrtů vlastními silami
 • Čerpadla pro studny - uvažujeme typy čerpadel a způsoby jejich montáže