Jak upevnit sádrokartonové desky ke zdi

Sádrokarton je vynikající základ pro další dokončovací práce. Tento materiál umožňuje nejen vyrovnat povrch stěn, ale také dát místnosti požadovanou geometrii. Implementovat nápady na design nebo embosovat povrch s komplexní konfigurací - to vše lze provést pomocí sádrokartonu.

Při kladení otázek: jak upevnit sádrokartonové desky ke zdi, měli byste zvolit jednu ze dvou metod upevnění. Jedním z nich je tvorba rámových konstrukcí pro další instalaci sádrokartonových desek. Druhý způsob umožňuje tento problém vyřešit připojením listů materiálu přímo ke stěně pomocí adhezivních kompozic.

Obsah
 1. Rámová metoda upevnění GKL
 2. Upevnění dřevěného rámu
 3. Upevnění kovového rámu
 4. Upevnění plechů ze sádrokartonu na lepidlo

Způsob upevnění rámu GKL

Před montáží sádrokartonových desek na stěnu vyžaduje tato metoda vytvoření a instalaci speciálních konstrukcí. Výhody metody rámu:

 • schopnost vytvářet zakřivené konstrukce;
 • možnost pokládání komunikací (elektroinstalace, topné systémy, potrubí) pro sádrokartonové desky;
 • možnost vytvoření vrstvy tepelné nebo zvukové izolace mezi sádrokartonem a stěnou.

Materiály používané k formování kostry - kovové nebo dřevěné profily. První možnost se používá častěji. To je způsobeno větší spolehlivostí kovu a nedostatkem predispozice k deformaci.

Dřevěné tyče, deformované pod vlivem vlhkosti a teplotního rozdílu, mohou způsobit deformaci plechů materiálu.

Upevnění dřevěného rámu

Než je sádrokartonová deska upevněna ke stěně, jsou vodorovná vedení rámu zesílena. Stěna s prvkem je spojena pomocí hmoždinek. Pak jsou svislé tyče upevněny každých 60 cm.

Dopisy budou dále připojeny k horizontálním průvodcům. Některé případy zahrnují instalaci pouze svislých pruhů. Montáž sádrokartonu probíhá přímo na nich pomocí vrutů ze dřeva.

Upevnění kovového rámu

Tato metoda je implementována o něco složitější.

 • Nejdříve musíte udělat značku zdi, která slouží jako měřítko. Po instalaci štítků na podlahu a na strop, s odklonem od stěny asi 4 cm, vytáhněte lano mezi nimi a zkontrolujte vodorovnou konstrukční úroveň.
 • Dále upevněte vodítka ve tvaru písmene P, vedená těmito štítky.
 • Poté namontujte stejné profily a vertikální stěny.
 • Upevnění rámu ke stěně se provádí hmoždinkami s dodržením kroku 30-40 cm Správné značení poskytuje budoucí výsledek ve formě ideálně stejné stěny.
 • Dalším krokem je upevnění svislých vodítek. Montují se do profilu tvaru P malými šrouby. Vzdálenost mezi vodítky je 60 cm.

Je-li potřeba poskytnout rámu větší trvanlivost, je nutné provést dodatečnou montáž profilustěny V závislosti na výšce stěn místnosti, na jednom nebo dvou místech, jsou konzoly upevněny hmoždinkami. Poté se pohyblivé části držáků ohnou v pravých úhlech a přišroubují se ke svislým vodítkům pomocí šroubů. Kromě toho můžete zesílit design s horizontálními můstky z profilu CD.

V souladu s tímto sledem se upevnění rámů provádí na všech stěnách místnosti. Je důležité, aby vodorovná a svislá vodítka byla umístěna v pravém úhlu.

Po výstavbě rámové konstrukce je nutné zahájit pokládku plechů ze sádrokartonu.

 • Upevnění se provádí pomocí šroubů na kov, stohování krajek.
 • Samořezné šrouby jsou instalovány tak, aby pronikly povrchem nejvýše 2-3 mm.
 • Někteří stavitelé používají pomocný nástroj - nástavec pro otočné šrouby, který umožňuje ovládat hloubku ponoření. Vzdálenost mezi upevňovacími prvky by měla být 25-30 sm.
 • Pak musíte projít tmelem na všech drsnostech, švech a otvorech ze šroubů. Švy jsou uzavřeny výztužnou páskou, která chrání proti prasklinám. Po dokončení tmelu je nutné pokrýt stěnu základním nátěrem. Základní nátěr je základem pro další aplikaci dokončovacího materiálu.

Fixační desky ze sádrokartonu na lepidlo

Provádění této metody je poněkud jednodušší než rámec, ale má určité nevýhody. Za prvé, základ pro lepení listů sádrokartonu musí být stejné. Jakpravidlo, pokud stěny nejsou betonové, a například cihla, pak mají nějaké nerovnosti, což může způsobit potíže při instalaci lepidlo metodou lepení.

 • Po určení, na které straně lepené sádrokartonové desky je nutné aplikovat roztok lepidla na zadní stranu listu a na stěnu. Lepidlo použité k tomuto účelu má schopnost rychle zasychat, takže všechny práce je třeba provádět co nejrychleji.
 • Je nutné vyrovnat desku připevněnou ke stěně s hladinou a podepřít ji, dokud lepidlo nebude zcela suché.
 • Lepidlo by mělo být připraveno bezprostředně před začátkem lepení. Při přípravě je důležité dodržovat doporučení pro značku, poměr vody a suché směsi.

Zbytek listů se stanoví stejným způsobem. Tmel a základní nátěr se provádějí podle stejné technologie, stejně jako rámovou metodou upevnění.

Srovnáním jak způsobu upevnění sádrokartonu ke stěně, lze konstatovat, že každý z nich může být použit v závislosti na konkrétní situaci.

Je lepší použít rámovou metodu, pokud stěny nejsou dostatečně vyrovnané, aby pokládaly sádrokartonové desky z jakéhokoli komunikačního nebo izolačního materiálu, stejně jako pokud chcete vytvořit figurální dekorační prvky.

Upevnění sádrokartonu k lepidlu je možné, pokud má stěna maximální povrch, stejně jako pokud nechcete utrácet další centimetry prostoru na instalaci rámových konstrukcí.

Při provádění sádrokartonových desek je důležité dodržovat doporučení provyrovnání vodorovné úrovně rámu a listů sádrokartonu. Z toho záleží na kvalitě a délce provozu budoucího obkladu stěn.