Můžete dát dlaždice na tmel a jak to udělat správně

Utěsnění stěn pod dlaždicí je provedeno tak, aby byly vyrovnány a vytvořeny pevné základy

.

Obkladová deska - poměrně drahý materiál. Zpravidla se s nimi po dlouhou dobu zachází se stěnami, na rozdíl od nátěrových hmot nebo tapet, které lze měnit častěji a za nižší cenu.

Proto musí po celou dobu provozu pevně držet na povrchu. Přirozeně, před začátkem práce, vyvstává mnoho otázek: jak správně připravit základ, zda je nutné umístit stěny před pokládkou dlažby, nebo mohou být vyrovnány s lepidlem na obklady?

Obsah
 1. Příprava stěn pod obložením
 2. Jak a co postavit zdi pod dlaždice
 3. Volba tmelu
 4. Jak určit tloušťku vrstvy
 5. Jak správně spackle
 6. Závěr

Příprava stěn pod obložením

\ t

Základ, na kterém bude dlaždice obkládána, je nezbytné pro takové zpracování řádně připravit.

Výsledkem této práce by měl být:

 • Pevnost a stabilita . Nalití, mokré a náchylné k popraskání stěn nebude schopno spolehlivě držet na sobě těžké povrstvení - v průběhu času začne klesat.

Exfoliační nátěr musí být zcela odstraněn

.
 • Dobrá přilnavost . Povrch musí zajistit spolehlivou přilnavost k lepidlu na dlaždice.

Výsledek špatné přilnavosti - dlaždice se oddělí od stěny

 • Rovný vertikální povrch bezhlavní závady . Vytvoření ploché dlažby vlastními rukama na zakřivené základně není snadné a pokud opakujete všechny křivky, nátěr bude vypadat nesvůj. Navíc, na svažitém letadle, to nebude trvat dlouho.

Stručně řečeno, nedodržení technologie bude mít za následek, že zpracování nebude potěšeno svým vzhledem a můžete brzy utrpět ztráty kvůli potřebě překládat dlaždice.

Věnujte pozornost. Použitý materiál nelze získat kvalitativně znovu a cena nového je snazší a levnější okamžitě připravit stěnu v souladu s technologickými požadavky.

To lze provést různými způsoby, například srovnáním s omítkou nebo sádrokartonem (viz. Obložení stěn sádrokartonovými deskami: důsledně). Obě metody se používají v případech, kdy potřebujete pevné vyrovnání s odstraněním velkých defektů a variací v úrovni.

Pokud jsou stěny poměrně rovnoměrné, jsou menší nevýhody zcela překryty špachtlí. Ale můžu obkládat tmel na tmel?

Jak a co postavit zdi pod dlaždice

Odpověď na předchozí otázku zní takto: je to možné, ale směšovací směs musí mít určité vlastnosti a musí být aplikována striktně v souladu se stavebními normami a požadavky.

Výběr tmelu

Kritéria pro výběr vyrovnávací směsi jsou její odolnost proti vlhkosti, rychlost adheze, požadovaná tloušťka vrstvy a hmotnost dlaždice:

 • Odolnost proti vlhkosti. Sádrový tmel, který nemá tuto vlastnost, může být použit pouze v suchém stavuvytápění místností s konstantní vlhkostí vzduchu. V koupelně nebo v kuchyni bude absorbovat vodní páru a bobtnat. V těchto prostorách je lepší použít tmel na bázi cementu.

Vodotěsný cementový tmel - ideální volba pro kuchyň, koupelnu nebo sprchu

Rada. Je lepší nepoužívat tmel sádrovec vůbec, protože během procesu opláštění bude čerpat vodu z lepidla, zhoršuje jeho vlastnosti. Ale lepidlo sádrovce na stejné dlaždice na tekuté nehty nebo polymerní lepidlo může.

 • Tmel musí dobře přilnout ke stěně a nesmí zhoršovat jeho výkon. Například u stěn z bloků z plynných silikátů nebo pěny se vyrábějí speciální směsi na silikátovém, silikonovém, vápenopískovém základě.
 • Je důležité a oblast použití tmelu pro vnitřní nebo vnější práce (viz Putty pro vnější práce - přístupný materiál pro zpracování fasád). Při obkládání obkládaček z vnějších stěn je nutné použít prostředky odolné proti mrazu.
 • Typ tmelu se volí v závislosti na stupni nepravidelnosti stěn. Kapky do 2 cm jsou vyrovnány pouze startovacími směsmi, mají hrubozrnnou strukturu a drobné vady a odchylky od hladiny mohou být fixovány pomocí dokončovacího nebo univerzálního tmelu.

To je důležité. Pokud stěna stěny vyžaduje "tah" k vrstvě s vrstvou nanesenou více než 2 cm, je nutné to udělat sádrou, protože silná vrstva tmelu nemusí býtvydržet váhu dlaždice.

Jak určit tloušťku vrstvy

Aby bylo možné rozhodnout, zda umístit stěny pod dlaždice, je nutné posoudit stav povrchu a především jeho rovnost:

 • Je-li silný, s nepatrnými odchylkami a vadami, tmel může být opuštěn vůbec, spočívající na základním nátěru;
 • Pokud existují malé nerovnosti, určování jejich velikosti a požadované tloušťky vyrovnávací vrstvy vám umožní vypočítat požadované množství materiálu;
 • Pokud je rozdíl větší než 2 cm, uzávěrka nedává smysl, je lepší přemýšlet o omítce nebo zarovnání stěn sádrokartonu nebo bezrámové metody - na lepidlo.

Na fotografii - instalace sádrokartonu na lepidlo

Věnujte pozornost. V druhém případě bude tmel stále potřebný - pro pokládku spár mezi listy sádrokartonu. Je vybrán v souladu s výše uvedenými kritérii.

Zjistěte, jakou vrstvu tmelu potřebujete k vyrovnání stěny, můžete s dlouhou úrovní budovy nebo svahu. K tomu je třeba najít nejvýraznější bod na povrchu a změřit jej vzhledem k němu.

Vzdálenost od stěny k rovině roviny roviny - to je minimální tloušťka vrstvy

.

Závěs je zavěšen na rozích stěn a podél linie maximálního vyčnívání. Přesnost kontroluje napnutí závitu diagonálně.

Rovnost stěn může být určena jinými zařízeními, například hladinou laseru.

Jak správně spackle

Příprava stěn na obložení dlaždic začínáčištění povrchu před prachem a nečistotami a pokládka velkých trhlin, třísek a jiných vad budováním pěny nebo omítek.

Poté musí být povrch nutně založen (viz Primer před tmelem stěn - potřebuje ho). Základní nátěr jej posílí, zajistí lepší přilnavost ke stěrce a chrání před výskytem plísní a plísní (pokud existuje riziko jejich výskytu, zvolte základní nátěr s antiseptickými přísadami).

Po zaschnutí základního nátěru naneste tmel. Je třeba mít na paměti, že jeho vrstva by neměla překročit 5 mm. Pokud potřebujete velkou tloušťku, proveďte několik vrstev, pokaždé uzemněte předchozí po vyschnutí.

Nelze dosáhnout dokonalé rovnosti, stejně jako při přípravě povrchů pod tapetami nebo malbami - malé nevýhody se snadno korigují lepidlem na dlaždice v procesu obkládání. Ze stejného důvodu není nutná žádná barva ani broušení stěn. Naopak, po konečném vyrovnání je nutné vytvořit lepidla pro lepší přilnavost dlaždice k podkladu.

Vyrovnávání obkladu je řízeno tloušťkou vrstvy lepidla

.

A tady je možné ihned po vytažení dát dlaždici na tmel?

Ne, nemůžete. Je nutné počkat na sušení poslední vrstvy a opět pracovat s podkladem hlubokého pronikání.

A těsně před pláštěm se ujistěte, že pod tmelem nezůstala žádná prázdnota a že zůstane dobře na zdi. K tomu, že uvíznou s gumičkou - zvuk všude by měl být stejný.

Závěr

Pouze jasněTechnologie a dodržování správné vybírání všechny materiály mohou být jisti, že zashpaklovanoyi dlaždice zůstane dlouho a spolehlivě, potěšující její krásu a elegantní instalaci.

Pokud máte ještě nějaké otázky a připomínky, sledovat video v tomto článku a získat další informace o daném tématu. Ale v tomto vážná věc je lepší věřit odborníkům, zvláště pokud máte absolutně žádné zkušenosti.