Sporák ohniště s vlastníma rukama kreslení

Udělej si kamna nebo krb? Na první pohled se tento úkol jeví jako příliš komplikovaný, zejména pokud nemáte zkušenosti se zdivem. Ve skutečnosti mnozí majitelé domů úspěšně položili krby vlastníma rukama, výkresy a schématy, které chceme nabídnout vaší pozornosti. Jejich použitím, stejně jako tipy na pokládku, najdete potřebné dovednosti a ušetříte na profesních platech.

Ohniště s vlastníma rukama kreslení a montáž pece

Obsah
 1. Co je výkres a schéma uspořádání
 2. Kamna: zdicí technika
 3. Výkres a schéma rohového ohniště s kruhovým obloukem
 4. Jednoduchý krb s přímým komínem
 5. Krb s pódiem

Co je výkres a schéma uspořádání

První věc, kterou je třeba pochopit, je pojem náčrtek, kresba a pořadí krbu. Náčrt je obrázek, který zobrazuje vzhled sporáku nebo ohniště vcelku nebo zčásti v jednom nebo více pohledech. Skica může pochopit umístění ohniště, popel, komín, klapky a další prvky, stejně jako princip provozu pece. Výkresy jsou prováděny v měřítku, na něm je uvedena velikost budoucí pece, zpravidla přibližně, protože přesné velikosti silně závisí na tloušťce švu. Dispoziční řešení je schématem zdiva každého z řad krbů nebo kamen označujících číslo řady, umístění a typ cihly, dveře, žaluzie, podpěrné prvky. Pokud se řádky opakují, fragmenty schématu se spojí do jednoho, soznačující všechny stejné typy řádků.

Pokud se rozhodnete naučit se stavět krby vlastníma rukama, nákresy vám pomohou určit jejich celkové rozměry, náčrtek lze pochopit při jmenování jednotlivých prvků a směru pohybu kouřových plynů a schéma vám řekne, kolik cihel a jak to dát. Ti, kteří již postavili krby vlastními silami, kresby nejsou vždy používány - podle schématu mohou určovat rozměry kamen a princip jeho práce. Pokusme se pochopit tento fascinující případ na příkladu jednoduchého pecního krbu.

Kamna: zdicí technika

\ t

Taková pec je jednoduchý, ale spolehlivý zdroj tepla pro obývací pokoj nebo venkovský dům. Velká pec, stejně jako krb, ale uzavřená skleněnými dveřmi, činí pec bezpečným a snadno použitelným. Pod pecí je popel k odstranění spalin. Kouřový kanál je složitější než u tradičního ohniště, při jeho průchodu horkým kouřem se dobře ohřívají stěny pece, protože má vyšší tepelnou kapacitu ve srovnání s obyčejnými krby.

Krbová kamna - foto

Pro krbová kamna použijte plnou keramickou cihlu v množství 620 kusů a šamot - 100 kusů, ohnivzdornou zděnou maltou na bázi jílu "Mertel-28" - cca 25 kg, zděné řešení hliněného písku - 300 kg. Kromě toho, potřebné dveře: pro krb - krbové dveře s tepelně odolným sklem, o rozměru 50x48 cm, tři čistící dveře 14x13 cm, stejně jako jeden ponorný o velikosti 25x13 cm, a dva zaslonki: 30x19 cm a27,5 x 15,5 cm

Žáruvzdorný roztok se používá pro pokládku cihlových cihel, keramické cihly se umísťují na běžnou hlinitopísčitou maltu. Roztok se připraví podle instrukcí pro balení.

Struktura pece kamna:

 • První dvě řady - základna, tzv. Pod pecí. Ve třetí řadě se začíná instalovat kouřový kanál a instalují se čistící a čerpací dveře. Ve čtvrté a páté řadě pokračuje pokládání kouřového kanálu a na šestém místě začíná ležet dno ohniště z kamenné cihly - ve schématu je malován žlutě. Pokračujte v pokládání ohniště šamotových cihel na žáruvzdorný roztok a stěny na hliněném písku v sedmé, osmé a deváté řadě. Nainstalujte rošt mezi topeniště a popel.

  Schéma prvních řad zdiva pece-krb

 • Řádek od desáté po dvanáctou leží ve stejném pořadí, pokládajíc před díru pece. Ve třinácté řadě je instalována krbová dvířka, ve čtrnácté je vytažen svazek vertikálně stojících cihel, který svazek svazuje v patnácté řadě. Šestnáctá řada tvoří z přední strany kamennou polici a v sedmnácté řadě začíná pokládat strop pece. Dokončují ji v osmnácté řadě, zatímco jsou tam malé otvory komínového kanálu. Pokud se vše provádí podle schématu, bude mít kanál žhavý tvar, který umožní kouři zahřát všechny stěny pece.

  Pece na pece

  \ t
 • V devatenácté řadě je na kouřovém kanálu vlevo instalována klapka 30x19 cm. V příštích sedmiV řadách pokládejte vnější stěny pece a komína a ve dvacáté sedmé řadě položte kovový pásek pro podporu překrytí pece.

  Zdvojené zdivo pece-krb - foto

 • Řádky od 28 do 30 - strop pece, umístěné pod schématem červených cihel. Poté položte šachtu komína z jedné řady cihel do požadované výšky. V každé řadě jsou cihly posunuty tak, aby vytvořily obvaz: šev předchozí řady by měl být zakryt horní kámen. Tím je zajištěna stabilita konstrukce. Ve druhé řadě vrtů nastavte druhou klapku.

  Obchod s dubovou podlahou

  \ t
 • Ve videu níže je podrobněji popsán celý proces a po prostudování schématu můžete pochopit všechny nuance zdiva pece.

  Jak správně nainstalovat krbová dvířka říká video. Ostatní dveře jsou podobné.

  Existuje mnoho vrstev pecí a krbů, liší se z hlediska spotřeby materiálu, složitosti zdiva, tvaru, vzhledu a účelu. Některé z nich jsou uvedeny v našem článku.

  Výkres a schéma rohového krbu s kruhovým obloukem

  Krb je instalován v rohu místnosti na samostatném základu. Pec je umístěna na úrovni 28-30 cm nad úrovní podlahy, pod ní je popelník. Oblouk pece má kulatý tvar a je obložen cihlami. Výška ohniště - 52 sm. Kouřový kanál obdélníkového tvaru s kamenným zubem - tvarovaná klenba v zadní stěně pece, vytvořená v tomto zúžení, poskytuje dobrou trakci v důsledku zvýšeného tlaku v této oblasti. Nad krbemZub z přední strany je osazen čistícími dvířky pro odstranění sazí. Krbová police je vyrobena z cihel. Kolem kouřového kanálu je zděná zástěra, pod kterou cirkuluje ohřátý vzduch - otvory jsou pro ni uzavřeny, uzavřeny mřížkami.

  Krbová kamna - kresba

  Požadované materiály a zakoupené položky jsou uvedeny v tabulce.

  Tabulka potřebných materiálů pro stavbu krbového pece

  \ t

  Rozvržení krbu podrobně popisuje zdivo. Vezměte prosím na vědomí, že před položením první řady je nutné zarovnat základnu, lze ji provést pomocí dvou řad zdiva, provedených podle schématu první řady.

  Schéma pořadí krbu

  \ t

  Výkres a schéma rohového krbu s rovným obloukem

  Krb simuluje tradiční ruskou pec. Nulový řádek je pod úrovní podlahy a je proveden ve tvaru čtverce, který rozloží zatížení. Pec je vyrobena z kamenné cihly, stěny ohniště z keramiky. Dno popela je vyrobeno z plechu, který usnadňuje odstraňování popela - prostě se prostě dostane. V zadní části ohniště je kamenný zub, uzávěr pece spočívá na ocelovém rohu. Zdivo takového krbu se provádí podle schématu.

  Rohový krbový krb

  Jednoduchý krb s přímým komínem

  Velmi jednoduché schéma krbu. Pec je obdélníková, obložena žáruvzdornými cihlami. Zolchik je oddělen od pece roštem. Přímý a poměrně široký komín vám nedovolí starat se o tah a plynzub zabrání tomu, aby se převrátil a dusil místnost. Klapka je vestavěna do komína. Rozměry a schéma zdiva krbu jsou znázorněny na obrázku.

  Krb s přímým komínem vlastníma rukama

  Krb s pódiem

  Zvláštností tohoto krbu je nepřítomnost mýdla a rovného komína jednoduchého tvaru. Ve spodní části krbu je polokruhové pódium, které bylo předáno. Slouží nejen pro dekorační účely, ale také pro bezpečnost: pec tohoto krbu je mělká a je možné zapálit pec položenou žáruvzdornou cihlou. Zúžení ohniště v zadní části tvoří výčnělek - plynový zub. Krbová police je vyrobena ze dřeva a vychází z polokruhového průřezu. Jednoduchá forma tohoto krbu se dokonale hodí do loveckého zámečku.

  Ukázka nástěnného ohniště s pódiem

  Jak je vidět z článku, je snadné umístit kamna a krby vlastníma rukama, výkresy a diagramy vám pomohou pochopit složitosti pece. Můžete se dozvědět z článku na zdivo krbu s vlastními rukama na tom, jak správně vytvořit základ pod krbem, hnětení malty a dát cihly.