Zahrada na střeše - ostrov divoké zvěře v "vznešeném" prostředí

V dnešních hustě obydlených městech je každoročně méně území pro parky a přírodní krajiny a vzduch je nadále znečištěn emisemi plynů. Dobrou cestou z této situace jsou zahrady na střeše. Jsou to malé zelené filtry, ostrovy pravé přírody, jsou klidné a krásné. Zelené oázy, vytvořené lidskými rukama na střechách domů, zachraňují obyvatele megacit nejen z plynného vzduchu. To je také účinný lék na stres. Co může být nejlepší odpočinek na zeleném trávníku, uspořádaném na střeše domu? Jinými slovy, střešní zahrada je dalším prostorem pro život obyvatel města. Podívejme se níže, co je tak dobré a jaké vlastnosti jeho zařízení.

Obsah
 1. Obsah
 2. Zahrada na střeše - její výhody?
 3. Typy terénních úprav střech?
 4. Jak uspořádat zahradu na střeše? ?
 5. Co si vybrat rostliny pro zahradu na střeše? ?

Obsah

 • Zahrada na střeše - její výhody
 • Druhy terénních úprav střech
 • Jak uspořádat zahradu na střeše?
 • Co si vybrat rostliny pro zahradu na střeše?

Zahrada na střeše - její výhody?

Je zřejmé, že ekologizace střechy poskytuje mnoho výhod a výhod:

 • Snižuje znečištění ovzduší, protože rostliny absorbují oxid uhličitý, ale místo toho emitují kyslík. Kromě toho, zeleň udržuje prach a toxické látky obsažené ve vzduchu.
 • Zeleňová střecha má vynikající tepelně izolační vlastnosti: snižuje vytápění střechy v teple, v zimě naopak nevydává teplo. Tak jsou redukovány(cca 20%) na vytápění domu v zimě a jeho klimatizace v létě. Zahrady na střeše (pokud jich je mnoho) mohou snížit teplotu vzduchu v celém sousedství a dokonce i město jako celek.
 • Zelená střecha snižuje hladinu hluku pro obyvatele horních pater

  Četné zahrady na střechách v jedné oblasti mohou měnit teplotu v ní o několik stupňů

 • Pohlcuje část srážek a brání jim v zaplavení ulic deštěm. Postupné vypařování dešťové vody, která zakořenila v půdě na střeše, pomáhá chránit přirozenou vlhkost a vytváří zdravé mikroklima.
 • Vyrovnává prostor a otáčí majitele mrtvých upravených zelených trávníků. Při zřizování zelené střechy se zvyšuje provozní prostor domu, je zde možné vybavit zde nádherné místo pro příjemný odpočinek.
 • Chrání střechu před nepříznivými vlivy povětrnostních podmínek - déšť, sníh, mráz, teplo, prodloužení životnosti. Zelená střecha může trvat nejméně 20 let bez opravy.

  Zelená střecha chrání střechu před nepříznivými vlivy povětrnostních podmínek

 • Zelená střecha zušlechťuje budovu, vždy vypadá krásně a velkolepě.

  Zahrady na střeše zušlechťují exteriér budovy

 • Druhy terénních úprav střech?

  V závislosti na principu využívání zahrady může být ekologizace střechy dvou typů: intenzivní a rozsáhlá.

  Při intenzivní terénní úpravě je odpočinek v zahradě co nejaktivnější. Proto, bez trávníků, záhonů a stezek neníto udělat Podobná zeleň střechy zahrnuje použití větších rostlin, včetně keřů a stromů. Často při navrhování krajinářského designu aplikovaly alpské skluzavky a dokonce i malé rybníky, a ve speciálních nádobách jsou náladové a exotické rostliny. Pro horké dny v zahradě na střeše si můžete zařídit stinný koutek s houpací sítí a lehátky, pokud to oblast umožňuje. Tento druh ekologizace střechy je nejvhodnější pro soukromé domy. V tomto případě bude zatížení konstrukce významné, někdy až 900 kg na čtverec. m.

  Zahrada na střeše je rájem pro zbytek obyvatel města

  .

  Toto je zřejmě skutečný mini park na střeše malého domu

  .

  Rozsáhlý způsob neposkytuje žádné další vybavení pro osobu, prioritou jsou rostliny pro zahradu. Veškeré výsadby se v tomto případě provádějí pouze za účelem vytvoření příznivého prostředí pro rostliny. Tato metoda se používá na plochých střechách nebo na střechách s mírným svahem, aby se snížila potřeba neustálé péče o ně. Hmotnost střechy v tomto případě obvykle není větší než 15 kg na metr čtvereční, takže není třeba dále posilovat základ. Pokud rostlina vytrvalých rostlin, které nevyžadují mnoho péče (účes, zalévání), bude taková střecha trvat dlouho sám.

  Rozsáhlé ozelenění střech budov je nejčastěji využíváno pro navrhování teras, nákupních center, garáží. Pokud byly práce na zahradnictvíspeciálně vyškolení lidé a všechny požadavky byly vzaty v úvahu, pak se na střeše brzy vytvoří skutečný ekosystém s malými ptáky a hmyzem.

  Zelený ekosystém s hmyzem a malými ptáky se časem tvoří na zelené střeše.

  Jak uspořádat zahradu na střeše? ?

  Je-li na střeše touha udělat zahradu, měla by při navrhování zahrady brát v úvahu řadu specifických rysů:

 • Především je třeba vypočítat zatížení základu a střechy, protože budou muset odolat dodatečné hmotnosti úrodné půdy a samotných rostlin. Kromě toho, střecha může ubytovat všechny druhy dekorativních prvků, potřebné vybavení a nějaký nábytek.
 • Je nezbytné vytvořit podmínky, které neumožní silně růst kořenů rostlin, protože tento proces je pro ně zcela přirozený.
 • V místě, kde bude položena budoucí zahrada, je nutné provést spolehlivou hydroizolaci střechy.
 • Je nezbytné pečlivě zvážit uspořádání zavlažovacích a odvodňovacích systémů. Vzhledem k tomu, že zelená střecha vyžaduje pravidelné zavlažování, je nutné vyvinout systém pro odstraňování přebytečné vody, jakož i udržení požadovaného množství pro existenci a úspěšný růst rostlin. Pro trávník jsou potřeba obyčejné trysky a rostliny zasazené do nádoby by měly být lépe zavlažovány metodou kapkového zavlažování.
 • Zahrada by měla svítit v noci, takže tam musíte trávit elektřinu.
 • Důležité! Vzhledem k tomu, zelená plocha na střeše je určena pro lidi, musíte přemýšlet o bezpečnostních opatřeních při jejich přesunustřecha: na okrajích terasy je třeba vytvořit spolehlivý parapet.

  Pro bezpečnost osob je zahrada na střeše oplocena spolehlivým parapetem

  .

  Vraťme se k otázce týkající se instalace střechy. Aby bylo možné uspořádat zahradu na střeše, musíte postavit inverzní střechu, jejíž struktura připomíná listový dort:

 • Prvním krokem je vytvoření úplné hydroizolace. K tomuto účelu se na podlahové desky položí asfaltové polymerní materiály. Spodní vrstva je připevněna k základně mechanickou metodou a horní část je roztavena.
 • Druhým krokem je pokládka tepelně izolační vrstvy ve formě desek z extrudovaného pěnového polystyrenu. Jsou položeny hustě, ale bez upevnění, aby nedošlo k rozbití hydroizolační vrstvy.
 • Dále je uspořádána drenáž mezi vrstvami válcového materiálu - geotextilie, jejíž pásy leží po jedné vrstvě. Pro odvodnění se používá vrstva štěrku nebo oblázků.
 • Při "dortu" se půda nalije a zasadí rostliny a stromy.

  Co si vybrat rostliny pro zahradu na střeše? ?

  Stejně jako v každé jiné zahradě zde můžete vytvářet záhony, trávníky a dělat stopy.

  Půdní rostliny na plochých střechách nevyžadují zvláštní péči

  .

  Na střeše rostliny začnou růst na jaře 4-14 dní dříve, než pod zemí, a se stejným rozdílem v čase, květ, plodnice, oblečený v podzimní listí listů. To je třeba vzít v úvahu při kombinování dekorativních kombinací rostlin. Mnohem důležitější je však environmentální kritérium jejich kombinace - kompatibilita různých typů keřůa stromy.

  Při vytváření zahrady na střeše musí být zohledněna kompatibilita různých druhů keřů a stromů

  .

  Při výsadbě střechy se doporučuje pěstovat nenáročné a trvalé rostliny charakteristické pro horskou flóru. Je lepší si vybrat věže, žlázy, trávník, který se s pravidelným střihem v blízké budoucnosti přemění na luxusní topiary. Rostliny, vysazené ve velkých nádobách, nádoby nejsou špatné.

  Dobré pocity na střeše rostliny, zasazené v nádobách, nádobách, velkých nádobách

  Vhodné jsou jehličnaté borovice, thuja, jedle ve tvaru polštáře, jalovce. Významné budou také malé trpasličí stromy a pahýly. A v žádném případě bez nesporného společníka stěn a baldachýnů - révy vinné!

  Krajinářský design na střeše - profesionální práce

  Pro terénní úpravy šikmých střech se nejčastěji používají spreje. Na hydroizolační vrstvu naneste ochranný film, speciální houbu zadržující vlhkost a pak kazety s řízky. Při výsadbě zeleně pak střecha prakticky nevyžaduje údržbu.

  Módní trendy v posledních letech, které vyzývají k zamyšlení nad životním prostředím a přírodou, stále více vytvářejí populární zahrady na střeše. Ano, a kdo by neměl rád myšlenku vlastního koutku divoké zvěře v moři betonu a asfaltu? Ekologizace střech budov byla donedávna považována za exotickou - využívali ji především majitelé luxusních venkovských domů a vyspělých letních chat. Dnes byl jeden příjemný trend -Zahrady na střechách se staly populárními nejen v soukromých domech, ale také v restauracích, veřejných a kancelářských budovách, bankách, sportovních komplexech a tento fenomén má nepochybně krásnou budoucnost.