Beton vlastníma rukama - jak vyrobit beton vlastními rukama

Obrátit se a mít blízký pohled na blízkou budovu, každý snadno pochopí, že v moderní výstavbě bez betonu je prostě nemožné. Často se beton používá pro základy základů, jako jsou velké, vícepodlažní budovy a malé budovy na nádvoří. V naší době je široce používána monolitická rámová konstrukce, kde jsou kromě betonového základu, nosných sloupů nebo dokonce stěn, podlahových desek, seismických pásů a nosníků. Vyplňte betonové podlahy, silnice, malé cesty a velké plošiny. Věnujte pozornost obrubníkům a dlažbám, elektroinstalaci. Majitelé venkovských domů se často uchylují k výrobě betonových plotů. Zednická směs, lepidlo na dlaždice, fasádní omítkové směsi, to vše jsou také druhy betonu, ale s jemnými plnivy se nazývají řešení.

Obsah

 • Výpočet objemu
 • Volba třídy betonu
 • Nástroj pro přípravu betonu
 • Složení betonu
 • \ t
 • Přísady a jejich vliv na vlastnosti betonu

Jednoduše řečeno, beton je nejuniverzálnějším stavebním materiálem. Proto bude mít vždy žádost na vlastní podnik, chaty, garáže a možná v bytě. A připravit beton vlastními rukama doma není vůbec těžké. Proveďte následující tři kroky.

Zpět na obsah

Obsah
 1. Výpočet objemu
 2. Vyberte si konkrétní značku
 3. Nástroj pro přípravu betonu
 4. Složení betonu
 5. Voda
 6. Cement
 7. Písek
 8. Rozdrcení
 9. Směs štěrkopískového písku
 10. Poměry betonu
 11. Přísady a jejich vliv na vlastnosti betonu

Výpočet objemu

\ t

Za prvé, aby se beton vyrobil vlastními rukama, musíte spočítat množství betonu, které potřebujete pro návrh, který jste vytvořili a porovnat svou sílu. Vynásobíme délku šířkou a výškou. Přesto návrháři a odhady uvádějí koeficient smrštění, různé druhy ztrát, takže s malou zásobou zaokrouhlují větší stranu.

Je-li beton určen k nalití základu, přečtěte si článek o vyztužení skleněných vláken pro nadaci. Použití kování tohoto druhu umožní bezproblémové zesílení základu.

Výroba betonu nevyžaduje žádnou malou fyzickou pevnost. Odborníci doporučují upustit od myšlenky na vlastní výstavbu těm, kteří mají plánovaný objem více než 25 metrů krychlových. m pro jednu spojitou výplň. To je důležité zejména při uspořádání základů, podlahových desek a seizmických stěn budov, kde prioritou je monolit. Ale pro kravatu v domě nebo na nádvoří, různých kolejnicích a plošinách, naopak se doporučuje ponechat termo-hřídele, tj. Podélné a příčné pruhy, prázdnost 1-3 cm široké. pro možné povrchové prodloužení pod vlivem teploty. Proto nemůžete spěchat na víkend nalít beton s malými fragmenty.

Zpět na obsah

Vyberte si konkrétní značku

\ t

Zadruhé určete pro tento účel konkrétní značkunávrhy. Značka betonu je (zprůměrována) mez pevnosti v tlaku v kg /m2. Jednoduše řečeno, jak trvanlivý je tento konstrukt a jaké zátěže vydrží.

Kromě toho je objem již započítán, je na čase přemýšlet o značce, kterou potřebujeme. Dělají to podle tabulek, ale pro vás jsou pravděpodobně trochu informativní.

Tabulka tříd betonu

\ t

Proto také doplňujeme seznam případů, ve kterých se doporučuje vyrobit konkrétní značku.

Nejsložitější a nejzávažnější konstrukce z betonu - jedná se o bazény, nosné podpěry, mosty, základy a seismické pásy. Doporučují se pro silný beton (M200-M300) s povinným vyztužením.

Méně odpovědné jsou vazby, tratě a hřiště. Zde můžete také spočítat základy lehkých plotů z profilovaného železa, trouby, dashky a různých druhů drážek. Odpovědnost za takový beton je malá, takže značka je nižší (M50-M200). Pro jasnost si představte, že podpěra 30 x 30 cm od betonu M100 vydrží až 90 tun.

Je třeba poznamenat, že při výběru konkrétní značky je třeba vzít v úvahu všechny existující a možné faktory vnějšího vlivu na budoucí konstrukci. Musí brát v úvahu hustotu půdy, přítomnost podzemních vod. Pokud je nadace slabá, volná, je lepší ji odstranit a zalijeme ji hustější. Pokud je to základ, pak zvážit tloušťku a hmotnost stěn. Pokud je oblast před domem, zvažte dopravu, která je možná na ní projde. Například, platforma, naplněný betonem M200 tloušťka 7-10 cm, posílenýsilniční sítě 20/20, neustále odolává průjezdu pozemků zatížených KamAZ.

Teď, když jsme jasně pochopili, kolik a co konkrétně potřebujeme, bylo na čase koupit vše, co potřebujete.

Zpět na obsah

Nástroj pro přípravu betonu

Hlavním nástrojem zedníka pro beton - velká lopatková lopatka. I když jste velmi pracovití a pracujete bez asistentů, doporučuje se, aby jedna lopatka byla suchá, ne kontaminovaná betonem. Pravděpodobně budete potřebovat více zkosenou lopatu a lopatu.

Pro spoje, plošiny a jiné ploché povrchy získáte pravidlo o délce 2 až 3 metry, stejně jako širokou špachtli, která vyrovná a vyhladí povrch. Pro základy, sloupy a jiné hluboce vylévané designy, koupit elektrovibrátor nebo alespoň kovový kolík pro utěsnění betonu.

Hloubkový vibrátor pro utěsnění betonu

Vyžaduje úroveň budovy. Z improvizovaného materiálu můžete vždy vytvořit svah. Kromě toho, barevné železo nemůže zasahovat do tloušťky 2,5-5 mm, natáhnout na úroveň pro maximální čistotu.

Doporučuje se použít míchačku na beton, beton by měl být dobře promíchán. Tomuto procesu je třeba věnovat zvláštní pozornost.

1. Minimální objem, který lze umístit do lopaty, lze smíchat s vrtákem se speciální tryskou.

2. Pro objem o něco větší, od jedné do pěti kbelíků, je možné vytvořit žlab s plochým dnem. Hlavní věc je, že bez děr. Lze ji smíchat s lopatou.

3. Pro objem přesahující 1 m3. m jednoduše potřebujete míchačku na beton nebo míchačku na beton. Pro něj bude také vybaven kreténem, ​​aby mohl být pečlivě odloupnut.

Druhy a odrůdy míchaček na beton jsou samostatným tématem. Pokud jste si míchačku nezakoupili, podívejte se na náš článek o výběru míchačky na beton. Podrobně popisuje výhody a nevýhody různých modelů.

Doporučuje se doporučit nejoblíbenější, snadno ovladatelný a vhodný pro každého majitele - jedná se o míchačku s gravitačním typem. V něm se buben s pevně fixovanými laloky uvnitř otáčí kolem své osy a míchá směs. Pomocí páky nebo velkého volantu může být úhel sklonu tohoto bubnu změněn tak, aby řídil intenzitu směsi. Jsou velmi mobilní a snadno se přepravují, snadno se demontují, umývají a pohybují se. Mimochodem, betonové míchačky jsou docela možné k pronájmu, což vás bude stát mnohem méně.

Ve níže uvedeném videu se můžete seznámit s procesem míchání betonu a se základními pravidly, která by měla být dodržena při práci na přípravě betonu vlastními rukama. Jedním z nejdůležitějších pravidel je například stažení materiálů pouze při zapnutém motoru.

Pokud pracujete, rozhodnete se, že začneme vybírat materiál pro beton.

Zpět na obsah

Složení betonu

\ t

Voda

Vhodné pro jakékoli instalatérské práce nebo dokonce pro déšť. Poměr vody a cementu k výrobě betonu jeden znejdůležitější prvky. Existuje speciálně vypočtená tabulka, ve které je pro každý stupeň betonu zaznamenán poměr voda-cement (B /C).

V praxi stačí vědět, že asi 25-30% vody je zapotřebí pro správný beton, ale pro plastifikaci při lití voda přidává o něco více. Nepřehánějte, že odpařovací voda může zanechat dutiny, které sníží pevnost betonu.

Jsem rád! Není nutné se dívat na níže uvedenou tabulku, jen se snažte, aby beton nebyl tlustý a ne tekutý, aby se směs nerozpadala a nebyla moc rozšířená. Všude potřebujete znát opatření.

Cement

Nejdůležitější a spojovací složkou betonu je cement a pevnost betonu, tj. Značka závisí na její kvalitě a množství v betonu. Každý, koho najdete v obchodě, je žádoucí být čerstvý. V průběhu času ztrácí cement schopnost vázat se. Také byste si neměli kupovat cement předem, protože absorbuje vlhkost, což má za následek vytvrzování a ztrácí své vlastnosti. V tomto ohledu je nutné zajistit, aby byl cement zabalen do polyethylenu a pouze na místech s nižší vlhkostí. Specialisté doporučují používat portlandský cement značky M400 nebo M500. Obecně se cement prodává balený v pytlích po 50 kg.

Písek

Základní plnivo. Odborníci to nazývají malým výplní. Písek by měl být čistý, je žádoucí bez nečistot z bahna a hlíny, což jasně zhoršuje kvalitu betonu. Nejlepší kariéra na těžbu písku je 0-5 mm a samozřejmě i nejdražší. Ale pojďKaždý, koho najdete. Vidíte-li v písku odpadky, je lepší ho prosít.

Štěrk

Skvělý výplň. Optimální je frakce drceného štěrku 5-20 mm, síla M800-M1000, s výhodou kvádr, to znamená, že vizuálně musí být viditelná ve velikosti kamenů od 5 do 20 mm, nutně musí být všechny rozdrceny nebo rozdrceny, ale ne ploché a kulaté. Velký počet kamenných kamenů se nazývá vysoký vzpěr a negativně ovlivňuje kvalitu betonu.

Štěrk drcený kámen

Často se nalézá žulový drcený kámen, který se vyznačuje vysokou hustotou, což má za následek ještě silnější beton a vápenec s menší životností a nižšími náklady. Beton na žulových sutinách odkazuje na třídu těžkého betonu o měrné hmotnosti 1800-2500 kg na metr krychlový. metr

Žulový drcený kámen

Směs štěrkopísku

DPS se často používá k lití betonu do betonu. Má vysoký těsnící poměr, jinými slovy je dobře zastrčený. V letních podmínkách můžete jednoduše nalít vodu.
Směs štěrkopískového písku se také často používá k výrobě domácího betonu. Zároveň nahrazuje písek i štěrk. Jeho mínus v nepřítomnosti správného poměru a přirozené zaoblení štěrku, velké výplně.

Rozměry betonu

Kolik a jaký materiál je nezbytný pro přípravu betonu vlastníma rukama, se vypočítá podle tabulky, ale v praxi se tento přístup používá méně často. Standardní poměr cementu, písku a štěrku se odhaduje na 1: 3: 4.Lopaty - jedna a půl vody, jeden kbelík cementu M500D0 pro tři kbelíky čistého písku a čtyři lopaty z drceného kamene - v důsledku toho se uvolňuje beton M250. Univerzální schéma, dobrý beton bude dopadat.

Nezapomeňte vzít v úvahu povětrnostní podmínky, teplotu vzduchu během plnění. Optimální teplota je od 10 do 25 stupňů Celsia.

Aby bylo možné přesně vypočítat náklady na materiál pro vlastní přípravu betonu, doporučujeme využít naší kalkulačky. Stačí zadat požadovaný objem a značku betonu, obdržíte přesné množství cementu, písku, štěrku a vody, které budete potřebovat k betonu.

Zpět na obsah

Přísady a jejich vliv na vlastnosti betonu

\ t

Samostatně stojí za to zvážit přísady a změkčovadla, která ovlivňují různé vlastnosti betonu, jako je zvýšená plasticita, mobilita, retence vody, tvorba pórů, zajištění dobré stohovatelnosti, rychlost kalení.

Mýdlo. Zvyšte plasticitu směsi a trvanlivost výrobku. Dostatečné množství 20 ml tekutého mýdla na kýbl vody.

Lepidlo PVA. Přidání 100 ml roztoku do lopaty může zlepšit tažnost, zvýšit pevnost betonu a zvýšit přilnavost betonu k podkladu.

Tekuté sklo. Snižuje množství dutin v betonu, zvyšuje tvrdost, ale snižuje pracovní dobu. Tekuté sklo se často používá ke zvýšení odolnosti konstrukce proti vlhkosti.

Vápno. Dlouho ji používají naši dědové, ale vidíme pokles pevnosti a zvýšení propustnosti vody. Proto se dnes vápno prakticky nepoužívá.

Změkčovadla. Jedná se o skupinu různých směrových složek, širokých i úzkoprsých. Platí prakticky pro všechny profesionální výrobce betonu. Před nákupem je třeba se poradit s prodejci a odborníky, přečíst si vlastnosti, vlastnosti a označení výrobce. Téměř všichni výrobci betonu používají změkčovadla, která přispívají ke snížení obsahu vody. Například tzv. Změkčovadlo S-3 dnes kromě úspory cementu a snížení smrštění poskytuje zvýšenou odolnost proti mrazu.

Kování a síťovina. Je to kov a polymer. Používá se ke zvýšení pevnosti betonu na mezeru. Použitelné pro téměř všechny betonové výrobky. Právě s využitím výztuže se objevil koncept „železobeton, železobeton“.

Při použití betonu při lití základu je nutné bednění nejprve namontovat. Odkazem http://vse-postroim-sami.ru/building/fundament/3584_kak-sdelat-opalubku-dlya-fundamenta/Vedle porovnávání forem bednění najdete také konstrukci bednění pro páskové základy a také videoklipy na téma dřevěných konstrukcí. bednění pro nadaci.

Z téměř všech tajemství dobrého betonu jsou jednoduché a snadno aplikovatelné na každého. Jak vidíte, proces výroby betonu vlastníma rukama není tak složitý, jak by se mohlo zdát. Před započetím práce nezapomeňte na počasí. Pokud je velmi horká, voda se rychle odpaří a cement nebude mít čas získat sílu. Pokud je mráz, voda je zmrzlá, v důsledku toho cement nebude fungovat vůbec.

Specialisté doporučujíuniverzální metoda - po vylití zakryjte beton polyethylenem. Film je sice trochu užitečný, ale je to jen na první pohled. V podstatě zachrání váš beton, jako ve skleníku, pokud je mráz. A v teple nedovolí, aby se voda rychle vypařila, což je velmi důležité pro restrukturalizaci betonu. První den získává beton pouze 60% své pevnosti a ve skutečném kameni se transformuje po 28 dnech. A nezapomeňte, že kvalita vašeho produktu závisí přímo na tom, co a z čeho je vyrobeno.