Jaké radiátory nastavit

Obsah
 1. Obsah
 2. Jaká topná tělesa jsou lepší pro vytápění?
 3. Jak si vybrat?
 4. Ocelové radiátory?
 5. Litinové baterie?
 6. Specifikace
 7. Hliníkové radiátory?
 8. Bimetalická otopná tělesa?
 9. Videa?
 10. Jak vyměnit radiátory a kovové trubky?

Obsah

 • Jaká topná tělesa jsou lepší pro vytápění
 • Jak si vybrat
 • Ocelové radiátory
 • Litinové baterie
 • Hliníkové radiátory
 • \ t
 • Bimetalové radiátory
 • \ t
 • Videa
 • Jak vyměnit radiátory a kovové trubky

Jaká topná tělesa jsou lepší pro vytápění?

Ze současného sortimentu radiátorů vytápěných na trhu není překvapující, že je uklidíme. Pouze rozdíly v materiálu jsou čtyři typy:

 • ocel;
 • litina;
 • hliník;
 • bimetalický.
 • Který z nich bude vhodnější pro váš systém vytápění?
  Abychom tomu porozuměli, musíme zvážit charakteristiky každé z těchto možností.

  Pokud provedete srovnání, pak se zdánlivě podobné radiátorům může značně lišit, pokud jde o jejich tepelný výkon, výkon. Materiál, ze kterého jsou baterie vyrobeny, jejich vnitřní kapacita a složení chladiva, způsob připojení - to vše má vliv na vlastnosti zařízení.

  Při výběru nejlepší varianty pro vaši situaci je proto vhodné připravit variantu, která bude užitečná pro informace o vlastnostech různých typů radiátorů. Začnu s recenzemilitiny, protože bych chtěl vzdát hold těmto starým dobrým našim bateriím, tak známým od dětství. Ano, a ve starém domě mám takový, jak jsem před pár lety nastavil, nějak jsem se nezměnil a proč, když všechno funguje. Kdybyste to dali dnes, raději by jste preferovali bimetalové.

  Jak si vybrat?

  Ocelové radiátory?

  Ocelové radiátory

  \ t

  Ocelová desková otopná tělesa byla vyvinuta domácími výrobci. Termohydraulické a pevnostní zkoušky a vývoj kovozpracujícího průmyslu sloužily jako základ pro masovou výrobu tohoto typu topných baterií.

  Ocelová desková otopná tělesa byla určena pro použití v jedno- a dvoutrubkových systémech ústředního vytápění, jakož i pro vytápění bytových vod, a to jak obytných, tak administrativních budov včetně nízkoteplotního chladiva. V systémech vytápění indivalačních budov jsou také relevantní ocelové radiátory. Dnes jsou však ocelová otopná tělesa vyráběna v menším měřítku, postupně nahrazována jinými typy topných zařízení, zejména bimetalových.

  Litinové baterie?

  Tradiční topná tělesa z litiny obvykle sestávají z několika částí v závislosti na potřebách budovy

  .

  Takové radiátory i nadále vyrábějí dnes, protože jsou stále v poptávce. Chcete-li říci, že je to nejlepší volba, nemohu, protože existují alespoň tři důvody, proč to neschválit.

 • Za prvé,železo nemá vysokou tepelnou vodivost.
 • Za druhé, všechny stejné litinové radiátory nevypadají velmi esteticky. A ti, kteří si je doma instalují, se je snaží skrýt jakýmkoliv způsobem před pohledy třetích stran (pomocí různých obrazovek). Někdo to popírá: železo je spolehlivé. Částečně souhlasím. Proto často upřednostňují. Ale tyto baterie také nejsou věčné, a pokud jste si koupili dřívější litinové radiátory, mohou a dělají to na paměti.
 • No a zatřetí, co je trapné, jsou litinové baterie příliš těžké. Když se před několika lety montovali ve velkém množství ve 2. patře mého relativně malého domu. Zdálo se mi tedy, že moje dlouhá "harmonika" se chystá zlomit podlahu. Nemluvím o tom, že je to téměř nemožné vyrovnat se s instalací dlouhé série sekcí sám - jen proto, že váha, prostě je nezvednout, aby to na správném místě.
 • Specifikace

  Domácí spotřebitel je již dlouho informován o litinových topných bateriích MS-140-500. Nyní se jejich vzhled trochu změnil, stal se modernějším. Přední plocha je plochější. Barevný gamut je různorodý. Je třeba poznamenat, že technické vlastnosti radiátorů, jako je MS-140-500 prakticky nepřipouští západní analogů. Jejich pracovní tlak je 9 atmosfér. Trial - až 18 atmosfér. Tento typ radiátorů obvykle dodává 4-10 sekcí, se dvěma neslyšícími korky (levá řezba) a dvěma průchody (pravý závit 1/2 palce). Výběr počtu řezů je převzat z výpočtune méně než 1000 W kapacita baterie 10 m2. m plocha za typických podmínek topné místnosti (jedno dveře, jedno okno, strop cca 3 m). Maximální teplota chladicí kapaliny je 130 ° C. Hmotnost /hmotnost jedné sekce tohoto radiátoru je 7/12 kg. Pro čtyři sekce bude 29/18 kg. Kapacita chladiva je 1,45 litru v jedné sekci (ve čtyřech, resp. 5, 8 litrech). Tepelný tok je nominálně 160 W. na sekce, resp. ve čtyřech sekcích (minimální standard) - 640 wattů. Vnitřní stěny baterií jsou poměrně porézní a drsné, časem se tvoří plaky a odvod tepla.

  Hliníkové radiátory?

  Hliníkové radiátory jsou velmi oblíbené u veřejnosti

  .

  Taková zařízení jsou dnes označována za nejúčinnější. Základem je vysoká tepelná vodivost samotného kovu a zvětšená plocha povrchu, která se dosahuje na úkor přídavných žeber a výstupků. Ne všechny moderní radiátory, určené pro práci v systémech ústředního topení, pracovního tlaku více než 12 atm a lisování ještě více - více než 18 atm.

  Pokud jde o výhody hliníkových radiátorů, byla bych ještě méně snadná (bez srovnání železa), kompaktní rozměry, vysoký pracovní tlak, téměř maximální úroveň tepelného výkonu, velká plocha průřezu mezikolektorových trubek.

  Samozřejmě existují nevýhody - na světě není nic dokonalého, a to je třeba pochopit.

  Ze závažných nevýhod bych poznamenal, že hliník koroduje ve vodním prostředí a tato reakce je ještě větší.je urychlen v podmínkách kontaktu dvou heterogenních kovů, nebo v přítomnosti tzv. putujících proudů v síti.

  Hliník je aktivní kov, a když je ochranný oxidový film za jakýchkoli okolností porušen, rozkládá se ve styku s vodou, čímž vylučuje vodík. Pokud je topné zařízení hermeticky utěsněno, stoupající tlak často vede k prasknutí chladiče. Z tohoto druhu nežádoucího jevu se potýkají s aplikací povrchu speciálního polymerního povlaku. Zlepšuje také antikorozní vlastnosti, což může mít za následek použití chladiva s hodnotou pH 5-10. Povlak také snižuje hydrodynamický odpor, čímž zabraňuje ucpání. Pokud chladič nemá vnitřní polymerový povlak, je zakázáno překrývat kohouty na spodním potrubí.

  Chladiče hliníku jsou obvykle rozděleny do tří hlavních skupin:

 • odlitky s integrálními profily,
 • vytlačené z mechanicky spojeného souboru úseků;
 • sjednocená.
 • Bimetalové radiátory?

  Bimetalový radiátor se na rozdíl od běžného hliníku neliší, ale je podstatně těžší vzhledem k přítomnosti oceli ve složení materiálu.

  Je-li při vysokém pracovním tlaku nutná práce, je nejlepší použít bimetalové radiátory. Jsou tzv. Proto, že jsou vyrobeny z oceli a hliníku.
  Vzhledově se bimetalový radiátor neliší od běžného hliníku. Ale jeho váha je mnohem těžší.

  Dokonce i nejekonomičtější verzebimetalické radiátory mohou produkovat požadované množství tepla. Ze stejného důvodu by měly být provedeny výpočty požadovaného počtu bimetalických radiátorových článků a zvolit takové modifikace bimetalických radiátorů, jejichž velikost bude plně odpovídat ploše topného prostoru.

  Vzhledem k přítomnosti hliníku je zajištěn účinný tepelný tok, který umožňuje tělu radiátoru rovnoměrné zahřátí. Jádro z oceli chrání zařízení před působením alkálií a jiných agresivních vlivů, které se nacházejí v topných systémech. Ocelový povlak umožní použití radiátorů při vysokém tlaku, dosahujícím 40 atmosfér.

  Video?

  Jak vyměnit radiátory a kovové trubky?