Nosič tepla pro vytápění: voda nebo nemrznoucí kapalina?

Nosičem tepla ve vytápěcích systémech je plynné nebo kapalné mobilní médium, které se používá pro přenos a přenos tepelné energie. V mnoha případech se používá kapalný nosič tepla. Mezi ně patří různénemrznoucí směsi(na bázi organických solí,propylenglykolaethylenglykolaobyčejná voda . Trvanlivost a účinnost topných systémů závisí přímo na typu použitého nosiče tepla.

Obsah

 • Voda jako chladivo
 • Nemrznoucí kapalina v topných systémech
 • Plnění chladicí kapaliny topného systému
 • Jak zvolit nemrznoucí kapalinu pro topný systém
Obsah
 1. Voda jako chladivo
 2. Nemrznoucí kapalina v systémech vytápění
 3. Plnění chladivem topného systému
 4. Jak zvolit nemrznoucí kapalinu pro topný systém
 5. Oblíbené značky

Voda jako nosič tepla

Jako nosič tepla používaný v topných systémech se s výhodou používá voda a speciální nemrznoucí směs. Který z nich je nejvhodnější, závisí do značné míry na požadavcích topného systému a podmínkách použití.

Nejčastěji se volí studená voda. A to je docela oprávněné, protoževoda je netoxická, extrémně ekologicky a má vynikající termofyzikální vlastnosti.Je známo, že na ohřev vody se spotřebuje mnoho energie. To však hovoří o velkém množství energie nahromaděné v kapalině, což znamená, že energie může být přenesena na spotřebitele s minimálními ztrátami tepla.


Koroze uvnitř kovových topných trubek

Voda je cenově dostupnější, má mnoho pozitivních vlastností, často se používá jako technologické chladivo pro ředění kapalin na požadované složení.

Tato možnost má však také určité nevýhody. Především je vysoce korozivní vůči kovům. Voda také přispívá ke ztrátě korozních produktů a solí na vnějším a vnitřním povrchu použitého zařízení. Další slabinou vody je možnost jejího zamrznutí. Vede k nárůstu objemu a je schopna rozbít potrubí a vyřadit veškeré použité vybavení.


Vnější rez na ocelových trubkách

V důsledku tvorby vodního kamene se zvyšuje tloušťka trubek, což vede k dodatečné izolaci, která zabraňuje přenosu tepla, protože zmenšení vnitřního průměru výrazně snižuje objem chladiva, tedy množství tepla. Několik pomůcek vyčistí a opláchne zařízení, ale když se chladicí kapalina vrátí do své činnosti, opět vznikají problémy.


Voda se v baterii zamrzla a v důsledku toho došlo k poškození sekce

.

Existují však také inovace, které se uplatňují v systémech vytápění:

 • použití plastových plastových trubek snižuje negativní výsledky, protože objem kovu v kontaktu s horkou vodou klesá;
 • čištění vody ze suspenzí, nečistot, změkčení a snížení jeho tuhosti snižuje tvorbu pěny.

? návrat k obsahu

Protimrazová ochrana ve vytápěnísystémy

\ t

Ke snížení tvorby vodního kamene, srážení, prevence koroze, jakož i ke zlepšení tepelných a fyzikálních vlastností se používají přísady, které vedou k tvorbě nemrznoucí směsi. Tyto speciální kapaliny jsou vhodné jako nosiče tepla v topných systémech. Množství a kvalita přidaných přísad dává chladivu určité vlastnosti.

Před použitím nemrznoucí kapaliny je třeba vzít v úvahu, že mají být vybrány pouze ty látky, které jsou speciálně vyvinuty pro topné systémy, a nikoli automobil, motorový olej, ethanol nebo ethanol. Nemrznoucí směs musí mít protipožární vlastnosti a nesmí obsahovat přísady zakázané pro použití v obytných oblastech. Dnešní trh nabízí mnoho druhů nemrznoucích směsí. Liší se svým základem, množstvím přísad, teplotou krystalizace a cenou.

Nejoblíbenější nemrznoucí směs, která je založena naethylenglykolu . Má však řadu negativních stran. Hlavní věc je vědět, že ethylenglykol je extrémně toxický jed. Použití systémů proti zamrzání na základě tohoto principu je tedy v topných systémech zakázáno, má dva konturované kotle a otevřené expanzní nádoby. Neobsahuje výrazný zápach, ethylenglykol má sladkou chuť a v případě úniku se zvyšuje nebezpečí pro život domácích zvířat a dětí. Mezi výhodami této látky lze označit vynikající termofyzikální vlastnosti a také rozumnou cenu.

Tabulka Teplota tuhnutí vodného roztoku ethylenglykolu

Koncem 90. let začaly západní Evropa a Spojené státy vyrábět netoxické nemrznoucípropylenglykoly . Hlavní výhodou tohoto výrobku je jeho ekologická nezávadnost, jsou naprosto netoxické. Tato vlastnost je velmi důležitá při použití nemrznoucí směsi ve dvouokruhových topných systémech, kdy je pravděpodobné, že by nemrznoucí kapalina vstoupila do obrysu dodávky teplé vody. Také na výšku a všechny ostatní vlastnosti těchto kapalin. Jediná hanba je jejich vysoká cena.

Tabulka. Teplota tuhnutí vodného roztoku propylenglykolu

Nedávno začala výroba nemrznoucí směsi na bázi potravinářského propylenglykolu a ruských výrobců. Také na ruském trhu existují chladiva na báziglycerinu , který se používá i ve farmakologickém a potravinářském průmyslu.

V poslední době se běžně používané systémy solárního ohřevu, ve kterých se jako nosiče tepla používají speciální látky. Hlavním požadavkem je schopnost vyrovnat se s přehřátím na +200 ° C. V podstatě se jedná o nosič teplapropylenglykolu . Pro vysokoteplotní heliosystémy (více než 300 ° C) nejsou potřeba ani speciální, ale speciální látky na bázi oleje, silikonu nebo soli.

? návrat k obsahu

Plnění chladivem topného systému

Před naplněním topného systému je nutné zkontrolovat funkci zpětného choduventil, protože je přes něj a bude čerpána chladicí kapalina. Rovněž je bezpodmínečně nutné zkontrolovat přítomnost těsnění na konstrukci konektoru, přičemž je třeba věnovat pozornost jejich kvalitě a životnosti. Pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat.

 • Při plnění uzavřeného systému bude zapotřebí mechanický čisticí filtr a vibrační čerpadlo.
 • Čerpadlo bude čerpáno do instalace vybrané látky. Proces plnění systému musí projít změnami tlaku. Tento indikátor musí být neustále monitorován, aby nedošlo k překročení maximální přípustné hodnoty.
 • Po dokončení by měla být hladina tlaku po určitou dobu sledována, aby se zjistily možné netěsnosti.
 • Je-li jako chladicí kapalina zvolena nemrznoucí kapalina, je třeba mít na paměti, že někteří výrobci kotlů neumožňují použití nemrznoucí kapaliny jako pracovní kapaliny. Velmi často zahraniční zastupitelské kanceláře neposkytují záruční servis na kotle, pokud používal nemrznoucí směs. Proto, než si koupíte zařízení, měli byste se zeptat, jaký nosič tepla může být použit.

  Protizámrazová ochrana je rovněž kontraindikována, pokud je vedení trubek topného systému vyrobeno z pozinkovaného kovu. Faktem je, že při interakci zinku s nemrznoucí kapalinou dochází k porušení vlastností chladicí kapaliny a potrubí.

  ? návrat k obsahu

  Jak zvolit nemrznoucí kapalinu pro topný systém

  Již jsme psali o volbě topných radiátorů, nyní pojďme zjistit, který z nich je lepší zvolit.Protimrazová ochrana pro vytápění.

  Při volbě nemrznoucí směsi pro nosič tepla pro váš vlastní systém vytápění je třeba vzít v úvahu řadu faktorů:

  • nemrznoucí kapalina hromadí teplo horší než voda, špatně dává, proto je nutné instalovat otopná tělesa s větším výkonem;
  • vysoká viskozita a odolnost proti zamrznutí výše zpomaluje tok trubek a vyžaduje instalaci výkonných čerpadel;
  • vysoká tekutost proti zamrznutí vyžaduje obzvláště pečlivé balení demontovatelných sloučenin.


  Existují dvě varianty nemrznoucí směsi, které mají odlišný bod tuhnutí: - 30 ° - 65 °

  Nejkoncentrovanější nemrznoucí směs, schopná odolávat nízké teplotě (-65 ° C), může být ředěna a tak dosáhnout požadované koncentrace.

  Požadovaná teplotaMísto tepelného nosičeWater

  - 50 ° С88% 12%

  - 40 ° C 77% 23%

  - 30 ° С65% 35%

  - 20 ° C54% 46%

  Je-li jedna část vody přidána do dvou částí nemrznoucí směsi, vznikne směs s bodem mrazu 30 °, pokud je smíchána na polovinu, pak bod tuhnutí 20 °. Délka životnosti uvedená výrobcem a během které jsou skladovány antikorozní vlastnosti je pět let nebo deset topných období.

  Oblíbené značky

  \ t

  Nejznámějšími domácími značkami proti zamrzání jsou: DIXIS, HOT BLOOD, AVT-ECO-30, Warm House, Nord atd.