Osvětlení a lampy pro bazény

Před několika desítkami let byl bazén spojen s téměř výhradně wellness procedurami a sportem. Nyní je to jeden z nejluxusnějších prvků krajinářského designu, který prostě musí vypadat velkolepě ve dne iv noci. Během světelného dne je bazénová voda fascinována čistotou a jasným sluncem. Ale s nástupem temnoty se voda může stát zcela temnou, nezajímavou budovou. Abyste tomu předešli, použijte speciální osvětlovací techniky bazénu a vytvořte okouzlující, třpytivou oázu ve tmě v noci. Promluvme si o tom, co osvětlení bazénu pomůže vytvořit okouzlující nezapomenutelnou atmosféru a jaká světla jsou k tomu potřebná.

Obsah
 1. Obsah
 2. Zvolte princip osvětlení
 3. Horní osvětlení bazénů
 4. Svítidla pro horní osvětlení
 5. Osvětlení mísy bazénu
 6. Podvodní světla pro bazén
 7. Plovoucí lampy
 8. Systémy s optickými vlákny
 9. Obrysové osvětlení
 10. Lokální osvětlení bazénů

Obsah

 • Zvolte princip osvětlení
 • Horní osvětlení bazénů
  • Světla pro vysoké osvětlení
 • Osvětlení mísy bazénu
  • Podvodní světla pro bazén
  • \ t
  • Plovoucí lampy
  • \ t
  • Systémy s optickými vlákny
  • \ t
 • Osvětlení obrysu
 • \ t
 • Lokální osvětlení bazénů
 • \ t

Zvolte princip osvětlení

Již ve fázi vývoje krajinyKonstrukce prostoru, kde je bazén umístěn, by měla zvážit volbu principu jeho osvětlení. Měla by odpovídat obecnému návrhu pozemku a jeho charakteru. Existují dvě možná řešení:

1. Klasická, která je založena na použití omezeného, ​​měkkého světla. Úkolem takového osvětlení - jen přivést bazén z temnoty ve tmě a zdůraznit jeho přirozenou krásu.

2. Dekorativní princip zdůrazňuje detaily, vytváří novou vizi vodní hladiny, dodává mu zvláštní náladu. Při dekorativním osvětlení lze vytvořit různé efekty: třpyt, barvu, doprovodný hudební doprovod.

V závislosti na tom, kde je osvětlovací zařízení umístěno, je osvětlení rozděleno na:

  52) horní nebo obecný
 • kontura
 • místní
 • osvětlení mísy bazénu

Horní osvětlení bazénů

Většina bazénů v naší době má střechu nad hlavou, to znamená buď přímo v domě nebo chráněnou baldachýnem (pavilon). Pokud máte krytý bazén, horní osvětlení pro něj - ne luxus, ale nutnost.

V zásadě se obecné osvětlení v místnosti, kde je bazén, neliší od světelného řešení v jiných budovách nebo přílohách. Často se upřednostňuje povodeň stejného osvětlení před různými světlomety a přípravky, jejichž povrch však musí být chráněn před kondenzací a postřikem vodou. Chcete-li to provést, stačí vybrat zařízení,odpovídající 1 nebo 2 třídám bezpečnosti vody.

Světla pro vysoké osvětlení

Nejběžnější svítidla pro bazény jsou vybavena žárovkami nebo zářivkami, které jsou chráněny hermetickým tělesem. Pro vytvoření různých dekorativních efektů (např. "Hvězdné nebe") se používají jiné žárovky - halogenové žárovky nebo diodové lampy.

Volba konstrukce osvětlení závisí zcela na vaší vizi konstrukce bazénu. Předpokládejme, že pokud jste vlastníkem jednoduché obdélníkové struktury orientované na wellness procedury, pak jsou namontovány bodové halogenové žárovky zabudované do zdí nebo stropu. Laconic styl a svítidlo pohybující se po kolejnicích nebudou dost špatné - tato volba usnadní změnu směru světelného toku. Pokud je bazén umístěn pod markýzou v letním exteriéru, pak nejlepším osvětlením pro něj mohou být lampy podobné lampám ve venkovském stylu.

Osvětlení mísy u bazénu

Osvětlení mísy je nejsložitější, ale zároveň nejběžnější způsob, jak „běžet“ světlo do bazénu, zejména pokud se rybník nachází na otevřeném terénu. Jeho složitost je zejména pečlivá volba a instalace osvětlovacích zařízení. Svítidla pro bazén využívaná pro tyto účely, které jsou neustále v kontaktu s vodou, takže jejich zařízení je velmi důležitou ochranou proti vniknutí do systému vlhkosti. V opačném případě je možné, že plavky budou poškozeny elektrickým proudem, což, jak souhlasíte, není příliš dobrépěkný Celý systém osvětlení, který bude pracovat v přímém kontaktu s vodou, by proto měl mít zvýšené utěsnění kabelů a svítidel. Kromě toho je zakázáno používat lampy s napětím 220 V, má právo žít v takových podmínkách pouze napětí 12 V.

Podvodní světla pro bazén

\ t

Vzhledem k tomu, že všechny světlomety, které lze použít pod vodou, by neměly mít napětí vyšší než 12V, nejlepší volbou pro tato svítidla budou svítilny nebo svítilny LED. Halogenové žárovky jsou nejběžnější z důvodu jejich nízké ceny, ale LED mohou vytvářet určité světelné efekty - je důležité, pokud se rozhodnete pro dekorativní osvětlení vašeho bazénu. LED diody se navíc liší od halogenových žárovek pro delší životnost, takže počáteční náklady na podvodní lampu pro bazén budou spláceny v průběhu let nepřerušované práce.

Plovoucí lampy

\ t

Plovoucí světla bazénů musí být vybavena akumulátorem, který umožňuje provoz svítilen bez připojení k síti. V opačném případě bude voda plávat ve vodě, která je ještě vhodná pro rybníky nebo dekorativní rybníky, ale není vhodná pro bazény. Nejrozšířenějším z hlediska použitých baterií jsou solární panely, které jsou nabíjeny pod vlivem sluneční energie. Sluneční článek, který je nabíjen během dne, bude moci celou LED žárovku vyživovat celou nocplovoucí lampa.

Plovoucí světla jsou upevněna ve vodě pomocí plováků a snadno se pohybují při foukání. Pokud je pro koupání nepohodlné, může být upevněn na správných místech pomocí spodní části nákladu.

Systémy s optickými vlákny

\ t

Hlavní součásti takového systému jsou zářič světla a optického kabelu, přijímá a vysílá světelné záření. Kabel z optických vláken není připojen k síti, proto je při jeho použití zajištěna úplná záruka ochrany proti nárazu. Světelný zdroj může být instalován ve značné vzdálenosti od vody, aby se zabránilo jeho poškození vlhkostí. Použitím systému s optickými vlákny je možné snadno realizovat různé světelně-dynamické efekty, které navíc začleňují do celkového designu filtru. Existují zářiče se světelnými filtry s možností připojení k řídícímu systému počítače. Tímto způsobem lze dynamické efekty naprogramovat tak, aby doplňovaly jejich hudební pořady.

Osvětlení obrysu

Toto osvětlení je uspořádáno podél obrysu bazénu, což pomáhá orientovat se v prostoru nočních plavek nebo jednoduše plní dekorativní funkci. Při použití tohoto typu osvětlení se kolem bazénu vytváří tečkovaná nebo pevná světelná hranice oddělující vodu od půdy.

Pro takové osvětlení se často používají systémy s optickými vlákny, které vytvářejí barevné čáry po obvodu bazénu, blikajísvětla nebo tečkovaný obrys hvězdy.

Také populární u halogenových halogenových lamp, umístěných po obvodu bazénu.

Lokální osvětlení bazénů

Místní osvětlení se používá v případech, kdy je třeba zdůraznit některé detaily konstrukce, například sestup vody nebo schodiště. Za tímto účelem lze optický systém, který díky své flexibilitě snadno upevnit na jakékoli předměty.

Viz články pro podobná témata:

 • Dekorační zahradní a zahradní svítilny - výběr zahradního osvětlení
 • Jak uspořádat pouliční osvětlení na solárních panelech
 • Solární svítilny - klasifikace a příklady instalace
 • Údržba a údržba bazénů - zvláštní postupy
 • Dezinfekce a čištění bazénů - prostředky a speciální zařízení
 • Bazény pro ruční dávkování - přehled variant a způsobů jejich montáže