Solární panely pro soukromý dům

Nedávno se zdálo, že samotná myšlenka volné elektřiny je fantastická. Technologie však neexistuje a alternativní energie získává stále více příznivců. Stále více lidí využívá nejnovější vývoj, který vám umožní najít autonomii bez ztráty pohodlí.

Solární panely jsou skutečně účinným zdrojem elektřiny za vhodných podmínek.

Co je tedy a jak efektivní mohou být solární články v naší klimatické zóně?

Obsah
 1. Oblast působnosti
 2. Co je to solární baterie?
 3. Typy solárních panelů
 4. Tenkovrstvé solární články
 5. Monokrystalické baterie
 6. Polykrystalické solární články
 7. Proč solární články?
 8. Mohu používat solární panely v soukromém sektoru?
 9. Jak odůvodněné je využívání solárních článků pro soukromý dům?
 10. Použití solárních panelů v zemi. Video

Oblast působnosti

\ t

Solární panely mohou sloužit k poskytování elektrické energie venkovským domům, chatám a vesnicím. Mobilní domy, stejně jako budovy umístěné daleko od hlavních přenosových vedení. Sanatoria, rekreační domy a další instituce. Stručně řečeno, všude tam, kde je prostor pro panely, existuje potřeba dalšího zdroje energie.

Co je to solární baterie?

Solární baterie je velký počet fotoelektrických konvertorů,propojeny do jediného systému. Přeměňují sluneční energii na elektrický proud.

Moderní baterie mohou dosáhnout 40% účinnosti. To však vyžaduje vhodné podmínky.

Zpravidla má smysl nastavit systémová data v oblastech, kde jsou slunečné dny většinou roku. Kromě toho je třeba vzít v úvahu také geografickou šířku, na které se nachází váš domov, protože při přiblížení se k pólům ztrácí sluneční paprsek část své moci. Pokud je však v zimním období v této oblasti mnoho slunečných dnů, pak solární panely mohou výrazně snížit spotřebu elektřiny z městské sítě.

Typy solárních článků

Solární panely jsou rozděleny do tří velkých rodin:

 • Tenký film.
 • Monokrystalický.
 • Polykrystalický.

Tenkovrstvé solární články

\ t

Tenkovrstvé baterie se skládají z napnutých filmů, které lze snadno instalovat na jakémkoliv vhodném místě. Neboj se prachu a může pracovat i v nepříznivých podmínkách. V oblačném počasí se jejich účinnost snižuje o 20%. Levná, ale k instalaci potřebujete velkou plochu.

monokrystalické baterie

\ t

Tento typ baterie je vyroben z velkého počtu jednotlivých článků, které jsou naplněny silikonem. V důsledku takové hydroizolace jsou efektivně využívány v lodní dopravě. Mohou být také instalovány na střeše. Samozřejmě, že slunná strana střechy bude pracovat efektivněji, ale pokud z nějakého důvodu nemůžete instalovat baterie na jižní straně, můžetepřesunout je na více stínované rampy. Je třeba mít na paměti, že rozptýlené světlo je méně účinné.

Monokrystalické baterie mají relativně malou hmotnost, kompaktní velikost. Jsou flexibilní, lehké, kompaktní, spolehlivé a trvanlivé. Snadná instalace a závisí na přímém slunečním světle. V tomto případě dokonce i lehké mraky mohou vést k zastavení výroby energie.

Polykrystalické solární články

\ t

Z monokrystalických se liší tím, že v buňkách jsou krystaly, které jsou směrovány v různých směrech. To vám umožní zachytit rozptýlené světlo a méně záviset na přímém osvětlení.

Tyto baterie jsou nám nejznámější pro ilustraci. Vyrábí se ve formě panelů ušlechtilé modré barvy. Zároveň jsou o něco levnější než monokrystalické modely. Úspěšně se používají k osvětlení budov, administrativních budov a dokonce i ulic.

Proč solární baterie?

1. Slunce je prakticky všude. Zatímco je zde přístup ke slunečnímu záření, elektřinu lze získat prostřednictvím těchto zařízení.

2. Autonomie. Není třeba se připojovat k centralizovanému systému napájení. V důsledku toho můžete snížit celkové náklady na údržbu domu. Není třeba se spoléhat na cenovou politiku místních energetických magnátů.

3. Když potřebujete řídit elektrický kabel do vzdálených vesnic a farem, je někdy levnější instalovat solární panely. Vypočítejte náklady na kabely, sloupy, spotřebiče a práci a ukáže se, že sméně shovívavosti můžete získat stejnou službu, a zároveň být vlastníkem sám.

4. Ekologie. To je hlavní výhodou této technologie. Není třeba používat fosilní zdroje, o nichž je známo, že nejsou obnoveny. Fotočlánky neprodukují karcinogenní emise, nezvyšují úroveň skleníkových plynů. Pro jejich neustálou práci není třeba ničit již deformované lesní pole.

5. Nedostatek licencí. Dokud stát ještě nerozhodl o povinném licencování elektřiny přes fotobuňky, může být použit. Jak víte, nic bezplatného netrvá dlouho.

Mohu používat solární panely v soukromém sektoru?

Solární panely mohou být úspěšně používány nejen v průmyslovém měřítku, ale iv soukromé výstavbě. Vzhledem k tomu, že domácí průmysl začíná vyrábět výrobky, jsou ceny na něm mnohem nižší než jejich západní protějšky. Postupem času se náklady na instalace snižují a jsou přístupnější širokému spektru zákazníků.

Výrobci obvykle nabízejí produkty, které vydrží 25 let.

Jak ospravedlnitelné je využívání solárních článků pro soukromý dům?

Nyní spočítejte počet slunečných dní ve vaší oblasti. Rozdělte náklady na zařízení o 25 let a vypočítejte slunečné dny v roce. A uvidíte, zda byste měli použít instalační data ve vašem případě. Kromě toho zvažte plochu potřebnou k získání 1 kW elektřiny pro váš region. To je onomůžete snadno zjistit od dodavatelů pájek, kteří nabízejí solární panely.

Zvažte také období nejaktivnějšího slunečního záření. V našich zeměpisných šířkách je to zpravidla letní období.

Zvažte, jaké cíle v tomto období potřebujete pro elektřinu.

 • Osvětlení.
 • Příjem teplé vody.
 • Práce domácích spotřebičů.

Solární kolektor může zpracovávat horkou vodu, která je mnohem levnější, a každý šikovný majitel si ji může opatřit vlastníma rukama. Zároveň bude spalovat do práce v období podzim-zima. V letním období a v soukromém sektoru pro ohřev vody v létě se používají nádrže na ohřev vody, které pracují z tepelné energie slunce.

Se světlem vám však může solární baterie pomoci.

To, co brožury neuvádějí - to je skutečnost, že budete muset pravidelně vyměňovat baterie. A dokonce i nejefektivnější instalace na fotovoltaiku dodává elektřinu nejdříve na baterii a pak do systému napájení doma.

Znát životnost konvenčních autobaterií a jejich cenu, stejně jako jejich kapacitu, můžete zjistit, kolik bude stát údržba solárních panelů. A efektivnější specializované nosiče energie budou stát mnohem více a v důsledku toho vás nebudou stát levnější.

Rovněž je třeba vzít v úvahu účinnost modelů navrhovaných na vašem území. Ne všechny z nich mohou efektivně pracovat v podmínkáchRuské klima.

Ačkoli reklama a říká, že povrch baterií se nebojí prachu, je každému jasné, že prachem pokrytá baterie bude pracovat mnohem méně efektivně. A život jeho prvků nebude trvat. Proto je nutné dbát na včasné pravidelné čištění povrchu panelu.

Kromě toho může v horkém počasí elektronika odmítnout pracovat.

V současné době nejsou tyto technologie dostupné pro všechny segmenty společnosti. Současné trendy však naznačují, že v blízké budoucnosti budou odstraněny existující nevýhody a jasné hlavy vědců přijdou s novými způsoby výroby levnějších modelů, které budou dostupné každému, kdo chce.

Použití solárních panelů v zemi. Video