Vertikální terénní úpravy - vertikální přeměna zahrady

Vertikální terénní úpravy - klasický způsob navrhování lokality pomocí kudrnatých a přilnavých rostlin. S touto recepcí zdobené fasády budov, masky unattractive struktury, vytvářet stínové zóny, když se blíží domu a vytvořit příznivé mikroklima. Typicky se zároveň používají různé podpůrné struktury, které umožňují rostlinám, aby se k nim držely a rostly správným směrem. Doporučujeme Vám zvážit základní systémy vertikálního zahradnictví, které lze použít samostatně nebo v kombinaci a zároveň vytvořit celou řadu možností pro zelenou obrazovku.

Obsah
 1. Obsah
 2. Nejjednodušší vertikální terénní úpravy - konstrukce ve tvaru zdi
 3. Vertikální terénní úpravy vlastními rukama pomocí tapety
 4. Oblouk - vertikální zahradní dekorace
 5. Vertikálně terénní systém - pergola
 6. Svislé květinové záhony - zahradní tvořivost
 7. Svislé terénní úpravy stěn bez konstrukcí
 8. Vertikální terénní úpravy: kompilace fotografií

Obsah

 • Nejjednodušší vertikální terénní úpravy - konstrukce ve tvaru zdi
 • Vertikální terénní úpravy vlastními rukama s tapetou
 • Oblouk - vertikální zahradní dekorace
 • \ t
 • Vertikálně terénní systém - pergola
 • Vertikální záhony - zahradní tvořivost
 • Svislé terénní úpravy stěn bez konstrukcí
 • \ t
 • Vertikální terénní úpravy: sbírka fotografií

Nejjednodušší vertikální terénní úpravy - konstrukce ve tvarustěny

Konstrukce usnadňují vytvoření zdi rostlin, které jsou dřevěné nebo kovové rámy, uvnitř kterých jsou husté šňůry nebo drát pro podporu rostlin.

Dva rámy nebo dva kovové profily se používají k vytvoření rámu, který slouží jako vertikální podpěry konstrukce, ke které jsou připevněny horní a dolní příčníky. Dřevěné prvky jsou spojeny hřebíky, kovovými šrouby nebo šrouby. Po pozorování vzdálenosti 20-25 cm jsou vnitřní šňůry utaženy. Zde je nejjednodušší design, který zůstane nainstalován pouze na trvalém místě. Současně, pokud je rám malé velikosti, pak je podpora jednoduše pohřbena v zemi, ale pokud je konstrukce velmi masivní, pak nejlepším řešením bude jejich další beton.

Závody přilepené na napnuté šňůry

Vertikální terénní úpravy vlastními rukama pomocí tapety

Gobelín je dřevěná, kovová nebo plastová mřížová konstrukce sestávající z ozdobného hustého rámu a tenčí vnitřní kolejnice. Tento rám pro rostliny lze připevnit na svislé sloupy pergol, na stěny budov nebo použít jako samostatnou konstrukci. Pomáhá rozdělit plot do funkčních oblastí nebo vytvořit uzavřený prostor.

Nejčastěji, pokud je tapeta vyrobena nezávisle, jako materiál pro ni, je použit strom. Nejprve je konstruován rám s poměrně tlustými tyčemi. Kromě dekorativních vlastností dodává celému designu tuhost a chrání jejz deformací, které se mohou vyskytovat pod hmotností rostlin.

Po vytvoření rámu, uvnitř, se křížení protíná s tenkými kolejnicemi o průřezu 25x25 mm, které mají čtverce nebo diamanty mít délku strany asi 10 cm. Pokud je vzdálenost v buňkách menší, tapeta bude vypadat příliš nahlas, a pokud bude více, pak nebude silná a může spadat pod váhu rostlin nebo z větru.

Systém pro vertikální terénní úpravy - dřevěné tapety

Posledním krokem ve výrobě tapet je upevnění ve svislé poloze. K tomuto účelu jsou jeho podpěry spuštěny do předkopané prohloubené v zemi, která je pak důkladně betonová.

Rostliny, které se drží na tapisérii

\ t

Oblouk - vertikální ozdoba zahrady

\ t

Oblouk zdobený zelení vypadá rafinovaněji než tapeta. Tato stavba je zpravidla instalována nad zahradní cestou, čímž se oddělují funkční plochy areálu. Aby se vytvořil oblouk, můžete použít běžné výztužné tyče, ohnuté na správných místech a propojené po celé šířce. Chcete-li vytvořit oblouk, pod kterým může projít osoba, dost prutů, o celkové délce 8 metrů. Vzhledem k tomu, že konstrukce není příliš těžká, betonování pro její podpěry není nutné. Hlavní je, aby oblouk byl ve svislé poloze vzhledem k zemi, což je snadné s úrovní stavby.

Oblouky zdobené růžemi

Vertikální zelení - pergola

Pergola jestruktura několika řádků sloupců, které podporují vodorovnou mřížkovou strukturu. Vzniklý zelený koridor podporuje organizaci prostoru, spojuje různé části zahrady, například terasu a tenisový kurt.

Při výběru materiálu pro pergolu je nezbytné vzít v úvahu stylistiku pozemku. Je-li dům nebo dlažba kolejí vyrobena z kamene nebo cihly, je účelné a pergolos provádět ze stejného materiálu. Pro chatu postavenou v moderním stylu je vhodnější použít kovové trubky upevněné na betonovém základu. Často je celá pergola vyrobena ze dřeva - tento design je rafinovanější, lehčí a vypadá krásně na jakémkoliv pozemku.

Dřevěná pergola s nástěnnými vložkami

Povlak pergoly nemusí být nutně plochý a přísně horizontální. Design, korunovaný s obloukem, vypadá mnohem zajímavější a schopný nepoznatelné změny celého spiknutí.

Pergola s cihlovými podpěrami

Svislé květinové záhony - zahradní tvořivost

V malých otevřených prostorech pozemku bude skvěle vypadat vertikální záhon, skládající se z vrstev umístěných na vrstvách rostlin. Podobné květinové záhony mohou vypadat jako stěny, sochy, pyramidy nebo obrazovky. Pokud si přejete, můžete si koupit květinový design záhonů v květinářství, ale můžete to udělat vlastní silou.

Svislé terénní úpravy stěn bez konstrukcí

Někdy, aby se fasáda budovy zalesnila, nepoužívejte žádné speciální triky a jednoduše rostete po obvodu lezeckých rostlin. Přilepují se na stěny pomocí ucpávek, přísavek, kořenů vzduchu a dalších pomůcek, které mohou zachytit jakoukoliv podporu, včetně naprosto přímočaré. Pro tyto účely můžete použít rodné hrozny, plíseň hortenzie, břečťan.

Stěna pokrytá břečťanem

Existuje mnoho možností pro vertikální zahradnictví. Níže je foto stánek, který vám umožní lépe se seznámit s podobným uměním krajinářského designu.

Vertikální úprava: sbírka fotografií

Vertikální úprava altánů

Vertikální úprava terasy s Clematis

Zelený baldachýn pro rekreační oblast

\ t

Varianta džbánu na plot

Vertikální zahradnictví je opravdovým dekorativním exkluzivním materiálem, který dokáže proměnit nejen děj, ale i život každého, kdo si takovou krásu může užívat. Přineste si do zahrady trochu kouzla a exotiky, oblečený obyčejně, na první pohled, budovy v zeleném nebo květinovém "oblečení"!

Viz články pro podobná témata:

 • Zahradní muž vlastníma rukama - stavíme "vizitku" pozemku
 • Žijící plot v zemi - vytváříme zelenou obrazovku
 • Dekorativní zahradní vinice - druhy rostlin
 • Jaká půda by měla být v zemi a na čem závisí plodnost?
 • Topiary s vlastními rukama - typy, způsoby tvorby a péče
 • Obojživelné rostliny do zahrady - luxusní vertikální terénní úpravy