Výztuž betonových schodišť - návrh bednění a montáž rámu + Video

Výztuž betonových schodišť monolitického typu je považována za jednu z nejdůležitějších etap výstavby těchto konstrukcí, což jim dává maximální pevnost díky účinné stabilizaci betonu.

Obsah

 • Jaká pravidla zvyšují pevnost betonových schodů?
 • Namontujeme bednění a pleteme výztužný rám
 • Výběr profilu a montáž rámu - odborné poradenství
 • Obsah
  1. 1 Jaká pravidla zvyšují pevnost betonových schodů?
  2. 2 Namontujte konstrukci bednění a pletete výztužný rám
  3. 3 Výběr profilu a instalace rámu - odborné poradenství

  1 Jaká pravidla zvyšují pevnost betonových schodů?

  V průběhu provozu je jakákoli monolitická žebříková konstrukce vystavena různým zatížením a vlivům. Pro takovou strukturu platí její vlastní váha a váha lidí, kteří ji používají. To vede k roztažení spodních vrstev betonu a stlačení svršku. Tyto deformace v průběhu času způsobí zhroucení schodů. Odolnost vůči nim je podporována kompetentně provedeným zesílením schodišťové budovy.

  Bednění pro betonové schody

  \ t

  Vyztužení betonových konstrukcí se provádí podle určitých pravidel. Provádí se ve třech fázích:

 • montáž bednění;
 • uspořádání výztužného rámu;
 • nalití betonové směsi.
 • Nejtěžší je první fáze. Vytvoření bednění vyžaduje, aby byl umělec opatrný a přesný. Je zde také proces budování výztužného rámuponěkud pracné. Bez ní není možné dosáhnout požadované tuhosti technologických monolitických schodů.

  Pro vyztužení betonových konstrukcí se používá standardní sada nástrojů a stavebních materiálů. Používají je domácí mistři a profesionálové. Pokud se rozhodnete provést výztuž sami, skladujte s armaturou příslušného dílu, plastovými upevňovacími prvky a svorkami nebo pletacími dráty, výztužnými lemovacími lištami, 4 milimetrovou mřížkou, která je nezbytná pro instalaci schodišť.

  Kromě toho budete potřebovat připravený plán vyztužení, svařovací jednotku, šroubovák (elektrický) a speciální hák. V systému provedení práce je nutné stanovit vzdálenost mezi jednotlivými výztužnými prvky a specifikovat všechny znaky konkrétní konstrukce. Kovové tyče umístíte přesně podle plánu. V tomto případě musí výstup ponechat stejné geometrické parametry.

  2 Namontujte konstrukci bednění a splétejte výztužný rám

  Bednění z desek pro betonové schody je vyrobeno z překližkových desek. Často používané a 3-5-milimetry v tloušťce desky. Pro sloupy se obvykle používají tlusté dřevěné tyče. Paluba musí být chráněna před vlhkostí ruberoidní nebo polyethylenovou fólií. Samostatné prvky tohoto provedení jsou upevněny šrouby nebo univerzálními šrouby. Pak bude po práci snadné rozebrat.

  Posilovací schody

  \ t

  TyčeKování je spojeno dvěma způsoby: pomocí speciálního drátu (tzv. Pletení); bodový svar V soukromé výstavbě se častěji používají ruční techniky (viskózní) spojovacích prutů. Je však oprávněná pouze v těch případech, kdy je objem práce relativně malý. V jiných situacích je lepší použít svařovací zařízení ke snížení nákladů na materiál a práci při výrobě bednění. Pro svazky je nutné použít ocelové žíhané dráty o průřezu 1 mm. Je třeba je rozřezat na kousky o velikosti asi 0,3 m, a pak z nich sbírat paprsky.

  S plastovými kravaty, pružinami. Je ještě jednodušší je spojovat pomocí stejného drátu. Posilování bude snazší. Kravata uzlů drátu se provádí několika technikami. Použil se kříž, dvouřadý, rohový nebo mrtvý uzel. Aby byl svazek jednodušší (věřte, že je to poměrně časově náročné), doporučuje se na elektrický šroubovák nainstalovat speciální háček (je to snadné koupit v dílně). Pokud na takovou akvizici nechcete utratit, použijte cívku s cívkou (nazývají se také výztužné).

  Pozor! Když je nutné spojit dvě tyče, jsou spojeny překrytím (hodnota vstupu prvků na sebe se vypočítá jako součin příčného průřezu kotvy 50), po kterém je ocelový drát vázán ve třech (ne méně!) Místech.

  3 Vyberte profil a montážní rám - odborné poradenství

  Výztužný skelet pro betonkonstrukce jsou nejčastěji vyráběny z prutů A-400 a A-500 třídy 1-4 cm. V posledních letech se aktivně začalo používat a evropské zatčení. Vyznačuje se přítomností na obou stranách tyčí speciálních hran příčného průřezu tvaru půlměsíce, které s vícenásobným zatížením výrazně zvyšují pevnost kotvy.

  Stojí za zmínku jeden fakt. Profily s příčnými žebry se vyznačují relativně malým množstvím rukojeti s betonovou směsí. Pro vyztužení je proto žádoucí koupit speciální čtyřcestné euro-tyče s pevností 500 MPa. I při výrazných deformacích (plastech) mají tyto tyče jedinečnou vysokou adhezi výztuže a betonové směsi.

  Proces zesílení schodů

  Nejoblíbenější variantou výztužných schodů je metoda, ve které je zesilovací síť (připojená k jednotlivým prvkům nebo svařovaná) namontována shora a dole. Současné použití západek umožňuje instalovat síťové výrobky v optimální vzájemné vzdálenosti. Ve většině případů mají monolitická schodiště tloušťku 20 cm, u těchto konstrukcí je nutné vybrat skříňky o výšce až 10 cm.

  Mezi spodní a horní mřížkou jsou připojeny háky pro armatury. Montují se na podélné tyče v šachovnici. Je také žádoucí použít speciální plastové boby. Jsou umístěny mezi bedněním (což znamená spodní část roviny) a výztuhou. Použití těchto prvků zaručuje rovnoměrnou montáž kovového skeletu do monolitického tělesaschodišťové konstrukce

  Důležité! Od horního a dolního okraje betonových schodů je rám vždy instalován ve vzdálenosti asi 3 cm. Zesílení začíná vytvářet zespodu. To je způsobeno tím, že zatížení na schodech směřuje shora. Takže k posílení stavby je třeba na opačné straně. Nastavte co nejvíce na postup vyztužení schodišťové konstrukce z betonu. Pak bude bezpečný pro provoz a trvanlivý v provozu.