Květák: pěstování sazenic

Květák není tak snadné pěstovat. Je náročná na půdní a teplotní podmínky, často je ovlivněna škůdci. Výnos plodin závisí na tom, jak jsou zahradníci k dispozici zdravé a silné sazenice květáku. Mnoho zahrádkářů pěstuje to sami, protože nevěří prodejcům. Chápou - imunita rostliny vzniká od okamžiku, kdy jsou semena zaseta.

Jak květák roste

\ t
Obsah
 1. Optimální podmínky výsevu semen květáku na sazenice
 2. Základní techniky pěstování sazenic
 3. Pravidla pro pěstování květáku v sazenicích
 4. Příprava půdy
 5. Příprava semen
 6. Provádění sazenic a péče o sazenice
 7. Péče o sazenice květáku až do okamžiku převozu do města
 8. Transplantace sazenic květáku na lůžku
 9. Výběr místa na místě
 10. Příprava půdy a transplantace sazenic

Optimální podmínky výsevu semen květáku na sazenice

\ t

Tato kultura se pěstuje v Rusku metodou sazenic, protože je více termofilní než její bělovlasý příbuzný. Načasování výsevu závisí na klimatických charakteristikách regionu a odrůd květáku.

 • rané odrůdy dosahují technické zralosti 90-100 dnů po vzniku schodů;
 • středně velké - 120-130 dnů;
 • pozdní - po 150-160 dnech.

Zahradník musí tento pojem zohlednitdozrávání, když plánuje zahájit setí. Pokud se s ní pozdě, pozdní zelí prostě nemá čas dozrát až do zimy.

Obyvatelé střední části sazenic jsou přesazeni, když se vzduch ohřeje na +15 stupňů, v noci by sloupec teploměru neměl klesnout pod značku +10 stupňů. Takové počasí v centrální části Ruska se obvykle zakládá v prvním desetiletí nebo v polovině května.

Pozdní sazenice pozdních plemen jsou 55 dní před dobou transplantace, což znamená, že plodina by měla být provedena počátkem března. Střední třídy jsou převezeny do města ve věku 40-45 dnů, a brzy - za 30 dnů od vzniku přátelských schodů, to znamená, že zasejí ve 2 nebo 3 desetiletích března, resp.

Základní techniky pěstování sazenic

\ t

Existují dva způsoby pěstování zdravých sazenic květáku - v obecné krabici nebo v nádobách z rašeliny. První možnost je spojena s rizikem poškození kořenového systému sazenic při kopání a přesazování do otevřeného terénu. Květák, zasetý v jednotlivých květináčích rašeliny, přesně netrpí, když je čas přemístit ho do postele, protože semenáčky jsou uchopeny přímo v šálcích. Někteří zahradníci používají smíšenou metodu pěstování sazenic květáku - jsou zasazeni do obecné nádoby a pak se sazenice ponoří do cisteren rašeliny.

Pravidla pro pěstování květáku v sazenicích

\ t

Imunita kultury a výnosu v budoucnosti závisí na kvalitě sadby a složení půdy. Květák špatně rostekyselé půdy. Mladé rostliny mohou dostat nemocný, a proto je důležité věnovat pozornost k předběžnému ošetření osiva a půdy.

Příprava půdy

Substrát pro pěstování sazenic květáku zkušení zahrádkáři připravit vlastníma rukama. Kultura dobré ovoce na výživné hlíny s neutrálním nebo alkalické reakce. Jako složky směsi půdy použité

 • zahradní zeminy - 60%;
 • písku - 20%;
 • formy, - 10%;
 • spodní rašelina - 10%.

Rašelina

To je jen jeden z přípravy možnosti substrátu, jsou i další. Například:

 • 10 dílů humus;
 • 1 díl jemný písek;
 • 1 nížinných rašeliny.

Některé rostlinné směsi, včetně pilin, malé množství kompostu. Je důležité, aby půda byla stejně svěží a obohacené živinami.

Půda musí uložit dřevěného popela. Na kbelík půdy mix 1 šálek dost. Aby se zabránilo infekce blackleg, zeminy přístřešek slabě růžový roztok manganistanu draselného. Další způsob dezinfekce je také populární - zahrádkáři substrát se zahřívá v sušárně na 200 ° nebo zalévány jen převařenou vodou.

Příprava osiva

, květák semena před setím prostřednictvím několika fázích zpracování. Za prvé, jsou kalibrovány, přičemž většina z nich vyrostou silné a zdravé sazenice, jak je vidět na fotografii. Pak se rostlinný materiál zabalený do gázy sáčku a umístěny v termosce s vodou zahřátou na 50 stupňů.Tam semena budou trvat 15-20 minut, po kterých se chladí po dobu 1-2 minut v ledové vodě. Dalším krokem je zpracování roztokem fytosporinu nebo manganu. Pak semena vyschnou.

Pozor! Zkušení zahradníci doporučují namočit materiál po dezinfekci v živném roztoku se stopovými prvky. Hormonální růstové stimulanty jako Epin nebo Zircon pomohou posílit imunitu budoucích rostlin.

Provádění sazenic a péče o sazenice

\ t

Pro setí se vyžaduje nádoba s perforací zdola. Je naplněna vrstvou zeminy v tloušťce asi 6 cm, která zvlhčuje substrát. Na povrchu s tyčinkami nebo lžící označenými drážkami ve vzdálenosti 4-5 cm od sebe. Semena se pokládají v intervalu 2,5-3 cm v hloubce nejvýše 1 cm. V horní části plodiny protřepejte tenkou vrstvu praženého písku nebo popela.

Krabice nebo šálky jsou utaženy polyethylenem a ponechány v místnosti s pokojovou teplotou. Když se na povrchu půdy objeví výhonky, tepelně smrštitelný materiál se odstraní. Sazenice jsou ihned převezeny na glazovanou lodžii nebo verandu. Odpovídající teplota v prvních 5-7 dnech kultivace je + 6 ... + 9 stupňů. Pokud tyto podmínky nesplníte, budou semenáčky vytaženy.

Pozor! Sazenice potřebují dobré osvětlení. Pokud jsou dny po setí většinou ponuré, barevné zelí fixuje zářivku. Délka světelného dne je 10-12 hodin.

O týden později se semenáčky převezou do místnosti s teplotou + 12 ... + 15 stupňů neboskleník Mladé rostliny jsou napojeny opatrně - zčervenání vede k rozvoji nemoci černé nohy. Pro prevenci se zahradníci přidávají do vody pro zavlažovací fungicidy - fytosporin, Fundazol.

Již dvanáct dní po vzniku schodišť můžete potápět sazenice, pokud jste byli odvezeni do kontejneru. Rostliny se opatrně položí na lžíci s kusem zeminy a umístí do rašelinových nádob.

Sazenice mrkve květáku až do okamžiku transplantace do města

\ t

V prvních 2 dnech po vyskladnění musí být sazenice chráněny před jasným poledním sluncem. Další péče zahrnuje zavlažování a hnojení. Půda v šálcích zvlhčuje, když její povrch schne, asi jednou za 3 dny. Když se na rostlinách vytvoří 2 skutečné listy, tvoří komplexní minerální hnojivo.

Druhé pěstování sazenic se provádí za 2 týdny. Připraví se roztok pro postřik, který se rozdělí na 1 litr vody, 0,2 g kyseliny borité a 1,15 g síranu měďnatého. Již potřetí se semenáčky oplodní 2 týdny před transplantací do lůžka. V tomto okamžiku se do každé rostliny přidává 20 ml roztoku močoviny, síranu draselného na 1 hodinu. l /10 litrů

Síran měďnatý

Naklápění sazenic je důležitou etapou růstu. Ve 12-14 dnech před plánovaným termínem transplantace do otevřeného terénu se sazenice začínají přizpůsobovat vnějším podmínkám. Čas na pobyt na čerstvém vzduchu se postupně zvyšuje. V posledních 2-3 dnech klíčky tráví noc venku.

Transplantace sazenic květáku na lůžku

Pozdní odrůdy květáku jsou toleroványv otevřeném terénu ve věku 55 dnů, od začátku do poloviny května. Důležitá podmínka - rostlina by měla tvořit 5-6 pravých listů. Je nemožné umožnit růst sazenic. Pokud k tomu dojde, bude muset transplantace zkrátit kořeny o jednu třetinu.

Výběr místa na místě

Je důležité zvolit správné místo pro pěstování květáku. Tato kultura miluje slunce, nic by nemělo bránit jeho pronikání. Nejlepší předchůdci kultury jsou:

 • luštěniny;
 • obiloviny;
 • cibule;
 • česnek;
 • brambory;
 • řepa;
 • okurky;
 • cuketa;
 • rajčata.

Příprava půdy a přesazování sazenic

\ t

Na podzim by měl být připraven malý domek pro květák. Při hlubokém trávení se do půdy zavádějí hnojiva, hnojiva, draslík a fosfor. Pokud je to nutné, půda je vápno. Na jaře se místo znovu stráví, uvolní a vyrovná.

Režim pěstování sazenic květáku:

 • pro rané odrůdy - 30x40 cm;
 • pro středního věku - 40x50 cm;
 • pro pozdní - 50x65 cm.

Pozor! Když zahuštěné výsadby nemají dostatek potravy, tvoří malé a volné květenství.

Při výsadbě semenáčků do každé jamky přidejte superfosfát - 20 g, ledek amonný - 5 g, sklenici popela, kompost nebo převis. Hnojiva se mísí s půdou a hojně se prohlubují vodou. Sazenice pěstované v šálcích rašeliny se pasou přímo v nádobách na úrovni spodních listů. Po výsadbě je půda opět zvlhčena a posypána popelem.

Po výsadbě sazenic květáku musí pěstitel zeleniny přijmout opatření na jeho ochranu před škůdci. Další péče zahrnuje týdenní zavlažování keřů, spěchání hřebenů a hnojení. Když jsou hlavy upevněny, jsou háčkované listy, které jsou šupinaté, jinak budou ztmavnout.

Pěstování sazenic květáku není jednoduchá záležitost. Mnoho turistů má problémy s organizací správného teplotního režimu pro mladé rostliny. Hlavní chybou dovolenou zahradníky je nedostatečné osvětlení sazenic, kvůli kterému jsou stonky vytaženy. Po přesazení kultury do otevřeného terénu by měla být hlavní pozornost věnována pravidelnému zavlažování a ochraně zelí hmyzu.