Sněhurka zelí: Pěstování a péče

Květák Snowball je z Francie. V Evropě se pěstuje ve velkém měřítku, protože kultura se vyznačuje dobrými vlastnostmi, vysokými výnosy, krásným vzhledem hlav a výbornou chutí. Ruská zahradníci na ni také upozornili a převzali zkušenosti Evropanů. Zavedení odrůd pomůže vyhnout se chybám v agrotechnice pro začátečníky.

Zelí bílé

\ t
Obsah
 1. Původ odrůd
 2. Hybridní popis
 3. Výhody a nevýhody odrůd květákové sněhové koule
 4. Vlastnosti pěstování zelí
 5. Příprava substrátu pro pěstování sazenic
 6. Ošetření osiva před výsevem
 7. \ t
 8. Postup výsevu sazenic
 9. \ t
 10. Péče o mladé rostliny
 11. Transplantace do lůžka: termíny a technologie
 12. Péče o zelí Sněhové koule v otevřeném terénu
 13. Doporučení pro zavlažování
 14. Krmení
 15. Ochrana před chorobami a škůdci
 16. Sběr a skladování plodin

Původ odrůd

\ t

Hybridní odrůda květákové sněhové koule byla zavedena francouzskými chovateli. Kultura si získala popularitu v západní části Evropy, po které se dostala na území Ruska. Ruská pěstitelé zeleniny se s odrůdou seznámili v roce 1994. Odrůda je vhodná pro pěstování v různých oblastech země.

Sněhová koule z květáku se vyznačuje časným zráním květenství. Po vzhleduSchodiště před sklizní trvá asi 90 dní. Kultura vykazuje dobré výnosy - od 1 čtverce. m půdy s řádnou péčí lze sbírat 4 kg zeleniny. Hmotnost vidlice se pohybuje od 0,5 do 1,5 kg.

Hybridní popis

Odroda Snowball 123 se vyznačuje rovinným tvarem klasu s vysokou hustotou umístění květenství. Mléčně bílé zátky s kopcovitým povrchem. Listové desky jsou vyvýšené vysoko a mají modrozelený odstín.

Květenství zelí Snowball má vynikající chuťové vlastnosti. V kulinářské oblasti byla tato odrůda široce používána. Inflorescences upéct, pečené, marinovat, přidat do prvních jídel. Díky jemné struktuře a bohatému složení vitamínů se květák doporučuje pro dětskou výživu. Z ní připravíme oběd pro kojence.

Výhody a nevýhody odrůd květákové sněhové koule

\ t

Gorodnitsy ne nadarmo preferují hybrid zelí Snowball. Tato kultura má mnoho výhod:

 • krátká doba zrání;
 • dobré zboží;
 • vysoký výtěžek;
 • výborná chuťová květenství;
 • rostlina snadno snáší teplotní výkyvy;
 • vysoká hustota hlav.

Mezi nevýhodami kultury mají pěstitelé zeleniny predispozici k kilogramu a požadavek na péči během pěstování. Chyby v agrotechnice mohou vést ke smrti kultury, absenci vaječníků nebo tvorbě volných hlav.

Vlastnosti pěstování sněhové koule

\ t

Termín zrání hybriduSněhová koule je krátká, takže ji lze pěstovat bez porážky, a to i v oblastech s krátkým slunečním svitem. Nicméně, většina zahradníků chtějí získat ovoce co nejdříve, takže dávají přednost pěstování plodin přes sazenice. Dobrá doba pro zahájení výsevu - konec února - polovina března.

Hybridní hlava snowboardu

Příprava substrátu pro pěstování sazenic

\ t

Všechny odrůdy zelí dobře rostou na výživných půdách s neutrálním stupněm kyselosti. Připravenou půdu pro zelí lze zakoupit v obchodě nebo vařit vlastníma rukama z následujících komponent:

 • trávník;
 • zahradní pozemky;
 • humus;
 • písek;
 • rašelina

Všechny složky jsou odebírány přibližně ve stejném poměru, s výjimkou těchto. Rašelina zvyšuje kyselost půdy a zelí nemá rád takové médium - zvyšuje riziko patogenní flóry. Pokud tuto složku přidáte do substrátu, pak ne více než 10% celkového objemu.

Pozor! Jako součást půdy pro pěstování květáku je nutné vyrábět popel ze dřeva. Na kbelíku země to bude trvat 1-2 šálky minerální přísady.

Všechny složky se důkladně promísí a dekontaminují roztokem manganu. Další způsob, jak zničit patogenní mikroflóru v půdě - smažit ji v troubě.

Ošetření před výsevem

\ t

Květák Snowball má nízkou odolnost vůči černému stonku a kýlu. Vyvarujte se vzniku nemocí, které pomohou ošetřit semena před setím. Měly by být namočeny v roztoku manganu na 20%ohřívá vodu na teplotu 48-50 ° C. Někteří zahradníci dále zpracovávají sazenice jako růstové stimulátory pro zvýšení klíčivosti a zvýšení imunity plodin. Pak semena vyschnou a začnou zasévat.

Postup výsevu

\ t

Potřebujete mělkou nádobu s perforací ve spodní části. Je naplněn připravenou zemní směsí. Půda hydratuje, a na povrchu dělat drážky, takže vzdálenost mezi nimi 5 sm. Semena se pokládají v kroku 3 cm. Přistávací materiál se protřepává tenkou vrstvou substrátu. Nádoba je potažena potravinovým filmem a ponechána při pokojové teplotě, dokud klíčivost semen.

Péče o mladé rostliny

\ t

Po zjištění povrchu půdy ve výhonech nádobky se fólie odstraní. Teď květák potřebuje opatrnou péči. Krabice se přenáší do chladné místnosti s dobrým osvětlením. Příznivá teplota pro pěstování zdravých sazenic se pohybuje v rozmezí +8 ... + 15 stupňů. Překročení těchto hodnot povede k intenzivnímu růstu stonku, zpomalení vývoje kořenového systému.

Pozor! Nedostatek světla také přispívá k extrakci sazenic. Zkušení zahradníci však nedoporučují ponechat krabici se sazenicemi na přímém slunečním světle. Nejlepší je upevnit zářivku nad ní a každý den jej přidávat po dobu 10-12 hodin.

Zavlažování půdy se provádí opatrně pomocí stříkací pistole. Frekvence vlhkosti - každé 3 dny. Půda by neměla být přeměněna na kapalinu, právě takstejně jako vyschnout. V opačném případě budou sazenice zemřít. Důležitým krokem v pěstování sazenic je sběr. Vyrábí se po vytvoření dvou pravých listů. Rostliny jsou jemně tráveny kusem půdy a přesazeny do samostatných nádob.

Jsem rád! Při kopání je vhodné použít rašelinový kelímek. Pěstuje se v nich, sazenice se nemusí obtěžovat, když se přemístí do otevřeného terénu - rostliny se popadnou na lůžko přímo v nádobách.

Další péče o sazenice sazenic zelí zahrnuje:

 • Pravidelné zavlažování.
 • Zavedení prvního hnojení minerálním hnojivem. Postup se provádí 7 dní po vyskladnění.
 • Kalení sazenic. Sazenice jsou postupně zvyklé na vnější podmínky. Doporučuje se zahájit výsadbu čerstvého vzduchu za 10-14 dní před plánovaným termínem převodu zelí na otevřený povrch.
 • Semena hybridní sněhová koule

  \ t

  Transplantace na lůžku: termíny a technologie

  Vzhled stonku 5-6 listů svědčí o připravenosti květáku k transplantaci do města. Do této doby, sazenice dosáhnout 18-20 cm na výšku. Je důležité počkat, až hrozba nočních mrazů skončí.

  U květáku se v otevřeném prostoru nachází postel, protože kultura ve stínu špatně roste. Zemina je trávena a zaváděna organická - přehnojená kejda. Spotřeba hnojiva je 10 kg /m2. Odrůdy zelí se pěstují po cibuli, luštěniny, brambory, rajčata nebo řepa. Mezi předchůdci kultury by neměly být příbuzné rostliny - tuřín, tuřín, zelí.

  Doporučuje se, aby závěsy byly umístěny ve vzdálenosti 20 cm od sebe, s odstupem řádků 40 cm. V každé depresi se vylévá sklenice dřevěného popela - není to jen cenný zdroj minerálů, ale také ochrana před škůdci. Salónky hojně prolévají vodu. Sazenice se spásají na úrovni dolních listů.

  Jsem rád! Zkušení zahradníci doporučují umýt půdu pod zelím humusem. To umožní déle udržet vlhkost od kořenů a chránit před rychlým růstem trav trav.

  Péče o zelí Sněhové koule v otevřeném terénu

  Během prvních deseti dnů po transplantaci je květák velmi zranitelný. Rostliny jsou zdůrazňovány a zvyklé na nové podmínky. Během tohoto období musí být sazenice chráněny před prudkými výkyvy teploty. Pokud předpovídá mráz, jsou postele pokryty.

  Když se tvoří vaječníky, měly by být skryty před hořícím sluncem. Pro tento účel se listy sbírají v paprsku přes květenství a fixují v takové poloze.

  Doporučení pro zavlažování

  \ t

  Smáčení půdy na lůžku se provádí pravidelně jednou týdně. Spotřeba vody - 1 kbelík /m2 plochy. Po každém zavlažování následující den, nutně uvolnit půdu pod křoví, takže kořeny přijímají více kyslíku. Zároveň jsou lůžka opřena.

  Krmení

  Když se semenáčky po transplantaci zotaví ze stresu, proveďte první krmení. Živný roztok se vaří takto - 10 litrů vody se chová střevní kráva (1 šálek) a komplexní minerální hnojiva. Jeho složení musí býtsoučasné prvky:

  • bor;
  • hořčík;
  • fosfor;
  • mangan.

  Pod každé pouzdro se nalije 0,5 litru připraveného roztoku. Plnění je vždy kombinováno s bohatou zálivkou zelí, jinak bude kořenový systém trpět.

  Druhé ošetření se provádí za 2-3 týdny. Nyní je kultura více potřebná minerálních hnojiv. Komplexní hnojivo se rozpouští podle návodu a při zavlažování se aplikuje pod křoví. Po třetí, květák by měl být krmen draslíkovým hnojivem v době, kdy se tvoří vaječník.

  Ochrana před chorobami a škůdci

  \ t

  Stejně jako jiné rostliny čeledi Crosswalk, i karfiolová sněhová koule je náchylná k škůdcům. Mezi ně patří:

  • housenky - larvy lopat, molice a zelí;
  • hlemýždi;
  • Sukulentní druhy hmyzu - křehké puchýře, brouci, mšice, velryby bílé;
  • larvy zelných mouch, které krmí kořeny kultury.

  Slimák na zelí

  Je důležité předem dbát na ochranu proti škůdcům, dokud nenapadnou všechny keře. Mnoho zahrádkářů používá malou síťovinu. Krátce po přemístění zelí do města je vytažena na rám nad lůžky. Ostatní pěstitelé zeleniny bojují s hmyzem lidovými metodami:

  • zalévejte půdu fyziologickým roztokem;
  • rostliny postříkají česnekovou infuzí nebo cibulovým vývarem;
  • práškové výsadby popela smíšené s pepřem;
  • v roztečích řádků a pod křovinami leží vavřínové listy.

  Charakteristické znaky porážky kultury škůdci - to je vzhled žlutých listů na listech, díry, jejich kroucení, absence vaječníků.

  Pozor! Hmyz bývá obvykle na spodní straně destiček. Je důležité pravidelně kontrolovat přistání, abyste včas odhalili nežádoucí hosty a zničili je.

  Šneci jsou samostatnou kategorií škůdců. Patří do škeble. Fleshlike příbuzní hlemýžďů jsou schopni jíst všechny sazenice ve stodole za pár dní. Pro ochranu před nimi se používají pásky a překážky. Kolem zelinářské výsadby jsou rozptýleny hrubozrnný písek, cihly a mušle. Kvůli této překážce se hlemýždi nemohou pohnout.

  Škůdci přispívají k šíření infekčních chorob zelí. Pokud se již na místě usadily, stojí za to použít biologické insekticidy. S pomocí chemických prostředků zřídka, pokud žádné jiné metody nefungovaly a vysoké riziko ztráty plodin.

  Nápověda. Chemické škůdce nemohou být použity v konečné fázi kultivace, protože toxiny jsou odstraněny z rostlinných buněk během měsíce.

  Barevné zelí Sněhová koule je náchylná k chorobám kaprů. Infikované rostliny jsou usmrceny z důvodu nedostatku živin, protože spory houby poškozují kořenový systém. Hlavním příznakem porážky killy je vzhled porostů na kořenových výhoncích. Nalezení nemoci není snadné a zelí je nemožné vyléčit, takže je důležité věnovat pozornost prevenci kýlu:

  • pěstovat semena a půdu před dezinfekcí;
  • dodržovat pravidla střídání plodin;
  • nekupovat semenáčky od nevyzkoušených prodejců;
  • Na podzim odstraňte zbytky zeleniny a spálte je;
  • bojovat proti škůdcům.

  Tato preventivní opatření se používají k ochraně kultury před jinými chorobami, fuzariózou, bakteriózou, mozaikou, alternaria a peronosporózou.

  Sklizeň a skladování plodin

  \ t

  Při výsevu na konci února se sklizeň provádí počátkem července. Roztrhané hlavy nemohou být ponechány v křoví, jinak budou ztraceny - budou křehké a křičí a jejich chuť se zhorší. Každé dva dny se zahradníkům doporučuje, aby si prohlédli postele a připravili je na čištění květenství.

  Pro řezání se používá ostrý nůž. Vyjměte několik listů a okamžitě je vyčistěte na chladném místě. Pokud je to nutné, dlouhodobé skladování zelí Snowball je vykopáno s kořenem a posláno do sklepa, zavěšené hlavy dolů. Doporučené podmínky pro skladování zelí - teplota v rozsahu + 1 ... + 4 stupně, vlhkost na 95%. Před pokládkou zeleniny se sklep zpracovává roztokem síranu měďnatého.

  Pozor! Hlavní podmínkou pro dlouhodobé skladování hlav je nedostatek světla. Květenství zelí je dobře uchováváno v chladničce, pokud zapnete potravinářský film.

  Odrůda karafiátu má mnoho obdivovatelů v Evropě i v zemích SNS. Podmanil si zeleninové plodiny s vysokými výnosy a vynikajícími chuťovými vlastnostmi. K kultuřespokojeni s bohatou sklizní, budou muset dodržovat pravidla hospodaření a poskytovat zelí ideální podmínky pro rozvoj. Vynakládané úsilí se jistě vyplatí - pečlivá zelenina bude odměněna hustými, krásnými, lahodnými květenstvími.