Oprava elektroinstalace v bytě - základy

Problematika kontroly elektrického vedení se velmi často vyskytuje při koupi domu.

Než začnete opravovat byt vlastními rukama, měli byste přemýšlet o stavu elektroinstalace. Pokud máte sklon si myslet, že je nutná jeho výměna, začněte tím, že se budete ptát na výběr drátů. Typicky, ve starých bytech používá drátěný hliník, se všemi jeho výhodami má křehkost a tendenci k mikrotrhlinám. U bytů a domů se vyplatí upřednostňovat měděné dráty.

Přímá výměna elektrického vedení v domě by měla začít stanovením možného zatížení. Spojte sílu všech elektrických spotřebičů a nezapomeňte na ty, které si plánujete koupit. Pokud znáte hodnotu spotřeby, je jednodušší zvolit průřez vodiče. Vodiče o průřezu 1 mm se vejdou do 2kW, pokud je měď a 1kW, pokud je hliník. Odhadovaný výkon je lepší vypočítat pro každou místnost, pro některé z nich je lepší položit elektrolýzu odděleně, s přihlédnutím k jejich maximálnímu zatížení.

Pokládat dráty zdi bude muset “zničit” s úderem nebo dělat pilový list rukou.

Než však přistoupíme k takovému „opatření“, neměli bychom zapomenoutna základní pravidla :

- Výměna elektrického vedení během opravy musí být provedena v plném a kvalitním provedení.

- Určete počet a umístění všech přístrojů, zásuvek a vypínačů, aby byl příslušný projekt s odhadovanou kapacitou spotřeby.

- Zvolte materiál pro práci, zdeby neměla. Pokud je tento kabel VVGнг3 * 2,5 nebo VVGнг3 * 1,5, pokud jsou vodiče měděné, jsou-li zásuvky a spínače keramické nebo jiné žáruvzdorné dno a poniklované nebo chromované kontakty. Každá jednotlivá linka by měla mít vlastní elektrický stroj v elektrickém štítu.

- Připojení vodičů musí být provedeno správně a rozvodné skříně musí být umístěny na snadno přístupných místech. Vždy je nutné zajistit záložní boxy, stroje, zásuvky.

- Práce na elektřině zahrnuje dodržování bezpečnosti a kvalifikace. Pokud tedy nevlastníte žádné jiné osoby, důvěřujte svému specialistovi.

Změny v elektroinstalaci bytu zahrnují povinné sestavení a schválení projektu a k tomu mají oprávnění pouze kvalifikovaní odborníci.